nivele de calitate

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Dumitru popa
    Membru marcant
    • 28.aug.2006
    • 407

    #16
    Nivela se incearca in felul urmator. Se asaza pe o suprafata orizontala si se observa pozitia bulei, fara a ridica nivela de pe loc se rasuceste in plan orizontal cu 180 grade, daca bula este in alta pozitie decat la inceput nivela e proasta. In alta ordine de idei am cumparat sambata de la magazinul Aukhan din Bucuresti o nivela cu laser la pretul de 15,9 lei. Dupa ce am cumparat-o am aflat ca sunt nivele un pic mai scumpe care traseaza o linie laser nu un punct cum traseaza a mea.

    Comentariu

    • andreas
      Membru
      • 04.feb.2007
      • 250

      #17
      nu vreau cu laser , vreau sa aleg intre una de 120 cm cu precizie 1mm/m si una de 60 de cm cu precizie de 0,5mm/m si nu stiu pe care sa o iau. care ar fi recomandata?
      pentru a face un perete din gipscarton daca profilul uw are 50mm,profilul cw cat trebuie sa fie de lat tot de 50mm si cu ce se prinde in uw

      Comentariu

      • DIY
        Living Legend
        • 07.sep.2007
        • 1736

        #18
        Postat în original de andreas
        ... cea cu precizie de 1mm/m sau cea cu 0,5mm/m si ce anume inseamna acei mm/m...
        Precizia aceasta inseamna: eroare de planeitate de 1mm (inaltime) la 1m (lungime) , respectiv 0.5mm la m.

        Numai bine,
        DIY

        Comentariu

        • andreas
          Membru
          • 04.feb.2007
          • 250

          #19
          pana la urma am sa cumpar o nivela de 60 cm cu marja de eroare 0,5mm/m.Ce ziceti am facut alegerea buna?
          pentru a face un perete din gipscarton daca profilul uw are 50mm,profilul cw cat trebuie sa fie de lat tot de 50mm si cu ce se prinde in uw

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            #20
            Da, pentru montat faianta si gresie cu o singura nivela, e mai bine sa o aveti pe cea de 60 cm decit pe cea de 120 cm.
            Spor la treaba!
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            Procesare...