Confectionarea unei matrite pentru pitici

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • poke
    Incepator
    • 19.aug.2007
    • 4

    Confectionarea unei matrite pentru pitici

    Buna ziua, as dori ca pana in primavara sa confectionez o matrita pt pitici de gradina, eventual si pt alte figurine , din ipsos sau beton. Am cautat pe internet documentatia necesara dar nu am gasit aproape nimic asa ca as fi recunoscator daca m-ar putea ajuta careva din dumneavoastra cu informatiile necesare

    .Va multumesc
  • dan lixandru
    Incepator
    • 07.dec.2005
    • 19

    #2
    Te ajut eu, daca vrei sa-ti bati capul. Eu am facut vreo 7 matrite din cauciuc si fibra de sticla.

    Comentariu

    • poke
      Incepator
      • 19.aug.2007
      • 4

      #3
      se foloseste un cauciuc anume? se gaseste in comert? dar fibra? imi spui te rog care sunt pasii?

      Comentariu

      • dan lixandru
        Incepator
        • 07.dec.2005
        • 19

        #4
        Cauciucul nu se gaseste in comert. Si nici fibra de sticla. Dar le gasesti la importatori sau distribuitori de produse chimice. Cauciucul (impropriu spus asa) se numeste de fapt RTV (room temperature vulcanising) si este un produs A+B pe baza de intaritor. Fibra de sticla este tot un amestec A+B, unde B-ul e un intaritor, iar A-ul e o rasina epoxidica, acrilica, poliesterica sau... alte cateva tipuri. Amestecul asta se armeaza cu fibra de sticla. Cauta pe google: RomPolimerGrup, Rhodia, Aectra. Astea sunt trei firme care vand RTV (RomPolimer vinde si rasini). Dupa ce gasesti materialele iti explic pas cu pas cum sa procedezi. Daca nu reusesti sa faci rost de ele caut eu agende mai vechi in care aveam niste numere de telefon.

        Comentariu

        • poke
          Incepator
          • 19.aug.2007
          • 4

          #5
          iti multumesc mult. o sa caut materialele si dupa ce le gasesc te anunt. multumesc inca odata

          Comentariu

          • Dumitru popa
            Membru marcant
            • 28.aug.2006
            • 407

            #6
            Un procedeu simplu pe care l-am vazut este urmatorul. se ia un pitic si se unge cu cauciuc siliconic de mai multe ori pana se obtine o grosime de apr. 5mm , in acesta situatie se confectioneaza 2 semimatrite din ipsos dupa care se taie siliconul dupa o axa de simertie de obicei in lungul nasului. acum apar 2 variante ori se asambleaza cele 2 semimatrite si se toarna ipsosul lichid printr-un orificiu practicat special ori se toarna 2 jumatati de pitici care se asambleaza prin lipire.Acest procedeu face posibila obtinerea suprafetelor invers conice cum ar fi urechile deoarece cauciucul siliconic este elastic. Unde am vazut eu se turnau statuiete foarte complexe din rasina epoxidica.

            Comentariu

            • poke
              Incepator
              • 19.aug.2007
              • 4

              #7
              multumesc pentru informatie

              multumesc mult pentru informatii. Inca nu mi-am procurat cauciucul siliconic pe care l-am gasit doat la o firma din Bucuresti(eu sunt din sibiu) in curand sper sa imi fac drum pe acolo si sa-l cumpar. Am sunat si am aflat ca se vinde la 5 l si costa cca 100 euro+TVA . Pana in primavara sper sa si termin matrita
              va multumesc inca o data

              Comentariu

              • kyry
                Incepator
                • 29.ian.2008
                • 1

                #8
                cauciuc siliconic

                Cauciuc siliconic gasesti si la POLYDIS in Baneasa.
                Unul din principalii importatori și distribuitori de materii prime și utilaje pentru industria materialelor compozite și a maselor plastice.

                Comentariu

                • kristina_racoasa
                  Membru marcant
                  • 18.oct.2007
                  • 403

                  #9
                  Ati facut matrita? Cat m-ar costa daca mi-ati face si mie una?

                  Comentariu

                  Procesare...