Prevederi legislative constructie cabana

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • niku22
    Incepator
    • 03.feb.2009
    • 1

    Prevederi legislative constructie cabana

    Buna ziua!

    Sunt proprietarul unui teren intravilan pe care vreau sa construiesc o cabanuta din lemn de maxim 25mp. Ceea ce m-ar interesa ar fi daca mi-ar trebui proiect sau alte acte si autorizatii de constructie.In cazul in care unele dintre acestea imi sunt necesare, as dori informatiile utile. Multumesc!
    Nicu M.
  • ombun
    Membru marcant
    • 12.feb.2007
    • 580

    #2
    ....interesati-va la Primarie....pentru constructii temporare (este mai facil )...
    vreau sa fac o casa !

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #3
      Re: Constructia unei cabane din lemn...

      Postat în original de niku22
      Buna ziua!

      Sunt proprietarul unui teren intravilan pe care vreau sa construiesc o cabanuta de maxim 25mp. Ceea ce m-ar interesa ar fi daca mi-ar trebui proiect sau alte acte si autorizatii de constructie.In cazul in care unele dintre acestea imi sunt necesare, as dori informatiile utile. Multumesc!
      Aveti nevoie de autorizatie de constructie.
      Cu stima.

      Comentariu

      • ivan_turbinca
        Membru marcant
        • 25.feb.2009
        • 494

        #4
        daca nu are fundatie si sta pe niste piloni nu cred ca trebuie

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          Postat în original de ivan_turbinca
          daca nu are fundatie si sta pe niste piloni nu cred ca trebuie
          Pai si ce sta pe piloni nu se cheama constructie ? Este nevoie de autorizatie.
          Cu stima.

          Comentariu

          • ivan_turbinca
            Membru marcant
            • 25.feb.2009
            • 494

            #6
            bine pe 4 picioare sa nu stea pe pamant sa se ude,dar nu are fundatie acum daca e sa o luam asa ne trebuie autorizatie si la buda din fundu curtii))

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Autorizatie de constructie trebuie ! Si pentru buda !
              Se poate totusi face o cabana si fara autorizatie , si fara probleme , nu va zice nimeni nimic ! va trebuie doar imaginatie .
              Se cauta la fiare vechi , firme sau se construieste un sasiu pe roti ! Pe el se poate construi cabana FARA PROBLEME ! Va arata ca o rulota imensa . daca gasiti o remorca de TIR , ofaceti si cu 2 camere + dependinte .
              Nu rideti , asta e varianta cea mai buna pt o casuta de vacanta . Utilitatile : pe plan local , put / generator / panouri solare ......
              Varianta pe piloni nu va scapa de autorizatie , varianta mea ii va lasa " cracanati " pe eventualii circotasi !
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                #8
                Postat în original de Mircea G
                Autorizatie de constructie trebuie ! Si pentru buda !
                Se poate totusi face o cabana si fara autorizatie , si fara probleme , nu va zice nimeni nimic ! va trebuie doar imaginatie .
                Se cauta la fiare vechi , firme sau se construieste un sasiu pe roti ! Pe el se poate construi cabana FARA PROBLEME ! Va arata ca o rulota imensa . daca gasiti o remorca de TIR , ofaceti si cu 2 camere + dependinte .
                Nu rideti , asta e varianta cea mai buna pt o casuta de vacanta . Utilitatile : pe plan local , put / generator / panouri solare ......
                Varianta pe piloni nu va scapa de autorizatie , varianta mea ii va lasa " cracanati " pe eventualii circotasi !
                Nu tine Mircea. O sa incadreze rulota la o constructie provizorie si iti vor cere autorizatie. Vezi art. 3 de la litera f. pana la h. din L50/'91.
                Cu stima.

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #9
                  Postat în original de Maestrul Max
                  Nu tine Mircea. O sa incadreze rulota la o constructie provizorie si iti vor cere autorizatie. Vezi art. 3 de la litera f. pana la h. din L50/'91.
                  Sa nu fim mai catolici decit Papa ! Nu va cere nimeni autorizatie pentru o rulota ( indiferent de marime ) daca o tine in curte si sta in ea ! Daca ar fi asa o rulota , rulota care sta in curte , trebuie tinuta cu autorizatie ! Ridicol !
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • ivan_turbinca
                    Membru marcant
                    • 25.feb.2009
                    • 494

                    #10
                    corect !!! si daca am un autobuz si il tin in curte si dorm in el imi trebuie autorizatie de parcare? vedetele americane au autocare uriase in care au si casa masa baie bucatarie de lux si se plimba in toata america cu ele si dorm mananca si alte kestii pot sa tin la mine in curte 30 de rulote) si 20 de autocare

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6920

                      #11
                      Postat în original de Mircea G
                      Postat în original de Maestrul Max
                      Nu tine Mircea. O sa incadreze rulota la o constructie provizorie si iti vor cere autorizatie. Vezi art. 3 de la litera f. pana la h. din L50/'91.
                      Sa nu fim mai catolici decit Papa ! Nu va cere nimeni autorizatie pentru o rulota ( indiferent de marime ) daca o tine in curte si sta in ea ! Daca ar fi asa o rulota , rulota care sta in curte , trebuie tinuta cu autorizatie ! Ridicol !
                      Una este un autobuz (care este un mijloc de transport) si alta este o rulota. De ar fi dupa mine as cere documente doar pentru cladirile facute din materiale minerale ori din lemn. Dar dupa cum se umbla in zilele noastre pentru incasarea darilor catre stat...
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      Procesare...