Autorizatie pentru casa containere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • dzainescu
    Incepator
    • 15.oct.2007
    • 8

    Autorizatie pentru casa containere

    Am amplasat trei containere pe un teren mostenire in Ilfov si acum locuiesc in ele. Din cate stiu nu trebuie Autorizatie de constructie si autorizatie de amplasare se obtine numai pentru activitate comerciala. Nu am facut nici o fundatie, containerele sunt asezate pe borduri recuperate.
    Legislatia este foarte stufoasa poate stie cineva daca se incadreaza in vreo lege?
    Sau poate vreo sugestie?
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2236

    #2
    Activitatea comerciala nu are nici o legatura cu autorizarea unei constructii.

    Legea 50 este cea care stabileste cadrul in care se autorizeaza executarea constructiilor şi unele masuri pentru realizarea locuintelor.
    Ar trebui sa discutati la Primaria din localitatea respectiva daca exista birou de urbanism sau daca nu la Consiliul Judetean.

    Din punctul meu de vedere autorizarea este necesara, mai ales ca trebuie sa va racordati la utilizati.

    Ramane de stabilit modalitatea prin care se emite autorizatia, fie ca este una provizorie, una pentru anexe gospodaresti sau locuinta, este necesar un minim de documentatie conform legii.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • tanasie
      Living Legend
      • 15.oct.2008
      • 2550

      #3
      Re: Autorizatie pentru casa containere

      Postat în original de dzainescu
      Am amplasat trei containere pe un teren mostenire in Ilfov si acum locuiesc in ele. Din cate stiu nu trebuie Autorizatie de constructie si autorizatie de amplasare se obtine numai pentru activitate comerciala. Nu am facut nici o fundatie, containerele sunt asezate pe borduri recuperate.
      Legislatia este foarte stufoasa poate stie cineva daca se incadreaza in vreo lege?
      Sau poate vreo sugestie?
      Citeste http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=28143 , cred ca gasesti.
      Cu respect.

      Comentariu

      • dzainescu
        Incepator
        • 15.oct.2007
        • 8

        #4
        Postat în original de PowerMC
        Activitatea comerciala nu are nici o legatura cu autorizarea unei constructii.
        Aici speculeaza unii birocrati. Containerul birou este o structura mobila, fara fundatie si acoperis nu se poate cataloga constructie. Un container il poti lasa pe propriul teren pe care platesti deja impozite, o ora, o zi, o sapt., o luna, un an sau mai mult. Birocratii vor cauta sa incadreze undeva structura containerului pt a te amenda sau a te impozita. Nu poti obtine autorizatie de constructie pt un container, iar dupa o luna de ex. autorizatie da demolare cum ar gandi cateva minti odihnite din primarie.
        Am citit LEGE nr.50 din 29 iulie 1991 si nu am gasit unde s-ar inadra un container. Poate primesc Ajutor unde in lege il poate incadra un birocrat de primarie?

        multumesc

        Comentariu

        • PowerMC
          Administrator
          • 02.mai.2007
          • 2236

          #5
          In acest caz, eu sunt de parere ca o autorizatie pentru o contructie provizorie este o solutie corecta si prevazuta de legislatie.
          Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

          Community Manager MC

          Comentariu

          Procesare...