Schimbare pozitie casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ares23
    Incepator
    • 23.feb.2012
    • 38

    Schimbare pozitie casa

    Salut,


    Am si eu o intrebare va rog frumos.


    De curand am scos autorizatia de constructie pt casa. Si evident, ca dupa asta m-am razgandit in privinta amplasarii ei si anume:

    In autorizatie aveam 4m intre mine si vecinnul din spate (cu intentia de a face garaj), apoi, m-am razgandit, si vreau s-o mut la 2m cat ar prevede codul civil.
    Vecinul din spate nu este genul de om cu care te poti intelege, si s-a dus la primarie facand scandal ca-mi fac casa prea aproape de garul lui (adica 2m).

    Apoi, la primarie imi spune ca-i batut in cuie proiectul si ca nu mai pot face nici o schimbare si ca trebuie sa-i las 4 m asa cum este in autorizatie.


    Pe partea cu acest vecini am geamuri doar la et1 iar casa are terasa nu acoperis.
    Arhitectul imi spune ca este foarte simplu de modificat asta, in planul de situatie, sau ceva de genul asta.

    Ce anume mai exact trebuie sa fac la primarie sa schimb autorizatia pt a putea construi la 2m cat am voie legal?


    Multumesc mult,
    N
  • radu matei
    Membru Marcant
    • 17.apr.2007
    • 516

    #2
    Răspuns la: Schimbare pozitie casa

    Cel mai bine stie arhitectul care sunt pasii de urmat pentru modificarea autorizatiei de constructie.
    Dar trebuie sa fii atent la ce scrie in certificatul de urbanism cu privire la distantele minime fata de vacinatati la care poti construi, asa cum sunt ele prevazute in PUG (plan urbanistic general). Daca in conformitate cu PUG nu ai voie sa construiesti la o distanta mai mica de 4 m, trebuie sa faci un PUD (plan urbanistic de detaliu) in care sa obtii niste derogari de la PUG doar pentru lotul tau de teren.
    Asta (PUD-ul) e treaba de durata insa. Vei avea nevoie de un urbanist (nu arhitect, ci membru al uniunii urbanistilor din Romania) si de multa rabdare. Dureaza cca. 3-6 luni si ai nevoie de multe documente, la fel ca si la autorizatia de construire.
    Mai bine mai tarziu decat niciodata!

    Comentariu

    • cosmintr
      Membru Marcant
      • 30.iul.2006
      • 567

      #3
      Răspuns la: Schimbare pozitie casa

      Chiar si asa exista sanse sa nu va puteti apropia la doi metri, trebuie verificat-a distanta din certificatul de urbanism. Chiar si cu modificare de PUD nu stiti daca Primaria va fii de acord, mai ales ca aveti si geamuri pe acea latura.

      Comentariu

      • radu matei
        Membru Marcant
        • 17.apr.2007
        • 516

        #4
        Răspuns la: Schimbare pozitie casa

        Asa am zis si eu. Ca trebuie verificat in certificatul de urbanism.
        Mai bine mai tarziu decat niciodata!

        Comentariu

        • Mititelu!
          Incepator
          • 26.apr.2012
          • 39

          #5
          Răspuns la: Schimbare pozitie casa

          In romania asemenea gafe sau nesimtiri (inculpat Vecinu) se pot rezolva cu bani... un avocat specializat in cazuri de acest gen ... !!! BANI !!! si se rezolva !!

          Comentariu

          Procesare...