Taxa autorizatie constructie si taxa inspectorat constructii

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Taxa autorizatie constructie si taxa inspectorat constructii

    Postat în original de impala
    Ce legatura are valoarea estimata a investitiei cu zona in care construiesti? Este normal asa ceva ?
    La inspectoratul teritorial in constructii vor aborda la fel problema? sau se limiteaza la valoarea reala a investitiei?
    Zona corespunde unei categorii de impozitare , cu alte cuvinte sunt diferente de impozitari in functie de zona .
    La autoritatea in constructii ( o alta taxa aberanta ) se calculeaza altfel ( mult mai mult ) .

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Răspuns la: Taxa autorizatie constructie si taxa inspectorat constructii

    Ce am gasit pe internet:
    "Taxa de eliberare a autorizatiei de constructie, conform noului Cod Fiscal, reprezinta 0,5 % din valoarea constructiei stabilita pe baza declaratiei dvs. si in functie de suprafata desfasurata a constructiei in cazul persoanelor fizice si 1% din valoarea lucrarilor de constructie in cazul persoanelor juridice.

    Valoarea declarata nu va putea fi mai mica decat valoarea determinata potrivit prevederilor legale in vigoare privind impozitele si taxele locale. Nimeni nu este scutit de plata autorizatiei de construire. La realizarea receptiei lucrarilor se va realiza o actualizare a taxei de autorizare in functie de costurile reale sau cele direct consumate. Taxa de autorizatie de construire se va plati de catre beneficiarul investitiei atunci cand se depune dosarul la primarie. Valoarea estimata pentru realizarea lucrarilor de construire este cea data de catre proiectant. Exista insa multe primarii care au o valoare minima impusa sub care estimarea nu se poate face ( lucru care nu este prevazut in legea 50 si care deseori a fost atacat in instanta)."

    Lasă un comentariu:


  • Taxa autorizatie constructie si taxa inspectorat constructii

    Buna ziua,
    Am ajuns la faza achitarii taxelor :
    -Taxa autorizatie constructie : 0,5% din valoarea estimata a investitiei
    -Taxa inspectorat in constructii : 0,1% + 0,7 % din valoarea investitiei.
    Nu vreau sa comentez aceste taxe , care oricum sunt aberant de mari.
    Intrebarea mea este : la ce suma se calculeaza aceste taxe? Eu in proiectul pentru primarie DTAC, am o estimare ''X" , care este de fapt valoarea impusa de primaria Galati, si anume (suprafata desfasurata in m2) x 1000 lei. Problema este ca cei de la primarie nu se limiteaza la acest calcul impus tot de ei , vor sa inmultesc valoarea finala cu 2,2 pentru ca terenul este in zona "C" a orasului ( asa se calculeaza impozitul). Ce legatura are valoarea estimata a investitiei cu zona in care construiesti? Este normal asa ceva ?
    La inspectoratul teritorial in constructii vor aborda la fel problema? sau se limiteaza la valoarea reala a investitiei?
    Ultima editare de impala; 14.ian.2015, 09:54.
Procesare...