Taxa autorizatie constructie si taxa inspectorat constructii

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    #16
    Răspuns la: Taxa autorizatie constructie si taxa inspectorat constructii

    In baza proiectului ( baza legala ) , se specifica ca este cu structura din material lemnos .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • fanero
      Living Legend
      • 02.aug.2008
      • 2107

      #17
      Răspuns la: Răspuns la: Taxa autorizatie constructie si taxa inspectorat constructii

      Postat în original de laurentiu972
      Stie cineva cum se poate incadra o casa executata cu structura de grinzi de lemn si pereti din OSB ?
      Am finalizat o astfel de casa in septembrie 2014.
      Conform Declaratie privind valoarea reala a lucrarilor executate in baza autorizatiei de construire in cazul persoanlelor fizice si persoanelor juridice, potrivit Ordonantei Guvernului nr. 36/2002 privind impozitele si taxele locale, declaratie eliberata de Consiliul Judetean Giurgiu, la stabilirea valorii impozabile a cladirii (potrivit anexei nr. 1 din Ordinanta) s-a luat in calcul o valoare de 1.590 lei/mp suprafata construita desfasurata a cladirii.
      In cazul meu, valoarea impozabila a cladirii s fost 64.95 mp x 1.590 lei/mp = 103.271 lei
      Pentru 2015, am platit un impozit pe cladiri de 47 lei (cu bonificatia de 10% inclusa).
      Locatia casei: Rasuceni - judetul Giurgiu

      Care este baza legala a incadrarii?
      Cum se pricepe "nenea de la Primarie" care calculeza impozitul.

      Comentariu

      • Marius Titulescu
        Banned
        - Exclus de pe forum -
        • 24.feb.2016
        • 20

        #18
        Răspuns la: Taxa autorizatie constructie si taxa inspectorat constructii

        Exista o serie de criterii. In principal spatiul si locatia.
        Dar in cele mai multe cazuri nu e o suma exagerata.

        Comentariu

        Procesare...