Verificare acte

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Bonzy
    Incepator
    • 31.ian.2019
    • 5

    Verificare acte

    Bună seara!

    După multe căutări am găsit în final o casa pe gustul meu. Toate bune și frumoase, actele în prima faza păreau OK, pana am ajuns la planul de arhitectura (cred ca așa se numeste). Construcția efectiva nu a respectat planul. S-au mutat/construit niște pereți, s-a mai luat din living și s-a mai făcut o extindere la casa luand din suprafața terasei și costruind încă o camera. Are acte pe teren, AC (dar pe planul existent, fără alte modificări), PV de recepție în care scrie suprafață actuala, cadastru și intabulare. Întrebarea mea este: dacă o cumpăr, pot avea ulterior probleme, în sensul ca s-a construit fără autorizație? Gen amenda, sa mă pună sa dărâm sau sa ma puna sa obtin un nou AC sau alte sanctiuni?
    Multumesc anticipat!
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2210

    #2
    Salut Bonzy,

    in pv receptie, cadastru si intabulare figureaza situatia actuala de pe teren?
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • Bonzy
      Incepator
      • 31.ian.2019
      • 5

      #3
      Salut!

      Da. E trecuta suprafața actuala, după extindere. Cum a reușit, nu știu...
      LE: Dacă cei de la ISC decid sa vin în control, am toate șansele sa fiu obligat sa intru în legalitate. Mă înșel?
      Ultima editare de Bonzy; 01.feb.2019, 20:28.

      Comentariu

      • PowerMC
        Administrator
        • 02.mai.2007
        • 2210

        #4
        Daca in toate documentele actuale s-a receptionat si intabulat constructia modificata, presupun ca au fost facute toate demersurile legale pentru a fi totul OK. Este posibil si in acest caz nu aveti o problema. Grav era sa fie receptionata o constructie in acte si in practica sa fie alta.
        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

        Community Manager MC

        Comentariu

        • Bonzy
          Incepator
          • 31.ian.2019
          • 5

          #5
          Și dacă s-a inteles cu cel de la Urbanism, iar PV-ul a fost semnat la mica înțelegere, atunci mai e în regula?
          Îmi cer scuze ca insist, dar e vorba de o casa care valorează ceva, nu cumpăr legume din piață și n-as vrea sa mă trezesc pus în cine știe ce situație.
          Mulțumesc!
          Ultima editare de Bonzy; 01.feb.2019, 20:54.

          Comentariu

          • PowerMC
            Administrator
            • 02.mai.2007
            • 2210

            #6
            Cadastrul? Ce este declarat la Primarie? Daca toate aceste documente sunt corecte, cu realitatea, nu o sa va intrebe nimeni de faza de autorizare.
            Este posibil sa fi avut modificare de proiect, poate a depus documente sau a gasit alte cai legale sau ...
            Raspunsul ar trebui cautat la cel care stie exact istoria constructiei.
            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

            Community Manager MC

            Comentariu

            • Bonzy
              Incepator
              • 31.ian.2019
              • 5

              #7
              Mulțumesc pentru răspuns!
              Proprietarul e și cel care a ridicat constructia. Cel mai în măsura sa-mi raspunda, el ar fi. Mă gândesc ca dacă ar vrea sa vândă neapărat, nu mi-ar spune chiar tot. L-am intrebat daca apare undeva modificare si mi-a zis ca singurul loc e in PV, unde s-a trecut suprafata actuala. De aici si ingrijoarea mea.

              Comentariu

              • fanero
                Living Legend
                • 02.aug.2008
                • 2107

                #8
                Eu cand am facut intabularea, agentul cadastral a pus in dosarul pe care l-a depus la Agentia de Cadastru si Publicitate Imobiliara si o copie dupa planul casei (in cazul meu doar parter).

                Singura problema pe care puteti sa o aveti va fi la Notariat, la intocmirea actelor de vanzare cumparare.
                Notarul o sa va ceara si
                - autorizația + procesul verbal de recepție pentru construcție – în original
                - încheierea de intabulare - în original
                Iar un Notar care se respecta nu va legaliza actele daca datele din cele trei documente nu corespund.

                Comentariu

                • PowerMC
                  Administrator
                  • 02.mai.2007
                  • 2210

                  #9
                  Sigur, vanzatorul poate fi corect sau nu. Datoria dvs. este sa il intrebati si numai apoi sa trageti o concluzie. Informatiile din diverse surse sunt utile. Ca sa puteti cumpara trebuie sa existe cadastru. La primarie este declarata situatia actuala sau cea initiala, din cadastru? Nu ar fi inutil sa mergeti cu toate actele la un notar si sa va spuna daca tranzactia este posibila legal.
                  Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                  Community Manager MC

                  Comentariu

                  • Bonzy
                    Incepator
                    • 31.ian.2019
                    • 5

                    #10
                    Cadastrul e făcut pe suprafața actuala. La fel și în extrasul de carte funciara pe care îl avea. Am vorbit și cu dirigintele de șantier pe care l-a avut (la telefon). Zicea ca exista dispoziție de șantier prin care se notează modificarea, însă nu am văzut documentul. Am rugat proprietarul sa meargă la arhitectul șef sa-i facă măcar o poza și sa mi-l arate.
                    Exista Certificat de la Primarie care atesta noua suprafața.
                    Am fost la Notar, a făcut copii după toate documente și urmează sa ne vedem din nou pentru promisiunea de vânzare cumparare. Așa mă gândesc și eu, ca dacă informațiile nu se "pupa", nu va perfecta tranzacția.
                    Practic, amprenta casei, cu tot cu terase, a rămas aceeași, doar a mai adăugat 2 pereți pentru a închide și a mai face încă o camera. De legat, s-a legat la 2 stâlpi de rezistenta, deci nu sunt chiar în aer pereții. Mi-e frica doar sa nu am probleme din punct de vedere legal legat de aceasta închidere, gen control ulterior al celor de la ISC și sa plătesc amenda, sa mă oblige sa intru în legalitate sau chiar sa dărâm.

                    Comentariu

                    • PowerMC
                      Administrator
                      • 02.mai.2007
                      • 2210

                      #11
                      Este evident ca nu va putem garanta acest lucru dar din ce spuneti nu vedem sa fie o problema aceasta modificare. Asteptam decizia finala si speram sa va bucurati de noua locuinta.
                      Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                      Community Manager MC

                      Comentariu

                      Procesare...