Solicitare garantie tabla Metigla

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • geo007us
    Incepator
    • 10.oct.2008
    • 29

    Solicitare garantie tabla Metigla

    Va descriu urmatoarea problema cu speranta ca voi primi sfaturi utile pentru a rezolva situatia in care ma aflu.

    In urma unei inspectii vizuale a invelitorii Coilprofil (Metigla) pe care o detin, am observat ca tabla prezinta urme de coroziune. Efectiv vopseaua tablei s-a exfoliat in mai multe locuri de pe intreaga suprafata.

    A se vedea imaginile atasate
    .


    Tabla este in garantie, au trecut 8 ani din cei 10 pe care Metigla ii garanteaza pentru tabla.

    Am facut sesizare la Metigla sa vina sa investigheze. Au venit, au facut poze, am completat un formular de inregistrare a reclamatiei. Dupa 30 de zile am primit urmatoarele raspunsuri:

    1. Conditiile de solicitarea a garantiei nu sunt indeplinite pentru ca nu am prezentat certificat de garantie pentru montaj/proces verbal de receptie a lucrarii.

    Explicatia mea: Tabla a fost montata in regim propriu (adica un pfa care lucra in domeniu dar nu mi a dat o astfel de garantie), in urma renovarii acoperisului am decis sa schimb si tabla. Cel care mi a vandut-o, reprezentant Coilprofil/Metigla, mi-a dat certificatul de garantie fara sa mi spuna ca certificatul de garnatie a montajului sau procesul verbal de receptie este e o conditie pentru acordarea garantiei

    2. In urma inspectiei vizuale au ajuns la concluzia ca tabla este deteriorata din cauza excrementelor de pasare.
    Va dati seama in ce pericol ne aflam!
    Mentionez ca nu am porumbei si nici in vecinatate nu sunt multi porumbei care sa zboare, sa stea pe casa mea.
    In plus daca ar sta prombei/pasar pe casa, ar sta pe coama, exfolierea este pe partile inclinate, in zone diferite. Excrementul de pasare ar face vopseaua mata, nu ar coroda-o, asa cum se vede in imagini.

    Dat fiind detaliile de mai sus, ma ajutati va rog, cu sfaturi ? Credeti ca la tribunal as putea avea castig de cauza dat fiind lipsa garantiei de montaj?
    Fișiere Atașate
Procesare...