De ce lucreaza meseriasii români ... la negru?!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • calin.diaconu
    Administrator
    • 17.mar.2005
    • 419

    De ce lucreaza meseriasii români ... la negru?!

    Deschidem acest topic după ce am citit in baza de date a EUROSTAT despre numarul firmelor de constructii inregistrate oficial, clasament după numărul de angajați.
    Am selectat câteva țări membre ale Uniunii, dorind să ne comparăm cu: Polonia, Bulgaria, Cehia, Ungaria, Croatia si Slovacia.
    Am observat un lucru important - care a confirmat temerile noastre: meseriașii români, meșterii ... preferă să NU taie factură. Cu alte cuvinte, să nu-și activeze o firmă, să nu dea garanție pe lucrare (sau să o dea formal) ... sau, după cum desigur ați auzit expresia consacrată, majoritatea meseriașilor preferă să "lucreze la negru" ...
    Iată câteva date (chart-uri) care ar trebui să dea de gândit guvernanților noștri (repet: ne comparăm NUMAI cu câteva țări din Regiune, cele nominalizate mai sus!

    Am avut la dispozitie cifrele pentru anul 2018:

    (1) suntem pe locul II după Polonia, la firme de construcțiii mari (intre 50 si 249 de angajati) - in 2018 Romania a raportat 913 companii
    (2) suntem pe locul II după Polonia, la firme de constructii medii (intre 20 si 49 de angajati) - in 2018 erau 2.225 companii
    (3) suntem pe locul II după Polonia, la firme de constructii mici-medii (intre 10 si 19 angajati) - in 2018 erau 4.121 companii
    (4) suntem pe locul V după Polonia, Cehia, Slovacia si Ungaria, la firme de constructii mici (intre 0 si 9 angajati) - in 2018, erau doar 48.612 companii

    Vă invit să comentăm tabelele de mai jos, plecand de la intrebarea: Ce anume determină Meseriașul Român să lucreze "la negru"?

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	de la 0 la 9 angajati.jpg 
Afișări:	112 
Mărime:	92,1 KB 
ID:	683029
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	de la 10 la 19.jpg 
Afișări:	67 
Mărime:	89,9 KB 
ID:	683030
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	de la 20 la 49.jpg 
Afișări:	104 
Mărime:	94,5 KB 
ID:	683031Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	de la 50 la 249.jpg 
Afișări:	72 
Mărime:	90,1 KB 
ID:	683032
    www.calindiaconu.com
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2491

    #2
    [QUOTE=Calin Diaconu;n683028]Ce anume determină Meseriașul Român să lucreze "la negru"?

    Daca ar lucra legal, cu contract, emitere factura, certificat de garantie nu ar mai putea ''da tepe''.
    Nu ar mai putea cere avansuri pentru lucrari neexecutate.
    Ar trebui sa fie seriosi, sa respecte termene de executie, ''sa-si faca un nume pe piata''.
    S-ar putea confrunta si cu situatia de a nu mai fi platiti pentru lucrari executate prost sau cu penalizari de intarziere pe care ar trebui sa le suporte.

    Nu am nimic cu nimeni si nu vreau sa acuz pe nimeni, dar forte multi meseriasi nu isi respecta beneficiarii, nu le pasa.
    S-au transformat in membrii unei caste de care lumea are nevoie.
    SI asta pentru ca sunt din ce in ce mai putini.


    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #3
      Probabil este mai usor din punct de vedere al hartiilor si darilor, adica maximizare castiguri. Nu toti cei care lucreaza la negru sunt tepari si nici cei care lucreaza cu acte nu sunt toti sfinti.
      Adevarul ca la cat de incalcita sunt toate legile si cate trebuie facute, este mai simplu sa inseli statul in folosul proprilor castiguri. Cum credeti ca se face comert in "marile centre comerciale-targuri de comert" din orase? Daca se verifica averile dobandite, gasim explicatia indestularii.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12204

        #4
        Multi muncesc la negru din cauza altor " meseriasi " anteriori , care au format o casta , de multe ori impenetrabila .
        In loc sa lase piata sa reglementeze " destinul " meseriasului , EI , de multe ori nisate impostori , stabilesc cine poate lucra sau nu .
        Ce vreau sa zic ?
        Un sofer nu poate fi sofer de taxi , decit daca are " atestat "
        Un electrician nu poate fi electrician daca nu isi ia alte autorizari
        Un instalator nu poate fi instalator de gaz decit daca isi ia alte autorizatii ...si etc si etc mi se face scirba de chestia asta .
        Practic este o piedica in piata muncii si asa ajung multi sa presteze la negru .
        ...
        sa nu uitam ca este si munca la gri , si mai mult raspindita .
        Cert este ca legislatia de la noi este total impotriva muncii cinstite .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        Procesare...