Sticla celulara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6453

    #16
    Oh, imi pare rau sa aud asta.
    Tocmai acum cind imi gasisem cu cine sa merg la Seni.
    Nu pot decit sa va doresc SANATATE MAXIMA!
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6877

      #17
      merci, ar fi fost bun acu un vin fier din ala ...stii tu
      Cu stima.

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6453

        #18
        Stiu, cum sa nu stiu... dar nu am mai vrut sa "rasucesc cutitul in rana".
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6877

          #19
          Raduca iete aici cateva date tehnice din surse de incredere
          Fișiere Atașate
          Cu stima.

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6453

            #20
            Multumesc Maestre! Nu am inteles chiar toate datele de acolo, dar ce ma interesa se confirma.
            Dar cum ramine cu neclaritatile mele 1, 2 si 3?
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6877

              #21
              Stii ca am fost un chiulau renumit de la cursurile de fizica, dar hai sa incerc sa clarific dubiile tale:
              1: ai dreptate Raduca, cel care a scris articolul cred ca e nepot de gigel. Sa luam un simplu simpu... vata de sticla uscata are lamda mai mic decat vata de sticla umeda.
              2.Polistirenul expandat are structura celulara inchisa, etansa. Cu cat un material are o densitate mai mare cu atata are un nivelul de absorbtie al apei mai mic.
              3.Polistirenul este combustibil insa el poate fi ignifugat ca sa ofere un timp de resistenta la foc in asa fel ca sa faca parte din clasa B1 (material greu inflamabil).
              Clasele de combustibilite le gasesti aici: http://www.oar.org.ro/upload/protectie_la_foc.doc
              Cu stima.

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6453

                #22
                @ Maistrul Max: 1. lamurit
                2. Am inteles acest lucru. Dar XPS-ul pina in 40 kg/mc necesita sau nu bariera de vapori? pentru ca, din articolul scris/tradus de "nepotu' lu' Gigel", reiese ca raspunsul este "DA", indiferent de densitatea XPS-ului.
                3. Si atunci, de ce este respins EPS la izolatii pe motiv de inflamabilitate?
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12227

                  #23
                  Postat în original de Maistrul Max
                  Stii ca am fost un chiulau renumit de la cursurile de fizica, dar hai sa incerc sa clarific dubiile tale:
                  1: ai dreptate Raduca, cel care a scris articolul cred ca e nepot de gigel. Sa luam un simplu simpu... vata de sticla uscata are lamda mai mic decat vata de sticla umeda.
                  2.Polistirenul expandat are structura celulara inchisa, etansa. Cu cat un material are o densitate mai mare cu atata are un nivelul de absorbtie al apei mai mic.
                  3.Polistirenul este combustibil insa el poate fi ignifugat ca sa ofere un timp de resistenta la foc in asa fel ca sa faca parte din clasa B1 (material greu inflamabil).
                  Clasele de combustibilite le gasesti aici: http://www.oar.org.ro/upload/protectie_la_foc.doc
                  ............................Daca ati terminat cu ecuatiile acelea asupra acestui material , cum ramine cu acoperisul ? E o solutie viabila , pentru imbunatatirea izolatiei termice , daca renovam invelitoarea ?
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6877

                    #24
                    @MIRCEA MAXIMG-In mintea mea ar putea fi o solutie viabila Mircea cu conditia ca in loc de bitum sa se foloseasca un adeziv mai rezistent la caldura si la frig si grosimea sticlei celulare sa fie cea corespunzatoare.

                    @Raduca-polistirenul extrudat are un factor de difuzie al vaporilor de apa de 250-50 pe cand polistirenul expandat de doar 70.

                    Iete ce se recomanda pentru termo/fonoizolarea cladirilor:
                    Fișiere Atașate
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6453

                      #25
                      @ Maistrul Max: Circotas cum sint, si aici am gasit o chestie care imi atrage atentia si imi pune intrebari: vata de sticla este izolator mai bun decit cea bazaltica?
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • alexis
                        Living Legend
                        • 05.nov.2006
                        • 1318

                        #26
                        Postat în original de raduca
                        @ Maistrul Max: Circotas cum sint, si aici am gasit o chestie care imi atrage atentia si imi pune intrebari: vata de sticla este izolator mai bun decit cea bazaltica?
                        Bine spus carcotas.
                        faci o casa si pentru urmasii tai

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6877

                          #27
                          Postat în original de raduca
                          @ Maistrul Max: Circotas cum sint, si aici am gasit o chestie care imi atrage atentia si imi pune intrebari: vata de sticla este izolator mai bun decit cea bazaltica?
                          Yep, in anumite conditii.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6453

                            #28
                            Postat în original de Maistrul Max
                            Yep, in anumite conditii.
                            Dezvoltati, va rog.
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6877

                              #29
                              Vata bazaltica se utilizeaza indeosebi pentru solutii de termoizolare industriale.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              • RaduCA
                                Living Legend
                                • 09.oct.2005
                                • 6453

                                #30
                                Si cu ce o face acest lucru sa fie mai putin izolatoare decit cea de sticla?
                                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                                Comentariu

                                Procesare...