Sticla celulara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    Sticla celulara

    Poate ca sticla celulara este noutate doar pentru mine, asa ca-i rog pe cei care stiu mai multe despre acest material sa ma lamureasca si pe mine care ar fi avantajele si dezavantajele lui.

    Ce am aflat eu (deocamdata nu am facut verificarea din mai multe surse):
    - densitate aparenta [kg/m3] = 140...180
    - rezistenaa la compresie [MPa] = 0,7...1,2
    - conductivitate termica la +25 *C [W/mK] = 0,060...0,080
    - conductivitate termica la +125 *C [W/mK] = 0,080...0,110
    - absorbtie umiditate [%] = 2...5
    - temperatura de deformare *C = 540...560
    - temperatura de utilizare *C = -200...+500 ( )
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Se utilizeaza deobicei in industria frigorifica Raduca.
    Cu stima.

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      #3
      Asta e de bine (=calitate) sau de rau (=pret)?
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        De pret nu stiu nimica deoarece nu sunt comerciant iar despre sticla celulara poti sa citesti aici : http://www.tehnicainstalatiilor.ro/a...t.asp?artnr=27
        Cu stima.

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          Postat în original de Maistrul Max
          [...] despre sticla celulara poti sa citesti aici [...]
          Adica imi dai de treaba ca sa nu ajung la TM?
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            [quote="Maistrul Max"]] Ce parere aveti despre acest mod de a izola acoperisul ? Pare o solutie interesanta pt cine vrea sa umble la invelitoare si sa faca si o izolatie , fara a intra pe interior ! Ce ziceti ?
            Fișiere Atașate
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #7
              @ MIRCEA MAXIMG: Acela este site-ul unde am gasit si eu datele despre sticla celulara.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                #8
                Din link-ul dat de Dl. Maistrul Max:

                Sticla celulara a fost dezvoltata in anii '30 de catre grupul francez St. Gobain si de atunci a fost comercializata sub denumirea de "Foamglass". Materialul este prelucrat in mulaje pentru a forma bucati compacte din care se macina apoi carcase, folii si parti profilate. Sticla celulara are o structura complet inchisa. Densitatea bruta este cuprinsa intre 100 kg/mc si 160 kg/mc, in functie de tip. Dintre toate materialele de izolatie prezentate aici, sticla celulara are cea mai mare conductivitate. Variaza intre 0.037 si 0.042 W/mK la o temperatura medie de 0*C. Sticla celulara nu absoarbe umezeala din imprejurimi. O schimbare de greutate are loc numai atunci cand celulele care au fost taiate vin in contact cu umezeala. Mai mult, sticla celulara este rezistenta la vapori si astfel procesele de transmitere a vaporilor pot fi permanent prevenite.
                Fiind un material anorganic, sticla celulara trebuie intinsa drept pe obiectul ce trebuie izolat. Sticla celulara este de obicei lipita cu un adeziv bitum cu lipire la flacara. Cand materialul este taiat bucati, sunt eliberate mici parti de hidrogen sulfid care produc un miros neplacut. Temperatura de aplicare a acestui produs variaza intre +430*C si -260*C.
                P.S. @ Maistrul Max: Oricum, dupa ce am citit articolul m-am dus sa stau cu picioarele in ligheanul cu apa rece. Am sa revin cu intrebarile.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #9
                  Am revenit cu neclaritatile mele:

                  1. Eu stiam ca, conductivitatea termica creste odata cu umezeala din acel material. In articol, la un moment dat, se spune:
                  Conductivitatea termica si efectul izolatiei scad cu fiecare crestere a volumului continutului de umezeala.
                  Iar ceva mai jos:
                  Continutul de umezeala are un impact semnificativ asupra conductivitatii termice a spumei: conductivitatea termica creste cu 3-4% pentru fiecare volum % de umezeala.
                  Cum este corect?

                  2. De pe forum am aflat ca XPS nu necesita bariera de vapori. Din articol rezulta ca:
                  o bariera de vapori separata este absolut necesara pentru acest material de izolatie.
                  Ce sa inteleg din asta?

                  3. Tot pe forum am citit ca unul din motivele pentru care nu se recomanda EPS la izolatiile interioare este faptul ca ar fi inflamabil. Eu stiu ca exista EPS care la contactul cu flacara nu se aprinde, asa cum se spune si in acel articol:
                  Spuma rigida EPS este un material de constructie care nu intretine arderea (DIN 4102-B1). Cand este expusa la flacara, spuma din polistiren rigid, continand inhibitor de ardere, se topeste fara a lua foc. Daca contactul cu flacara externa s-a intrerupt, materialul nu continua sa arda de la sine. La 100?C spuma din polistiren rigid incepe sa se inmoaie si sa se stranga. Daca va continua caldura, se va topi.
                  Iar sint in ceata.
                  Cu aceasta ocazie, cine ma poate lamuri (pe scurt) cum e cu clasele astea de ardere A, B?
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • ear1976
                    Living Legend
                    • 09.aug.2007
                    • 1008

                    #10
                    Postat în original de raduca
                    Am revenit cu neclaritatile mele:

                    1. Eu stiam ca, conductivitatea termica creste odata cu umezeala din acel material. In articol, la un moment dat, se spune:
                    Conductivitatea termica si efectul izolatiei scad cu fiecare crestere a volumului continutului de umezeala.
                    Iar ceva mai jos:
                    Continutul de umezeala are un impact semnificativ asupra conductivitatii termice a spumei: conductivitatea termica creste cu 3-4% pentru fiecare volum % de umezeala.
                    Cum este corect?
                    Corect cred ca este: Conductivitatea termica creste si efectul izolatiei scade cu fiecare crestere a continutului de umezeala.
                    ratzele se trag din camioane

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6360

                      #11
                      Postat în original de ear1976
                      Corect cred ca este: Conductivitatea termica creste si efectul izolatiei scade cu fiecare crestere a continutului de umezeala.
                      Asa cred si eu, dar ma gindesc ca este totusi un articol dintr-o revista serioasa ... sau nu?
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • ear1976
                        Living Legend
                        • 09.aug.2007
                        • 1008

                        #12
                        Postat în original de raduca
                        Postat în original de ear1976
                        Corect cred ca este: Conductivitatea termica creste si efectul izolatiei scade cu fiecare crestere a continutului de umezeala.
                        Asa cred si eu, dar ma gindesc ca este totusi un articol dintr-o revista serioasa ... sau nu?
                        Chiar daca e o revista serioasa, articolul este scris totusi de o persoana, care prin natura umana este predispusa greselilor.
                        Tocmai de aceea e bine sa "rumegam" bine informatiile citite inainte de a le lua de bune - cum foarte bine procedati!
                        ratzele se trag din camioane

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6920

                          #13
                          [quote="MIRCEA MAXIMG"]
                          Postat în original de Maistrul Max
                          ] Ce parere aveti despre acest mod de a izola acoperisul ? Pare o solutie interesanta pt cine vrea sa umble la invelitoare si sa faca si o izolatie , fara a intra pe interior ! Ce ziceti ?
                          Imi trebuiesc mai multe date despre acest tip de invelitoare cu termoizolatie. Ce nu-mi place mie pe acolo sunt straturile alea de bitum.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6360

                            #14
                            Maestre, dar de
                            Postat în original de raduca
                            Am revenit cu neclaritatile mele. [...]
                            ce poti sa-mi spui? Ma ajuti sa ies din ceata?
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6920

                              #15
                              Binenteles ca am sa caut si alte surse de lamurire Raduca numa sa ajung la o temperatura mai omeneasca deoarece acu o tin in 39.5.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              Procesare...