Turbine eoliene si panouri solare pentru casa noastra

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • oho
    Incepator
    • 23.mai.2006
    • 7

    Turbine eoliene si panouri solare pentru casa noastra

    Am publicat recent pe situl nostru un scurt material despre utilizarea surselor de energie neconventionale(inca) cum ar fi soarele, apa si vantul. Am gasit chiar o firma belgiana ce are o filiala la Alba Iulia care implementeaza astfel de tehnologii la noi in tara.
    Intrebarea mea pentru dumneavoastra este urmatoarea:
    Este cineva printre dumneavoastra care a incercat astfel de solutii?
    M-ar interesa sa cunosc si parerea celor care deja folosesc astfel de alternative.
    0
    Da
    0%
    33
    Nu
    0%
    1
    Nu stiu
    0%
    0
    is about our home...
  • bigjoe
    Membru Marcant
    • 19.mai.2006
    • 482

    #2
    da

    Da dar....

    Solutia este buna dar trebuie gandit sa fie legate adica. Eolian si Solar

    Pentru ca nu tot timpul este soare si nu tot timpul bate vantul...dar mai tot timpul ori bate soarele ori vantul...

    Oricum FUZIUNEA nucleara este cel mai eficient mod de a produce energie electrica...iar aceasta ar trebui sa fie folosita la tot:
    - iluminat
    - incalzire
    - transport
    ai grija ..

    Comentariu

    • oho
      Incepator
      • 23.mai.2006
      • 7

      #3
      Exista deja in tara la noi sisteme hibride duble si triple. Sisteme duble :eolian +solar (de ex) iar cele triple : eolian+solar +hidro.
      In plus sistemele complexe cum ar fi cele pentru cabane destinate turistilor mai au si diesel generator de avarie.
      Exista solutii pentru consumuri de energie incepand cu 124 kwh pe luna.
      Pentru un consum de 124kwh pe luna noua ne-ar trebui:
      10 panouri solare fotovoltaice de 165W sau o turbina eoliana de 1000W tip Whisper WHI-200
      2 regulatoare de incarcare Steca pentru panouri ( turbina eoliana include un regulator propriu )
      10 baterii acumulatori cu ciclu profund tip SB6/330A
      1 invertor Steca RI de 500W putere la iesirea de 220VAC
      4 becuri economice de 11W curent continu
      Preturile estimative (informative) ale echipamentelor folosite in cadrul acestui exemplu sunt :

      Panou fotovoltaic 165W Cod: LPS00194 - Model: I-165 Pret: 899 Euro
      Turbina eoliana Whisper Cod: LPE00333 - Model: WHI-200 Pret: 2600 Euro
      Regulator incarcare Cod: LPC00017 - Model: Tarom430 Pret: 260 Euro
      Acumulator 6V / 330Ah Cod: LPB00017 - Model: SB6/330A Pret: 398 Euro
      Invertor Steca 500W Cod: LPI00005 - Model: 550 I Pret: 485 Euro
      Bec economic 11W Cod: LPL00010 - Model: ESL11 Pret: 21 Euro
      La o prima vedere, panourile solare costa mai mult decat turbina eoliana care are (in plus ) incorporat un regulator de incarcare deci in cazul unei aplicatii exclusiv eoliene se economisesc niste bani (2600 euro < 899x10 +260).
      Atunci cand o sa am timp, o sa fac o sinteza mai ampla asupra acestui subiect pe www.oho.ro incluzand si microturbinele hidro.(Acum ma lupt cu niste pixeli rebeli . Interfata , bat-o vina...)
      In ce priveste fuziunea nucleara as face urmatoarele observatii:
      1 - Deocamdata nu am imblanzit bine fisiunea nucleara (vezi tot felul de avarii si mici incidente). Fuziune nucleara o cunoastem sub forma bombei cu hidrogen...(deocamdata).
      2 - Hidrogenul din apa poate produce energie curata (vezi pilelele cu hidrogen)
      Cu respect pentru toti membrii ,
      oho
      is about our home...

      Comentariu

      • jon
        Incepator
        • 15.mar.2006
        • 21

        #4
        ,, OHO,, esthi tare !
        Tot respectul .
        Pentru ,,CONSTRUCTORI,, amatori eOK cea ce faci
        VOI FI TOT TIMUL PE SAIT >
        Sunt sigur ca si Dl. Sandulescu va fi acolo !

        Comentariu

        • jon
          Incepator
          • 15.mar.2006
          • 21

          #5
          POATE :

          www.sunpipe.co.uk

          Comentariu

          • tcasa
            Incepator
            • 10.iun.2006
            • 2

            #6
            reduce nu elimina cheltuielile!!!

            eu am incercat:
            Sistem eolian facut acasa dupa un site american ptr elevi.
            motivul: daca nu avem curent nu avem nici apa [!!!hidroforul nu merge]
            idee de constructie: http://www.windstuffnow.com/main/
            am modificat marimea paletelor si le-am facut mai multe si culmea din sticle de plastic topite cu o insertie de banda de aluminiu, iar fratele meu a umblat putin la sistemul electric si l-a adaptat cerintelor noastre 220V/50Hz
            costuri: pan in 500Euro [multe au fost piese din recuperari]
            rentabilitate: e adevarat ca depinde de vant, DAR pe la noi cam 80% din an bate vantul; in acelasi timp depinde si de bateria de acumulatori pe care o faci [aici mai avem noi de lucrat] -> deci ne reduce consumul cu aprox. 50-600% si poate actiona ca energie de rezerva.

            Sistemul solar doar pentru apa calda
            - am facut sarpante pe acoperis din teava de polietilena [cea mai ieftina] pe care le-am protejat cu sticle de plastic maro [sa traiasca burger-ul la 2l]
            - a fost ceva de munca nu arata super, dar merge, iar la tara nu conteaza, iar la oras nimeni nu este atent
            costuri: 150Euro
            sfat: atentie: apa trebuie alimentata de sus in jos [de la tronsonul cel mai inalt si faceti reductii de la 2tolipana 1/2toli]

            incercati si voi
            nu totdeauna ce este vechi este perisat, nu intotdeauna ce este nou este bun

            Comentariu

            • oho
              Incepator
              • 23.mai.2006
              • 7

              #7
              Interesant.
              Nu ai cumva o poza?
              is about our home...

              Comentariu

              Procesare...