Cum sa ai un ficat sanatos dupa o vara de excese

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • absolutep0wer
    Incepator
    • 01.aug.2010
    • 47

    Cum sa ai un ficat sanatos dupa o vara de excese

    Multa bere rece, inghetata din comert, prajituri la malul marii si cate o masa calda ratacita in decursul zilei. Recunoasteti ce-ati facut in aceasta vara? Ei bine, toate acestea v-au suprasolicitat ficatul. Asa ca daca tot a sosit toamna, aveti grija de acest organ cu 500 de functii din organism. Iata cum!

    Ficatul nu doare in mod obisnuit, ci doar in cazuri exceptionale - abcese, tumori sau insu fi cienta cardiaca. Daca aveti dureri in partea dreapta a abdomenului, acestea sunt determinate de obicei de colon sau vezica biliara. Daca insa ficatul sufera, simtiti greata, suferiti de balonari, constipatie, colon iritabil, mancarimi ale pielii sau o stare de sfarseala perma nenta.

    Dar vorbim de un organ care se reface foarte repede, in cateva saptamani, cu cateva reguli simple. In primul rand, renuntati la alcool si, daca e posibil, la medicamentele de sinteza. Si pentru ca ficatul oboseste de la alimentatie proasta, respectati o minima dieta timp de cateva saptamani. Alimentele cu amelioratori, coloranti, E-uri si indulcitori (in special aspartam) trebuie excluse.

    De asemenea, dulciurile din comert si produsele extrem de grase - printre acestea se numara si mezelurile - trebuie consumate rar. Va mai puteti ajuta ficatul daca aveti 5 mese pe zi - 3 prin cipale si 2 gustari. In caz contrar, lipsa meselor regulate determina ficatul sa faca rezerve din grasimi, iar acestea se depoziteaza tot in el determinand asa zisul ficat gras - steatoza hepatica. Iata cum trebuie sa arate un meniu hepato protector.

    Dimineata, nu renuntati la o cafea, dar nu cu zahar, ci neagra. Aceas ta previne distrugerea celulei hepatice si de ter­mina si scaderea nivelului transaminazelor, un indicator al imbolnavirii ficatului.
  • Negulescu Corneliu
    Membru Marcant
    • 27.iun.2004
    • 842

    #2
    Pai doar atat ? Eu nu pot bea cafea, imi da niste stari ciudate, ce fac, mor de foame ?
    Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #3
      ups ... am pus-o, eu nu mai beau cafea
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • tanasie
        Living Legend
        • 15.oct.2008
        • 2550

        #4
        Am dato si eu in bara , daca beau cafea ma mananca mainile, ce sa fac acum, sa incep sa beau cafea si sa ma scarpin toata ziua sau sa rabd de foame
        Cu respect.

        Comentariu

        • anduvirgil
          Membru Marcant
          • 25.feb.2006
          • 527

          #5
          cafea consum in fiecare dimieata, insa la jumari cu oua, ceapa, paine calda si branza proaspata nu pot renunta. asa ca va urez pofta buna.......
          anda panda din ...

          Comentariu

          • alexis
            Living Legend
            • 05.nov.2006
            • 1320

            #6
            Este 1 septembrie. Este ora 10.54. Afară este un aer rece, care îmi trece prin nări şi se transformă într-un semnal care deschide anumite circuite din creierul meu. Apar amintirile, anilor trecuţi, piftia da curcan, cărnaţi, pomana porcului, şoric, of! Vai! Cum se raceşte un pic afară mă apucă foamea! Ficatul nu îmi place iar al meu cred că se simte bine de sărbătorile de iarnă, cred că este din genă. Neamurile din partea tatălui meu haleau de rupeau la carne prin Fundata şi au apucat toţi 80 de ani.
            PS. Tocmai mă păcălasc cu o felie de pâine cu unt şi cu miere.
            faci o casa si pentru urmasii tai

            Comentariu

            • nicu78
              Living Legend
              • 25.mar.2010
              • 1196

              #7
              cum sa ai un ficat sanatos

              Vai ,..ce rautaciosi sinteti ,.... ,...omul tine la sanatatea voastra ,...si voi ce faceti ,...vb ,de carne ,..

              Comentariu

              • nicu78
                Living Legend
                • 25.mar.2010
                • 1196

                #8
                cum sa ai un ficat sanatos

                Dar ,daca stau bine si ma gindesc ,..si pe mine ,ma stirnesc amintirile ,...ce vremuri frumoase ,..nu cred ca ma mai intilnesc cu acele vremuri,...imi aduc aminte ,cind am implinit 18 ani chiar de sf neculai ,...ma pus tata ,DUMNEZEU SA-L IERTE ,...sa tai porcul ,...nu va spun ce emotii am avut ,...cind am bagat cutitul in git ,..,....si ce fericit eram dupa asta ,..si dupa asta tochitura moldoveneasca ,...cu oleaca de brinza de burduf deasupra ,,.cu mamaliguta ,..si 2 ochiuri deasupra ,....vaiiiiii ce vremuri ,...si cu un vin rosu de butuc ,....ce sa mai zic ,...aaaaaa am uitat tata o decedat la 80 de ani ,...dar nu de ficat ,.....

                Comentariu

                • alexis
                  Living Legend
                  • 05.nov.2006
                  • 1320

                  #9
                  Re: cum sa ai un ficat sanatos

                  [quote="nicu78"]
                  Vezi ce face aerul astă rece? Ne răscoleşte. M-am săturat de păstăi, salată de vinete şi muuult pepene, lubeniţă sau cum îi zice prin diverse zone ale ţării. Zici vin rosu de butuc? Of!
                  faci o casa si pentru urmasii tai

                  Comentariu

                  Procesare...