Alfabetizarea mesterilor ?!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6864

    Alfabetizarea mesterilor ?!

    Ca tot se atrage atentia cum se pocesc multe din cuvintele chiar si de specialitate pe acest forum , propun sa dam cateva corecturi , impreuna , cu ajutorul lui " dex online " poate asa ne autocorectam si nu ne mai facem de ras . Mai gresesc si eu si altii dar pe mine chiar ma deranjeaza cu cat stoicism pocesc unii useri , cuvintele si mai si insista ... Ce ziceti ?
    Cateva exemple
    jicnit = jignit - ( forma corecta )
    smilgher = smirghel - ( forma corecta )
    etc
    postati cu incredere ,poate cei mai mari constructori s au obisnuit sa vorbeasca incorect si le facem un serviciu
    Si din nimicuri poti face ceva bun .
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2471

    #2
    Răspuns la: Alfabetizarea mesterilor ?!

    Limba romana este o limba prea complexa pentru unii.
    Se invata la scoala nu pe santier.

    Comentariu


    • calin.diaconu
      calin.diaconu comentat
      Editarea unui comentariu
      Salut, învățăm unii de la ceilalți. Iar când avem dubii - mergem la DEX (dacă ține de limbă). Sau - după caz, pe site-urile de standardizare (dacă ține de profesie) ... vezi https://www.asro.ro/ ... întrebarea pe care o am ar fi aceasta: Oare greșelile (repetate) pe care le facem (în timpul vieții), ajung să ne formeze personalitatea? )
  • emanuelguzu
    Living Legend
    • 30.oct.2013
    • 1000

    #3
    Răspuns la: Alfabetizarea mesterilor ?!

    Postat în original de fanero
    Limba romana este o limba prea complexa pentru unii.
    Se invata la scoala nu pe santier.
    limba romana se invata la scoala ... si meseria pe santier NU PE INTERNET domnule coby

    Comentariu

    • fanero
      Living Legend
      • 02.aug.2008
      • 2471

      #4
      Răspuns la: Alfabetizarea mesterilor ?!

      Postat în original de emanuelguzu
      ... si meseria pe santier NU PE INTERNET
      De multe ori se invata sau se pricepe prost pe santier.
      Ar mai fi nevoie si de ceva documentare, prin citire.
      Si cum nu mai este timp si pentru a deschide o carte......... ramane internetul, dar asta oboseste ochii.

      Comentariu

      • bambucea
        Membru Marcant
        • 13.iun.2014
        • 313

        #5
        Răspuns la: Alfabetizarea mesterilor ?!

        Postat în original de emanuelguzu
        limba romana se invata la scoala ... si meseria pe santier NU PE INTERNET domnule coby
        Limba Romana se invata la scoala,dar nu se uita.
        Meseria se poate invata si de pe internet cu o singura conditie, sa cunosti limba Romana,invers nu se poate.

        Comentariu

        • doru_marciuc
          Living Legend
          Expert amenajari
          • 01.oct.2012
          • 1411

          #6
          Răspuns la: Alfabetizarea mesterilor ?!

          Postat în original de emanuelguzu
          limba romana se invata la scoala ... si meseria pe santier NU PE INTERNET domnule coby
          Dar Dvs., incurajati invatarea meseriei de pe internet, prin postari si nu faceti un lucru rau. Impartasiti din experienta acumulata si altor persoane, intr-un mod accesibil.

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6864

            #7
            Răspuns la: Alfabetizarea mesterilor ?!

            Asa cum m am asteptat a dat " riposta " cine se simte cu " musca pe caciula " ! Insa nu e nici o problema cat timp putem invata impreuna sa scriem corect in limba romana .
            Dupa mine ar creste si in ochii cititorilor , acest minunat forum , si ar fi vizitat mai mult daca incercam sa vedem unde si care sunt greselile de scriere ( si aici nu ma refer la faptul ca , din graba nu tastam bine , ci la lucruri repetitive ) .
            Pt @ emanuelguzu : sa stii ca meseria se poate invata si de pe net , in unele cazuri, si se aprofundeaza prin practica , fara suparare dar daca ai invatat meserie pe santier inseamna ca pe la scoala n ai fost deloc - nu e rusine sa recunosti = am cunoscut oameni fara scoala dar erau oameni nu animale ..

            Pentru ca s au poluat multe topicuri cu " corecturi " m am gandit ca e bine sa atentionam aici simplu , mentionezi topicul si nr postului + greseala si dai solutia corecta , asa nu va mai fi un " atac " la persoana , direct ci indirect si vom vedea daca se vor autocorecta pe viitor
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • bambucea
              Membru Marcant
              • 13.iun.2014
              • 313

              #8
              Răspuns la: Alfabetizarea mesterilor ?!

              Perete despartitor din gips carton
              post 73 @ ambiente


              1.Folosiți structura de 100mm
              2.izolați acustic tubul de canalizare.
              3.după ce a făcut structura, să inchidă un o parte de structură cu rigips.
              4.vata de stică
              5. inchideți dublă placă de rigips , așa acoperiți și țeava de canalizare.
              6. banda pentru rosturi
              7.glet 2 m-3 mîini.
              8 . șmilgher
              9.curățați de praf toată suprafața
              10. amorsa
              11. var.
              Sunt mai multe greseli.
              Nu pot sa traduc.
              Poate reuseste @ambiente.
              Daca doriti,eu pot comenta cele scrise mai sus.

              Comentariu

              • emanuelguzu
                Living Legend
                • 30.oct.2013
                • 1000

                #9
                Răspuns la: Alfabetizarea mesterilor ?!

                Postat în original de doru_marciuc
                Dar Dvs., incurajati invatarea meseriei de pe internet, prin postari si nu faceti un lucru rau. Impartasiti din experienta acumulata si altor persoane, intr-un mod accesibil.
                ca sa inveti ceva din o anumita postare trebuie sa ai si cunostinte practice nu doar teorie,cred ca sunt si oameni de santier printre mesteri forumisti cu o "vasta experienta acumultata pe internet" degeaba citesc eu despre electricitate si termeni din electricitate cand nu stiu nici cum arata produsul respectiv si nici cum si la ce se foloseste,daca vorbim de constructii eu pot intelege ce vrea sa spuna o persoana chiar daca nu se exprima chiar in termeni de internet si cu greseli gramaticale,nu tin neaparat sa va scriu dumneavoastra sau altor personaje corect gramatical..nu va place...nu cititi, scurt pe 2 pe intelesul tuturor

                Comentariu

                • doru_marciuc
                  Living Legend
                  Expert amenajari
                  • 01.oct.2012
                  • 1411

                  #10
                  Răspuns la: Alfabetizarea mesterilor ?!

                  Va spun sincer ca nu am inteles. Eu nu as ridica piatra de jos pentru gramatica, in schimb nu inteleg atitudinea. Fiti convins ca sunteti citit de multi oameni de buna calitate, interesati poate de ceea ce prezentati, care nu au punte catre Dvs, pentru ca nu va inteleg limbajul si aici nu ma refer la gramatica.

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6864

                    #11
                    Răspuns la: Alfabetizarea mesterilor ?!

                    [QUOTE=emanuelguzu;573125 ....
                    ,nu tin neaparat sa va scriu dumneavoastra sau altor personaje corect gramatical..nu va place...nu cititi, scurt pe 2 pe intelesul tuturor[/QUOTE]

                    Din nefericire asta este rea vointa sau prostie in stare pura ?

                    @ doru marciuc : nu e nimeni interesat de ce prezinta / bolboroseste userul emanuelguzu , stati linistit , cititorii se amuza pe seama agramaticii si atat ..
                    Ultima editare de coby; 03.iul.2014, 23:59.
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • bambucea
                      Membru Marcant
                      • 13.iun.2014
                      • 313

                      #12
                      Răspuns la: Alfabetizarea mesterilor ?!

                      Postat în original de bambucea
                      Perete despartitor din gips carton
                      post 73 @ ambiente


                      1.Folosiți structura de 100mm
                      2.izolați acustic tubul de canalizare.
                      3.după ce a făcut structura, să inchidă un o parte de structură cu rigips.
                      4.vata de stică
                      5. inchideți dublă placă de rigips , așa acoperiți și țeava de canalizare.
                      6. banda pentru rosturi
                      7.glet 2 m-3 mîini.
                      8 . șmilgher
                      9.curățați de praf toată suprafața
                      10. amorsa
                      11. var.
                      Sa incerc traducerea:
                      3. Dupa ce a-ti facut structura, inchideti pe una din fetele structuri cu placi de gipscarton.
                      4. Montati vata minerala de dimensiunea structurii.
                      5.Inchideti cu doua placi de gips si dupa acea acoperiti si teava de canalizare
                      7.Dati doi metri de glet din trei maini.
                      Asta am inteles.
                      Ultima editare de bambucea; 04.iul.2014, 00:01.

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6864

                        #13
                        Răspuns la: Alfabetizarea mesterilor ?!

                        Daca esti in cautarea unui meserias bun sau daca esti un meserias sau firma de constructii in cautarea unei lucrari, aici este locul unde trebuie sa cauti!


                        Postul #16 : zice foarte bine :
                        " majoritatea ofertantilor " firme cu mareee specializare si ampla experienta " care a-ti pus anunt aici , dupa exprimare pot sa zic ca a-ti descoperit mistria si canciocul de maxim un an "

                        E clar ca lumina zilei ce impresie " buna " au cititorii despre acesti agramati !
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • Dosarele x
                          Membru Marcant
                          • 22.iul.2012
                          • 547

                          #14
                          Răspuns la: Alfabetizarea mesterilor ?!

                          Postat în original de emanuelguzu
                          ca sa inveti ceva din o anumita postare trebuie sa ai si cunostinte practice nu doar teorie,cred ca sunt si oameni de santier printre mesteri forumisti cu o "vasta experienta acumultata pe internet" degeaba citesc eu despre electricitate si termeni din electricitate cand nu stiu nici cum arata produsul respectiv si nici cum si la ce se foloseste,daca vorbim de constructii eu pot intelege ce vrea sa spuna o persoana chiar daca nu se exprima chiar in termeni de internet si cu greseli gramaticale,nu tin neaparat sa va scriu dumneavoastra sau altor personaje corect gramatical..nu va place...nu cititi, scurt pe 2 pe intelesul tuturor
                          Sa facem o mica paralela:
                          Obtinerea permisului auto.
                          Proba scrisa(sala), si proba practica ( traseu ).
                          Prima oara se da proba scrisa care consta in intrebari din legea circulatiei.
                          A doua proba este cea practica.
                          Dar daca nu iei sala nu dai proba practica.
                          Deci, ca sa fiu pe intelesul mai multor persoane: Nu ai carte,nu ai parte.
                          Iar eu cred ca multi de pe forum care se dau mesteri mari au picat la proba scrisa.
                          Proba practica pe care dansi o fac si se mai si lauda cu ea este ca si cum ai conduce fara permis.
                          Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

                          Comentariu

                          • Galaxy
                            Membru
                            • 21.dec.2012
                            • 263

                            #15
                            Re: Alfabetizarea mesterilor ?!

                            Idee buna si nu vad de ce ar trebui lumea sa se simta jignita daca li se atrage atentia la greselile facute (cum bine a subliniat autorul, e vorba de cele repetitive, din gandire, nu cele de viteza). Sigur ca se poate intelege si cand e scris gresit, cu un mic efort, dar daca putem sa ne exprimam corect si sa invatam cate ceva, de ce nu?

                            Comentariu

                            Procesare...