PROFIT vs CONSTIINTA si OMENIE

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Armata
    Membru
    • 14.sep.2008
    • 249

    #46
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

    Postat în original de Temelye
    Nu am ajuns eu la vreo concluzie,acestea sunt legile in ultimul timp. E vb de cadrul legal ce coboara virsta consimtamintului f mult,ceea ce nu duce la nimic bun. Fiecare incepe cind vrea,dar cind situatia devine legala, se incurajeaza acest fapt si este deschisa calea catre abuzuri.
    Reformuland, suna cam asa: "sa inceapa cand vrea, dar daca vrea sub 18 ani(de ce 18?) sa fie ilegal". Pai daca poate sa inceapa cand vrea, nu trebuie sa fie si legal? Nu uita ca e vorba de <b>consimtamint</b>. Coborarea acestei varste este o consecinta directa a ceea ce doreste societatea. Nu mai suntem in perioada in care se arata cearceaful din noaptea nuntii. Daca asta e de rau sau de bine nu cred ca merita sa discutam in acest topic.

    Daca tot ai intrat in sfera teologica, mai am o intrebare pentru tine: cei nascuti in afara religiei crestine(musulmani, budisti, japonezi...) sunt oameni de speta a doua deoarece nu au biblia care sa le deschida ochii?
    Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1342

      #47
      Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

      Am avut zilele trecute sansa sa pot avea o discutie mai lunga cu unul dintre cei mai buni medici neurologi specializati pe copii din partea de vest. Spunea ca actual la nivel mondial din studii si sondaje (evident de vb de tarile cit de cit dezvoltate unde sunt posibile aceste sondaje) tulburarile din spectrul autist afecteaza unul din 69 de copii, aceasta find o medie. Normal procentul poate fi mai mare sau mai mic in functie de zona,dar media cam aceasta e si e enorm. Pe linga alte motive care pot cauza aceste probleme si de care stiam am mai aflat ceva si anume problema BISFENOLULUI A sau BPA care se gaseste in diverse recipiente din plastic si se transfera in lichidul sau alimentul continut in recipient. Parerea lui era ca acesti BPA au un impact negativ mai mare decit alte posibile cauze. Spunea ceva de genul ca trebuie sa fii naiv la extrem ca sa crezi ca tot ce e modern automat e si bun. De asemenea mai spunea ca find in domeniu, vede permanent noi cazuri de copii cu autism si e evident ca ceva se intimpla. In urma cu 30-40 de ani nr. de cazuri era infim raportat la nr de copii iar acum procentul este enorm
      Adevarul ca e mult mai comod sa folosim recipiente din plastic dar reversul medaliei este acest BPA si alti compusi care nu sunt atit de cunoscuti. Sticla e neutra dar e mai putin comoda. Am ami citit diverse articole pe aceasta tema,mai mult sau mai putin concludente. Ca idee,atasez unul.

      Bisfenolul A sau BPA este o substanta chimica folosita pentru intarirea materialelor plastice. Foarte multe sticle de apa si cutii alimentare contin BPA. Etichetele lor contin numerele 3 si 7 de re…
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1342

        #48
        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

        Postat în original de Armata
        Reformuland, suna cam asa: "sa inceapa cand vrea, dar daca vrea sub 18 ani(de ce 18?) sa fie ilegal". Pai daca poate sa inceapa cand vrea, nu trebuie sa fie si legal? Nu uita ca e vorba de <b>consimtamint</b>. Coborarea acestei varste este o consecinta directa a ceea ce doreste societatea. Nu mai suntem in perioada in care se arata cearceaful din noaptea nuntii. Daca asta e de rau sau de bine nu cred ca merita sa discutam in acest topic.

        Daca tot ai intrat in sfera teologica, mai am o intrebare pentru tine: cei nascuti in afara religiei crestine(musulmani, budisti, japonezi...) sunt oameni de speta a doua deoarece nu au biblia care sa le deschida ochii?
        Cred ca nu intelegi implicatiile reale ale coboririi virstei consimtamintului sexual si adevaratele motive care stau in spatele acestei legi promulgata pe repede inainte in secret fara nici o reactie oficiala din partea bisericii Ortodoxe,sau iti e mai comod sa nu iti bati capul. Cit despre teologie, avind in vedere "valorile" pe care le apreciezi,probabil raspunsul meu nu te-ar satisface. Si pt a fi cit de cit clar ar trebui sa scriu mult iar timpul e o problema. Orcum cred ca daca ai citi macar noul testament cap coada cu calm si atentie ar fi un raspuns mult mai complet decit l-as putea da eu vreodata.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1342

          #49
          Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

          Ceva caracteristici ale BPA (Bisfenol A)

          Material polimeric
          Formulă: C15H16O2
          Masă molară: 228,29 g/mol
          Densitate: 1,2 g/cm³
          Punct de fierbere: 220 °C
          Punct de topire: 158 °C
          Număr IUPAC: 4,4'-(propane-2,2-diyl)diphenol
          Solubil în: Apă

          Din comoditate si ca sa nu ne batem capul, inghitim multe la propriu.
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • Armata
            Membru
            • 14.sep.2008
            • 249

            #50
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

            Postat în original de Temelye
            Cred ca nu intelegi implicatiile reale ale coboririi virstei consimtamintului sexual si adevaratele motive care stau in spatele acestei legi promulgata pe repede inainte in secret fara nici o reactie oficiala din partea bisericii Ortodoxe,sau iti e mai comod sa nu iti bati capul.
            "Understanding is a three edged sword: your side, their side, and the truth.”

            Si pentru ca te vad atat de incrancenat, punem si un banc
            Un student ia nota 4 la examenul de Logica si ii propune profesorului :
            - Daca va pun o intrebare logica si nu-mi raspundeti imi mariti nota ?
            - Profesorul: Da!
            - Ce este ilogic dar legal, logic dar ilegal si totodata ilogic si ilegal ?
            Se gandeste profesorul.... nu stiu, si ii mareste nota.
            Studentul raspunde : - Ca dvs.. aveti 60 de ani si sunteti casatorit cu una de 24 - este ilogic dar legal ; ca sotia dvs. are un amant de varsta ei - este logic dar ilegal ; ca dvs. ii mariti nota amantului sotiei - este si ilogic si ilegal.
            Tu de vaiti de posibilele abuzuri care se pot savarsii avand ca suport aceasta coborare de varsta. Nu cumva ar trebui in primul rand sa analizezi din prisma acelor adolescenti care doresc sa-si inceapa viata sexuala dar legea le pune frane? De ce la 17 ani +11 luni nu are voie, dar la 18 are? Se schimba ceva in modul de a gandi in acea luna? Hai sa fim seriosi si sa admitem ca aceste lucruri sunt "traditie"(pe care o blamezi mai sus in alte aspecte) si nu au o baza stintifica pe care sa se bazeze. Ca e 18, 28 sau 12 este strict o varsta scoasa din burta unora. Faptul ca este legal sa nu, pe mine unul ma lasa rece. Datoria de parinte presupune educarea si informarea copiilor astfel incat acel consimtamint sa fie unul real si nu unul "furat"(inteleg ca asta este marea ta temere). Ca parinte nu ma incanta cu nimic ca respectivul o sa ajunga pe mana justitiei(mai ales la noi) dupa ce mi-a ranit copilul.


            Postat în original de Temelye
            Cit despre teologie, avind in vedere "valorile" pe care le apreciezi,probabil raspunsul meu nu te-ar satisface. Si pt a fi cit de cit clar ar trebui sa scriu mult iar timpul e o problema. Orcum cred ca daca ai citi macar noul testament cap coada cu calm si atentie ar fi un raspuns mult mai complet decit l-as putea da eu vreodata.
            Cam pripit in a trage concluzii despre mine. Parerea mea. Apoi, nu eu am deschis aceasta tema de discutii, ci tu. Dar daca timpul nu-ti permite dezvoltarea ei, nu cred ca o sa inghete iadul. Am totusi o rugaminte: nu da vina pe mine pentru lucrurile pe care tu decizi sa [nu] le faci.
            Ultima editare de Armata; 30.iun.2016, 15:28.
            Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1342

              #51
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

              Postat în original de Armata
              "



              Tu de vaiti de posibilele abuzuri care se pot savarsii avand ca suport aceasta coborare de varsta. Nu cumva ar trebui in primul rand sa analizezi din prisma acelor adolescenti care doresc sa-si inceapa viata sexuala dar legea le pune frane? De ce la 17 ani +11 luni nu are voie, dar la 18 are? Se schimba ceva in modul de a gandi in acea luna? Hai sa fim seriosi si sa admitem ca aceste lucruri sunt "traditie"(pe care o blamezi mai sus in alte aspecte) si nu au o baza stintifica pe care sa se bazeze. Ca e 18, 28 sau 12 este strict o varsta scoasa din burta unora. Faptul ca este legal sa nu, pe mine unul ma lasa rece. Datoria de parinte presupune educarea si informarea copiilor astfel incat acel consimtamint sa fie unul real si nu unul "furat"(inteleg ca asta este marea ta temere). Ca parinte nu ma incanta cu nimic ca respectivul o sa ajunga pe mana justitiei(mai ales la noi) dupa ce mi-a ranit copilul.
              Pai acei adolescenti puteau incepe cind vroiau si inainte, daca erau de virste apropiate era ok si daca totusi era diferenta f. mare de virsta si nu reclama nimeni iarasi nu era nici o problema. Diferenta era ca un tip de 40 de ani nu isi permitea sa se arunce la o copila de 13 ani deoarece isi asuma un risc. Acum nu mai are nici un risc. Eu vad acest aspect ca ceva negativ, pentru altii oameni e normal. Ma rog,poate sunt eu depasit de vremuri desi nu cred,dar se va vedea ca chestiile astea "moderne" pe termen lung nu duc la nimic bun. Cit despre ajunsul pe mina justitiei tocmai ca inainte era posibil si asta ii descuraja pe multi sa-ti raneasca copilul, acum cei care vor o pot face fara riscuri semnificative. Ca idee prin alte parti zoofilia devine legala si se sustine ca de fapt e ceva normal,dupa ceva timp o sa devina si la noi, o sa intram si noi in rindul lumii, o sa mai fiu inca o data depasit de vremuri,dar asta e.
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • Armata
                Membru
                • 14.sep.2008
                • 249

                #52
                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OM

                Postat în original de Temelye
                Pai acei adolescenti puteau incepe cind vroiau si inainte, daca erau de virste apropiate era ok si daca totusi era diferenta f. mare de virsta si nu reclama nimeni iarasi nu era nici o problema.
                Deci daca ea are 9 si el sub 12 e legal. Dar daca ea are 14 si el are mai mult de 17 nu mai e legal . Eu nu reusesc sa vad logica in aceste situatii. Partea cu "daca nu reclama nimeni" nu are ce cauta intr-o discutie despre legi, mai ales cand vorbesti de pedespe cu puscarie.

                Intr-un alt post, un coleg arata cum lacatele sunt pentru oamenii cinstiti. Eu cred ca la fel este si cu legile. Nu cred ca unul de 40 de ani cu astfel de inclinatii se impiedica de varsta. Ca doar "necunostrea varstei victimei inlaturata raspunderea penala". Asadar, imi mentin parerea ca educatia primita in familie protejeaza copilul/adolescentul de traumele produse de astfel de persoane.

                PS. M-am mai documentat putin pe subiect: propunerea la alcatuirea noului cod a fost de 13 ani, dar la presiunile opiniei publice a urcat la 15 ani. Si acolo a ramas, cel putin pana in acest moment. Ce parere ai de ea de 15 si el de 50?
                Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1342

                  #53
                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: PROFIT vs CON

                  Postat în original de Armata


                  PS. M-am mai documentat putin pe subiect: propunerea la alcatuirea noului cod a fost de 13 ani, dar la presiunile opiniei publice a urcat la 15 ani. Si acolo a ramas, cel putin pana in acest moment. Ce parere ai de ea de 15 si el de 50?
                  Nu foarte buna,dar 13 ani era prea de tot. Nu vreau sa par pesimist dar probabil in timp,dupa ce se mai obisnuiesc oamenii se va mai face o coborire undeva la 12 ani.
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  • Armata
                    Membru
                    • 14.sep.2008
                    • 249

                    #54
                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: PROFIT vs CON

                    Acum vreo 2 ani citeam ca in UK era "la moda" sa ramai gravida. Era un interviu cu o fata de 12-13 ani, care-i ceruse prietenului sa o lase gravida(si reusise). Deci, nu, nu esti pesimist deloc. Pur si simplu asa arata noile generatii.
                    Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1342

                      #55
                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: PROFIT vs CON

                      Postat în original de Armata
                      Acum vreo 2 ani citeam ca in UK era "la moda" sa ramai gravida. Era un interviu cu o fata de 12-13 ani, care-i ceruse prietenului sa o lase gravida(si reusise). Deci, nu, nu esti pesimist deloc. Pur si simplu asa arata noile generatii.
                      De fapt sunt incurajate sa arate asa.
                      Din pacate situatii de genul acesta sunt promovate si prezentate ca ceva normal. Am mari indoieli legate de bunastarea si viitorul unui copil "crescut" de alt copil,asta in ideea ca nu e crescut de bunici sau strabunici in cazuri de genul celui din Anglia. Dar tot in Anglia actuala este un caz mediatizat,al unui tata Roman care si-a pierdut copilul iar acesta dupa ceva plimbari pe la familii temporare,ajunge sa fie adoptat de un cuplu de homosexuali, deci acest cuplu, dupa cei ce au hotarit aceasta adoptie, vor creste copilul mai bine decit propriul tata. Respectivul tata se tot zbate dar neavind o implicare publica de proportiile cazului Bodnariu, nu stiu ce sanse are.
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • Armata
                        Membru
                        • 14.sep.2008
                        • 249

                        #56
                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: PROFIT vs CON

                        Reportajul respectiv era dintr-o campanie menita sa previna asa ceva. Respectiva fata nascuse si milita ca nu e chiar asa bine sa incerci sa fi cool, ca nu era pregatita sa fie mama era...and so on.

                        Daca cineva trebuie sa fie vinovat de aceasta situatie, eu m-as uita prima data catre parintii ei. Consider ca parintii sunt responsabili pentru cat de armonios din punct de vedere fizic, psihic si emotional se dezvolta un copil/adolescent.
                        Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1342

                          #57
                          Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

                          Ieri am fost sa rezolv ceva electric la o educatoare (invatoare) aflata in prag de pensionare. Find interesat,am intrebat-o daca a avut in clasa copii cu deficiente din spectrul autist. Mi-a spus ca pina acum 2 ani nu,dar de 2 ani a inceput sa aiba. Empiric vorbind, 2+7=9 ani. Valul puternic probabil va incepe in 2-3 ani,cind acutuala generatie care e la gradinita si in cale sunt mult mai multe cazuri decit acum 9 ani,va ajunge in clasa 0 si pina nu se va face ceva concret pt depistarea cauzelor, va nr copiilor cu asfel de probleme din pacate, este in progresie.
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          • Temelye
                            Living Legend
                            • 23.apr.2014
                            • 1342

                            #58
                            Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

                            Ieri vb. cu un prieten care era cita nervos pe producatorii de "ulei de floarea soarelui" deoarece amesteca apa in ulei sa fie cit mai ieftin. L-am intrebat de unde stie si mi-a spus ca si-a distrus injectoarele de la masina din cauza apei din ulei, el find unul dintre cei ce merg cu amestec de motorina si ulei comestibil. Discutia mi-a ridicat un semn de intrebare deoarece daca e reala aceasta amestecare e clar ca uleiul numai ulei nu e, nu ca ar deranja apa ci aditivii care permit aceasta amestecare, in mod natural find evident pt orcine ca uleiul nu se amesteca cu apa. Imi cam pot inchipui ce pot face aditivii,acizii,soda caustica si ce se mai foloseste,prin stomac sau creier,chestii interesante pe termen lung. Citind putin pe net m-am cam edificat cam ce e in realitate cu uleiurile rafinate. Atasez ceva usor de digerat.
                            Ultima editare de calin.diaconu; 23.nov.2022, 04:41. Motiv: Link nefunctional (broken link) - eroare 404
                            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                            Comentariu

                            • Temelye
                              Living Legend
                              • 23.apr.2014
                              • 1342

                              #59
                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: PROFIT vs CON

                              [QUOTE=Armata;

                              Daca cineva trebuie sa fie vinovat de aceasta situatie, eu m-as uita prima data catre parintii ei. Consider ca parintii sunt responsabili pentru cat de armonios din punct de vedere fizic, psihic si emotional se dezvolta un copil/adolescent.[/QUOTE]


                              La prima vedere ne pare logic,firesc si normal ca parintii sa contureze drumul pe care merge un copil mai ales unul de gradinita sau aflat in clasele primare. Dar ce te faci cind fie la gradinita, fie in clasele primare in numele unei false liberati,copilul este invatat ca poate face tot ce doreste, ca "libertatea" personala nu poate fi ingradita de abolut nimeni,deci nici de parinte si sa nu uitam ca aceste lucruri sunt explicate tendentios unui copil cu minte cruda, care nu realizeaza implicatiile. Mai concret si clar, cu totii cam avem fie rude, fie prieteni sau cunostinte pe dincolo,pe diverse meleaguri. Recent vb. cu niste prieteni stabiliti in Elvetia,( si cind spui Elvetia te gindesti fara sa vrei,automat, la o tara impecabila ) care nu se mai inteleg cu propriul copil caruia la gradinita ii sunt bagate in cap aberatii de acest gen,total nepotrivite unui copil de 6 ani. Corectia fizica de orce fel iese total din calcul deoarece si pentru o palma la fund i-l poate lua,asa ca au ajuns sa negocieze cu propriul copil tot felul de situatii. Daca se merge pe ideea de restrictii si copilul reclama la scoala iar poate fi un motiv de luat deoarece este "tratat necorespunzator" ei ca si imigranti nu prea ar fi bagati in seama in caz de ceva.Te doare capul cind auzi ,
                              dar asta e,reproduc ce mi-sa spus. Altcineva,din Belgia, care e pocait,a revenit in tara deoarece considera ca chiar daca pierde material,totusi nu-si poate creste copii in mediul care este la ora actuala in marile orase din Belgia, iar legile si apucaturile antiscriptura si in fond antiDumnezeu sunt in crestere. Spunea ca daca ai valori crestine reale si poti pleca nu merita sa mai locuiesti acolo, chiar daca material o duci bine.Evident,oamenii care traiesc pt stomac,mindrie si lauda nu au cum sa inteleaga sau sa aprecieze.
                              Asa ca lucrurile nu stau cum ni-se pare noua logic sa stea,ci incep sa stea alfel si sunt provocate de o mina de oameni incisivi,care din varii motive au un interes in aceasta directie, majoritatea nodorind asa ceva,dar nefind unita si avind o doza mare de dezinteres e usor de manipulat in timp.Un din mariel minciuni vehiculate consta in afirmatia ca nu exista adevar absolut cind de fapt clar exista si a lasat legi clare in acest sens, pt ca este Calea,Adevarul si Viata.
                              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                              Comentariu

                              • Armata
                                Membru
                                • 14.sep.2008
                                • 249

                                #60
                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: P

                                Da, asta este cu adevarat o problema. Nu-mi doresc sa apuc timpurile in care niste functionari, sub pretextul ca stiu ei ce este mai bine pentru copii, pot sa desparta familiile.
                                Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                                Comentariu

                                Procesare...