PROFIT vs CONSTIINTA si OMENIE

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1382

    PROFIT vs CONSTIINTA si OMENIE

    Deschid acest topic in ideea de a ne informa si ajuta reciproc pentru a ne putea feri mai bine de diverse produse si servicii care una par si alta sunt.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1382

    #2
    Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

    Un exemplu ar putea fi din industria alimentara. In continuare redau citeva situatii de care nu am stiut nici eu prea amanuntit.
    Pe masura ce tehnica pune la dispozitia industriei alimentare tehnologii tot mai sofisticate, alimentele pe care aceasta le produce devin tot mai lipsite de substantele hranitoare necesare unei alimentatii sanatoase si tot mai pline de chimicale inutile si daunatoare.

    Astfel, pentru producerea conservelor de rosii decojite, legumele se pun intr-o baie cu soda caustica, care dizolva cojile. Apoi rosiile se spala cu apa si se introduc in alta baie cu acid citric, unde restul de soda caustica va fi neutralizat, potrivit unui raport al Institutului Ecologic din Munchen.

    Crenvustii afumati destinati sa fie conservati in borcan se "afuma" prin cufundare intr-o baie cu chimicale, care dau "gustul de fum" necesar.

    Tehnologia are si "avantajul" ca prin aceasta tehnica produsul nu mai pierde apa, care prin tehnica clasica de afumare isi reducea greutatea cu 40%.

    La fel si maslinele se "bronzeaza" tot chimic, deoarece coacerea naturala dureaza prea mult.

    Industria alimentara devine tot mai mult o industrie chimica

    Produsele alimentare industriale au marele dezavantaj ca-si pierd prin procesare gustul si mirosul. Acestea se pierd din cauza tehnologiilor brutale precum uscari, incalziri la peste 130 de gr
    ade, malaxari, evaporare in vid, iradieri. Ca sa compenseze aceast mare handicap, concernele apeleaza la chimie.Chimia actuala este capabila sa imite orice gust posibil, de la gustul de ananas, cirese, portocale si capsuni la gustul de carne. Si chiar daca noi nu sesizam gustul falsificat, inseamna oare ca produsele chimice folosite sunt nepericuloase?

    Riscurile pot fi majore si cresterea cheltuielilor din sanatate pot fi si o consecinta a cantitatilor crescute de chimicale din alimente. Multe substante chimice din gama E-urilor sunt suspectate ca produc boli grave precum cancerul, neurodermita, Alzheimer sau astm.

    Tocmai ca sa faca putina ordine, oficialitatile UE au aprobat liste cu substantele chimice admise a fi folosite de industria alimentara. Lista cuprinde mai mult de 3.000 de pozitii, din care foarte putine au limitari cantitative (ADI - adjustable daily intake), stabilite oricum prin teste pe animale.

    O alta tehnologie controversata este iradierea fructelor si legumelor, dar si a altor produse precum carnea de pui, fructele de mare sau picioarele de broscute.

    Multe companii folosesc aceasta tehnica pentru a ascunde lipsa de igiena, considerand ca este suficient sa ucida bacteriile si microbii din alimente prin iradiere, la capatul liniei tehnologice.

    Prin iradiere poate fi crescuta de asemenea productia de must din struguri, iar carnea de pui expirata poate fi facuta din nou "proaspata".

    Ca sa elimine abuzurile, UE a luat masuri si a stabilit o lista cu alimentele care pot fi iradiate, asigurandu-ne astfel macar o minima protectie.

    Tehnologia aceasta insa modifica celulele si genele din samburii fructelor, produce niste substante putin studiate numite "radiotoxine" si creste numarul de radicali liberi din alimente.

    Ce putem face ca sa ne protejam?

    Ar trebui sa evitam pe cat posibil fructele exotice sau cele aduse de peste mari si tari, care au suferit tratamente pentru a fi pastrate proaspete timp indelungat.

    Daca vrem sa ne pastram sanatatea ar trebui preferate fructele obisnuite din piata, chiar si daca sunt mai mici sau mai au si cate o pata, dar care sunt proaspete si de obicei netratate chimic.

    Eu cand cumpar din piata ma uit nu numai la produse, ci si la oameni. Si de obicei cumpar de la cate o maicuta batrana, care sta cate o zi intreaga in fata gramajoarelor ei de legume sau fructe ca sa adauge cativa lei la pensioara.

    Nu cumparati legume si fructe cu ochii, ci cu nasul. Veti descoperi astfel avantajele de a cumpara din piata produse proaspete si veti vedea ce gustoase devin mancarurile preparate din ele.

    Faceti astfel un lucru bun pentru familie, dar si pentru nacajita agricultura de subzistenta, pe care o putem ajuta astfel sa supravietuiasca.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • fanero
      Living Legend
      • 02.aug.2008
      • 2467

      #3
      Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

      O alta discutie ca sa avem ce discuta.
      Traim in aceasta epoca si trebuie sa o acceptam asa cum este.
      Altfel, ne mutam in salbaticie si traim ca acum 2.000 de ani in pesteri, transformandu-ne in culegatori si vanatori, traind cu ce ne ofera "mama natura".

      Chiar si "maicuta batrana, care sta cate o zi intreaga in fata gramajoarelor ei de legume sau fructe ca sa adauge cativa lei la pensioara" stropeste legumele cu insecticide si fungicide pentru ca altfel nu are ce vinde la piata.

      Comentariu

      • mbostangiu
        Membru marcant
        • 31.dec.2011
        • 595

        #4
        Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

        Din pacate PROFIT cam exclude CONSTIINTA sau OMENIE. Eu salut subiectul si nu pentru ca as fi dispus sa ma intorc in timp ci pentru ca daca mie personal mi-ar placea sa nu mai mananc toate cacaoa pe care o produce industria alimentara, fata de copii mei am datoria sa le ofer o viata cat mai sanatoasa astfel incat nu-mi permit resemnarea.
        “Quality means doing it right when no one is looking.”

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1382

          #5
          Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

          Postat în original de fanero
          O alta discutie ca sa avem ce discuta.
          Traim in aceasta epoca si trebuie sa o acceptam asa cum este.
          Altfel, ne mutam in salbaticie si traim ca acum 2.000 de ani in pesteri, transformandu-ne in culegatori si vanatori, traind cu ce ne ofera "mama natura".

          Chiar si "maicuta batrana, care sta cate o zi intreaga in fata gramajoarelor ei de legume sau fructe ca sa adauge cativa lei la pensioara" stropeste legumele cu insecticide si fungicide pentru ca altfel nu are ce vinde la piata.
          Am spus eu ceva de salbaticie? Problema e ca iti sunt vindute tot felul de rahaturi frumos amablate si cu nume nevinovate si candide care sunt de fapt cu totul altceva. Daca tie iti place sa fii prostit in fata, spre dezavantajul tau si al copiilor tai e treaba ta,eu unul nu m-as consola asa aiurea, numai ca sa imi fie mie mai comod.
          Si orce ar face un privat nu poate avea la indemina arsenalul chimic de care dispune un concern sau o companie. Am pe cineva in Spania care lucreaza in sectorul de legume si imi povestea de ardei crescuti pe vata care este umezita cu un lichid. Din ce e facut acel lichid,iti poti imagina. Au si pamint, dar acesta este adus cu vaporul,zona respectiva find arida si stincoasa.
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1382

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

            Postat în original de mbostangiu
            Din pacate PROFIT cam exclude CONSTIINTA sau OMENIE. Eu salut subiectul si nu pentru ca as fi dispus sa ma intorc in timp ci pentru ca daca mie personal mi-ar placea sa nu mai mananc toate cacaoa pe care o produce industria alimentara, fata de copii mei am datoria sa le ofer o viata cat mai sanatoasa astfel incat nu-mi permit resemnarea.
            Corect si de bun simt comentariul Dvs.
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1382

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

              Postat în original de mbostangiu
              Din pacate PROFIT cam exclude CONSTIINTA sau OMENIE.
              Trist este ca oameni care nu au legatura directa cu profitul obtinut din chestii de cacaoa,sustin si incurajeaza prin atitudinea lor vizavi de aceste lucruri.
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • intransingentul
                Living Legend
                • 26.iul.2012
                • 1007

                #8
                Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

                Postat în original de fanero
                O alta discutie ca sa avem ce discuta.
                Traim in aceasta epoca si trebuie sa o acceptam asa cum este.
                Altfel, ne mutam in salbaticie si traim ca acum 2.000 de ani in pesteri, transformandu-ne in culegatori si vanatori, traind cu ce ne ofera "mama natura".

                Chiar si "maicuta batrana, care sta cate o zi intreaga in fata gramajoarelor ei de legume sau fructe ca sa adauge cativa lei la pensioara" stropeste legumele cu insecticide si fungicide pentru ca altfel nu are ce vinde la piata.
                Nu este o discutie doar de dragul de a trece timpul, ci una in care ne putem expune parerile despre acest subiect amplu si foarte interesant.
                Ce mancam defapt?
                Este foarte adevarat ca se foloseau si inainte, ingrasaminte, insecticide, concentrate, s.a. .
                Dar ce facem acum?
                Dupa ce taiem porcul ingrasat cu concentrate, il mai ingrasam inca o data cu tot felul de geluri introduse in carne?
                La pasari aceasi problema.
                La salata- saraca a ajuns sa creasca numai in apa - nici nu stie ce culoare are pamantul.
                Salata din curtea noastra este mai mica, se ofileste mai repede, dar are gust de salata, cealalta- iarba cu miros de aer.
                Profitul aduce satisfactie industiei alimentare, noua ni se face GREATA.
                Ultima editare de intransingentul; 13.mai.2016, 18:01.
                De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                Comentariu

                • mirceaknap
                  Living Legend
                  • 05.mar.2011
                  • 1417

                  #9
                  Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

                  @intransingentul
                  Nici mie nu mi se pare corect sa vinzi marfa umflata cu "steroizi".
                  @fanero- Nu trebuie sa ne resemnam, traim, avem un cuvant de spus, nu traim ca acum 2000 de ani cu vanat,dar nici nu trebuie sa devenim "vanatul" unor profitori.
                  Avem o vina noi oamenii, trebuie sa mai si mancam.
                  Ce mancam?
                  Nu mai stiu de mult!
                  Sa fie carne de porc, parizer, salam de Sibiu,etc?
                  Oare ele sunt, sau sunt facaturile ce le vedem pe net.
                  Atunci intreb zicandu-va un banc care are un sambure de adevar.
                  Ion, iesit la pensie - 6 luni
                  Vasile, pensie 5 luni
                  In parc:
                  -Ce faci mai Ioane
                  - Bine.
                  - Ce sti de Ionescu de la financiar?
                  A iesit la pensie acum 3 luni.
                  - Ce sa stiu, a murit.
                  -Of saracul.
                  Dar de Georgescu de la personal?
                  - Ce sa stiu, a murit acum doua saptamani, iesise si el la pensie in urma cu doua luni.
                  - Bine dar de Marinescu de la contabilitate , ce sti, iesise la pensie luna trecuta.
                  -imi pare rau, dar a murit.
                  - AUZI, NU CUMVA ASTIA NE BAGA CEVA IN PENSIE?


                  Acum, inrebarea mea este:
                  Ce ne baga astia in mancare?

                  Comentariu

                  • agentul007
                    Incepator
                    • 15.ian.2016
                    • 34

                    #10
                    Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

                    Interesant subiect.
                    Constinta si omenie se poate avea, dar,fara profit.
                    Profitul primeaza, si pe veci va fi astfel (vezi WV, desi stiau ca nu corespund), industria alimentara incearca , si reuseste, sa inplementeze solutii noi si eficace din punct de vedere financiar pt ei, pt noi consumatorii,mai putin.
                    Vom ajunge sa mancam carduri pt alimente, nu ceapa verde- ci o planta cu aroma de ceapa.
                    Ceapa verde care rasare din pamint va rasari dintr-un platou care in loc de pamant va avea un strat de 1 cm de burete.
                    Ferice de cei ce mai pot simti gustul unei legume crescute in curte.
                    Din pacate adevarul in legumicultura se face in industria chimica, in laboratoare.
                    Pe camp vom avea= maracini, scaieti (de parca nu ar fi acelasi lucru),etc..
                    Constinta-Constiinta- Cunostinta-Bunavointa-Bunastare-Dorinta-Demnitate.
                    Niste cuvinte din dictionar, doar atat, putere nu au.
                    Poporului Roman ii trebuie doar determinare, restul il face singur.
                    Nu avem, suntem izolati in Europa in care vrem sa intram.
                    Ultima editare de agentul007; 13.mai.2016, 22:16.

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1382

                      #11
                      Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

                      Mergind cu sotia la o prietena de-a ei al carei sot este brutar,fetele vb de ale lor,noi barabatii de ale noastre.La un moment dat venind vb despre piine l-am intrebat ce fel de piine fac,cit e de curata ,fara chimicale. Mi-a spus ca au incercat si o varianta de piine naturala (faina,drojdie,apa,sare ) dar au trebuit sa renunte la respectivul sortiment deoarce nefind asa pufoasa si intarindu-se mai repede decit cele cu tot felul de amelioratori,nu se vindea.
                      Pt cei intersati as avea un pont. Eu am masina de pine si fac cite o piine pe zi. Nu necesita manopera multa (numai pui in cuva apa,o lingura de ulei, preferabil de masline,sare,faina,drojdie si ceva seminte,dupa preferinta ) apoi masina face totul,scoti numai piinea cind e gata si pui apa in cuva sa se curate usor,find teflonata. Ca si pret iesi ceva mai ieftin comparativ cu o piine de calitate si credeti-ma, nu gasesti pine mai curata si de calitate decit cea care o faci acasa.mai concret spre ex pt o pine de 1,Kg pui 750 g faina,420mil apa,un plic de drojdie etc. Cu tot cu curent te costa undeva la 3 lei. Daca mai pui si seminte mai adaugi un leu, mai pui si amortizarea pretului masinii de pine, mai vine un leu. Cu 5 lei nu prea iei pine de 1,2 kg de calitate.Plus ca poti programa masina sa fie pita gata cind doresti, poti programa gradul de rumenire,etc. Noi preferam sa punem pe linga seminte de floarea soarelui, miez de nuca, o inchide la culoare, dar miezul de nuca ii da o savoare in plus. Daca va permiteti puteti pune tot felul de seminte, faina fara gluten, sau alte tipuri de faina, nu de griu. La prima vedere pare complicat dar nu e asa. Eu fac pine acasa cam de 2-3 ani si sunt multumit.Puteti pune in practica mai multe variante si va opriti la reteta care va place. Dupa ce va plisctisiti ,schimbati si tot asa. Faina o iau de la cineva de la sat, care nu are conditii sa o trateze cine stie cu ce. In respectiva masina de pine puteti face si alte aluaturi, sa va scapati sotia de munca framintatului, si se poate face chiar si gem. Spun toate acestea ca idee,poate ajuta pe cineva,
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • lmacsen
                        Membru
                        • 26.sep.2015
                        • 298

                        #12
                        Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

                        Si pentru ca-mi place sa va alimentez paranoia....

                        Postat în original de Temelye
                        apa,o lingura de ulei, preferabil de masline,sare,faina,drojdie si ceva seminte,dupa preferinta ) apoi masina face totul,scoti numai piinea cind e gata si pui apa in cuva sa se curate usor,find teflonata.
                        Apa? Stii ce ne pun astia in apa? O sa-mi spui ca tu pui din aia minerala. Ia vezi aici ceva interesant:
                        ANPC a demarat in data de 3 martie o actiune la nivel national de prelevare din reteaua de comercializare a esantioanelor din apa de masa si apa de izvor pentru determinarea incadrarii in indicatorii microbiologici, iar datele pentru Capitala arata ca cinci esantioane prelevate nu sunt conforme, arata un comunicat al Autoritatii. In perioada 4-9 martie au fost prelevate 17 esantioane de la supermarketuri din Bucuresti, din care 5 sunt neconforme in urma analizelor de laborator.


                        Ulei de masline? Pai de unde mai nene? Ia arunca un ochi aici sa vezi cum functioneaza agromafia uleiului de masline:
                        The investigation, the latest scandal to hit Italy's lucrative food and drink sector, involves seven well-known producers accused of passing off virgin olive oil as extra-virgin


                        Sare? Pai de care, din aia iodata de masa de care te plangeai pe aici?

                        Faina, drojdie, seminte? De unde, luate din comert de la astia care-i acuzi ca vand produse cu chimicale?

                        Teflonata? Ia cauta pe net articole pe site-uri din alea dubioase de pocaiti si "studii" care arata cat de toxic si cancerigen este teflonul.


                        Eee, ati vazut ca daca o luam asa ajungem la concluzia ca nu trebuie sa mai mancam nimic. Sau cum a spus fanero, ne intoarcem in pestera. Hai pofta mare la toata lumea, eu o sa raman la chimicale ca le-am mancat din totdeauna si m-am obisnuit cu ele.

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1382

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

                          Cred ca tinzi spre extreme.
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          • spik1
                            Living Legend
                            • 20.apr.2012
                            • 2343

                            #14
                            Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

                            Ehee, mi-e dor de painea din copilarie!
                            Faceau la tara paine pentru toata saptamana si era mai buna si mai sanatoasa deca scaroavele astea de acum. Singura paine ce se apropie oarecum este pava de Titan. Nu se increteste, nu se acreste ...si dupa doua zile este buna de mancat.

                            Comentariu

                            • doru_marciuc
                              Living Legend
                              Expert amenajari
                              • 01.oct.2012
                              • 1415

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: PROFIT vs CONSTINTA si OMENIE

                              Postat în original de lmacsen
                              Si pentru ca-mi place sa va alimentez paranoia....



                              Apa? Stii ce ne pun astia in apa? O sa-mi spui ca tu pui din aia minerala. Ia vezi aici ceva interesant:
                              ANPC a demarat in data de 3 martie o actiune la nivel national de prelevare din reteaua de comercializare a esantioanelor din apa de masa si apa de izvor pentru determinarea incadrarii in indicatorii microbiologici, iar datele pentru Capitala arata ca cinci esantioane prelevate nu sunt conforme, arata un comunicat al Autoritatii. In perioada 4-9 martie au fost prelevate 17 esantioane de la supermarketuri din Bucuresti, din care 5 sunt neconforme in urma analizelor de laborator.


                              Ulei de masline? Pai de unde mai nene? Ia arunca un ochi aici sa vezi cum functioneaza agromafia uleiului de masline:
                              The investigation, the latest scandal to hit Italy's lucrative food and drink sector, involves seven well-known producers accused of passing off virgin olive oil as extra-virgin


                              Sare? Pai de care, din aia iodata de masa de care te plangeai pe aici?

                              Faina, drojdie, seminte? De unde, luate din comert de la astia care-i acuzi ca vand produse cu chimicale?

                              Teflonata? Ia cauta pe net articole pe site-uri din alea dubioase de pocaiti si "studii" care arata cat de toxic si cancerigen este teflonul.


                              Eee, ati vazut ca daca o luam asa ajungem la concluzia ca nu trebuie sa mai mancam nimic. Sau cum a spus fanero, ne intoarcem in pestera. Hai pofta mare la toata lumea, eu o sa raman la chimicale ca le-am mancat din totdeauna si m-am obisnuit cu ele.
                              Adevărat că nu poți fugi de beneficiile industriei, însă, să nu faci ceea ce îți stă în putință să faci, adică lucruri simple, la îndemână, prea sună a abandon. Unii sunt dispuși să înoate contra și după mine sunt de admirat. Parcă îmi vine și mie să fac la fel. Se poate crea un curent.
                              Dar până atunci, este de preferat să alegem din vitrină, bunătățile cu mai puține otrăvuri. Dozajul e totul. Deja prin unele locuri, se întâmplă, forțând industria, să nu-și bată joc.

                              Comentariu

                              Procesare...