Socata de calitate

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1395

    Socata de calitate

    Stiu prea bine ca e un forum de constructii, dar si constructorii pot bea ceva bun si daca nu o fac ei, au sotii si copii.
    Deci , reteta pe care am pus-o eu un practica si care imi pare ok ar fi; cam o floare de soc la litrul de apa (florile de soc nu le culegeti de pe marginea soselelor, sunt prea poluate de la trafic)
    Eu am facut in bidon de 5 litri si am pus aprox 5 flori de soc, continutul a 4 lamii medii, o lingura de orez, putina drojdie uscata si miere in loc de zahar,dupa gust,dar totusi sa nu fie prea dulce. Prefer mierea, e mai naturala, daca nu aveti puneti zahar,asta e.
    La temperatura din casa,e gata cam in 3 zile dupa care trebuie filtrata si tinuta in frigider sa nu se acreasca. Cei care trag tare cu berea sau altele le pot face sotiilor o surpriza , schimbind macar temporar meniul.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Răspuns la: Socata de calitate

    8 flori la 5 litri - oricum asta tine de concentratie si se mai poate dilua cu apa minerala, fara drojdie.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • lmacsen
      Membru
      • 26.sep.2015
      • 298

      #3
      Răspuns la: Socata de calitate

      N-am mai baut de cand eram copil. Ce buna era rece pe timp de vara. O sa ma duc in piata sa vad daca mai gasesc soc.

      Comentariu

      • Armata
        Membru
        • 14.sep.2008
        • 251

        #4
        Răspuns la: Socata de calitate

        Doar o floare la litru de apa? Poate am avut eu florile mai mici dar cea mai buna serie a fost cu 3 flori/litru. In rest, 4-5 lamai, o lingurita de orez(am incercat si cu stafide, dar mi-a placut mai mult cea cu orez) si multa miere(500g-1kg/5l). Si asa au golit paharele inclusiv cei care ziceau ca nu le place lor socata.
        PS. De drojdie chiar nu e nevoie, orezul/stafidele/painea au rolul de a accelera fermentatia.
        Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1395

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Socata de calitate

          Postat în original de lmacsen
          N-am mai baut de cand eram copil. Ce buna era rece pe timp de vara. O sa ma duc in piata sa vad daca mai gasesc soc.
          Posibil sa ma insel dar parca nu as cumpara din piata deoarece sunt sanse destul de mari ca socul sa fie cules de pe marginea drumului.
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1395

            #6
            Răspuns la: Socata de calitate

            Postat în original de Armata
            Doar o floare la litru de apa? Poate am avut eu florile mai mici dar cea mai buna serie a fost cu 3 flori/litru. In rest, 4-5 lamai, o lingurita de orez(am incercat si cu stafide, dar mi-a placut mai mult cea cu orez) si multa miere(500g-1kg/5l). Si asa au golit paharele inclusiv cei care ziceau ca nu le place lor socata.
            PS. De drojdie chiar nu e nevoie, orezul/stafidele/painea au rolul de a accelera fermentatia.
            Da, daca e de unde si e mai mai mult soc,e ok, e mai aromata.
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            Procesare...