Transformarea unei bormasini cu acumulator intr-una cu fir

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Adamescu Ion
    Living Legend
    • 21.sep.2008
    • 1104

    #46
    Sa inteleg ca fara variator nu declanseaza sursa? Variatorul de turatie este defect? Spuneti-mi, de curiozitate, va rog. Nu este un variator de turatie liniar?

    Comentariu

    • felishvet
      Incepator
      • 22.sep.2007
      • 98

      #47
      Dl Adamescu cand am ajuns in casa am conectat-o la sursa si a mers f.bine. Am infiletat cateva suruburi si apoi surpriza s-a declansat sursa. Dupa aia a mers de cateva ori si iar a declansat de cateva ori. Variatorul e liniar. Si am inteles eu gresit. Are viteza in gol 700 si in sarcina 350. Nu are rost. E prea aiurea plus ca nu mai am rabdare. Asta imi intareste convingerea sa nu mai cumpar shit-uri niciodata. Ori o scula buna cu care e mai mare dragul sa lucrezi ori deloc. Tot respectul pentru dv dnul Adamescu! Dar cred ca vrem sa facem bici din "kkt" si mai vrem si sa pocneasca. Apropo am pus ochii pe una cu impact de la makita (TD0101F ).

      Comentariu

      • Adamescu Ion
        Living Legend
        • 21.sep.2008
        • 1104

        #48
        Corect, va dau dreptate. Varianta cu sursa poate fi luata in calcul pentru pentru cazul "decit sa o arunc, ..." sau pentru amatori sau pentru cei pe care nu-i deranjeaza cablul sau cind unealta si-a cam trait traiul.
        Si eu am inceput sa adun Makita. Flexul 9069 il folosesc zilnic de sapte ani, doar in metal si am schimbat doar carbunii (cind se uzeaza sub o anumita limita, arcul din ei ii arunca de pe colector). Vreau sa mai incerc Hitachi. Sculele SUA nu-mi plac.
        Motivele pentru care am introdus in discutie sursele PC sint: pretul, calitatea, puterea, mai multe tensiuni si deci, posibilitatea de a le folosi ca alimentator universal in casa.
        Mult noroc!

        Comentariu

        • felishvet
          Incepator
          • 22.sep.2007
          • 98

          #49
          Probabil va referiti la dewalt, milwaukee sau hilti cand vb de scule SUA. Pentru hitachi o parere pertinenta va poate oferi DYC pt ca lucreaza la un service mare. Nu am lucrat cu nici un hitachi dar am auzit ca sunt mai nervoase dar mai putin fiabile (cel putin pe rotopercutoare). Toate cele bune !

          Comentariu

          • DYC
            Membru Marcant
            • 28.iul.2008
            • 387

            #50
            Ce anume doriti sa incercati de la Hitachi?
            Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
            vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

            Comentariu

            • da_n
              Living Legend
              • 10.mai.2009
              • 1228

              #51
              Postat în original de Adamescu Ion
              Si eu am inceput sa adun Makita ... Sculele SUA nu-mi plac.
              Sculele SUA, Japan, Germany se fac incet, incet Made in PRC, Makita, Bosch, DeWalt, mai toti au dat fuguta in China ca-i cheaper, intr-adevar, doar cu unele modele.

              Comentariu

              • apanoiu
                Membru Marcant
                • 10.mai.2010
                • 643

                #52
                Asa, foarte bine! China isi tine moneda devalorizata pentru a stimula exportul. Bineinteles ca toti mor de ciuda din acest motiv. Mai putin romanii care sunt axati pe import

                Eu nu am avut nici o problema cu produsele fabricate in PRC de firme cunoscute. Bineinteles ca pretul este dictat de marketing, nu de pretul de fabricatie.
                DIY

                Comentariu

                • da_n
                  Living Legend
                  • 10.mai.2009
                  • 1228

                  #53
                  Postat în original de apanoiu
                  ... Bineinteles ca pretul este dictat de marketing, nu de pretul de fabricatie.
                  nu stiu, din ce am vazut eu la Makita si DeWalt, modelele mai slabe din gama si vechi, probabil spre final de fabricatie, implicit si mai ieftine le-au mutat in china

                  De exemplu la Makita, polizoare unghiulare usoare am constatat treaba asta, la DeWalt banuiesc ca-i aceeasi politica, am cumparat un polizor unghiular, cel mai ieftin model, cel mai simplu, probabil si mai vechi si e made in PRC.

                  Comentariu

                  • felishvet
                    Incepator
                    • 22.sep.2007
                    • 98

                    #54
                    Transformarea unei bormasini cu acumulator intr-una cu fir

                    Vizavi de chestia asta stiati cum procedeaza guvernul chinez cu investitorii straini?
                    Tu b.ch spre exemplu esti incantat sa deschizi o fabrica in prc.
                    De ce ?
                    Mana de lucru foarte multa, pretul ei este mic, muncesc ca niste roboti si 12h pe zi pe salarii chiar mai mici ca in RO, numai sefii sant platiti mai bine. Invata foarte usor o meserie (tu ca investitor investesti si in training-ul performant al angajatilor).
                    Produci 5 ani, scoti profit la greu, esti scutit de taxe, dar dupa 5 ani vine beleaua.
                    Platesti taxe care iti ridica costurile de productie facandu-le mai mari ca in orice tara din UE.
                    Ca sa te scoti dai, guvernului patentul pe modelele care deja sunt "expirate" si liniile vechi de fabricatie si investesti in crearea de modele noi si linii tehnologice noi.
                    Astfel tu iti reduci semnificativ costurile fiscale si chinezii produc modelele mai vechi pe numele tau, pe stas-urile tale si profitul il incaseaza ei.
                    Daca nu procedezi asa esti nevoit sa te muti ca tiganul cu cortul si nu-ti convine.

                    Comentariu

                    • Adamescu Ion
                      Living Legend
                      • 21.sep.2008
                      • 1104

                      #55
                      Transformarea unei bormasini cu acumulator intr-una cu fir

                      Postat în original de DYC
                      Ce anume doriti sa incercati de la Hitachi?
                      Am vazut la cineva scule de mina pentru prelucrarea lemnului si mi-au placut.
                      Mi-am propus sa-mi cumpar si eu cite ceva, in timp.
                      Scuze pentru intirzierea raspunsului.

                      Comentariu

                      • DYC
                        Membru Marcant
                        • 28.iul.2008
                        • 387

                        #56
                        Evitati cj65 (pendularul low-cost), in rest pentru prelucrarea lemnului sunt suficient de fiabile.
                        Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                        vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                        Comentariu

                        • moshu2
                          Membru
                          • 05.feb.2010
                          • 124

                          #57
                          Exista multe prejudecati legate de "economiile emergente" (gen China, Turcia, India).
                          E adevarat ca acolo se produc si marfuri foarte ieftine si proaste, dar nu numai. Toate marcile consacrate produc in China si marfuri de cea mai buna calitate, dar le veti gasi la preturi in concordanta.

                          Filozofia producerii de marfuri ieftine e a "unicei folosinte" (sau pe durata limitata; exemplu: plecati in concediu la mare; nu carati uscatorul de par in bagaj, ci cumparati acolo unul ieftin; va uscati parul dupa dus timp de una-doua saptamani, si inainte de a pleca acasa il aruncati la gunoi)

                          Privitor la dilema hobby versus profi: multe activitati "personale" pot fi acoperite cu scule hobby; daca insa sunteti o constitutie mai robusta, lucrati in domeniu (si sunteti obisnuit cu performanta profi) sau pur si simplu sunteti mai nervos si nu aveti rabdare sa menajati sculele, poate ca e mai bine sa va ganditi la varianta profi...

                          Spor la lucru!
                          Cateva notiuni de fizica ajuta...

                          Comentariu

                          • felishvet
                            Incepator
                            • 22.sep.2007
                            • 98

                            #58
                            Postat în original de moshu2
                            Exista multe prejudecati legate de "economiile emergente" (gen China, Turcia, India).
                            E adevarat ca acolo se produc si marfuri foarte ieftine si proaste, dar nu numai. Toate marcile consacrate produc in China si marfuri de cea mai buna calitate, dar le veti gasi la preturi in concordanta.

                            Filozofia producerii de marfuri ieftine e a "unicei folosinte" (sau pe durata limitata; exemplu: plecati in concediu la mare; nu carati uscatorul de par in bagaj, ci cumparati acolo unul ieftin; va uscati parul dupa dus timp de una-doua saptamani, si inainte de a pleca acasa il aruncati la gunoi)

                            Privitor la dilema hobby versus profi: multe activitati "personale" pot fi acoperite cu scule hobby; daca insa sunteti o constitutie mai robusta, lucrati in domeniu (si sunteti obisnuit cu performanta profi) sau pur si simplu sunteti mai nervos si nu aveti rabdare sa menajati sculele, poate ca e mai bine sa va ganditi la varianta profi...

                            Spor la lucru!
                            Sunt perfect de acord cu tine. Dar pana vor ajunge chinezii sa schimbe parerea generala ca made in china e "rubbish", va mai trece mult timp.
                            Spre exemplu americanii nu au incredere in modelele dewalt sau milwaukee care nu sunt produse in state. Un caz concret de reabilitare a imaginii calitatii produselor este taiwan-ul.
                            Am achizitionat biti de la un producator (compass) si pot spune lejer ca sunt la fel de buni ca bosch (ii folosesc cu o masina de insurubat cu percutie) la un pret bun.
                            De asemeni, sunt no 1 in productia de semiconductoare.
                            Iar in privinta hobby versus profi banul vorbeste. Toti am dori sa conducem un ferrari dar ne multumim si cu loganul ca asta ne permitem.

                            Comentariu

                            • dummy_
                              Membru Marcant
                              • 16.mai.2009
                              • 662

                              #59
                              Ca venii vorba de biti.
                              Am incercat mai multe marci incepand de la no name, care tineau 2 insurubari si nici macar nu erau dimensionati si prelucarati cum trebuie, pana la cei mai scumpi.
                              De Bosch am fost cam dezamagit, fiinca costa mult, dar tin nesperat de putin, sincer se tocesc cam prea repede.
                              Stanley, la fel, astia insa sunt tratati prea tare si se rup (sau am prins eu o serie proasta), iar lista continua.
                              Ce recomand sunt bitii de la Wera - pret bun si calitate si mai buna.

                              PS: de la Bosch am fost dezamagit foarte tare si pe panzele pentru ferastraie sabie, lucru valabil si pentru Makita, pana la urma dupa mai multe incercari si esecuri am ramas la Rems

                              Comentariu

                              • DYC
                                Membru Marcant
                                • 28.iul.2008
                                • 387

                                #60
                                Postat în original de dummy_
                                PS: de la Bosch am fost dezamagit foarte tare si pe panzele pentru ferastraie sabie, lucru valabil si pentru Makita, pana la urma dupa mai multe incercari si esecuri am ramas la Rems
                                Pt. coada de vulpe (sabie) incercati panze Hilti, stiu persoane care lucreaza cu asa ceva in regim industrial (paleti) si folosesc panze de la Hilti.
                                Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                                vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                                Comentariu

                                Procesare...