Scule Hilti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • rudy2007
    Membru
    • 07.oct.2007
    • 112

    #46
    Re: hilti

    Postat în original de prafsipulbere
    si eu detin scule hilti si am si eu un TE -6 un acumulator la reprezentanta este 1100 roni fara tva din cauza ca nu se mai fabrica si sunt mult mai scumpe Tine tia zis ca sunt ieftine nu tia zis bine
    pai eu nu am spus ca sunt originale,ci doar ca exista acea firma ,ce conlucreaza cu o firma mama ,din germanya,ce reproduce,identic ,ca si cele originale,DAR NU SUNT made in china!!!!!!!!!!!!,la 1/2 din pretul unui produs original,cu acc. made in japan,la libera alegere;trebuie doar sa sti exact ce cod de scula ai,si ce vrei;eu am luat pentru metabo,de 12V ,de acum 3 ani si m-a scutit de a cumpara o alta scula la 180 euro;mie mi-a convenit;nu pot sa stiu daca in cazul tau ai gasi ce cauti si te-ar multumi pe deplin;o zi plina si multa bafta
    a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

    Comentariu

    • dummy_
      Membru Marcant
      • 16.mai.2009
      • 662

      #47
      Re: hilti

      Postat în original de prafsipulbere
      si eu detin scule hilti si am si eu un TE -6 un acumulator la reprezentanta este 1100 roni fara tva din cauza ca nu se mai fabrica si sunt mult mai scumpe Tine tia zis ca sunt ieftine nu tia zis bine
      Hilti nu au fost niciodata ieftine , nici macar secound

      Comentariu

      • mack339
        Membru
        • 27.dec.2009
        • 121

        #48
        Parerea mea e ca fiecare brand de scule face scule easy going acum, pt public in general si profesioniste. Fiecare brand are o scula super tare in domeniul respectiv si varianta comerciala. Poate ceea ce mie mi se pare suficient si profesional altuia i se pare ieftin si fra rezultata, depinde ce fel de afacere ai sau daca esti doar un simplu entuziast DIY.
        EU cred ca mai este o chestie, firmele mari produc acelasi model ici si colo prin lume, iar unele produse sunt mai slabe calitativ= modelele comerciale pt tari din lumea a doua si a treia (desi mai vezi cite o drujba Stihl de 6 m cu motor fff puternic prin padurile de pe Amazon manuite de un tuciuriu pe 3 penny pe ora).
        Si sa nu uitam ca fiecare are domeniul lui de specialitate, tamplar, zidar, demolator inginer etc... deci scule de specialitate profesioniste, de aceea punem un brand anume pe primul loc si apoi celelalte.
        Tehnologia a ajuns la un nivel anume ca brandul nu mai spune nimic in cazul sculelor profesioniste, desi unii preferam unele in locul altora, deci ramane un blocaj psihologic sau o optiune personala, in special FINANCIARA....
        Pentru mine ca lucrez cu lemn as spune
        Mafell, Hitachi, Festool , Makita si un gater mare....

        Comentariu

        • prafsipulbere
          Membru
          • 09.mai.2008
          • 106

          #49
          sall

          corect fiecare are dreptul de a alege cu ce fel de marca sa lucreze si cat sa dea pe scula respectiva

          Comentariu

          • dummy_
            Membru Marcant
            • 16.mai.2009
            • 662

            #50
            Re: hilti

            Postat în original de dummy_
            Postat în original de prafsipulbere
            si eu detin scule hilti si am si eu un TE -6 un acumulator la reprezentanta este 1100 roni fara tva din cauza ca nu se mai fabrica si sunt mult mai scumpe Tine tia zis ca sunt ieftine nu tia zis bine
            Hilti nu au fost niciodata ieftine , nici macar secound
            Noua generatie de demolatoare de la Hilti !!!!
            hilti TE - 1500 la 30j si 1630 batai/min
            si cel mai inportant si muult asteptat
            Hilti TE-3000 68 j si 860 batai/min ,
            sincer ma asteptam sa aiba o fregventa a percutilor mai mare cel putin de 1000-1100 la nivelul makita , bosch orcum a durat ceva timp pana s-au gandit si ei sa scoata ceva cu percutia mai mare de 30 j

            Comentariu

            • lucky12
              Incepator
              • 04.iul.2011
              • 3

              #51
              noutati de la Hilti

              Tocmai au inceput o noua campanie de reciclare unde puteti sa beneficiati de discount-uri suplimentare la intreaga gama de ciocane demolatoare, daca aduceti la schimb o scula stricata de orice marca sau fel, cu cablu de curent sau acumulatori !!!

              Comentariu

              • lucky12
                Incepator
                • 04.iul.2011
                • 3

                #52
                Puterea ciocanelor demolatoare si a combipercutoarelor

                Poate sint novice aici pe forum, dar stiu din experienta, ca conteaza FOARTE mult CUM sint comunicate datele tehnice (jouli, frecventa batailor). Dau un exemplu: la Hilti INTOTDEAUNA a fost si va fi comunicata spre exemplu energia de impact in varful spitului sau al burghiului, pe cand la concurenta sint date niste valori in interiorul masinii, or de acolo pana la cat se obtine in varful consumabilului (acolo unde conteaza defapt) sint multe pierderi de energie.
                De cand a aparut noul ciocan demolator de la Hilti TE 3000-AVR, datele tehnice pe care le afiseaza Bosch pe site-ul lor s-au schimbat de 2 ori pana acum (in jos :P ). Diferenta de putere intre cele doua este muuuuuult mai mare decat cei 6 J care aparent ar fi acum. Pe incercate ! TE 3000-AVR este cel putin la fel de puternic ca un ciocan pneumatic de 30 kg, dar cu vibratii incomensurabil mai mici.

                Comentariu

                • dummy_
                  Membru Marcant
                  • 16.mai.2009
                  • 662

                  #53
                  Re: Puterea ciocanelor demolatoare si a combipercutoarelor

                  Postat în original de lucky12
                  Poate sint novice aici pe forum, dar stiu din experienta, ca conteaza FOARTE mult CUM sint comunicate datele tehnice (jouli, frecventa batailor). Dau un exemplu: la Hilti INTOTDEAUNA a fost si va fi comunicata spre exemplu energia de impact in varful spitului sau al burghiului, pe cand la concurenta sint date niste valori in interiorul masinii, or de acolo pana la cat se obtine in varful consumabilului (acolo unde conteaza defapt) sint multe pierderi de energie.
                  De cand a aparut noul ciocan demolator de la Hilti TE 3000-AVR, datele tehnice pe care le afiseaza Bosch pe site-ul lor s-au schimbat de 2 ori pana acum (in jos :P ). Diferenta de putere intre cele doua este muuuuuult mai mare decat cei 6 J care aparent ar fi acum. Pe incercate ! TE 3000-AVR este cel putin la fel de puternic ca un ciocan pneumatic de 30 kg, dar cu vibratii incomensurabil mai mici.
                  Dar si diferenta de pret care e muuuuult mai mare ....

                  Comentariu

                  • lucky12
                    Incepator
                    • 04.iul.2011
                    • 3

                    #54
                    Re: Puterea ciocanelor demolatoare si a combipercutoarelor

                    Postat în original de dummy_
                    Postat în original de lucky12
                    Poate sint novice aici pe forum, dar stiu din experienta, ca conteaza FOARTE mult CUM sint comunicate datele tehnice (jouli, frecventa batailor). Dau un exemplu: la Hilti INTOTDEAUNA a fost si va fi comunicata spre exemplu energia de impact in varful spitului sau al burghiului, pe cand la concurenta sint date niste valori in interiorul masinii, or de acolo pana la cat se obtine in varful consumabilului (acolo unde conteaza defapt) sint multe pierderi de energie.
                    De cand a aparut noul ciocan demolator de la Hilti TE 3000-AVR, datele tehnice pe care le afiseaza Bosch pe site-ul lor s-au schimbat de 2 ori pana acum (in jos :P ). Diferenta de putere intre cele doua este muuuuuult mai mare decat cei 6 J care aparent ar fi acum. Pe incercate ! TE 3000-AVR este cel putin la fel de puternic ca un ciocan pneumatic de 30 kg, dar cu vibratii incomensurabil mai mici.
                    Dar si diferenta de pret care e muuuuult mai mare ....
                    Intradevar diferenta de pret este, nu contest, dar oricum nu mai este cum era pe vremuri, au realiniat preturile fata de concurenta. Un exemplu: un rotopercutor excelent TE 1 care are diametrul de gaurire optim pana in 12 si maxim 18, costa la pret de lista 679 RON !!!! si are si un set de 6 burghie (de la 5 la 12) incluse!!! Si asta in conditiile in care au si perioada de 2 ani fara costuri: adica de cand ai cumpart rotopercutorul timp de 2 ani nu se plateste nimic la reparatii sau revizii (nici carbuni, mandrine, cablu de curent, rotor sau ce s-o strica eventual). De la acei 679 RON mai primesti si discount in functie de potentialul de cumparare al firmai (adica de cat de mare e firma).
                    Ce ziceti de asta?

                    Comentariu

                    • apanoiu
                      Membru Marcant
                      • 10.mai.2010
                      • 643

                      #55
                      .. aliniere de preturi, discounturi... mie imi suna a pret pus din burta.
                      Chiar citeam zilele trecute pe un certificat de garantie de la Bosch si se specifica separat pt ciocane o revizie moca in perioada de garantie. Nu m-ar mira ca si concurenta sa ofere la fel.

                      Din cate se vede nici Hiti nu a descoperit secretul sculelor bune la pret mai mic decat concurenta, bineinteles vorbind de performante asemanatoare.
                      Chiar o sa ma interesez, poate urmatoarea mea scula o sa fie un Hilti, numai sa fie pretul corect si nu "inteligent"
                      ... sa nu mai spun ca si ceilalti importatori "baga" de la ei masiv, si nu ma refer doar la scule. Stiu cazuri concrete.
                      DIY

                      Comentariu

                      • calinjack
                        Incepator
                        • 07.iun.2012
                        • 55

                        #56
                        Răspuns la: Scule Hilti

                        hilti,da! cea mai buna marca!eu am pe mana una de la firma.la partea de mandrina e net superioara altor marci datorita mecanismului de cuplare,iar despre gauritul in beton,chiar n-am ce sa-i reprosez.de fapt cine a inventat rotopercutorul?

                        Comentariu

                        • SutoAndras
                          Incepator
                          • 11.apr.2011
                          • 75

                          #57
                          Răspuns la: Scule Hilti

                          Daca e hilti original stai fara grija.probabil nu ai folosit decat bosch pana acum de spui astfel de lucru.sunt sculele nr one din lume,scumpe dar exclusiviste.

                          Comentariu

                          • dummy_
                            Membru Marcant
                            • 16.mai.2009
                            • 662

                            #58
                            Răspuns la: Scule Hilti

                            Postat în original de SutoAndras
                            Daca e hilti original stai fara grija.probabil nu ai folosit decat bosch pana acum de spui astfel de lucru.sunt sculele nr one din lume,scumpe dar exclusiviste.
                            Am folosit cam de toate incepand de la Stern - pana la Hilti si intradevar varful de gama e Hilti DAR ..... nu tot ce e cel mai scump automat trebuie sa fie si cel mai bun , dain cate am observat eu acuma si o firma care se respecta hai sa spunem exclusivista in aria sculelor electrice a inceput sa isi externalizeze anumite componente , spre exemplu am observat ca acumulatorii se fabrica mai nou in Bulgaria acuma si nu mai e ca acuma 10-20 de ani cand tot ce era de la hilti era Made in Liechtenstein , au mai inceput sa faca compromisuri la materielelle folosite si sunt convins ca de ex un Te 15 nu mai tine ca un Te 17 ( 30 de ani !!! ) Am vazut scule hilti reparate de cateva ori in perioada de garantie , 80% din cauza factorului uman , suprasolicitare , expluatare neconforma cu specificatile producatorului ... Nu va ganditi ca daca iti ei Hilti la un pret triplu esti aranjat pe viata .... e o scula de calitate mai buna dar este supusa la fel ca celelante scule pro din aceeasi gama uzurii , mai devreme sau mai tarziu tot se va strica . sincer prefer o Makita made in Japan cu specificatii tehnice mai bune , pret de cel putin 2 ori mai mic , si o calitate buna spre foarte buna . Hilti sunt niste scule excelente DAR supraevaluate fata de ceea ce fac
                            O gaura de fi 38 o dai si cu o makita , dewalt , AEG , Bosch intr-un interval de timp mai scurt si cu un pret de cost redus la jumatate , intradevar hilti compenseaza prin fiabilitate , dar dupa cum am mai mentionat aicea decisiv e si factorul uman .O scula expluatata corect dintr-o categorie de pret calitate inferioara tine mai mult decat una profesionala expluatata neadecvat si marea greseala a majoritatii utilizatorilor e ca daca scrie hilti pe scula trebuie sa reziste la orce - GRESIT !!!!

                            Comentariu

                            • Adr_ptb
                              Incepator
                              • 08.apr.2013
                              • 1

                              #59
                              Răspuns la: Răspuns la: Scule Hilti

                              Cred ca unele scule Hilti au un fel de soft care inregistreaza nr. de ore lucrate pana la urmatoarea revizie, daca nu mergi cu ea la timp, scula se blocheaza si nu o mai poti folosi! Sau exista o metoda prin care poti pacali acest soft?

                              Comentariu

                              • Temelye
                                Living Legend
                                • 23.apr.2014
                                • 1342

                                #60
                                Răspuns la: Scule Hilti

                                Sal. In afara de capitolul pret, Hilti e net superior Bosh, pur si simplu e altceva,e din alta gama. Eu am de mult Bosh, dar in ultimul timp am pus mina pe hilti si am simtit diferenta. La capitolul flexuri mici(polizoare unghiulare) , parerea mea e ca Makita e mai reusit ca Bosch
                                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                                Comentariu

                                Procesare...