Scule Hilti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    Scule Hilti

    Am gasit sa cumpar de la cineva care isi vinde toate sculele ( are firma in faliment ) o bormasina pe acumulatori marca Hilti. Modelul este TE 6-A. Problema este ca e mult prea grewa. Eu am de la Bosch modelul GBH 36 V-Li. Ma interesa daca mai are cineva modelul celor de la Hilti si cum se comporta? Si ca o chestie personala: de ce nu se gasesc Hilti asa cum gasesti Bosch sau Makita? Ca am cautat pe site-uri cu vanzari online si exceptand site-ul celor de la Hilti in rest nu prea am vazut nimica.
    Sanatate maxima si efort minim!
  • bassu
    Membru Marcant
    • 25.nov.2008
    • 475

    #2
    Cu modelul celor de la bosch am lucrat si e destul de bun atunci cand nu vrei sa te complici cu prelungitoare sau nu ai tensiune ca sa alimentezi o bormasina cu fir. Partea proasta zic eu la bosch, e ca e destul de grea masina ..aproape 4 kile si dupa o zi de munca cu ea ii spui lui Arnold " copile".Despre Hilti...nu stiu ce sa zic. Zvonurile spun ca ar fi si ele destul de reusite dar ...numai cine a lucrat cu ele poate sa iti raspunda

    Comentariu

    • movidium
      Membru
      • 08.mar.2006
      • 268

      #3
      Mare atentie in ultimul timp au fost reclamate f multe scule hilti contrafacute!

      Comentariu

      • movidium
        Membru
        • 08.mar.2006
        • 268

        #4
        Mare atentie in ultimul timp au fost reclamate f multe scule hilti contrafacute!

        Comentariu

        • Helerea Nicolae
          Membru marcant
          • 02.mar.2008
          • 910

          #5
          e cam riscant sa cumperi o scula cu acumulatori folosita. se stie ca acumulatorii au o viata limitata, nu sint ieftini, si nu sti ce "virsta" au.[exista riscul sa fie la pensie]
          ca o comparatie masina respectiva hilti are o energie de percutie de 1,5 jouli, fata de cea de la bosh amintita mai sus care are dublu.
          o sa caut ceva "dovezi"sa vedeti de ce aceasta marca nu se gaseste usor in tara noastra.
          lucrul, se mai face si cu capul

          Comentariu

          • raducu_ilie
            Living Legend
            • 10.apr.2008
            • 1043

            #6
            Masina respectiva este in cutie sigilata. Eu am cautat preturi la ea deoarece proprietarul cere cam mult dupa parerea mea. Sau asa or fi preturile la Hilti?
            Sanatate maxima si efort minim!

            Comentariu

            • DYC
              Membru marcant
              • 28.iul.2008
              • 386

              #7
              Dupa cum spunea cineva mai sus un pic, mare grija la acumulatori, deoarece din pretul masinii, doar 1/3 o reprezinta masina in sine, restul fiind acumulatorii. Iesi mai ieftin cumparand o masina noua decat sa inlocuiesti acumulatorii.

              Cat despre Hilti, au alta politica, nu au distribuitori( 2-3 max in toata tara), ci au agenti zonali care vand si iau produsele stricate pt. service, lucru care bineinteles ca dureaza mai mult decat la marcile care au reprezentante in fiecare judet al tarii.
              Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
              vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

              Comentariu

              • raducu_ilie
                Living Legend
                • 10.apr.2008
                • 1043

                #8
                Pai si atunci ce sa inteleg..ca sunt scule mai pretentioase sau ca sunt mai...mai slabe decat Makita sau Bosch si etc? Repet, eu am Bosch GBH 36 V-Li si sunt super multumit. As fi vrut sa incerc si altceva pe acumulatori si vroiam sa stiu cam care ar fi pretul la masina Hilti pe care am gasit-o eu. Eu am majoritatea sculelor Makita si Bosch si ...asa ptr comparatie...as fi vrut sa vad si altceva.
                Sanatate maxima si efort minim!

                Comentariu

                • movidium
                  Membru
                  • 08.mar.2006
                  • 268

                  #9
                  Am lucrat in paralel eu si un coleg la perforarea planseurilor unor blocuri pt instalatii CATV. Si eu si colegul am perforat cam acelasi numar de plansee dar, atentie eu am uzat 2 burghie cu o masina Hilti iar colegul a stricat efectiv(pastile rupte, tija descentrate) nu mai putin de 7 burghie, cu o masina Bosch. Hilti nu a mers deloc la reparatie pe cind Bosch-ul a mers de doua ori si, dupa apx . 500 gauri nu mai era masina de la inceput.Hilti si acum dupa 7 ani il mai am, l-am dus o data la revizie si meseriasul de acolo a ramas uimit cind a gasit cutia de mecanism complet uscata(fara lubrefiant) si totusi acesta functiona perfect.

                  Comentariu

                  • Moldovan Vasile Dan
                    Membru Marcant
                    • 15.nov.2006
                    • 420

                    #10
                    au aparut recent si la bosch burghie cu cap/pastila mai durabil(la dublu pretz);
                    confirm si eu ca hilti e mai fiabila decat bosch.

                    Comentariu

                    • raducu_ilie
                      Living Legend
                      • 10.apr.2008
                      • 1043

                      #11
                      Deci, concluzia este ca Hilti este mai fiabil decat Bosch dar au o distributrie mai diferita si e mai greu cu service-ul. Inseamna ca o lista de preturi sau altceva e cam greu de gasit. Va multumesc ptr raspunsuri.
                      Sanatate maxima si efort minim!

                      Comentariu

                      • bassu
                        Membru Marcant
                        • 25.nov.2008
                        • 475

                        #12
                        La firma la care am lucrat eu aveam si Bosch si Hilti si intradevar Hilti erau mai bune. Noi le foloseam la spart si la dat gauri cu pauze de jumatate d e ora ca sa se raceasca. Ca in 8 ore...trebuiua sa faci o anumita cantitate de gauri si ...se mai incalzea si ea (masina).

                        Comentariu

                        • Helerea Nicolae
                          Membru marcant
                          • 02.mar.2008
                          • 910

                          #13
                          ce am gasit despre hilti;

                          servis fara nici un cost pina la 2 ani, acumulatorii exclusi [in romania]

                          servis fara costuri pina pina la 3ani, pt acumulatori 1 an [in italia]

                          orice reparatie nu depaseste 30% din pretul de lista al masini, pina la 4 ani de la cumparare, si 50% dupa [in romania]

                          orice reparatie nu depaseste 25% din pretul de lista, fara limite de timp [in italia]

                          am facut comparatie cu italia ca aici mai cunosc, dar probabil e asemanatoare situatia si fata de alte tari, mai sint si alte diferente, dar niciuna favorabila ptentru meseriasi din romania. de ce sint aceste diferente? lacomia comerciantilor? pt ce sa le cumparam? fiabilitate? am facut o comparatie intr-un mesaj anterior. [varianta hilti are energie de percutie jumatate fata de bosch] mi se pare normal sa dureze mai mult, daca pune mai putin osul la treaba. ca sa se faca un clasament corect al sculelor trebuie luate in calcul toate ; greutate, randament, pret, etc.
                          parerea mea e ca sint citeva marci 6-7 intre care diferenta de calitate e foarte mica.
                          lucrul, se mai face si cu capul

                          Comentariu

                          • Seni
                            Living Legend
                            • 05.mar.2006
                            • 3481

                            #14
                            ar fi un caz fericit ca numai in acest caz sa stam mai rau.....
                            sunt atatea produse care, in romania, sunt cu mult mai scumpe decat in ... vest!!

                            Comentariu

                            • movidium
                              Membru
                              • 08.mar.2006
                              • 268

                              #15
                              Concluzia mea este ca Hilti sunt cele mai bune scule electrice profesionale dar, doar daca le cumperi de la reprezentanta oficiala, altfel , un prieten de al meu a cumparat un roto te76 de la un tuciuriu care il furase din italia, si dupa ce l-a muncit destul de irational , a avut surpriza sa arda rotorul. Din start cei de la reprezentanta ieseau din calcule(masina are serie unica si s-ar fi vazut ca e furata) si prin anumite cunostinte a reusit sa gaseasca rotor aftermarket, identic dar nu original si il costa 500 euro! pe masina daduse 350 euro.
                              Deci daca ai o cifra de afaceri destul de substantiala se merita sa investesti in astfel de scule pt-ca i-si vor scoate banii , chiar daca dai o suma mare la inceput cu timpul se merita, daca nu.... Makita , Bosch.....

                              Comentariu

                              Procesare...