Scule Hilti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1382

    #91
    Răspuns la: Scule Hilti

    Eu unul as merge pe o pinza cu dinti mai mici si mai desi deoarece menajeaza scula ( socurile sunt mai reduse si mai rare) plus ca e mai sigura pt utilizator
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • Benzyma
      Membru
      • 06.dec.2014
      • 103

      #92
      Răspuns la: Scule Hilti

      Am inteles. O sa iau una cu cati mai multi dinti.

      Multumesc pentru recomandare.

      Comentariu

      • dummy_
        Membru Marcant
        • 16.mai.2009
        • 670

        #93
        Răspuns la: Scule Hilti

        Postat în original de Benzyma
        Am inteles. O sa iau una cu cati mai multi dinti.

        Multumesc pentru recomandare.
        Cel mai multumit am fost de gama Top Precision Wood de la Bosch ,
        nu se compara cu restu si pretul e aceptabil .

        Comentariu

        • dummy_
          Membru Marcant
          • 16.mai.2009
          • 670

          #94
          Răspuns la: Răspuns la: Scule Hilti

          Gradul de uzura e foarte mic , ca si circular e o scula buna , talpa e lata si stabila , maner de ghidaj , limitator paralel incorporat in talpa cu 2 puncte de prindere ... profi .
          Pune pe el o panza buna si de calitate , nu da prin cuie si o sa te tina ani buni de zile .

          Comentariu

          • Benzyma
            Membru
            • 06.dec.2014
            • 103

            #95
            Răspuns la: Scule Hilti

            Asa este. Am taiat destul de mult cu el si e super scula. Am pus o panza stern cu 42 de dinti dar pe viitor pun una mai buna.

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1382

              #96
              Răspuns la: Răspuns la: Scule Hilti

              Postat în original de dummy_
              Cel mai multumit am fost de gama Top Precision Wood de la Bosch ,
              nu se compara cu restu si pretul e aceptabil .
              Multam de informatie, chiar mi-a prins bine deoarece ma intreba cineva si eu nefind in domeniu,i-am spus ca o sa ma interesez,asa ca ai fost la fix cu informatia. Ma gindesc ca aceasta gama are si variante cu dinti multi.
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • dummy_
                Membru Marcant
                • 16.mai.2009
                • 670

                #97
                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Scule Hilti

                Ma bate gandul sa imi iau un Hilti - TE 30-A36 36v , l-a incercat cineva ??

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1382

                  #98
                  Răspuns la: Scule Hilti

                  Nu stiu sigur daca era exact modelul de care spui, dar stiu ca era Hilti de 36V si dadeau gauri de 10 in planseu. Mergea ok si era cu sds plus. Lucrau niste baieti de la o firma si respectiva scula mi- a atras atentia.
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  • dummy_
                    Membru Marcant
                    • 16.mai.2009
                    • 670

                    #99
                    Răspuns la: Scule Hilti

                    Pana la urma mi-am luat si un Hilti te 80 cu ATC si AVR produsul e ok dpdv tehnic cu aproximativ 10-15 ore de functionare .
                    Primele impresii comparativ cu sculele pe care le am si cu care lucru din gama lui - Makita Hr 5001c si Bosch GBH 11 de
                    Ce imi place :
                    - e mai compact , mai bine echilibrat , un sistem mai bun si eficient de ventilatie proiectat asfel incat sa nu patrunda mizerie la ventilatorul rotorului
                    - cablu destul de lung ( dar se putea si mai bine tinand cont ca e o scula cu pretentii )
                    - nr de ture mai mare fata de modelele mentionate mai sus si am observat ca la gaurire se simte diferenta chiar daca puterea e mai mica .
                    -motor puternic de 1800 w fata de 1500w
                    -manerul lateral e ok , destul de lung pentru gaurire dar nu foarte lung ca sa incomodeze, cauciucat si confera o priza buna .
                    - mandrina mi se pare mult mai buna decat cea de la Makita /Bosch , mult mai ingusta asfel incat nu va incomoda in spatii mici , o chestie ff buna si de apreciat .
                    - motorul merge mai uniform , zgomotul in functionare e mai mic poate ca si fiinca scula e aproape noua ...
                    - functia de ATC- exceptionala intrerupe transmisia puterii la partea mecanica in momentul cand masina se roteste brusc , la Makita / Bosch exista unh ambriaj dar tre sa stapanesti ff bine masina si momentul de torsiune ...
                    - sistem de automentinere ff bun pentru lucrari de spargere usoara

                    - motor fara perii
                    - cutia e mai Ok decat restul firmelor

                    Ce nu imi place :
                    -anemica la spargeri cam la acelas nivel cu makita hr 4011 c
                    - Nu mi se pare foarte solida , prin comparatie Boschul e mai ok la fel si Makita 5001c dar cam la acelas nivel cu Makita 5212 C modelul actual ( prin comparatie Te 17 scula pe care am folosit-o ani de zile e un tanc industrial cu carcasa din metal si pastic ranforsat ...)
                    - selectarea turatiei se face doar in 2 etape , nu are rotita cu 5-6 obtiuni ca la makita .
                    -energia de percutie e mai slaba , dar la gaurire se descurca mai bine decat modelele indicate , clar pentru spargere o sa ma folosesc de alte scule .
                    - Pretul vs performante
                    -Made in Austria .
                    - Sistemul de servisare garantia /reparatie , implemantat de Hilti .

                    Ramane de vazut cum v-a rezista la ce o folosesc eu , daca ma tine cat Te 17 ma declar anticipat ff multumit...
                    Ultima editare de dummy_; 13.iul.2017, 20:07.

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1382

                      Răspuns la: Scule Hilti

                      Colega dummy, esti o enciclopedie vie la capitolul scule. Cit despre parerea ta vizavi de flexurile mici Bosch, e perfect adevarata, GWS-ul 19-150 si-a dat ieri duhul. Cit despre garantie , o sa ma trimita probabil la plimbare pe motiv de suprasolicitare.
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • dummy_
                        Membru Marcant
                        • 16.mai.2009
                        • 670

                        Răspuns la: Răspuns la: Scule Hilti

                        Postat în original de Temelye
                        Colega dummy, esti o enciclopedie vie la capitolul scule. Cit despre parerea ta vizavi de flexurile mici Bosch, e perfect adevarata, GWS-ul 19-150 si-a dat ieri duhul. Cit despre garantie , o sa ma trimita probabil la plimbare pe motiv de suprasolicitare.
                        Dupa cateva zile de folosire ...

                        Postat în original de dummy_
                        Dupa cateva zile de folosire ...
                        Pentru lucrari intermediare acolo unde folositea unui demolator sds max este inutila si folosirea unu demolator mare de 60 j este prea greoaie , ma gandesc sa imi cumpar ceva gen Hilti Te 1000 sau Te 1500 , Bosch GSH 16-30 sau Makita HM 1317 , Boschul imi face cu ochiul am lucrat cu el si e ok ...Hilti e cel mai confortabil dar ofera undeva ,a 27 j fata de 41 Bosch si vro 37 makita ..
                        Fișiere Atașate
                        Ultima editare de dummy_; 20.iul.2017, 17:35.

                        Comentariu

                        • dummy_
                          Membru Marcant
                          • 16.mai.2009
                          • 670

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Scule Hilti

                          Postat în original de dummy_
                          Dupa cateva zile de folosire ...


                          Pentru lucrari intermediare acolo unde folositea unui demolator sds max este inutila si folosirea unu demolator mare de 60 j este prea greoaie , ma gandesc sa imi cumpar ceva gen Hilti Te 1000 sau Te 1500 , Bosch GSH 16-30 sau Makita HM 1317 , Boschul imi face cu ochiul am lucrat cu el si e ok ...Hilti e cel mai confortabil dar ofera undeva ,a 27 j fata de 41 Bosch si vro 37 makita ..
                          Nu m-am putut abtine si am desfacut carcasa la Hilti T 80
                          - motorul e clasic cu perii colectoare am vazut ca se gasesc secound deci nu prea im fac probleme din acest punct de vedere
                          - sitemul antivibratii e elementar , un sitem bazat pe arcuri si niste cauciucuri cu rol de etansare si amortizare , ma astempam mai mult de la o scula cotata la 3 000 e ..
                          - suportul la perile colectoare e din plastic , nimic deosebit , am vazut si mai bune ...
                          - am observat in utilizare ca se incalzeste mult mai repede decat Makita , probabil datorita sistemului de ventilatie conceput diferit fata de firmele concurente .

                          Am ramas putin dezamagit , din punctele de vedere mentionate mai sunt sunt pe piata scule la un pret de 3 ori mai mic care se descurca mai bine , ramane de vazut la categoria fiabilitate cum o sa se comporte ... sper totusi ca de Hilti sa nu fii ramas doar numele ....


                          Bazat pe ce am vazut si observat probabil in locul la Hilti te 1500 o sa imi iau un Bosch GSH 16-28 secound la vro 3 000 ron , avantajul e pe partea de servisare in 3-4 zile pot sa comand orce piesa de la Bosch pentru reparatii iar un demolatordpdv functional e mult mai simplu construit decat un rotopercutor .
                          Ultima editare de dummy_; 15.aug.2017, 18:27.

                          Comentariu

                          • dummy_
                            Membru Marcant
                            • 16.mai.2009
                            • 670

                            Comentariu

                            • dummy_
                              Membru Marcant
                              • 16.mai.2009
                              • 670

                              Noile achiziti de la Hilti Ș Hilti te 30 la 220 v si Hilti te 30 a 36 cu bateri de 5,2 AH

                              Comentariu

                              • Temelye
                                Living Legend
                                • 23.apr.2014
                                • 1382

                                Mda, Aveau niste baieti de la o firma un Hilti te 30 si am dat si eu o gaura, de curios. Chiar a mers excelent in beton
                                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                                Comentariu

                                Procesare...