Carote pentru doze

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • dummy_
    Membru Marcant
    • 16.mai.2009
    • 662

    #46
    [quote="rudy2007"]
    Postat în original de GERULA2007
    Carote aveti idee de unde pot lua?Am vazut ca in magazinele de specialitate sunt cam scumpe....
    Merita sa cumpar din piata cele mai scumpe? ,da merita sa le cumperi pe cele mai scumpe daca si faci bani cu ele! cea mai ieftina masina de carotat,cu caroteze cu diamant,cu carotare uscata sau umeda, indiferent daca e de la: bosch,hilti,DeWalt,AEG,makita, metabo....etc,TE AJUNGE LA APROX. 1000 EURO/NOUA SAU LA MINA A DOUA!!!! iar carotezele NU SUNT IEFTINE DE LOC.....dar ISI FAC TRABA SUPER BINE,LA TRAVERSARI DE PLANSEE,PERETI ARMATI CU BETON ARMAT,FUNDATII, DOZE ELECTRICE,TRAVERSARI DE TEVI,SCURGERI,.....realizeaza niste gauri asa de netede si fara prea multe vibratii ca te minunezi...DAR COSTA ! mai e varianta cu ciocane rotopercutoare SDS-max,unde poti sa folosesti caroteze ,dar una e in jur de 1000 ron[82mm/diametru,cu prindere SDS-max] si de aici in sus cu pretul[cel mai bine e sa-ti iei o carota de 100mm/hilti, undeva pe la 300 euro,dar te tine mult si faci treba cu ea ,fara grija! ,cam atit cu carotele serioase....;pentru ZIDARIE,sunt acele caroteze SDS-plus,cam de pe la 500 ron/1 buc.,pentru doze aparataj ,etc,CE NU SE VOR FOLOSI NICIODATA IN BETON!apropo ,numai carotezele cu diamant,cu gaurire fara percutie,uscata sau umeda ,se folosesc la betoane cu armatura!!!!!!!
    Ai uitat de Rems , Ridgid , Rotehngerger nu se conpra cu Hilti dar din experienta pot sa iti spun ca cel putin Remsul e superior Boschului , Makita , ....care detin doar cateva modele ce raspund unor cerinte limitate , exista si firme specializate care produc numai masini de carotat dar cu care nu am lucrat , hilti sunt extraordinar de scumpe , remsul e mai acesibil cat despre calitate pot sa va dau un exempul
    1 am avut si a functionat pana acum catva anu un hilti te 17 cred ca avea in jur de 35 de ani
    2 am si inca functioneaza cu ceva mici probleme o masina electrica de filetet Rems amigo care are mai mult de 25 de ani -made in west germany
    am tocit 2 carote de 125 mm si una de 52 mm sunt cam scumpe -1300 lei dar se merita ( o gaura pe care o dadeam intro fundatie de 400 mm cu rotopercutorul de 1500 w si 18 j intro 1 ora , tre sa faci 4-6 gauri in beton de duritate medie , si dupaia cu dalta din anbele parti sa spargi materialul , daca dadeai si de fier beton lucrurile se conplicau si cateodata depaseai 2 ore , timp nervi transpiratie .... cu masina de carotat imi trebuie in hur de 15 minute sa montez tot sistemul , -suportul ptr masina , carota dispozitivul ptr alimentare cu apa , gaura in sine dureaza in hur de 5-10 min fara efort trebuie sa fi atent doar la avansul inprimat masinii , turatia ei si debitul de apa )

    Comentariu

    • dummy_
      Membru Marcant
      • 16.mai.2009
      • 662

      #47
      Inca ceva , saptam,ana asta am executat o incalzire centrala intr-o vila si odata cu noi mai lucra si un electrician , mai avea de montat dozele de aparat , gaurile le dadea cu o freza cu prindere sds plus cu pastile vidia , nu stiu exact ce diametru are freza ptr doze de aparat dar timp de vro 2 ore sa tot chinuit sa dea vro 20 de gauri , saraca masina era suprasolicitata si mai mult ii sarea anbreajul decat sa gaureasca , zgomotul era de-a dreptul deranjant si enervant , masina ma mir cum de a rezistat era un bosch model mai vechi 2-26 daca nu ma insel , eu cred ca poentru o treaba ca asta ii trebuia ceva in jur de 1 000 w , am vrut sa ii spun dar pana la urma fiecare stie ce are de facut si e mai bine sa isi vada fiecare de treburile lui

      Comentariu

      • rudy2007
        Membru
        • 07.oct.2007
        • 112

        #48
        Re: sall

        Postat în original de prafsipulbere
        eu am o carota de la hilti de 2 ani am folosito numai in beton am dat si peste armanturade multe ori si nu ate nimica este intreaga
        este hilti asa-i?
        a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

        Comentariu

        • rudy2007
          Membru
          • 07.oct.2007
          • 112

          #49
          Re: sall

          Postat în original de rudy2007
          Postat în original de prafsipulbere
          eu am o carota de la hilti de 2 ani am folosito numai in beton am dat si peste armanturade multe ori si nu ate nimica este intreaga
          este hilti asa-i?
          mai exista si HAWERA,ce produce multe accesorii si pentru bosch,carote,burghie SDS[PLUS,MAX]....ETC,CE DE ASEMENEA SUN F.BUNE
          :P
          a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

          Comentariu

          • dummy_
            Membru Marcant
            • 16.mai.2009
            • 662

            #50
            Re: sall

            Postat în original de rudy2007
            Postat în original de prafsipulbere
            eu am o carota de la hilti de 2 ani am folosito numai in beton am dat si peste armanturade multe ori si nu ate nimica este intreaga
            este hilti asa-i?
            Teoretic poatilele cu diamante sintetice nu ar trebui sa se rupa in procesul de gaurire dar am patit cand s-au ciobit sau rupt , in general datorita grabei sau utilizarii necorespunzatoare a utilajului , cine munceste greseste ( pe banii lui ) orcum gaurirea in beton armat cu carota fara racire si spalare cu apa sau masina nefixata bine in disopzitivul de sustinere in mod sigur se lasa cu pastile ciobite sau rupte

            Comentariu

            • rudy2007
              Membru
              • 07.oct.2007
              • 112

              #51
              Re: sall

              Postat în original de dummy_
              Postat în original de rudy2007
              Postat în original de prafsipulbere
              eu am o carota de la hilti de 2 ani am folosito numai in beton am dat si peste armanturade multe ori si nu ate nimica este intreaga
              este hilti asa-i?
              Teoretic poatilele cu diamante sintetice nu ar trebui sa se rupa in procesul de gaurire dar am patit cand s-au ciobit sau rupt , in general datorita grabei sau utilizarii necorespunzatoare a utilajului , cine munceste greseste ( pe banii lui ) orcum gaurirea in beton armat cu carota fara racire si spalare cu apa sau masina nefixata bine in disopzitivul de sustinere in mod sigur se lasa cu pastile ciobite sau rupte
              eu unul nu as folosi in beton armat,mai bine as da gauri multiple si apoi cu un pikamer as face restul,se renteaza sa invest. in scule "adevarate" doar daca faci profit......;la o lucrare,de orice fel, daca iti ramine ,NET, 1000 euro minim,poti sa te gindesti sa faci,in timp,investitii in scule .....daca abia faci 100...200/euro/de lucrare,dupa ce te "rupi cu munca",mai bine "ii pastrezi" si poti bea linistit o bere...
              a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

              Comentariu

              • dummy_
                Membru Marcant
                • 16.mai.2009
                • 662

                #52
                Re: sall

                [o gaura in beton armat de 30-35 cm o executi in 20 min ( 15 min iti ia instalarea sistemului ) si costa in jur de 150 lei , dupa 8 gauri iti recuperezi banii pe carota , si la sfarsitul lunii iti raman si banii de bere
                Ce se intampla daca propietarul a pus faianta in bucatarie si vrea sa dea o gaura ptr hota sau centrala fara sa distruga placile ? cu pikamarul ai toate sansela ca pe langa gaura sa ti de mai dezlipeasca inca vro 5-6 plus reclamatii de la vecini , bucati de beron care pot sa cada de la inaltime ....
                Sunt persoane care patesc pentru calitate , si acuma cei care ofera calitate au de lucru

                Comentariu

                • prafsipulbere
                  Membru
                  • 09.mai.2008
                  • 106

                  #53
                  sall

                  carota este hilti sds max de 82 si o folosesc pe un dewalt 1250 w 13 juli,am si carota bosch de 82 pe sds plus dar o folosesc la moale caramida ,bca cu bosch gbh 4 dar nu la beton ca te chinui cu ea si nu face fata

                  Comentariu

                  • rudy2007
                    Membru
                    • 07.oct.2007
                    • 112

                    #54
                    Re: sall

                    Postat în original de prafsipulbere
                    carota este hilti sds max de 82 si o folosesc pe un dewalt 1250 w 13 juli,am si carota bosch de 82 pe sds plus dar o folosesc la moale caramida ,bca cu bosch gbh 4 dar nu la beton ca te chinui cu ea si nu face fata
                    ----------- eu unul, inca, nu am folosit,in practica ,nici un fel de carote,dar as alege varianta cu SDS-max sau mai bine cele cu diamant ,dar ma repet,merita numai daca iti si recuperezi investitia si treci pe profit
                    :P
                    a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

                    Comentariu

                    • rudy2007
                      Membru
                      • 07.oct.2007
                      • 112

                      #55
                      Re: sall

                      Postat în original de dummy_
                      [o gaura in beton armat de 30-35 cm o executi in 20 min ( 15 min iti ia instalarea sistemului ) si costa in jur de 150 lei , dupa 8 gauri iti recuperezi banii pe carota , si la sfarsitul lunii iti raman si banii de bere
                      Ce se intampla daca propietarul a pus faianta in bucatarie si vrea sa dea o gaura ptr hota sau centrala fara sa distruga placile ? cu pikamarul ai toate sansela ca pe langa gaura sa ti de mai dezlipeasca inca vro 5-6 plus reclamatii de la vecini , bucati de beron care pot sa cada de la inaltime ....
                      Sunt persoane care patesc pentru calitate , si acuma cei care ofera calitate au de lucru
                      -----da,asa e,dar asta inseamna sa imi fac o firma de constructii,sa am angajati si lucrari ceva mai "serioase"....
                      a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

                      Comentariu

                      • prafsipulbere
                        Membru
                        • 09.mai.2008
                        • 106

                        #56
                        sall

                        cu carote diamantate trebui caroteza adica masina de carotat ,pt gauri mici nu se merita investitia se caroteaza fara percutie si e de preferat gauri adanci si de diametru mare gen hote casuri fum centrale carote de beton merita ca economosesti timp

                        Comentariu

                        • GERULA2007
                          Membru
                          • 04.sep.2007
                          • 180

                          #57
                          Eu vreau sa dau gaurile pt doze si intrerupatoare in BCA si carmida porotherm.Am un rotopercutor Bosch verde de 750w si 2,8 J.
                          Cred ca nu imi trebuiesc cine stie ce carote profesioniste...

                          Comentariu

                          • rudy2007
                            Membru
                            • 07.oct.2007
                            • 112

                            #58
                            Postat în original de GERULA2007
                            Eu vreau sa dau gaurile pt doze si intrerupatoare in BCA si carmida porotherm.Am un rotopercutor Bosch verde de 750w si 2,8 J.
                            Cred ca nu imi trebuiesc cine stie ce carote profesioniste...
                            da,asa poti "sa te joci",dar sa nu iti cumperi carote de la primul magazin intilnit,la pret de 30...50 ron,deoarece NU SUNT BUNE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!de nimic;sunt falsuri! incearca la magazine de specialitate,unde se vinde :MAKITA sau BOSCH sau HILTI sau DeWalt sau METABO sau AEG
                            {si vorbeste,acolo, cu cei de la service [sau care repara sculele]} si dupa ce consulti un catalog si le spui ce doresti,fa o comanda;nu vei regreta nici un leu! am colegi care si-au cumparat asa ceva,carote ieftine si carora "le-au sarit acei dinti" din prima si nu au gaurit nimic,cum ar trebui,numai nervi.....
                            a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

                            Comentariu

                            • rudy2007
                              Membru
                              • 07.oct.2007
                              • 112

                              #59
                              Postat în original de GERULA2007
                              Eu vreau sa dau gaurile pt doze si intrerupatoare in BCA si carmida porotherm.Am un rotopercutor Bosch verde de 750w si 2,8 J.
                              Cred ca nu imi trebuiesc cine stie ce carote profesioniste...
                              sti ca degeaba ai scula buna,bosch,daca nu ai si burghie de calitate,respectv asa de "banalele carote"!ijnchipue-ti ca ai un BMW 320i,dar cauciucuri uzate si de toata jena....automat v-a trebui sa-ti echipezi automobilul cu tot ceea ce iti trebuie! sau risti un mic accident MORTAL,cu regrete tardive....
                              a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

                              Comentariu

                              • lucianraducanu
                                Membru
                                • 27.iun.2006
                                • 138

                                #60
                                Postat în original de GERULA2007
                                Eu vreau sa dau gaurile pt doze si intrerupatoare in BCA si carmida porotherm.Am un rotopercutor Bosch verde de 750w si 2,8 J.
                                Cred ca nu imi trebuiesc cine stie ce carote profesioniste...
                                Am dat eu in blocuri ceramice si 2-3 cm de tencuiala deasupra folosind o carota de aproximativ 50 lei din Brico si un rotopercutor de aproximativ 150 lei care a fost folosit intensiv la construirea unei case si s-a spart cu el extraordincar de mult si inca functioneaza foarte bine.

                                Ca impresie personala exista o oarecare diferenta fata de gauri executate cu un rotopercutor mare de la Bosch si o carota profesionala, dar pentru mine nu justifica pretul deorece nu lucrez pentru profit. Daca nu te grabesti sa executi gaurile foarte repede, si iti permiti sa faci pauze dese pentru a se raci rotopercutorul merge. Nu te gandi insa sa dai gauri in beton cu asa ceva ca s-ar putea sa strici 2 carote la o singura gaura.

                                Comentariu

                                Procesare...