Polizor unghiular 125 mm

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • iahim_namor
    Membru
    • 02.mar.2015
    • 197

    #61
    Re: Răspuns la: Re: Răspuns la: Răspuns la: Polizor unghiular 125 mm

    Postat în original de intransingentul
    Faptul ca pe disc scrie 80m/s, sau 11000 rot/min, nu inseamna ca flexul pe care il am trebuie neaparat sa dezvolte acea turatie.Poate lucreaza la 5000 rot/min.
    Nu trebuie neaparat. Trebuie sa dezvolte o turatie MAXIMA sau MAI MICA decat cea inscrisa. Oricum, si la turatii mult mai mici decat cele inscrise pe disc, aparatul devine ineficient si riscant: apar vibratii, taiere ineficienta, recul puternic (panza nu mai "musca" din material ci sare din material), ..., etc
    Postat în original de intransingentul
    Eu unul cred ca eticheta de pe motorul unui flex arata datele functionale ale motorului, 220v- 1400w- 11000 rot/min., nicidecum al axului port disc,perie.
    E gresit ceea ce credeti. S-a argumentat in ultimele pagini, mai sus.

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1342

      #62
      Răspuns la: Polizor unghiular 125 mm

      Sal. A intilnit cineva vreun polizor unghiular care sa aiba turatia de mers in gol mult diferita de cea de mers in sarcina? Din cite stiu acesta nu e un regim normal de functionare si daca se merge mult timp asa se arde scula respectiva. Concret, cineva vinde o freza de canal care in gol se roteste cu 7500rot/min iar in sarcina cu 4300rot/min. Sau sa fie vb de o scula cu 2 turatii? Respectiva freza este de vinzare pe sectiunea Bursa undeva la 1400 lei.
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1342

        #63
        Răspuns la: Polizor unghiular 125 mm

        Din ce inteleg eu, nu e vb de 2 turatii ci de turatia de mers in gol si de cea nominala, nemtii intelegind probabil prin turatia nominala turatia de mers in sarcina. Dar find om ma pot insela asa ca rog pe cei cu mai multa experienta ca mine sa arunce o privire la sectiunea Bursa la respectiva freza de canal. Partea interesanta e ca are o putere f mare la un gabarit redus.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1342

          #64
          Răspuns la: Polizor unghiular 125 mm

          Stie cineva ceva de cele 2 turatii?
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          Procesare...