Scula cu acumulator - printre promotii

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • leon
    Membru Marcant
    • 19.sep.2006
    • 903

    #16
    Postat în original de DeCasa
    OK, e clar, cu sparky. Deci imi ramne sa aleg dintre cele doua promotii pe care le-am vazut de prima data...
    Interesant de stiut:
    „AEG Electric Tools GmbH“ o fosta societate a concernului AEG producea, pana la sfarsitul anului 2004, in Winnenden/Germania.
    In anul 2005 este preluata pentru inceput, impreuna cu firma „Milwaukee“, de Atlas Copco- un concern suedez- iar mai tarziu de grupul chinez Techtronic Industries Co. Ltd. (TTI) cu sediul in Hongkong- ttigroup.com/en/our_brands
    In Winnenden au ramas doar cca. 450 de locuri de munca- (din peste 2.000 in ‘04)- exista o fabrica in Cehia-(Nyrany) in rest… cea mai mare parte a productiei a fost mutata in China-(in special productia masinilor de gaurit)

    „Ryobi Group“- firma japoneza, infiintata in 1943, cea mai mare producatoare de scule electrice cu acumulatori… a fost preluata treptat, incepand cu anul 2000, de TTI

    Comentariu

    • dummy_
      Membru Marcant
      • 16.mai.2009
      • 662

      #17
      si Makita au o fabrica in Romania langa Bucuresti unde asanbleaza e serie de scule, Boschul produce telemetrele, gama verde in Romania , Hilti mai nou le fabrica in Bulgaria etc , fiecare firma incearca sa isi reduca costurile de productie

      Comentariu

      • rudy2007
        Membru
        • 07.oct.2007
        • 112

        #18
        Postat în original de DeCasa
        Ieri am vazut, pe la Brico Store, marcile AEG (care mi-au lasat o impresie foarte buna), Sparky (cica facute la Berlin, Germania) si Ryobi. Despre ultima stiu ca este ceva gen Black&Decker, AEG stiu ca este printre cele profi, dar Sparky nu stiu de unde sa o iau. Fata de Ryobi erau mult mai bine facute, stateau bine in mana, insa nu stiu ce sa cred.

        Aceasta e pagina lor pe net (sper ca nu e impotriva politicii forumului, nu e o reclama)
        sparkypowertools.com/en/
        sunt construite in bulgaria sub licenta AEG...
        a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

        Comentariu

        • rudy2007
          Membru
          • 07.oct.2007
          • 112

          #19
          Postat în original de dummy_
          nu se merita sa cunperi bosch verde , pus si sinplu nu sunt asa de fiabile , din cate stiu eu majoritatea sunt fabricate in Turcia sub licienta Bosch , dar calitatea e net inferioara makitei , am avut scule bosch verde care expluatete in regim moderat si greu nu au rezistat prea mult , pur si sinplu nu sunt facute sa lucri si sa ceri prea mult de la ele
          am folosit ,anii trecuti,un pendular bosch verde si l-a luat dracu.....,nu se merita bosch verde
          a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

          Comentariu

          • rudy2007
            Membru
            • 07.oct.2007
            • 112

            #20
            Postat în original de leon
            Postat în original de DeCasa
            OK, e clar, cu sparky. Deci imi ramne sa aleg dintre cele doua promotii pe care le-am vazut de prima data...
            Interesant de stiut:
            „AEG Electric Tools GmbH“ o fosta societate a concernului AEG producea, pana la sfarsitul anului 2004, in Winnenden/Germania.
            In anul 2005 este preluata pentru inceput, impreuna cu firma „Milwaukee“, de Atlas Copco- un concern suedez- iar mai tarziu de grupul chinez Techtronic Industries Co. Ltd. (TTI) cu sediul in Hongkong- ttigroup.com/en/our_brands
            In Winnenden au ramas doar cca. 450 de locuri de munca- (din peste 2.000 in ‘04)- exista o fabrica in Cehia-(Nyrany) in rest… cea mai mare parte a productiei a fost mutata in China-(in special productia masinilor de gaurit)

            „Ryobi Group“- firma japoneza, infiintata in 1943, cea mai mare producatoare de scule electrice cu acumulatori… a fost preluata treptat, incepand cu anul 2000, de TTI
            :P inca mai am un ciocan rotopercutor,AEG-MADE IN GERMANY, PN 3500 ,750W ,3,4 JOULI ,ce functioneaza excelent[un pic comutatorul mai face pe nebunul,dar asa era de cind a fost nou,e o scula bine inchegata si rupe tot ,la gaurit in beton armat ,cu burghie SDS-plus,QUATRO, de pina la 24 mm
            a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

            Comentariu

            • brasil
              Incepator
              • 27.iul.2009
              • 67

              #21
              Dati-mi un sfat va rog in privinta achizitionarii unei bormasini de insurubat/gaurit cu acumulator pt un bget de 600 RON. O folosesc pt acasa deci nu o utilizare profesionala, sa nu o arunc dupa 1-2 ani ca acumulatorii s-au dus. Multumesc

              Comentariu

              • AutoCorect
                Membru
                • 20.sep.2007
                • 285

                #22
                Poti sa-ti iei un Bosch PSR 12-2 V 1.250 rpm, este pana in 600 RON.

                Comentariu

                • rudy2007
                  Membru
                  • 07.oct.2007
                  • 112

                  #23
                  Postat în original de brasil
                  Dati-mi un sfat va rog in privinta achizitionarii unei bormasini de insurubat/gaurit cu acumulator pt un bget de 600 RON. O folosesc pt acasa deci nu o utilizare profesionala, sa nu o arunc dupa 1-2 ani ca acumulatorii s-au dus. Multumesc
                  roll: merge si un bosch -albastru,la 12Vdc......,mai merge,daca mai prinzi, promotii la scule makita,unde au fost oferte excelente la scule electrice cu acumulatori,in luna decembrie :
                  -nu investi banii in scule hobby sau de mesterit,de oarece nu sunt fiabile,incarcatoarele pentru acc. sunt varza,sunt "de unica folosinta",nu se mai repara [cum ar trebui]- -SE DISTRUG ACUMULATORII PREA DEVREME-- nu au nici un fel de supraveghere a felului cum se comporta acc.[termic,curent incarcare,capacitate incarcare,oprirea incarcarii la sfirsit...]--- pentru activitati serioase iti trebuie si scule pe masura[reductor,variator de putere,acc. de calitate,accesorii de firma,incarcator inteligent,garantie de minim 2 ani/SCULA[la acc. ai maxim 6 luni garantie,indiferent ca sunt:Ni-Cd;Ni-MH;Li-Polimeri] prima mea scula electrica a fost o masina electrica de insurubat,facuta in china pentru w.germany/ieftina,dar care ,la treburi minore s-a descurcat cam 1 an....apoi au murit acc. de oarece avea un incarcator "ochiometric",ce trebuia sa-l supraveghezi TU,altfel "firebeau acc. cu Ni-Cd/1,2Vdc/1,4Ah....apoi un metabo impuls.....apoi un bosch 12Vdc/standard duty/albastru....apoi makita 12Vdc/cu 3 regimuri de viteza si cuplu-torsiune, pina la peste 60Nm,ce are inarcator in "comutatie",ca si la CP-ul de acasa;exista o serioasa diferenta intre prima scula si ultima din toate punctele de vedere,mai ales CALITATIV! ----si un mic amanunt:acumulatorii,indiferent cit de mult o vei folosi ca si scula electrica,in timp "se duc";ca si pret,ei reprezinta cam 2/3 din pretul total de achizitie;sa ai grija ,la acc. sa nu treaca de temperaturi de peste 50 grade celsius sau sub 5 grade celsius/////se distrug ireversibil///[la hilti,metabo sunt de mult ,incarcatoare cu ventilator ,pentru racirea acestora ,in timpul incarcarii]---in mod normal,ar trebui sa poti incarca/descarca=1 ciclu,cam de la 500 la 1000 de cicluri[cu incacatoarele inteligente de ultima generatie cam pina la 3000de cicluri//dar te bagi la peste 500 euro?
                  a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

                  Comentariu

                  • DeCasa
                    Membru
                    • 09.mar.2008
                    • 158

                    #24
                    Postat în original de AutoCorect
                    Poti sa-ti iei un Bosch PSR 12-2 V 1.250 rpm, este pana in 600 RON.
                    Unde il gasesc la acest pret?

                    Comentariu

                    • Dan_Daniel
                      Living Legend
                      • 20.nov.2009
                      • 1152

                      #25
                      Postat în original de DeCasa
                      Postat în original de AutoCorect
                      Poti sa-ti iei un Bosch PSR 12-2 V 1.250 rpm, este pana in 600 RON.
                      Unde il gasesc la acest pret?
                      Vreti sa ziceti ca este ieftin sau scump la 600 RON?
                      Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                      Comentariu

                      • rudy2007
                        Membru
                        • 07.oct.2007
                        • 112

                        #26
                        Postat în original de dan dan daniel
                        Postat în original de DeCasa
                        Postat în original de AutoCorect
                        Poti sa-ti iei un Bosch PSR 12-2 V 1.250 rpm, este pana in 600 RON.
                        Unde il gasesc la acest pret?
                        Vreti sa ziceti ca este ieftin sau scump la 600 RON?
                        -------se gaseste ,ca si exemplu,la neomax, bormasina.ro ....
                        a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

                        Comentariu

                        • stefan1
                          Membru Marcant
                          • 20.sep.2009
                          • 355

                          #27
                          Salut, doresc sa-mi cumpar o drujba electrica , pana acum ma gandeam sa aleg intre Bosch si B&D dar dupa ce am citit aceste comentarii am inteles ca sunt mai bune sculele Makita . Bun, dar acum alta problema sunt drujbe makita cu lant makita si drujbe cu lant DOLMAR , va rog daca cineva poate sa-mi dea un sfat .

                          Comentariu

                          • rudy2007
                            Membru
                            • 07.oct.2007
                            • 112

                            #28
                            Postat în original de stefan1
                            Salut, doresc sa-mi cumpar o drujba electrica , pana acum ma gandeam sa aleg intre Bosch si B&D dar dupa ce am citit aceste comentarii am inteles ca sunt mai bune sculele Makita . Bun, dar acum alta problema sunt drujbe makita cu lant makita si drujbe cu lant DOLMAR , va rog daca cineva poate sa-mi dea un sfat .
                            ----sal!da-l naibi de lant,acesta se poate inlocui oricind cu unul de calitate...problema e la scula :sa fie fiabila;puternica;robusta;echilibrata; cu un service de calitate si promt!...tot de acolo de unde iti iei drujba o sa-ti faca si lanturile de care ai nevoie....lanturile vin la "zeci de metri", iar apoi ,la firma ,se "fabrica "exact marimea de care ai nevoie....
                            a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

                            Comentariu

                            • dummy_
                              Membru Marcant
                              • 16.mai.2009
                              • 662

                              #29
                              Postat în original de stefan1
                              Salut, doresc sa-mi cumpar o drujba electrica , pana acum ma gandeam sa aleg intre Bosch si B&D dar dupa ce am citit aceste comentarii am inteles ca sunt mai bune sculele Makita . Bun, dar acum alta problema sunt drujbe makita cu lant makita si drujbe cu lant DOLMAR , va rog daca cineva poate sa-mi dea un sfat .

                              Buna , eu am o drujba Makita electrica cu lama de 40 cm , o am de vro 4-5 ani si se conporta foarte bine fata de Boschul unui coleg de servici care a prajito
                              Intradevar lantul e dolmar si nu e prea stralucit , am schinbat vro 6-7 (50 lei la reprezentanta , 80 lei in magazine gen bricostore sau baumax )si pana la urma am ajuns la Stihil 25 lei din piata de la rusi si e super , , lama sa tocit putin , dar cred ca e normal acest lucru , daca ai grija de nevelul de ulei si sa fie lantul ascutit corect nu ai problema
                              Inca ceva , am observat ca ma makita grosimea lantului e mai mica decat la bosch si probabil din cauza asta tai mai repede si nu fortezi motorul

                              Comentariu

                              • DeCasa
                                Membru
                                • 09.mar.2008
                                • 158

                                #30
                                Postat în original de stefan1
                                Salut, doresc sa-mi cumpar o drujba electrica , pana acum ma gandeam sa aleg intre Bosch si B&D dar dupa ce am citit aceste comentarii am inteles ca sunt mai bune sculele Makita . Bun, dar acum alta problema sunt drujbe makita cu lant makita si drujbe cu lant DOLMAR , va rog daca cineva poate sa-mi dea un sfat .
                                Nu stiu cum sunt drujbele Makita, eu am Stihl de vreo 6 ani și merge foarte bine. In acest domeniu va sfatuiesc sa mergeti pe Stihl ori Husqvarna.

                                Comentariu

                                Procesare...