Scula cu acumulator - printre promotii

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DeCasa
    Membru
    • 09.mar.2008
    • 158

    Scula cu acumulator - printre promotii

    Stiu ca sa mai discutat acest subiect aici dar a trecut ceva timp de atunci. „Bătrâna” mea surubelnita cu acumulator Einhell, dupa 2 ani da semne de infarct, mai precis in anumite pozitii nu mai invarte, iar bateriile nu mai tin decat 30-40 de min (norocul meu ca are 2 acumulatori).
    Deci a sosit timpul pentru o scula adevarata. Am gasit doua promotii una la Bosch verde PSR 12 (349 lei) si o Makita 12V (570 lei), ambele au cate 2 acumulatori si o gramada de accesorii. Nu ma intereseaza accesoriile, dar 2 acumulatori cred ca e bine sa fie.
    Ce alte oferte mai cunoasteti? Mie imi trebuie pt. uz casnic, insa la mine aceasta inseamna santierul unei case. Urmeaza interioarele si plafoanele de rigips.
  • iuliutz
    Membru Marcant
    • 11.nov.2007
    • 453

    #2
    Eu am un Mactec MT064 facuta de makita si sunt foarte multumit de ea. Am pus rigips, am dat gauri, am strans si desfacut suruburi cu ea si nu m-a lasat la necaz.
    Are 2 acumulatori si statie de incarcare a acumulatorilor (incarca un acumulator cam in 45 de minute)
    "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
    Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

    Comentariu

    • iuliutz
      Membru Marcant
      • 11.nov.2007
      • 453

      #3
      Imi cer scuze, este vorba de Maktec MT063SK2......din pacate nu mai pot edita mesajul
      "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
      Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

      Comentariu

      • DYC
        Membru marcant
        • 28.iul.2008
        • 386

        #4
        Pt. acumulatori clar Makita 6270/6271, eu personal o folosesc in atelier de vreo 2 ani si folosesc doar un acumulator, tine 2 saptamani lejer, dar nu la lucru ca pe santier, ci la montat/demontat scule, o gaura pe ici pe colo...
        Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
        vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

        Comentariu

        • DeCasa
          Membru
          • 09.mar.2008
          • 158

          #5
          Mersi. Stiu ca Makita face unele dintre cele mai bune scule cu acumulator. Totusi diferenta de peste 200 de lei e ceva. Are cineva Bosch PSR12, doar ca sa vedem si parerea celor care detin o astfel de scula.
          Oricum nu ma grabesc, acum iarna nu o sa fac nimic. Poate dim Martie incolo. De aceea am timp acum de asa ceva.

          E sigur ca Maktec e facut de Makita? mi se pare un pic riscant. Preturile sunt mari si la modelul Maktec, sunt comparabile cu Makita la promotie.

          Comentariu

          • iuliutz
            Membru Marcant
            • 11.nov.2007
            • 453

            #6
            da, scrie si pe ea. Maktec by makita
            "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
            Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

            Comentariu

            • iuliutz
              Membru Marcant
              • 11.nov.2007
              • 453

              #7
              Pe certificatul de garantie, tot service-ul makita se ocupa de reparatii
              "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
              Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

              Comentariu

              • dummy_
                Membru Marcant
                • 16.mai.2009
                • 670

                #8
                Re: Scula cu acumulator - printre promotii

                Postat în original de DeCasa
                Stiu ca sa mai discutat acest subiect aici dar a trecut ceva timp de atunci. „Bătrâna” mea surubelnita cu acumulator Einhell, dupa 2 ani da semne de infarct, mai precis in anumite pozitii nu mai invarte, iar bateriile nu mai tin decat 30-40 de min (norocul meu ca are 2 acumulatori).
                Deci a sosit timpul pentru o scula adevarata. Am gasit doua promotii una la Bosch verde PSR 12 (349 lei) si o Makita 12V (570 lei), ambele au cate 2 acumulatori si o gramada de accesorii. Nu ma intereseaza accesoriile, dar 2 acumulatori cred ca e bine sa fie.
                Ce alte oferte mai cunoasteti? Mie imi trebuie pt. uz casnic, insa la mine aceasta inseamna santierul unei case. Urmeaza interioarele si plafoanele de rigips.
                Mactec e fabricat de Makita , e gama lor de scule hobby , dar calitatea e buna , B&d sunt scule hobby de o calitate mai slaba decat makita
                Makita , Dewaltul produc cele mai bune scule cu acumulatori de pe piata in domeniul profesional ( alaturi de Hilti ) deci cred ca diferenta de 2 mil de la un produs profesional care poate fi expluatat cateva ore in sir la unul hobby e justificata
                Am 2 modele de la makita pe 12 v -6319 lxt si 6270
                Prima o am de aproape 6 ani si am folosito ptr cele mai diverse lucrari de gaurire si insurubare functioneaza perfect si acuma , acumulatorii au inceput sa ma lase ( 3 viteze , 65 ne niutoni moment de rotatie , anbreaj , frana de motor , angrenaje metalice )
                Celalant model l-am luat ptr lucrari fine fiinca e mai usoara si acumulatorii se potrivesc si la modelul superior
                Daca ai bani iati Makita si peste 6-7 ani inca o sa o mai folosesti , B&D nu cred ca rezista mai mult de 3 ani daca e folosite intens , plus ca nu are aceleasi facilitati feeling in utilizare
                Mai pui ceva si e ontiunea Dewalt

                Comentariu

                • DeCasa
                  Membru
                  • 09.mar.2008
                  • 158

                  #9
                  Ieri am vazut, pe la Brico Store, marcile AEG (care mi-au lasat o impresie foarte buna), Sparky (cica facute la Berlin, Germania) si Ryobi. Despre ultima stiu ca este ceva gen Black&Decker, AEG stiu ca este printre cele profi, dar Sparky nu stiu de unde sa o iau. Fata de Ryobi erau mult mai bine facute, stateau bine in mana, insa nu stiu ce sa cred.

                  Aceasta e pagina lor pe net (sper ca nu e impotriva politicii forumului, nu e o reclama)
                  SPARKY Professional Power Tools offer great reliability, built to sustain even the toughest working conditions.

                  Comentariu

                  • dummy_
                    Membru Marcant
                    • 16.mai.2009
                    • 670

                    #10
                    Postat în original de DeCasa
                    Ieri am vazut, pe la Brico Store, marcile AEG (care mi-au lasat o impresie foarte buna), Sparky (cica facute la Berlin, Germania) si Ryobi. Despre ultima stiu ca este ceva gen Black&Decker, AEG stiu ca este printre cele profi, dar Sparky nu stiu de unde sa o iau. Fata de Ryobi erau mult mai bine facute, stateau bine in mana, insa nu stiu ce sa cred.

                    Aceasta e pagina lor pe net (sper ca nu e impotriva politicii forumului, nu e o reclama)
                    http://sparkypowertools.com/en/
                    Un sfat -nu cunpara de la Brico store , sau din alt magazin asemanator , mergi direct la reprezentanta sau un distribuitor si odata ca ei mai ieftin si in al doilea rand ca poti negocia discounturi pana la 10-20 % ( mergi la vanzator ii ceri pretul de vanzare la produs dupa care ii spui ca ai alta oferta mai buna de la o firma concurenta si automat te baga intro grila de discount )
                    2 -din cate stie eu sunt firme profi care produc scule electrice special pentru asemenea lanturi de magazine , dar a caror calitate e mai slaba decat ceea pe care o gasesti la reprezentanta
                    3 =de Sparky nu am auzit , AEG e o firma care se respecta cu toate ca noua culoare ptr scule ( portocalie ) e cam enervata , roby sunt bine cotate
                    4- gasesti scule profi noi sau foarte putin folosite la preturi ff bune pe saituri specializate de vanzasi secound on line gen Ocazii.ro

                    Comentariu

                    • leon
                      Membru Marcant
                      • 19.sep.2006
                      • 905

                      #11
                      Sparky = Made in Bulgaria

                      Comentariu

                      • dummy_
                        Membru Marcant
                        • 16.mai.2009
                        • 670

                        #12
                        Postat în original de leon
                        Copiate dupa Skill, si bosch cel putin ca si dizain ,

                        Comentariu

                        • mx81
                          Membru Marcant
                          • 21.ian.2006
                          • 322

                          #13
                          Avem o problema (din pacate generalizata ) NU STIN CE VREM!! Am vrea la bani de hobby o scula semiprofi care sa faca treaba ca una profesionala .

                          Comentariu

                          • DeCasa
                            Membru
                            • 09.mar.2008
                            • 158

                            #14
                            OK, e clar, cu sparky. Deci imi ramne sa aleg dintre cele doua promotii pe care le-am vazut de prima data.

                            De ce nu e bine sa cumperi de la magazine gen brico store, praktiker, to nu am inteles. Oare chiar sa fie alta calitate, ma indoiesc. Dar, daca o reprezentanta imi da acelasi pret e bine.

                            Pt. max81. Tocmai ca stiu ce vreau, am spus-o la inceput. Faptul ca sunt in cautarea unui pret bun e totusi normal. Da, vreau o scula semi profesionala. Stiu ca exista o diferenta intre Bosch verde PSR12 si makita, tocmai de aceea am lansat acest topic.

                            Acest forum este foarte binevenit, toate sculele pe care le-am cumparat dupa ce am discutat cu voi aici s-au dovedit a fi alegeri foarte bune, in schimb tot ce am cumparat fara sa ma consult au fost, mai devreme sau mai tarziu cu probleme.

                            Comentariu

                            • dummy_
                              Membru Marcant
                              • 16.mai.2009
                              • 670

                              #15
                              nu se merita sa cunperi bosch verde , pus si sinplu nu sunt asa de fiabile , din cate stiu eu majoritatea sunt fabricate in Turcia sub licienta Bosch , dar calitatea e net inferioara makitei , am avut scule bosch verde care expluatete in regim moderat si greu nu au rezistat prea mult , pur si sinplu nu sunt facute sa lucri si sa ceri prea mult de la ele

                              Comentariu

                              Procesare...