Lampa cu gaz

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dahntheboss
    Incepator
    • 09.mar.2007
    • 5

    Lampa cu gaz

    Sunt incepator cu scula asta (lampa cu gaz), asa ca rog cunoscatorii sa ma ajute cu un sfat.

    Pe scurt, am cumparat o lampa de gaz + un rezervor de gaz din Real. Ceva de genul asta. Am montat cum scria pe instructiuni rezervorul, am insurubat cat am putut de strans filetul de la baza. Modelul meu e mai simplu nu are buton de aprindere, asa ca am rotit de rotita care da drumu la gaz asa incet si am tinut un chibrit in fata tevii. S-a aprins o flacara, insa nu era albastra cum ma asteptama ci galbena si moale ca sa zic asa. M-am tot jucat cu rotita de la valva ca sa dau drumu la mai mult gaz insa flacara nu s-a schimbat. Atunci am oprit lampa rotind de rotita valvei la maxim. S-a stins. Am incerca sa o aprind din nou am zis io ca poate are ceva. Nu am reusit. Se auzea asa fas, fas ca iesea gaz. Am inchis din nou. Am mai incerca de vreo 2 ori si gata nici fas, fas nu mai facea, oricat roteam de rotita de la valva. Mentionez ca toata povestea asta a durat maxim 3-4 minute.

    Daca agit rezervorul se simte ca si cand ar mai fii in el mult (ca la un spray plin), insa la rotita nu mai iese de loc gaz. Pe instructiuni zice sa nu demontez rezervorul daca nu e complet gol (ceea ce mie imi pare ca nu e) si sa ma prezint vanzatorului. O sa incerc si asta sa ma duc la Real, insa voi ce ziceti ca s-a intampla/ar trebuii sa fac?

    Mersi.
  • da_n
    Banned
    - Exclus de pe forum -
    • 10.mai.2009
    • 1228

    #2
    astea-s niste scule relativ simple, dupa ce-ai insurubat butelia doar robinetul mai poate retine gazul, probabil o fi avariat robinetul, daca ai factura du-te cu el la magazin, de altfel trebuia sa-l incerci acolo

    Comentariu

    • dahntheboss
      Incepator
      • 09.mar.2007
      • 5

      #3
      Doar ca sa inchid subiectul, m-am dus a 2a zii la magazin si am primit banii inapoi pe el. Acum o sa caut o scula mai profesionista.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Probabil era apa in butelia de gaz.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • AutoCorect
          Membru
          • 20.sep.2007
          • 285

          #5
          Nu cred ca era de la apa, mai mult ca sigur era robinetul defect. Daca flacara nu este albastra se poate regla acest lucru din admisia de aer.

          Comentariu

          • emanu
            Membru marcant
            • 06.oct.2008
            • 504

            #6
            Cauta modelul asta de lampa:
            shop.spiral.at/detail.asp?itemnr=3220010

            am doua din astea de vreo 10 ani si merg si acum, si au fost folosite in regim de santier, nu mai zic de busituri ce au luat! Dupa mine lampile astea de la Camping Gaz sunt cele mai bune de pe piata

            uite asa arata una dupa 10 ani
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • GERULA2007
              Membru
              • 04.sep.2007
              • 180

              #7
              Salut!
              AM cumparat o lampa ,dar cind apropii flacara de un obiect devine galbena si mare. La fel face si cind o inclin sau nu o tin drept.
              De la ce sa fie?Am incercat si cu regaljul aerului si degeaba.
              Lampa este asemna toare cu a lui dahntheboss.
              Mersi!

              Comentariu

              • alin_mg
                Membru
                • 17.iul.2006
                • 271

                #8
                Emanu de unde pot cumpara respectiva lampa ?

                Comentariu

                • emanu
                  Membru marcant
                  • 06.oct.2008
                  • 504

                  #9
                  Postat în original de alin_mg
                  Emanu de unde pot cumpara respectiva lampa ?
                  Habar n-am, da pe google.ro dupa Soudogas si/sau X2000

                  eu una am luat-o de la un importator prin '97, am uitat care si a doua de la Romstal prin 2000! La un moment dat aveau si un fel de trusa cu lampa asta si cateva accesorii utile! Habar n-am daca mai au acum! Si nu sunt ieftine, dar isi merita banii! Am mai avut lampa Rotenberger, tot firma buna, dar lampile lort sunt mult sub asta!

                  si ia-ti neaparat cu aprinzator piezo incorporat, e incomod sa te tot cauzi dupa chibrituri sau bricheta ca sa tot o aprinzi, daca lucrezi mai mult cu ea

                  Comentariu

                  • suomi
                    Incepator
                    • 29.nov.2005
                    • 54

                    #10
                    "Revergorez" subiectul dupa circa 2 ani... Tot "problemă lampă gaz" a apărut și la mine. Mai precis, la schimbarea cartușului original cu următorul, deși am înșurubat recipientul la maximum, rezultatul a fost un fâssssssss continuu, fapt ce m-a determinat să părasesc rapid garajul unde efectuam operațiunea și să arunc respectivul ansamblu în gradină până la epuizarea gazului..... Am examinat apoi cartușul și lampa, iar senzația a fost că ar fi trebuit un cartuș mai lung pentru o etanșare mai bună.
                    Din păcate cartușul original l-am aruncat și nu am apucat să-l compar cu cel răsuflat care este standard de 190g/0,4l. Dacă cineva s-a mai confruntat cu așa ceva, i-aș fi recunoscător pentru un sfat vis a vis de decizia care va trebui s-o iau: să arunc lampa sau să caut un cartuș mai lung (există așa ceva??)

                    P.S. Lampa este una comună, cu aprindere piezoelectrică și a fost folosită de subsemnatul aproape exclusiv pentru aprinderea focului în centrala termică pe lemne.
                    Ultima editare de suomi; 23.feb.2012, 12:05.

                    Comentariu

                    • dummy_
                      Membru Marcant
                      • 16.mai.2009
                      • 670

                      #11
                      Postat în original de suomi
                      "Revergorez" subiectul dupa circa 2 ani... Tot "problemă lampă gaz" a apărut și la mine. Mai precis, la schimbarea cartușului original cu următorul, deși am înșurubat recipientul la maximum, rezultatul a fost un fâssssssss continuu, fapt ce m-a determinat să părasesc rapid garajul unde efectuam operațiunea și să arunc respectivul ansamblu în gradină până la epuizarea gazului..... Am examinat apoi cartușul și lampa, iar senzația a fost că ar fi trebuit un cartuș mai lung pentru o etanșare mai bună.
                      Din păcate cartușul original l-am aruncat și nu am apucat să-l compar cu cel răsuflat care este standard de 190g/0,4l. Dacă cineva s-a mai confruntat cu așa ceva, i-aș fi recunoscător pentru un sfat vis a vis de decizia care va trebui s-o iau: să arunc lampa sau să caut un cartuș mai lung (există așa ceva??)

                      P.S. Lampa este una comună, cu aprindere piezoelectrică și a fost folosită de subsemnatul aproape exclusiv pentru aprinderea focului în centrala termică pe lemne.

                      Foloseste accesorile originale produse de catre producator , trebuia sa te interesezi la achizitionare daca se pot folosii butelii de gaz uzuale , de obicei sunt cam standardizate

                      Comentariu

                      • Kolf Leading
                        Incepator
                        • 31.oct.2011
                        • 54

                        #12
                        Re: Problema lampa cu gaz

                        Postat în original de GERULA2007
                        Salut!
                        AM cumparat o lampa ,dar cind apropii flacara de un obiect devine galbena si mare. La fel face si cind o inclin sau nu o tin drept.
                        De la ce sa fie?Am incercat si cu regaljul aerului si degeaba.
                        Lampa este asemna toare cu a lui dahntheboss.
                        Mersi!
                        Am luat o lampa ca sa incalzesc sa demontez niste fitinguri vechi de fonta.
                        Am si eu exact aceeasi problema, flacara devine galbena si mare.
                        Trebuie tinuta doar intr-o anumita pozitie ca sa functioneze cum trebuie?

                        Comentariu

                        • Kolf Leading
                          Incepator
                          • 31.oct.2011
                          • 54

                          #13
                          Re: Problema lampa cu gaz

                          Pana la urma si-a revenit de la sine. Si m-am obisnuit si eu cum trebuie s-o misc sa nu mai faca.

                          Comentariu

                          Procesare...