Scule DeWalt

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dummy_
    Membru Marcant
    • 16.mai.2009
    • 670

    #31
    Postat în original de emanoil dumitrescu
    Postat în original de dummy_
    Cauta pe Youtube , o sa gasesti cateva demonstratii faine , Boschul de 36 v Li pe langa dewaltul din aceeasi categorie pare mic copil , pacat ca makita inca nu produce modele de 36 v , asi fi curios sa vad un test conparativ makita-dewalt 36 v , boschul clar iese din discutie
    Stau si eu si citesc si ma minunez. Daca o sa cautati pe net o sa gasiti o multime de "asa-zise teste" care dovedesc ceea ce a vrut sa scoata in evidenta cel care a facut clipul respectiv. Asta nu inseamna ca e si real. Am un gbh 36 vli de cca 2 ani. Eu zic ca este folosit in regim profi deoarece imi place sa il iau cu mine - nu ma chinui cu prelungitorul, etc. Eu fac electrica. Nu am stat sa numar de cate ori l-am incarcat dar ce va pot spune e ca a fost folosit aproape in fiecare zi timp de 5 zile pe saptaman (doar de mine) si credeti-ma ca nu as concepe acuma sa nu il am. Recunosc ca l-am cumparat de la cineva care a dat faliment si eu l-am luat doar cu 9,5 milioane acuma doi ani, fiind al doilea proprietar al ei. Dvs ati lucrat efectiv cu gbh-ul si ati ramas cu o parere proasta? Dewalt am vrut candva sa-mi cumpar, fiul meu imi promisese ca imi trimite din State dar...nu s-a concretizat. Sanatate!
    Ma refeream la surubelnite electrice cu sau fara percutie cu acumulatori , nu la rotopercutoare
    Fa comparatie intre un Dewalt DC900KL si Bosch gsr 36 v li dpdv al constructiei si a materialelor folosite nu observi nimica ?

    Dewaltul - mandrina profesionala de metal care conteaza foarte mult , ce se intampla daca lucrezi in spatii inguste si zgarii plasticul mandrrinei de la Bosch ? dupa o perioada o sa te chinul ca naiba sa strangi un bit sau burghiu / transmisie si motor si sistem de racire performant, corpul bormasinei metalic etc.

    Si eu am scule bosch profesionale cu sau fara acumulatori dar stiu sa recunosc cand o alta firma produce ceva pai performant si fiabil

    Comentariu

    • emanoil dumitrescu
      Membru
      • 10.iul.2010
      • 103

      #32
      Dle dummy in primul rand asa cum am precizat numai eu lucru cu gbh-ul apoi in al doilea mandrina mea la ea este SDS asa ca nu prea pricep ce legatura are una cu alta. Cat despre recunoasterea superioritatii unei alte scule pana nu lucru eu cu ea nu pot sa zic nimica ca deh, nu ar fi corect. Daca dumneata ai si dewalt si bosch si ai lucrat cel putin un timp si cu una si cu alta apai asta e parerea dumitale. Eu o sa fiu de acord cu ea cand mi-o trimite baiatul un dewalt. Dupa aceia o sa va caut si o sa va spun daca aveti dreptate sau nu. Stima!
      Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

      Comentariu

      • apanoiu
        Membru Marcant
        • 10.mai.2010
        • 643

        #33
        Dummy, cand tocesti plasticul mandrinei te duci la service.
        Si al meu este destul de zgariat, dar nu tocit de tot.
        O mandrina cu mult fier nu face decat sa ingreuneze scula. Greutatea redusa ar fi unul dintre atuurile sculelor cu accu li-ion.
        Vedeam pe la americanosi milwakee cu mandrina metalica... toti se plangeau de greutate.
        DIY

        Comentariu

        • dummy_
          Membru Marcant
          • 16.mai.2009
          • 670

          #34
          Postat în original de apanoiu
          Dummy, cand tocesti plasticul mandrinei te duci la service.
          Si al meu este destul de zgariat, dar nu tocit de tot.
          O mandrina cu mult fier nu face decat sa ingreuneze scula. Greutatea redusa ar fi unul dintre atuurile sculelor cu accu li-ion.
          Vedeam pe la americanosi milwakee cu mandrina metalica... toti se plangeau de greutate.
          De ce sa dau bani in plus la service si pentru inlocuit partea de mandrina?
          Plus timpul cand am scula imobilizata, cand am posibilitatea de a face alegerea corecta de prima data.
          De la Dewalt am doar un demolator la 28 j si am lucrat ocazional cu o surubelnita cu acumulatori de 18 v cu percutie, si sincer am ramas impresionat e de o calitate extrema, si mi s-au parut mai bine facute si gandite decat Hilti (e doar o parare personala).

          Chiar azi am studiat mai pe larg un Bosch rotopercutor nou 11 de ce l-au adus la servici, patratos, mare, carcasa nefinisata, bruta, manerul din spate e destul de incomod si ingust, e o scula buna si fiabila, dar conteaza si ergonomia la fel de mult.
          Hilti fata de Bosch e opera de arta in acest domeniu.

          Ceea ce vroiam sa subliniez e ca pe langa fiabilitate, putere, ergonomia e urmatorul criteriu, compara un ciocan rotopercutor Bosch 36v cu Hilti TE 7a, spui ca te urci din Opel in Ferari din toate punctele de vedere.

          Comentariu

          • apanoiu
            Membru Marcant
            • 10.mai.2010
            • 643

            #35
            Din ceea ce am vazut, in nici un domeniu nu exista vreun producator cu cheia succesului - calitate de top si pret sub concurenta. Nu m-ar mira ca acel Hilti sa fie putin mai scump decat Bosch-ul.
            Sunt de acord cu tine, mai ales ca am folosit un ciocan de 7kg de la Bosch si m-a zdranganit rau.
            La categoria 3kg insa am testat si o Makita care m-a dezamagit.
            DIY

            Comentariu

            • dummy_
              Membru Marcant
              • 16.mai.2009
              • 670

              #36
              Postat în original de apanoiu
              Din ceea ce am vazut, in nici un domeniu nu exista vreun producator cu cheia succesului - calitate de top si pret sub concurenta. Nu m-ar mira ca acel Hilti sa fie putin mai scump decat Bosch-ul.
              Sunt de acord cu tine, mai ales ca am folosit un ciocan de 7kg de la Bosch si m-a zdranganit rau.
              La categoria 3kg insa am testat si o Makita care m-a dezamagit.
              Cand ma intrebat acum 3 ani de hilti te 7a era 2 800 ron fara baterii si incarcator , tot sistemul ( ciocan , 2 baterii , incarcator ) ajungea undeva mai mult de 4 500 ron , iti mai facea ceva reduceri daca cumparai accesorii , orcum pretul e aproape dublu decat Boschul
              Am incercat un DeWalt de 28 v rotopercutor , mi s-a parut ciudat sistemul folosit de amortizare a vibratilor

              Comentariu

              • mihaiachim
                Incepator
                • 08.iun.2010
                • 16

                #37
                DeWALT

                Nu stiu de ce dar nu primesc e-mail cand se raspunde pe acest forum.
                Dar pentru ca am sustinut si sustin DeWALT sa lamurim pe rand:
                1. Black&Decker este concernul care are mai multe branduri de scule de anul trecut asociat cu Stanley aici detalii cate branduri au in portofoliu.
                stanleyblackanddecker.com/products-services/construction-diy/power-tools

                2. Black&Decker produse pentru piata DYI (uz casnic) DeWALT - profesional, nu avem ce compara.

                3. Pentru:apanoiu Eu nu recomand scule cu acumulatori pentru acasa in special profesionale. Cele pentru uz casnic doar daca le folositi periodic daca vreti o scula "sa fie acolo cand am nevoie" adica care sa o folositi 1-2 / an luati cu fir.

                4.Nu am ce sa ascund lucrez pentru DeWALT- ar trebui sa imi fie rusine? Cred ca nu

                5. Cel mai important pentru o scula indiferent de brand ca sa fie de durata este:
                - sa alegi scula potrivita pentru ceea ce ai nevoie
                - sa utilizezi scula in limitele indicate de producator
                - sa te preocupi de intrtinere periodic la ateliere specializate (nu in garaj)
                - sa depozitezi in locuri potrivite (atentie la acumulatorii lasati in frig, se deterioreaza)

                Daca mai aveti nevoie de informatii va stau la dispozitie

                Am incercat un DeWalt de 28 v rotopercutor , mi s-a parut ciudat sistemul folosit de amortizare a vibratilor
                Da pentru ca sistemul de amortizare practic separa carcasa de mecanismul masinii. Vezi imagine:
                yalco.ro/IMAGES/DWaccu.JPG
                Daca mai aveti nevoie de informatii va stau la dispozitie

                Comentariu

                • Vizitator

                  #38
                  "bike" DeWALT propulsat de "dewalt DC925KB" Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	%CC%EE%F2%EE.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	169,0 KB 
ID:	601066

                  Comentariu

                  • DeCasa
                    Membru
                    • 09.mar.2008
                    • 158

                    #39
                    Răspuns la: Scule DeWalt

                    Salutare,
                    Cine folosește DeWalt D21008? Vreau să o cumpăr, e la un pret bun prin dealerii deWalt, și eram curios de părerile voastre.
                    Am o Makita 6270 cu acu de 12V și un rotopercutor Makita 2470 dar cînd vine vorba de a da găuri precise, mai ales în metal, nu mă pot declara mulțumit de ele. Deh, aceste 2 scule au fost fabricate pentru altceva, înșurubat, respectiv găuri în beton, sarcini de care se achită cu brio. Iată de ce mă gîndeam la o bormașină.

                    Comentariu

                    • dummy_
                      Membru Marcant
                      • 16.mai.2009
                      • 670

                      #40
                      Răspuns la: Răspuns la: Scule DeWalt

                      Postat în original de DeCasa
                      Salutare,
                      Cine folosește DeWalt D21008? Vreau să o cumpăr, e la un pret bun prin dealerii deWalt, și eram curios de părerile voastre.
                      Am o Makita 6270 cu acu de 12V și un rotopercutor Makita 2470 dar cînd vine vorba de a da găuri precise, mai ales în metal, nu mă pot declara mulțumit de ele. Deh, aceste 2 scule au fost fabricate pentru altceva, înșurubat, respectiv găuri în beton, sarcini de care se achită cu brio. Iată de ce mă gîndeam la o bormașină.
                      Gauri precise in metal nu o sa dai cu nici una din variantele de mai sus , pentru ceva precis cat de cat folosete o masina de gaurit cu coloana , sau cel putin cauta o masina care sa aiba maner de sustinere , turatie reglabila pe care sa o adaptezi gauririi diverselor materiale si eventual 2-3 viteze pentru a nu forta motorul , maner cauciucat pentru o aderenta mai buna , motor mai puternic ( 500 w sunt suficienti gauririi profilelor de rigips ) , momentul de tprsiune e destul de mic 12.5 nm
                      Pentru gaurirea in serie iti recomand Bosch GBM 13 HRE e proiectata special pentru gaurirea metalului cu turatie redusa 550 rot/min la 65 de Nm http://www.scule.ro/produse/product/...bm-13-hre.html
                      Eu o folosesc de ceva ani si cred ca am dat cu ia peste 30 000 de gauri ( o am montata pe un suport pentru gaurirea in serie a tevilor de Ol 2'' )i-am schimbat un rulment anul asta dupa acre am asteptat la reprezentanta aproape 1 luna dar asa se intampla cand incompetenta vanzatorilor e mare ... tot asa de usor se pierd si clientii ...
                      Genul de masina pe acre vrei sa il achizitionezi sunt ok dar nu ai un control foarte bun asupra ei si ca si fiabilitate nici pe departe nu se compara cu varianta propusa de mine si testata personal , deci gandestete la ce vrei sa o folosesti si in ce buget te incadrezi

                      Comentariu

                      • mesteru'
                        Incepator
                        • 09.ian.2013
                        • 39

                        #41
                        Răspuns la: Scule DeWalt

                        Aceste scule se pot achizitiona numai de la dealerii Dewalt sau si de la alta magazine care nu sunt in lista de pe Dewalt.ro ?
                        M-ar interesa un polizorul unghiular D28139, l-am gasit la un pret avantajos, intre 300 si 340 lei, dar magazinele respective nu se afla pe lista dealerilor Dewalt.
                        Ma gandesc sa nu cumpar o imitatie chinezeasca, ce parere aveti ?

                        Comentariu

                        • uceniculgica
                          Membru Marcant
                          • 10.ian.2013
                          • 572

                          #42
                          Răspuns la: Răspuns la: Scule DeWalt

                          Postat în original de mesteru'
                          Ma gandesc sa nu cumpar o imitatie chinezeasca, ce parere aveti ?
                          nu trebuie sa fie imitatie ca sa fie facut in china

                          eu am un 28111 daca nu ma-nsel, facut in china, cumparat de la reprezentant dewalt si n-am probleme cu el

                          ca toti producatorii si dewalt a mutat productia in china a unor modele

                          Comentariu

                          • mesteru'
                            Incepator
                            • 09.ian.2013
                            • 39

                            #43
                            Răspuns la: Scule DeWalt

                            Ce inseamna reprezentant Dewalt ? Trebuie sa-l gasesc pe site-ul Dewalt.ro sau nu este obligatoriu ?

                            Daca ati spus ca aveti 28111-le, v-as intreba cum se comporta ? Taie "orice" se incalzeste, se incinge ?
                            Ultima editare de mesteru'; 21.apr.2013, 07:11.

                            Comentariu

                            • uceniculgica
                              Membru Marcant
                              • 10.ian.2013
                              • 572

                              #44
                              Răspuns la: Răspuns la: Scule DeWalt

                              Postat în original de mesteru'
                              Taie "orice" se incalzeste, se incinge ?
                              nu l-am cumparat pentru teste de performanta, am taiat mai mult caramida, gresie/faianta decat fier cu el, imi fac treaba cu el si sunt multumit, nu se incinge la o utilizare normala, eu cumparandu-l pentru lucrari mici si migaloase, unde-i nevoie de o scula usoara, l-am ales pentru ca a fost cel mai ieftin din gama

                              Comentariu

                              • Nicolae Manzat
                                Incepator
                                • 14.aug.2013
                                • 8

                                #45
                                Răspuns la: Scule DeWalt

                                Din punct de vedere al costului, reparatia si piesele de schimb nu sunt scumpe pentru Makita , Bosch, Dewalt. Nu stiu daca as renunta vriodata la Makita pentru Dewalt. Desi si dewaltu fac scule ok, dar puterea brandlui e mai mare la Makita.

                                Comentariu

                                Procesare...