Masina de gaurit si insurubat cu acumulator

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • DYC
    Membru Marcant
    • 28.iul.2008
    • 387

    #46
    Aceasta masina este potrivita pentru insurubari grele, dar si pentru gaurit. Sub nici o forma nu este potrivita pentru beton, in zidarie se poate folosi.

    Sfatul meu personal este sa cumparati o Makita 6271/6281 pentru lucrari de insurubare/gaurire, si un rotopercutor la 220v pt. beton, vedeti discutia de aici http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...29801&start=45 .[/i]

    Ca si pret cred ca tot pe acolo ajungeti.
    Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
    vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

    Comentariu

    • tdr.
      Incepator
      • 27.mai.2010
      • 70

      #47
      De ce 6271/6281 si nu 8414?

      Comentariu

      • DYC
        Membru Marcant
        • 28.iul.2008
        • 387

        #48
        Este la jumatate de pret
        Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
        vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

        Comentariu

        • tdr.
          Incepator
          • 27.mai.2010
          • 70

          #49
          Unde ,ca eu le-am vazut pe ambele cam la acelasi pret (~570ron)?

          Comentariu

          • ucenicul.tanar
            Incepator
            • 25.aug.2009
            • 98

            #50
            Scule cu acumulator 10.8 V Li-Ion

            Salutare,
            Imi vine un prieten din Germania in vizita si am posibilitatea sa-l rog sa-mi aduca ceva scule la preturi cam cu 10 % - 30 % mai mici decat in Romania, doar pentru uz personal.

            Printre altele, vreau sa ma dotez cu niste scule cu acumulatori Li-Ion, pentru "uz casnic" - mai fixez un raft in camara, mai trag un pat de cablu ca sa maschez niste fire, mai pun o aplica pe perete, mai asamblez un dulap din PAL, etc. Toata familia (3 apartamente) ma solicita frecvent pentru lucrari de acest tip.

            Dupa mai multe socoteli si comparatii, m-am orientat catre ceva din gama de 10.8 V si nu stiu pe care sa le aleg. Le prezint in ordinea crescatoare a preturilor, dupa cum mi le-a comunicat prietenul meu:

            1. Hitachi DB10DL (hex 1/4) + DS10DFL
            2. Makita DF030 (hex 1/4) + DF330DWL
            3. Bosch GSR 10.8V-LI (hex 1/4) + Bosch GSR 10.8V-2-LI

            Oricum diferentele de pret intre cele 3 variante sunt destul de mici, sa zicem 10 procente intre fiecare...

            N-am lucrat cu niciuna din aceste scule, am incercat sa le gasesc prin magazine, sa vad "cum se simte la mana" si nu le-am gasit la distribuitorii locali. Mai am insa o masina de gaurit Bosch GBM 6 si un Hitachi DH24PB3 si de ambele sunt extraordinar de multumit de performante si ergonomie.
            It works better if you plug it in.

            Comentariu

            • DYC
              Membru Marcant
              • 28.iul.2008
              • 387

              #51
              Pot spune ca ceva este cel putin ciudat, uitati si de ce: price.ro/preturi_makita_6319_dwfe_58413.htm

              Diferenta este ca 8414 are acumulatori de 2Ah, iar 6319 de 3Ah, dar parca pretul... Inseamna ca am presupus gresit ca pretul ar fi similar cu 6319; practic sunt cam aceleas masini, doar ca 8414 are si percutie.
              Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
              vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

              Comentariu

              • jhonyy
                Membru
                • 04.ian.2007
                • 262

                #52
                Eu am 8414 si sunt multumit de ea .Are forta suficienta la insurubat si gaurit normal iar pe percutie nu am folosit-o. E destul de grea si daca nu ai antrenament devine greu de folosit mai ales la tavane. Am luat-o de pe net cu 6 mil .

                Comentariu

                • tdr.
                  Incepator
                  • 27.mai.2010
                  • 70

                  #53
                  Sa inteleg ca isi merita banii si ca ar fi un best bang for the buck in materie de battery based drill ?

                  Comentariu

                  • dummy_
                    Membru Marcant
                    • 16.mai.2009
                    • 662

                    #54
                    Postat în original de tdr.
                    Sa inteleg ca isi merita banii si ca ar fi un best bang for the buck in materie de battery based drill ?
                    Am makita 6319 de vro 6-7 ani o folosesc la lucrari de instalatii , gauriri usoare , strangere holsuruburi , tije filetate , bratari , tot ce se poate strange .... si sa conportat superb , atuncea am luato la pretul unui salariu dar nu imi pare rau m-a ajutat foarte mult in activitatea pe care o prestez , e destul de grea , se aseaza bine in mana , e puternica , are 3 viteze fata de bosch 2 , comutate insurubare , gaurire sinpla ,
                    Mai am din gama profesionala de la Bosch de 14.4 v si de la makita tot pe 12 v , dar dintre toate trei prefer 6319

                    Comentariu

                    • DYC
                      Membru Marcant
                      • 28.iul.2008
                      • 387

                      #55
                      Postat în original de tdr.
                      Sa inteleg ca isi merita banii si ca ar fi un best bang for the buck in materie de battery based drill ?
                      Da, sigur ca isi merita banii.
                      Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                      vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                      Comentariu

                      • ucenicul.tanar
                        Incepator
                        • 25.aug.2009
                        • 98

                        #56
                        Intre timp m-a anuntat amicul meu ca s-au schimbat preturile:

                        200 EUR: Bosch GSR 10.8V-LI (hex 1/4) + Bosch GSR 10.8V-2-LI
                        220 EUR: Hitachi DB10DL (hex 1/4) + DS10DFL
                        240 EUR: Makita DF030 (hex 1/4) + DF330DWL

                        Nu stiu ce sa aleg...chiar nu are nimeni experienta cu niciunul dintre aceste modele?
                        It works better if you plug it in.

                        Comentariu

                        • DYC
                          Membru Marcant
                          • 28.iul.2008
                          • 387

                          #57
                          Makita(prima alegere) sau Bosch.
                          Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                          vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                          Comentariu

                          • apanoiu
                            Membru Marcant
                            • 10.mai.2010
                            • 643

                            #58
                            La banii aceia iti poti lua AEG-ul de la discount Bricostore. Are mandrina de bormasina, 2 viteze si sta bine in mana.
                            DIY

                            Comentariu

                            • DYC
                              Membru Marcant
                              • 28.iul.2008
                              • 387

                              #59
                              Postat în original de apanoiu
                              La banii aceia iti poti lua AEG-ul de la discount Bricostore. Are mandrina de bormasina, 2 viteze si sta bine in mana.
                              Mandrina de bormasina?!? poate ne explicati si noua la ce va referiti.
                              Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                              vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                              Comentariu

                              • ucenicul.tanar
                                Incepator
                                • 25.aug.2009
                                • 98

                                #60
                                Stiu, topic vechi, dar poate mai intereseaza pe cineva.
                                Eu am folosit o scula Skil 6222 si am fost foarte multumit de rezultate, face fata la 90% din necesitatile de gaurire si insurubare in lucrari hobby. Se gaseste in magazine la preturi in jur de 150 - 200 RON.

                                Are doua trepte de turatie (300 si 850 RPM), cuplu bun (peste 25 Nm), variator de turatie, si, foarte important la utilizarea ca surubelnita, limitator de cuplu.

                                Are si o ergonomie buna, sta bine in mana, are 1.25 Kg (am cantarit-o de curiozitate) si are un balans destul de bun, se simte foarte usurica.

                                I-as reprosa ca principal dezavantaj turatia de gaurire mica (850 RPM), gaurirea in metale dureaza cam mult, dar in lemn / plastic / PAL merge struna. Am probat-o in metal si merge bine pana la gauri de 8 mm diametru. La 10 mm diametru in tabla de 2 mm grosime, deja nu mai are destula forta sa scoata burghiul cand ajuge spre final.

                                I-as mai reprosa si faptul ca, la turatii mici, variatia turatiei este cam bruta (in salturi), dar chiar si asa, pentru insurubari tot mi s-a parut mai buna decat o masina de gaurit obisnuita.

                                Daca avea treapta a doua pe la vreo 1200 - 1500 RPM si un tragaci mai fin, cred ca era scula ideala din punctul meu de vedere.
                                It works better if you plug it in.

                                Comentariu

                                Procesare...