Masina de gaurit si insurubat cu acumulator

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adrian_g
    Incepator
    • 09.mar.2006
    • 9

    Masina de gaurit si insurubat cu acumulator

    mi-am luat si eu o astfel de masina azi de al metro. m-ar interesa si pe mine cum se formateaza acumulatorii. un angajat de la metro mi-a zis ceva de genul asta dar nu stia mai multe
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Ii lasi sa se descarce complet si apoi ii incarci respectind prescriptia de timp necesara incarcarii. Aceasta operatie parca se repeta de 2 - 3 ori.

    Cu alte cuvinte se fac cicluri de incarcare-descarcare complete si nu partiale.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2398

      #3
      Este corect raspunsul d-lui Viorel Stanculescu, cu o mica precizare, si anume, timpul de incarcare pentru un acumulator se calculeaza in functie de capacitatea lui si curentul masurat la incarcare. [C]=[A]*[h] => timpul de incarcare: T[h]=[C]/([mA]*1000). Curentul de incarcare nu trebuie sa depaseasca valoarea Imax=0.1C[A], in timpul incarcarii scazand la I=0.05C[A]. Acoperitor puteti sa-l lasati 24h la incarcat repetand ciclul de cateva ori. O data la 6 luni repetati procedeul.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Este corect raspunsul d-lui Viorel Stanculescu, cu o mica precizare, si anume, timpul de incarcare pentru un acumulator se calculeaza in functie de capacitatea lui si curentul masurat la incarcare .... ... .................................................. ..........
        Jos palaria colegu, este un domeniu care iti este la indemana. Cine stie , stie.

        Sunt bine de stiut aceste lucruri dar cred ca acestea au fost calculate de producatori si au dimensionat corespunzator incarcatorul pentru acumulatoare. Probabil este scris totul in carticica din cutie si aceasta trebuie citita intotdeauna cu atentie, chiar daca este un lucru banal si pare neimportant la prima vedere.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2398

          #5
          Viorel multumesc pentru apreciere, activitatea mea pe forum nu o va putea egala pe a ta. Ma bucur ca cei ce viziteaza forumul gasesc aici informatii practice din multe domenii.
          adrian_g, nu uitati sa repetati in timp ciclurile de descarcare completa/ incarcare completa, pentru prelungirea vietii acumulatorului.

          Comentariu

          • valentino
            Incepator
            • 26.sep.2006
            • 3

            #6
            Buna ziua,

            am o surubelnita cu acumulator de 12V.

            Problema mea este ca as dori sa adaptez surubelnita la reteaua de curent (220V) - in ideea de a nu astepta X ore pentru incarcarea completa a acumulatorului.

            Despre electricitate am cunostinte minime (nici nu stiu daca pot sa le numesc "de baza"). Problema ar fi sa gasesc un transformator/redresor de la 220V CA la 12V CC cu precizarea ca este nevoie si de amperajul corect (corectati-ma daca am gresit). La ce amperaj lucreaza surubelnitele de acest gen ?? Am observat ca incarcatorul (redresorul) are la iesire xxxx (nu mai stiu cati) mA.

            Ce spuneti, se poate realiza asa ceva ? este viabil ? se justifica costurile ?

            Va multumesc,
            Valentin.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #7
              Postat în original de valentino
              Buna ziua,

              am o surubelnita cu acumulator de 12V.

              Problema mea este ca as dori sa adaptez surubelnita la reteaua de curent (220V) - in ideea de a nu astepta X ore pentru incarcarea completa a acumulatorului.

              Despre electricitate am cunostinte minime (nici nu stiu daca pot sa le numesc "de baza"). Problema ar fi sa gasesc un transformator/redresor de la 220V CA la 12V CC cu precizarea ca este nevoie si de amperajul corect (corectati-ma daca am gresit). La ce amperaj lucreaza surubelnitele de acest gen ?? Am observat ca incarcatorul (redresorul) are la iesire xxxx (nu mai stiu cati) mA.

              Ce spuneti, se poate realiza asa ceva ? este viabil ? se justifica costurile ?
              Cu siguranta se poate face un alimentator care sa inlocuiasca acumulatorii dar in acest fel nu se mai regaseste principiul de scula portabila. Cred ca este mai simplu sa cumperi o masina de gaurit/insurubat decat sa te apuci sa umbli cu alimentatorul dupa tine.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6886

                #8
                Postat în original de valentino
                Ce spuneti, se poate realiza asa ceva ? este viabil ? se justifica costurile ? Va multumesc,
                Valentin.
                Iesi mai ieftin sa cumperi o masina de gaurit alimentata la reteaua electrica.
                Cu stima.

                Comentariu

                • valentino
                  Incepator
                  • 26.sep.2006
                  • 3

                  #9
                  Postat în original de MaistrulMax
                  Iesi mai ieftin sa cumperi o masina de gaurit alimentata la reteaua electrica.
                  Am inteles ce vreti sa spuneti.

                  Avantajul surubelnitei cu acumulatori il vad in turatia variabila ce se obtine prin simpla apasare a butonului (mai tare/incet) si in cuplul mare la turatii mici.
                  La bormasinile electrice normale am observat ca la cea mai mica turatie nu este foarte usor sa insurubezi ceva.

                  Tx,
                  V.

                  Comentariu

                  • TDJ
                    Living Legend
                    • 10.apr.2006
                    • 2398

                    #10
                    Mda, este o idee buna sa alimentati surubelnita de la un redresor. Pentru dimensionare ar trebui sa aflati intensitatea curentul I necesara functionarii, care este trecuta in instructiuni sau o puteti afla inserand un ampermetru intre surubelnita si acumulator. La magazin veti cere un transformator care sa scoata 12v la curentul de (I*1.2) amperi. Dupa ce-l cumparati veti monta o punte redresoare care sa reziste la curentul calculat si bine ar fi un filtru capacitiv de 750microF la 24v. Dupa realizarea montajului tensiunea de iesire va creste putin din cauza filtrarii, dar la mersul in sarcina va avea o cadere. Pentru fidelitate, masoara tensiunea de alimentare in sarcina a surubelnitei cu acest montaj si din spirele secundarului trafo o aduci la valoarea de 12vcc.

                    Comentariu

                    • ecosit
                      Membru
                      • 18.aug.2008
                      • 158

                      #11
                      Surubelnita - masina de gaurit

                      Buna ziua,

                      Am ceva de lucrat in perioada urmatoare si am nevoie de o scula versatila, ieftina si buna. Evident ca toate astea la un loc nu exista decat in reclama.

                      Ma intereseaza o scula cu care sa pot insuruba (holzuruburi in gips carton, profile metalice pt gips carton, lemn, dibluri), nu ii musai sa fie cu acumulator dar sa fie destul de usoara sa poata fi manevrata si deasupra capului intr-o mana.
                      Daca scula stie sa faca si niste gauri in lemn, BCA, si caramida atunci ii perfect.
                      Pretul... sa fie unul pana in 200-300 de ron (sau mai putin). Nu trebuie sa fie profi, dar trebuie sa fie capabila sa reziste la 1000 de holzsuruburi si vreo 50 de gauri . (asta ii munca care trebuie sa o fac acuma) dupa aceea, hobby.

                      Multumesc!

                      Numai bine

                      Comentariu

                      • ecosit
                        Membru
                        • 18.aug.2008
                        • 158

                        #12
                        Ce ziceti de asta? Fier vechi?
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 13007

                          #13
                          Nu cred in astfel de oferte, am indoieli ca aceste scule sunt ceea ce ne trebuie pentru treburi casnice.
                          Prefer variante de cumparare "single".
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • ear1976
                            Living Legend
                            • 09.aug.2007
                            • 1050

                            #14
                            un set in genul asta, "toate in una", mi-am luat eu, dar alta marca.
                            la prima vedere:
                            - fierastraul e vai de steaua lui, lama e descentrata, la suruburile de prindere a talpii s-a stricat filetul din prima, dificil sa tai drept cu el.
                            - polizorul unghiular merge, dar butonul e cam plapand, ma astept sa cedeze oricand.
                            - surubelnita electrica pare cam plapanda dar merge
                            - masina de insurubat si gaurit e acceptabila
                            - suflanta si slefuitorul nu le-am folosit inca
                            - bormasina pare acceptabila atat timp cat nu ceri foarte multe de la ea

                            chestia care m-a atras e ca vin toate intr-o cutie frumusica, le tin toate la un loc...si cam atat....
                            ratzele se trag din camioane

                            Comentariu

                            • ecosit
                              Membru
                              • 18.aug.2008
                              • 158

                              #15
                              Cred ca un Bosch PSB 500 RE ar fi potrivit. Este usoara, se poate si insuruba cu ea cu un mic efort, si gaureste si are si percutie. La ce imi trebuie mie cred ca ii optiunea potrivita. Are cineva o alternativa mai buna la acelasi nivel de pret?

                              Comentariu

                              Procesare...