Achizitionare masina de gaurit pentru uz casnic

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Achizitionare masina de gaurit pentru uz casnic

    Postat în original de Benzyma
    De sculele Milwaukee, ce parere aveti? Sunt peste metabo sau bosch?
    Peste Bosch sunt sigur. Mai e chestia ca orce firma are medele reusite si modele mai putin reusite dar pe ansamblu imi mentin parerea ca Milwaukee sunt peste Bosch si destul de probabil peste destule modele de la Metabo. Am lucrat cu ceva timp in urma cu un acu. de la Milwaukee si era o scula excelenta.Colegul Dummy e mai in tema decit mine, are o opinie mai avizata, dar ma gindesc ca e de acord cu clasamentul urmator:-1-Milwaukee, 2-Metabo, 3-Bosch

    Lasă un comentariu:


  • Benzyma
    a răspuns
    Răspuns la: Achizitionare masina de gaurit pentru uz casnic

    Vad ca a dezactivat anuntul si nu cred ca mi-a rezervat-o mie. Sigur i-a dat cineva 250 de lei.
    De sculele Milwaukee, ce parere aveti? Sunt peste metabo sau bosch?

    Lasă un comentariu:


  • dummy_
    a răspuns
    Răspuns la: Achizitionare masina de gaurit pentru uz casnic

    Postat în original de spik1
    200 lei acel Kress?!
    La banii astia am mari indoieli asupra calitatii!
    Kressul sunt subapreciate dar ca si calitate sunt mai bune decat Boschul , din ce am vazut in poze scula e ok si nu se vede a fii utilizata foarte mult , manerul nu e al masinii dar orcum nu conteaza , mie la kress nu imi place sistemul de cabluri interschimbabile , daca ti se strica unul esti obligat sa cumperi altul nou sau sa ii faci legatura pe direct , ar fii interesant de stiut dinainte daca suportul masinii cu coloana este campatibil cu masina ...

    Lasă un comentariu:


  • spik1
    a răspuns
    Răspuns la: Achizitionare masina de gaurit pentru uz casnic

    200 lei acel Kress?!
    La banii astia am mari indoieli asupra calitatii!

    Lasă un comentariu:


  • Benzyma
    a răspuns
    Răspuns la: Achizitionare masina de gaurit pentru uz casnic

    O sa incerc sa iau acel Kress...Vanzatorul a zis ca-mi trimite cu verificare si imi face si un mic video. A zis ca o lasa la 200 + transport.
    De sculele Milwaukee, ce parere aveti?
    Fein-ul 648, oricum imi depaseste bugetul.

    Lasă un comentariu:


  • dummy_
    a răspuns
    Răspuns la: Achizitionare masina de gaurit pentru uz casnic

    Kress-ul e o firma de scule profesionale fabricate in germania care din punctul meu de vedere sunt peste Boschul albastru , au o gama mai restransa de scule dar ofera o calitate ff buna , exceleaza in gama polizoarelor unghiulare si a ciocanelor rotopercutoare
    O idee inovatoare este produsul lor http://www.kress-elektrik.de/Power-t...howUid%5D=1573
    o bormasina care poate functiona atat pe acumulatori cat si cu cablu sunt convins ca in 2-3 ani ideea va fii inpementata si de alte firme

    Lasă un comentariu:


  • dummy_
    a răspuns
    Răspuns la: Achizitionare masina de gaurit pentru uz casnic

    Postat în original de Benzyma
    Super interesant fein-ul 648. Are viteza doar 370? Nu-i cam mica pentru burghiul de 2?
    A 2a da in otel doar cu burghiu de 6?

    P.S Am mai gasit ceva de la Kress dar nu am auzit mare lucru de firma asta...
    Sunt mai multe categorii de scule incadrate pe regim de lucru Feinul produce doar scule industriale , Kressul , Boschul , Metabo sunt profesionale si Hobby
    Sculele industriele sunt concepute si proiectate dupa alte criterii le-am desfacut si va garantez ca deocamdata nu am vazut ceva mai bun pe piata dar pretul e pe masura ...
    cand a aparut modelu 648 probabil costa in jur de 1000 e la banii astia se preteaza o calitate ffoarte buna , modelul ce l-a inlocuit e cam la acelas pret .
    Mandrina din cate stiu eu este pana la 13 mm deci suficienta pentru treburi profesionale iar turatia mica indica faptul
    ca e proiectata pentru gaurire in otel cu un cuplu mare . Daca gasiti o masina in stare buna peste 20 de ani imi veti da dreptate ...
    Mandrinele folosite de Fein sunt marca Rohm produse in germania si printre cele mai bune de pe piata
    Ultima editare de dummy_; 15.aug.2017, 20:33.

    Lasă un comentariu:


  • Benzyma
    a răspuns
    Răspuns la: Achizitionare masina de gaurit pentru uz casnic

    Super interesant fein-ul 648. Are viteza doar 370? Nu-i cam mica pentru burghiul de 2?
    A 2a da in otel doar cu burghiu de 6?

    P.S Am mai gasit ceva de la Kress dar nu am auzit mare lucru de firma asta...
    Ultima editare de Benzyma; 15.aug.2017, 20:09.

    Lasă un comentariu:


  • spik1
    a răspuns
    Răspuns la: Achizitionare masina de gaurit pentru uz casnic

    Am luat eu masina de gaurit cu coloana de la Lidl...e o jucarie...nu recomand deloc!
    Am refacut pinola ce era din aluminiu si avea un joc de 3-4 zecimi de mm, am facut alt suport din profil U...tot jucarie...motorul...prajeai oua pe el dupa 5 min. de mers in gol!!!

    Lasă un comentariu:


  • dummy_
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Achizitionare masina de gaurit pentru uz casnic

    Postat în original de Benzyma
    Prin curte...Cel mai gros material a fost de 30 mm.
    Nu as da banii pe una cu coloana ca la banii aia ii mai slaba si mai proasta ca una normala (parerea mea)...Am fost tentat sa o iau pe cea de la lidl care era 300 de lei, dar când am vazut care-i treaba, m-am lecuit.
    Nici suportul care il am nu-i cine stie ce, dar e ok pentru ce-mi trebuie mie. Poate o sa-mi iau unul cu cremaliera hexagonala (in ideea ca are mai putin joc) când o sa gasesc la un pret bun...
    Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.

    E din gama industriala de la Fein , probabil are vro 10 ani vechime dar ofera un nivel calitativ mult peste variantele mentionate
    Eu am modelul https://www.tehnicbazar.ro/cumpara/f...gn=direct_link si la fel o folosesc ocazional pe un stativ pentru gaurire in serie , de obicei dau 5-600 gauri in serie cam in 3 ore si tre sa recunosc ca nu am reusit sa o incalzesc .
    Mai am modelul https://www.olx.ro/oferta/bormasina-...tml#265817ad28 care e fara inversor de sens dar e la fel de buna , daca nu a fost umbala in ia vei gasii in interiorul carcasei o pereche de carbuni de schimb . carbunii sunt semicirculari

    Lasă un comentariu:


  • dummy_
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Achizitionare masina de gaurit pentru

    Sa ai parte de ia , dupa cum am mai spus pretul e ok , am de la Bosch acumulatorii din gama albastra de 10 si 12 v care de fapt sunt acelas lucru ( difera doar strategia de marketing ) , ceva mic usor ergonomic si de putere mare la pret redus eu inca nu am intalnit

    Lasă un comentariu:


  • Benzyma
    a răspuns
    Răspuns la: Achizitionare masina de gaurit pentru uz casnic

    Prin curte...Cel mai gros material a fost de 30 mm.
    Nu as da banii pe una cu coloana ca la banii aia ii mai slaba si mai proasta ca una normala (parerea mea)...Am fost tentat sa o iau pe cea de la lidl care era 300 de lei, dar când am vazut care-i treaba, m-am lecuit.
    Nici suportul care il am nu-i cine stie ce, dar e ok pentru ce-mi trebuie mie. Poate o sa-mi iau unul cu cremaliera hexagonala (in ideea ca are mai putin joc) când o sa gasesc la un pret bun...
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de Benzyma; 15.aug.2017, 19:27.

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Achizitionare masina de gaurit pentru uz casnic

    Ce lucrezi cu ea ?
    Mai bine iti cumperi o masina de gaurit cu coloana .

    Lasă un comentariu:


  • Benzyma
    a răspuns
    Răspuns la: Achizitionare masina de gaurit pentru uz casnic

    Salut, as vrea sa-mi iau o bormasina pentru suport fiindca aveam o chinezarie din care a iesit fum si nu mai merge deloc. Probabil rotor ars dar nu ma mira...
    Bugetul ar fi de aproximativ 250-300 de lei si am gasit mai multe oferte dar nu stiu care ar fi cea mai buna.
    Metabo SBE 800 O lasa la 250 de lei dar trebuie sa platesc transportul. Arata destul de bine dupa parerea mea.
    Metabo SBE 655 Pare ca e aproape noua. 250 de lei + transport.
    Milwaukee PD2E20R 250 de lei cu transport inclus. Pare folosita dar vanzatorul pare destul de serios si sigur pe ceea ce vinde.
    Makita HP 2051 230 de lei + transport. Este folosita si nu stiu daca merita...



    Sau ar trebui sa astept sa apara un metabo de 1010W la un pret bun?

    Lasă un comentariu:


  • mariusbzro
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Achizitionare masina de gaurit pentru uz casnic

    Multumesc pentru sfaturi tuturor.

    Autofiletanta la retea am vazut doar on-line. Si par cam masive si ne-ergonomice.

    La camera video am acumulatori vechi de 9 ani Li-ion si inca tin 90 la suta.

    Am si eu ceva scule de mana de la Lidl si m-am gandit si la varianta asta. Cand vor aparea am sa le incerc. Sunt entry-level dar OK. Dar trebuie sa pandesti catalogul sa afli cand apar.


    Pana la urma am luat Bosch verde Easydrill 1200 (fostul Bosch PSR 1080). 270 de lei. M-am hotarat asa pe loc. A contat pretul si ce primesc pentru el.

    Vine cu un acumulator de 1,5 Ah (care separat costa 150 lei ) si unul de 2,5 Ah (e vreo 250 de lei). Deci, da pretul e f. ok.

    Incarcatorul este de 1Ah. 90 de minute dureaza incarcarea pentru cel de 1,5 Ah si probabil vreo 2 ore si jumatate pentru cel de 2,5 Ah. Dar pentru mine e absolut OK. Nu ma grabesc.

    E prima mea bormasina cu acumulator. Sunt curios cum se simte. Mi se pare cam mare in mana. Are 1 kg cu acumulatorul de 1,5 Ah. Ai dreptate cu ergonomia. Am pus mana si pe Bosch albastru si sta mai bine in mana. Si am citit multe review-uri pozitive despre GSR acela. Si in romana si pe alte site-uri.

    Eu doream ceva micut si usor. La Makita modele sunt mai mari si mai grele. Inca nu am tinut in mana una.
    Ultima editare de mariusbzro; 15.aug.2017, 18:31.

    Lasă un comentariu:

Procesare...