Achizitionare masina de gaurit pentru uz casnic

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • felishvet
    Incepator
    • 22.sep.2007
    • 98

    #46
    Dnul Dumitrescu vezi ca cei de la bosch in marketing sunt experti. Au burghie sds + pt hobby (S2), care arata cum spuneati dvs, dar au si profesionale S4L cu 2 taisuri si X5L cu 4 taisuri. Cele de diametru mare sds+ cu 4 taisuri (daca nu ma insel de la 16 la 30 mm)se numesc quadro x (parca). Sunt scumpe dar personal n-am fost dezamagit de ele. Cu unul de 6 cred ca i-am stirbit capul videa dupa ce am nimerit de cel putin 30 ori in armatura (in special la tavane). In schimb un amic s-a zgarcit si la un 5-40 de a luat poloneze de bazar si dupa putin timp s-au stricat si burghiele si mandrina (spunea ca-l va costa vreo 4 bastoane). E cam la risc cu no name-urile astea. Dar fiecare face ce vrea.

    Comentariu

    • tdr.
      Incepator
      • 27.mai.2010
      • 70

      #47
      Ce ati alege intre Makita HR2230 si Bosch GSB 16 RE ,si de ce?
      Multumesc anticipat pentru raspunsuri

      Comentariu

      • DYC
        Membru Marcant
        • 28.iul.2008
        • 387

        #48
        In primul rand sunt 2 clase diferite, hr2230 este ciocan rotopercutor ( percutie pneumatica), poate fi folosit fara probleme si in beton, GSB 16 este masina de gaurit cu percutie, o puteti folosi in zidarie/caramida/bca fara probleme, dar in beton nu.
        Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
        vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

        Comentariu

        • felishvet
          Incepator
          • 22.sep.2007
          • 98

          #49
          alegere dificila?

          In primul rand sunt din clase diferite. Hr 2230 e roto, bosch-ul e masina de gaurit cu percutie. Sa le luam pe rand. Cu roto poti sa dai gauri in beton (cu 2230 dai cu 12 lejer), fier si lemn. In fier si lemn ies gaurile putin ovale. Cu bosch dai in zidarie (uita de beton , in zidarie cu 10 mm daca vrei sa te tina), fier si lemn. De aici poti sa alegi intre cele doua functie de ce iti trebuie tie. Dar cred ca decizia o vei lua usor daca ai avea posibilitatea sa le testezi pe amandoua la gaurire. Ciocanul va intra in zidarie ca in unt pe cand cu masina de gaurit termini o bere pana dai gaura. Personal daca as fi in locul tau as mai strange bani si as lua hr 2470 macar. Sunt oferte lunare si restul accesoriilor le poti lua in timp scurt (mandrina cu bacuri aprox 100 lei, burghie rotopercutie 6-12 cam 100 si cateva burghie pt lemn si fier tot 100). Cost total aprox 1100 ron. Folosita la capacitatea ei si avand grija de ea (diy intens) te va tine mult si bine. Ti-am expus asta pt ca are si daltuire care te ajuta mult in anumite situatii. In 2004 mi-am luat un pbh 180 re fara daltuire si mi-am ros unghiile de ciuda. Ulterior cand am pus mana pe cele profesionale am realizat diferenta si in 2006 am luat un 2-26 dfr si in 2008 4-32 dfr. Nu sunt fan bosch dar tintesc catre un sds max care sigur nu va mai fi bosch ci makita

          Comentariu

          • tdr.
            Incepator
            • 27.mai.2010
            • 70

            #50
            Prea greoi pt gustul meu,caut ceva pana in 2.7kg,ceva gen gbh 2600 sau 2-26 dre.

            Comentariu

            • felishvet
              Incepator
              • 22.sep.2007
              • 98

              #51
              manastire intr-un picior, ghici ciuperca ce-i !

              Hr 2470 e corespondentul lui gbh 2600 sau 2-26 dre, iar 2470 T corespondentul lui gbh 2-26 dfr ! Diferenta e mandrina interschimbabila cu cea sds+ si o ai in cutie la achizitie.

              Comentariu

              • tdr.
                Incepator
                • 27.mai.2010
                • 70

                #52
                Din specificatii ies mai bine bosch-urile, dar real cum sta situatia?
                Pana la urma greutatea data este pentru pachet/cutie sau masina ?

                Comentariu

                • felishvet
                  Incepator
                  • 22.sep.2007
                  • 98

                  #53
                  Greutatea se refera la masina (fara cablu, conform standardelor epta). Vezi ca eeste o discutie makita / bosch chiar pentru modelele care te intereseaza. Si daca 2470 are aprox 3 kg e tragic ?

                  Comentariu

                  • tdr.
                    Incepator
                    • 27.mai.2010
                    • 70

                    #54
                    Pentru mine personal conteaza si greutatea.
                    De Hitachi DH24PB3 ce parere aveti?

                    Comentariu

                    • ucenicul.tanar
                      Incepator
                      • 25.aug.2009
                      • 98

                      #55
                      Am eu un Hitachi DH24PB3 si sunt foarte multumit de el atat ca ergonomie cat si ca performante. Am dat gauri de diametre de la 6 mm la 14 mm si o trecere de 24 mm / 150 mm adancime, fara absolut nici o problema.

                      Cantareste 2.3 Kg si energie de impact 3.2 J.

                      Fac diverse lucrari doar ocazional, in medie nu fac 50 de gauri pe luna, asa ca nu stiu sa-ti spun cum s-ar comporta la un grad de utilizare de 8 ore / zi, dar dupa cat de solid si bine facut se simte, n-as avea emotii.
                      It works better if you plug it in.

                      Comentariu

                      • DYC
                        Membru Marcant
                        • 28.iul.2008
                        • 387

                        #56
                        Postat în original de ucenicul.tanar
                        Am eu un Hitachi DH24PB3 si sunt foarte multumit de el atat ca ergonomie cat si ca performante. Am dat gauri de diametre de la 6 mm la 14 mm si o trecere de 24 mm / 150 mm adancime, fara absolut nici o problema.

                        Cantareste 2.3 Kg si energie de impact 3.2 J.

                        Fac diverse lucrari doar ocazional, in medie nu fac 50 de gauri pe luna, asa ca nu stiu sa-ti spun cum s-ar comporta la un grad de utilizare de 8 ore / zi, dar dupa cat de solid si bine facut se simte, n-as avea emotii.

                        Imi pare rau sa va dezamagesc, dar purtati-va cu mare grija cu el, ca si fiabilitate este o masina nu foarte reusita, iar ca preturi la piesele de schimb nu este tocmai convenabila.
                        Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                        vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                        Comentariu

                        • ucenicul.tanar
                          Incepator
                          • 25.aug.2009
                          • 98

                          #57
                          Pai si care ar fi problemele uzuale care apar? La ce sa ma astept?
                          It works better if you plug it in.

                          Comentariu

                          • DYC
                            Membru Marcant
                            • 28.iul.2008
                            • 387

                            #58
                            Mare grija la pozitia comutatorului de functii, sa nu cumva sa lucrati cu el fara sa fie bine fixat pe pozitie; cand se incalzeste faceti o pauza, apar cazuri destul de dese la hitachi de cilindri "uzati", situatie care la Bosch si Makita sunt aproape inexistente. Oricum modelul dvs. este mult mai reusit decat DH24PC3, care are un sistem idiot, cu un rulment in carcasa care este foarte costisitor de inlocuit.
                            Atat timp cat nu abuzati de el, nu va asteptati la probleme.
                            Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                            vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                            Comentariu

                            • cfs
                              Incepator
                              • 28.apr.2011
                              • 42

                              #59
                              help

                              As dori sa cumpar o "scula" pentru executat gauri ocazional, in beton (la bloc), lemn sau metal.

                              Ce inseamna ocazional... pai in urmatoarele 3 luni ar fi vreo 50 de gauri, apoi mai putine, in functie de necesitati.

                              La inceputul inceputurilor, adica acum vreo 2 luni, vroiam sa cumpar un Bosch PSB 650 RE.

                              Pe masura ce am mai citit in diverse surse, mi-am dat seama ca nu este OK pentru ceea ce am nevoie, asa ca am trecut la un nivel superior cu planurile, respectiv la:
                              - Makita HR2230
                              - Phiolent MSU 9-16-2 RE

                              Mai nou, studiind putin cate putin problema, am ajuns la Makita HR2470

                              Am gasit vreo 3 variante ale acestui produs, e vreo diferenta intre ele?

                              Stiu ca e bine sa ai in casa o scula de calitate si de-asta evit sa cumpar produse no name, ieftine intr-adevar, dar care te lasa cand ai mai mare nevoie.

                              Voi ce spuneti, arunc banii pe fereastra cumparand un 2470, avand in vedere ca va fi folosita foarte rar?

                              Comentariu

                              • cfs
                                Incepator
                                • 28.apr.2011
                                • 42

                                #60
                                De asta ce spuneti: HITACHI DH24PB3

                                Comentariu

                                Procesare...