Achizitionare masina de gaurit pentru uz casnic

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • apanoiu
    Membru Marcant
    • 10.mai.2010
    • 643

    #61
    Si o data la 6 luni daca o sa o folosesti o sa te gandesti ca ai facut treaba buna ca ai cumparat scula bunicica.

    Cu SDS plus nu prea dai gauri ok in metal si lemn. Pt acelea trebuie bormasina cu mandrina. Chiar daca pui mandrina la SDS, tot nu o sa fie ce trebuie.
    DIY

    Comentariu

    • cfs
      Incepator
      • 28.apr.2011
      • 42

      #62
      @apanoiu
      Si daca are posibilitatea de schimbare a mandrinei, se rezolva problema pentru lemn si metal?!

      Comentariu

      • apanoiu
        Membru Marcant
        • 10.mai.2010
        • 643

        #63
        Pe la bosch am vazut un sistem de acest tip. Oricum o strutocamila nu face minuni. Avand in vedere ca o bormasina clasica Makita costa mai nimic, merg achizitionate 2 scule pt cele 2 operatiuni clar diferite.
        ..si greutatea este importanta, ma dor mainile si obosesc cand dau cu ciocardelul de 5 kg de la Bosch Profi. Ca face treaba repede cu cei 10 juli asta este alta discutie

        Eu astept sa vina mosu cu o bormasina buna, ca mi s-a facut mila de GSR 12v cat a muncit la amestecat glet, carotat 40 mm in tabla insurubat si etc.
        Saraca a facut si strangeri de diblu de 12mm cu ajutorul adaptorului de tubulara, asta dupa ce mi-a cedat mie antebratul la primul diblu.
        DIY

        Comentariu

        • ghimpe--
          Membru Marcant
          • 22.iun.2008
          • 419

          #64
          La un magazin cu nume de Star Wars am gasit ciocan rotopercutor la 170lei.
          Marca CMI, 850W, 800RPM cu 3 "dalti" ca si accesorii.

          Din experienta dumnoavastra, se poate folosii o asemenea scula la renovarea unui apartament? Sunt cam 20-25mp de mozaic de buceardat (am scrisc corect? ), ceva faianta de dat jos, posibil de facut cateva canale pentru cabluri energie electrica.

          Daltile din dotare par a fi din fier normal polizat urat

          Dupa achitarea apartamentului nu prea mai raman bani, si cum nu imi castig painea din aceasta activitate nu as vrea sa investesc mai mult decat este necesar in scule.
          It's nice to be important, but it's more important to be nice!

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13008

            #65
            Iti vei face treaba cu rotopercutorul si este foarte posibil sa ramana functional dupa ce termini renovarea.
            Nu are nici un rost sa investesti bani in ceva mai bun, il vei folosi la amestecat, gaurit, daltuit etc.
            Aceeasi varianta am ales-o si eu (o alta firma made in vapor), au trecut renovarile, vreo 5 ani de la prima utilizare a rotopercutorului si este inca functional.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • ghimpe--
              Membru Marcant
              • 22.iun.2008
              • 419

              #66
              Super, multumesc de sfatuire domnule VYS. Pentru amestecat si alte treburi usoare am o bormasina (tot de pe vapor) care si-a facut cu brio treaba prin casa de cativa ani.
              It's nice to be important, but it's more important to be nice!

              Comentariu

              • apanoiu
                Membru Marcant
                • 10.mai.2010
                • 643

                #67
                Inseamna ca eu nu stiu sa folosesc sculele

                SDS Max-ul de 5 kg pro bosch da semne de oboseala, s-a desfacut cauciucul de pe manere, rotopercutorul de supermarket(170 ron) a tinut un sant in beton pana s-a dezmembrat sistemul portscula... sa nu mai spun de flex.....
                modelele de piata care mi-au murit pe capete pana am cumparat doua bune!

                la santuri iti recomand flexul, dar mare atentie ca mai cedeaza...eu folosesc taierea uda pt spor mare si praf putin.
                DIY

                Comentariu

                • ghimpe--
                  Membru Marcant
                  • 22.iun.2008
                  • 419

                  #68
                  Domnule apanoiu, sunt de acord cu dumneavoastra in totalitate, dar eu nu dispun de bani acum pentru scule semi/profesionale si oricum acele scule vor fi folosite doar pentru renovarea apartamentului meu, nu o sa mai fac astfel de lucrari intr-un viitor prea apropiat.
                  Stiu ca "sunt prea sarac ca sa cumpar ieftin" dar am multe de cumparat si incerc sa gasesc raportul pret/calitate optim.
                  It's nice to be important, but it's more important to be nice!

                  Comentariu

                  • cfs
                    Incepator
                    • 28.apr.2011
                    • 42

                    #69
                    ciocan rotopercutor

                    Va salut, ce parere aveti despre SKIL Masters 1765MA - l-am gasit pe la 440 lei, mi-a placut sistemul de reglare a vitezei, poate fi folosit pt insurubare. Merita sa dau banii pe el pentru folosire ocazionala, sau ar fi mai OK sa iau Makita 2470, care ma gandesc ca e mai fiabila...

                    Comentariu

                    • DYC
                      Membru Marcant
                      • 28.iul.2008
                      • 387

                      #70
                      Insurubarea cu ciocanul rotopercutor... se aseamana cu o operatie purtand manusi de box. Ce lucrari aveti de efectuat?
                      Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                      vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                      Comentariu

                      • dummy_
                        Membru Marcant
                        • 16.mai.2009
                        • 662

                        #71
                        Re: ciocan rotopercutor

                        Postat în original de cfs
                        Va salut, ce parere aveti despre SKIL Masters 1765MA - l-am gasit pe la 440 lei, mi-a placut sistemul de reglare a vitezei, poate fi folosit pt insurubare. Merita sa dau banii pe el pentru folosire ocazionala, sau ar fi mai OK sa iau Makita 2470, care ma gandesc ca e mai fiabila...

                        In mod sigur Makita e mult peste Skill in orce domeniu , calitate , fiabilitate , ergonomie , functiii dedicate , putere , domeniu si regim de lucru si daca o folositi ocazional probabil o sa ramana si la nepoti
                        Am avut vro 10-12 seturi intregi de scule Skill ( era o promotie la fiecare centrala pe lemne in gazificare cumparata ofereau un set de scule Skill polizor masina de gaurit , si fierastrau pendular ) si le-am dat la prieteni , cunoscuti , (am oprit un doar fierastrau pendular fiinca cu el lucru mai rar si nu se merita sa investesc inttr-o scula profesionala 8-900 ron )
                        Skillul e o firma de scule hobby in regim de lucru profesional heavy duty nu cred ca produsele lor rezista mai mult de 2-3 luni cu indulgente , orcum nu sunt gandite pentru asa ceva , ca si scule hobby sunt ceva mai buna ca Einhelul si alte produse din aceeasi catgorie
                        Daca va luati pana la urma Makita poate doriti sa achizitionati modelul 2470T care are mandrina interschinbabila , largind asfel domeniul de lucrul al sculei , pentru insurubari nu se merita sa ve chinuiti cu uin ciocan rotopercutor , la holsuruburi mici e chinuiala fiinca masina totusi are o greutate , si la holsuruburi mari care necesita un moment mare de strangere nu o sa mearga fiinca masina are ambreaj si va merge in gol dupa un anumit cuplu

                        Comentariu

                        • cfs
                          Incepator
                          • 28.apr.2011
                          • 42

                          #72
                          Vreau sa o folosesc ocazional pentru ... gaurit prin casa (balcon, baie etc). Estimez 20 de gauri initial, apoi 2-3 pe an. Dar e bine sa fie in casa o scula de gaurit ...

                          Comentariu

                          • cfs
                            Incepator
                            • 28.apr.2011
                            • 42

                            #73
                            Despre asta ce parere aveti? Pare mai OK decat Makita 2230 si e apropiata la pret Ciocan rotopercutor Bosch GBH 2400...

                            Comentariu

                            • apanoiu
                              Membru Marcant
                              • 10.mai.2010
                              • 643

                              #74
                              Atentie dummy, Skil Masters nu are treaba cu sculele standard Skil.
                              Am o scula de la ei si pot sa spun ca nu pare de nici o culoare o scula hobby, ca indiciu cablul de curent este super lung si carnos, cam la fel ca la flexul/rotopercutorul bosch pt industrie.
                              DIY

                              Comentariu

                              • dummy_
                                Membru Marcant
                                • 16.mai.2009
                                • 662

                                #75
                                Postat în original de apanoiu
                                Atentie dummy, Skil Masters nu are treaba cu sculele standard Skil.
                                Am o scula de la ei si pot sa spun ca nu pare de nici o culoare o scula hobby, ca indiciu cablul de curent este super lung si carnos, cam la fel ca la flexul/rotopercutorul bosch pt industrie.
                                poate e de generatie mai veche , cele noi chiar nu ma impresioneaza cu nimica am vaut de ex scule Black and D mai vechi care erau mai bine construite decat cele actuale

                                Comentariu

                                Procesare...