Scule Black & Decker

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • dummy_
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Scule Black & Decker

    Postat în original de dummy_
    Am reparat circularul de mana , si dupa cum ma asteptam era ars statorul - motivul ? calitatea extraordinar de proasta a rulmentilor folositi ( vad ca e cam o treaba generalizata chiar si la sculele de firma ) Datorita jocului capatat la rulmeniti rotorul a atins in infasurara statorului si a facut scurt . Cost reparatie - bobinare stator - 50 ron / cumparare 2 rulmenti 30 ron , sa vedem cat o sa ma tina , deocamdata merge bine . Astazi am cautat sa ii schimb si panza dar se pare ca e ceva mai greu , nu am gasit modelul corespunzator pe la vro 4 magazine de bricolaj 170 mm cu gaura de 16 mm tot ce ma gasit e cu gaura de 20 mm , se pare ca trebuie sa dau iar o fuga pe la reprezentanta
    Mi s-a ars din nou , l-am si aruncat , porcaria naibii ...
    Mi-am cumparat de 1 an makita si e ok , am taiat fostana de stejar la 5 cm grosime si a mers ...

    Lasă un comentariu:


  • dummy_
    a răspuns
    Răspuns la: Black&Decker

    Un sfat ce ar trebuii urmat , pendularul B&D pe care il am si care nu cred ca are 10 ore de functionare are deja joc la rulmentul din capatul rotorului , se zgarcesc sa puna un rulment de calitate si iti strica scula , cu o asa starategie nu ai cum sa castigi pe termen lung , pacat fiinca acum 5-8 ani B&D avea un renume

    Lasă un comentariu:


  • dummy_
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Scule Black & Decker

    Postat în original de dummy_
    Dupa cum spuneam si inainte sculele B&D sunt hobby , acum cateva zile mi-a cedat circularul de mana , daca ar fii fost Makita sau Hilti sigur m-ar fii tinut ceva ani ....
    Am reparat circularul de mana , si dupa cum ma asteptam era ars statorul - motivul ? calitatea extraordinar de proasta a rulmentilor folositi ( vad ca e cam o treaba generalizata chiar si la sculele de firma ) Datorita jocului capatat la rulmeniti rotorul a atins in infasurara statorului si a facut scurt . Cost reparatie - bobinare stator - 50 ron / cumparare 2 rulmenti 30 ron , sa vedem cat o sa ma tina , deocamdata merge bine . Astazi am cautat sa ii schimb si panza dar se pare ca e ceva mai greu , nu am gasit modelul corespunzator pe la vro 4 magazine de bricolaj 170 mm cu gaura de 16 mm tot ce ma gasit e cu gaura de 20 mm , se pare ca trebuie sa dau iar o fuga pe la reprezentanta

    Lasă un comentariu:


  • Nicolae Manzat
    a răspuns
    Răspuns la: Black&Decker

    nu cred ca doar de noroc depinde. Eu de trei ani folosesc Makita si sunt multumit de acest brand. E o gama profesionala de scule. Deci va sfatuiesc sa neglijati B&D. Unica ce e bun la B&D sunt pendularele.

    Lasă un comentariu:


  • rapthors81
    a răspuns
    Răspuns la: Re: Scule Black & Decker

    am reusit sa refac conexiunile,deci...dioda e 8365 si se cupleaza +la gaura 3,- la gaura 6,tiristoru este irl 3103 si se cupleaza asa:emitor la 5,baza la 4 si colectoru la 1,alimentarea intra +12v in 2 si -12v in 7,butonul e dgd 1210 multi speed.sper ca acest post sa ajute si alte persoane ce vor pati ca mine

    Lasă un comentariu:


  • rapthors81
    a răspuns
    Răspuns la: Re: Scule Black & Decker

    cine ma poate ajuta cu o schita de conexiuni la b&d kc1251cn type 1,e verde si cu acumulatori.am desfacuto si nu stiu sa montez firele inapoi.am 2 alimentare(rosu,negru) 3 de la un tiristor(negru,alb,maro)si inca 2 de la o dioda...are cineva o schema de montaj?sau vreo idee?

    Lasă un comentariu:


  • andreivl
    a răspuns
    Răspuns la: Scule Black & Decker

    eu am aparat de spalat cu presiune si pana acum si-a scos banii inzecit (avem 2 masini + covoare si curte) deci este dupa noroc (sper sa nu cobesc ca a iesit din garantie)

    Lasă un comentariu:


  • dummy_
    a răspuns
    Răspuns la: Scule Black & Decker

    Postat în original de Armand_h
    Intradevar depinde de noroc cred. Eu am o bormasina B&D cumparata prin 1992 (cred). Este Made in England. A fost folosita ocazional insa totusi folosita. E departe de a arata bine. Mandrina ar trebui probabil inlocuita insa in rest functioneaza foarte bine.
    Dupa cum spuneam si inainte sculele B&D sunt hobby , acum cateva zile mi-a cedat circularul de mana , daca ar fii fost Makita sau Hilti sigur m-ar fii tinut ceva ani ....

    Lasă un comentariu:


  • Armand_h
    a răspuns
    Răspuns la: Scule Black & Decker

    Intradevar depinde de noroc cred. Eu am o bormasina B&D cumparata prin 1992 (cred). Este Made in England. A fost folosita ocazional insa totusi folosita. E departe de a arata bine. Mandrina ar trebui probabil inlocuita insa in rest functioneaza foarte bine.

    Lasă un comentariu:


  • cosmin_sn
    a răspuns
    Anunt pe aceasta cale decesul aparatului de spalat si faptul ca brujba nu mai stropeste cu ulei.Singurul care a ramas functional e soricelul pe care l-am folosit de cateva ori.Nu cumparati de la BD e concluzia mea

    Lasă un comentariu:


  • dummy_
    a răspuns
    Postat în original de da_n
    Postat în original de apanoiu
    Cum se curata rulmentii si cum se greseaza? Chiar nu gasesc solutie sa bag vasilina intr-un rulment capsulat.
    Oare cu ce se curata praful de beton de pe scule? Pe flex s-a adunat mult in jurul rulmentului. La cel mare am joc in ax.
    acesti rulmenti nu se greseaza, sunt blindati si pentru a separa mediul exterior cu praf, interiorul rulmentului curat si lubrificat
    praful poti sa-l sufli cu aer comprimat

    Daca ai putina indemanare si rabdare se poate rezolva treaba
    - se demonteaza rulmentul
    - se curata in exterior
    - cu un ac mai solid se poate scoate partea care etanseaza rulmentul de praf afara ( unele sunt de tabla si altele din material plastic )
    - se degreseaza si se sufla rulmentul la interior
    - se pune vaselina speciala pentru rulmenti
    -se capsuleaza la loc
    Orcat de bine ar fii etansati , capsulati rulmentii contra prafului daca folositi de ex polizorul la taiat canale in zidarie , beton puteti avea surpriza sa gasiti praf in vaselina
    Eu va recomand sa verificati cel putin 1 data pe an rulmentii , daca e cazul puteti proceda ca mai sus , daca nu cel putin ati verificat si puteti sa stati linistit , un rulment care se gripeaza sau care capata joc va produce defectarea prematura a sculei folosite
    Am desfacut rulmenti care dupa cateva luni de functioanare nu mai aveau gram de vaselina inauntru
    Daca rulmentul e defact il puteti inlocuii , luatii seria de pe el cumparati altul de calitate ( nu va zgarcuti unde nu e cazul ) si de obicei se poate schinba destul de usor ,cu sau fara dispozitive auxiliare , daca nu va pricepeti apelati la servisare , dezavantajul e ca pentru o treaba care dureaza 1 ora or sa va tina scula in cel mai fericit caz cateva zile bune

    Lasă un comentariu:


  • da_n
    a răspuns
    Postat în original de apanoiu
    Cum se curata rulmentii si cum se greseaza? Chiar nu gasesc solutie sa bag vasilina intr-un rulment capsulat.
    Oare cu ce se curata praful de beton de pe scule? Pe flex s-a adunat mult in jurul rulmentului. La cel mare am joc in ax.
    acesti rulmenti nu se greseaza, sunt blindati si pentru a separa mediul exterior cu praf, interiorul rulmentului curat si lubrificat
    praful poti sa-l sufli cu aer comprimat

    Lasă un comentariu:


  • apanoiu
    a răspuns
    Cum se curata rulmentii si cum se greseaza? Chiar nu gasesc solutie sa bag vasilina intr-un rulment capsulat.
    Oare cu ce se curata praful de beton de pe scule? Pe flex s-a adunat mult in jurul rulmentului. La cel mare am joc in ax.

    Lasă un comentariu:


  • dummy_
    a răspuns
    Postat în original de mihaiachim
    Postat în original de apanoiu
    daca tai beton cu apa este logic sa moara rulmentii.
    Din cate stiu eu rulmentii sunt consumabil. La bosch nu se schimba doar un simplu rulment ci o piesa care contine rulmentul, cred ca aceasta contine si axul.

    Eu am reusit sa distrug un rulment de flex profesional mare BOSCH(230jbx deci ceva de top) in 4 luni si ceva beton . O sa vad cat costa piesa.

    Nu cred ca un producator cum e Hilti are o solutie diferita la rulment. Crezi ca are un o ring in plus? Se poate.
    Difera de la producator la producator, dar in general la polizoare mici cam sunt impreuna cu carcasa in care sunt fixati.
    rulmentii sunt consumabili daca se uzeaza normal daca apare uzura prematura se schimba in garantie.
    mi-au trecut prin mana ceva polizoare , incepand de la no name la 50 ron bucata de unica folosinta pana la modele profesionale , ce am remarcat e ca si la modellele profesionale gasesti rulmenti made in China , Taiwan , malaezia orcum dupa o perioada de utilizare in conditii de praf desfac carcasa rulmentilor ii curat si le schinb vaselina chiar daca sunt capsulati tot mai patrunde praful
    De ex am cumparat de curand un slefuitor orbital Ryobi la 200 ron ( nu am luat variante profesionale , nu se merita investitia la ceea ce il folosesc )fiinca m-am apucat pe acasa de reamenajari interioare , l-am conectat la un aspirator industrial si indepartez straturile de var de pe peretii ,il mai folosesc si la partea de finisaje la slefuirea gletului
    Revenind la problema - fiind o scula exclusiv hobby se comporta destul de bine dar la 3-4 zile o desfac si ii schinb vaselina la toti rulmentii , datorita prafului vaselina se transforma intrun fel de ''marmelada''suprasilicitand motorul masinii , daca nu faceam lucru asta cu toate ca masina e in garantie sigur ceda pana acuma , probabil variantele profesionale se prezinta mai bine din punctul asta de vedere

    Lasă un comentariu:


  • mihaiachim
    a răspuns
    Postat în original de apanoiu
    daca tai beton cu apa este logic sa moara rulmentii.
    Din cate stiu eu rulmentii sunt consumabil. La bosch nu se schimba doar un simplu rulment ci o piesa care contine rulmentul, cred ca aceasta contine si axul.

    Eu am reusit sa distrug un rulment de flex profesional mare BOSCH(230jbx deci ceva de top) in 4 luni si ceva beton . O sa vad cat costa piesa.

    Nu cred ca un producator cum e Hilti are o solutie diferita la rulment. Crezi ca are un o ring in plus? Se poate.
    Difera de la producator la producator, dar in general la polizoare mici cam sunt impreuna cu carcasa in care sunt fixati.
    rulmentii sunt consumabili daca se uzeaza normal daca apare uzura prematura se schimba in garantie.

    Lasă un comentariu:

Procesare...