Compresor aer

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1387

    #46
    Răspuns la: Compresor aer

    Multam fain. Chiar azi o sa merg sa vad la Lidl. Nu stiu cum de am scapat din vedere varianta Lidl,la ce am eu nevoie cred ca e perfect. Multumesc inca o data.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1387

      #47
      Răspuns la: Compresor aer

      L-am cumparat,279 lei.e ok pt lucruri marunte dar pt o gospodarie clar e mai ok varianta cu recipient de acumulare. Acesta are avantajul portabilitatii dar in rest cel cu butelie e superior.
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • lmacsen
        Membru
        • 26.sep.2015
        • 298

        #48
        Răspuns la: Compresor aer

        Sa-l stapanesti sanatos! Ce debit are pe minut?

        Da, cred ca este pentru utilizare in regim hobby.

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1387

          #49
          Răspuns la: Compresor aer

          in jur de 180L/min daca imi amintesc bine. Ma refeream ca si varianta cel cu butelie e mai avantajos in general, la acelasi nivel de calitate, dar mie imi trebuie cit mai portabil asa ca in cazul meu e perfect, e exact ce imi trebuie.
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1387

            #50
            Răspuns la: Compresor aer

            Sal. Si-a cumparat un prieten un compresor portabil Stanley,180 L,10 bar,cu rezervor inclus de 5 litri. E cu totul altceva decit Parkside fara rezervor deloc.Adevarat e 522 lei, fata de 280 Parkside-ul dar merita din plin diferenta.


            Compresor aer Stanley 5L cu chinga transport, Compresor 5L cu chinga transport, Stanley , cu gabarit mic si greutate redusa, ideal pentru lucrari pe teren, mici ateliere si aplicatii casnice. Datorita sistemului de autolubrefiere (compresor fara ulei) aerul rezultat poate fi folosit la aplicatii care necesita un aer uscat si curat. Compresor 5L cu chinga transport, Stanley , este echipat cu regulator de presiune, manometru, intrerupator, carcasa de protectie, maner ergonomic, cupla de aer rapida - universala, picioare anti-vibratii. Beneficii client: - Ideal pentru lucrari pe teren, mici ateliere si aplicatii casnice. - Gabarit mic si greutate redusa Avantajele produsului Compresor, DN 200/10/5, 5 L cu chinga transport, Stanley, 8215250STN596: - Este echipat cu regulator de presiune. - Carcasa de protectie. - Cupla de aer rapida. Date tehnice Compresor, DN 200/10/5, 5 L cu chinga transport, Stanley, 8215250STN596: -Putere motor: 1,5 CP -Tensiune alimentare: 220V -Turatie: 3400 rpm -Numar cilindri: 1 -Volum butelie: 5 l -Presiune maxima: 10 bar -Debit de aer aspirat: 180 l/min -Ungere: autolubrifiant -Dimensiuni (HxlxL): 450x430x410 mm -Greutate: 9,5 kg
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • doru_marciuc
              Living Legend
              Expert amenajari
              • 01.oct.2012
              • 1393

              #51
              Răspuns la: Răspuns la: Compresor aer

              Postat în original de Temelye
              Sal. Si-a cumparat un prieten un compresor portabil Stanley,180 L,10 bar,cu rezervor inclus de 5 litri. E cu totul altceva decit Parkside fara rezervor deloc.Adevarat e 522 lei, fata de 280 Parkside-ul dar merita din plin diferenta.


              http://www.magazin-unelte.ro/cumpara...nsport-7751858
              Carcasa din plastic este casantă. Dacă îl răstorni, se sparge și este posibil să se întâmple, pentru că picioarele (două benzi din cauciuc), sunt prea restrânse, pentru a-l susține în siguranță. În rest, dacă faci față la 98 decibeli, merge.

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1387

                #52
                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Compresor aer

                Postat în original de doru_marciuc
                Carcasa din plastic este casantă. Dacă îl răstorni, se sparge și este posibil să se întâmple, pentru că picioarele (două benzi din cauciuc), sunt prea restrânse, pentru a-l susține în siguranță. În rest, dacă faci față la 98 decibeli, merge.
                Pai in instructiuni specifica ca va fi folosit culcat ma gindesc. Cel putin la parkside ce l- am cumparat specifica clar. Si cum un lumea asta nimic nu e absolut perfect acesta o fi imperfectiuna lui. Cel putin eu l-am vazut net superior la ce am luat eu dar costind dublu mi-s f impacat, la maruntaiele la care il folosesc e suficient.
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1387

                  #53
                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Compresor aer

                  Poate ajuta pe cineva cum arata in interior compresorul de la Parkside. Pistonul e de tip uscat,daca tot l-am desfacut am pus putin vaselina de calitate la piston si la bilela-manivela, sigur nu-i strica.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0488.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	194,1 KB 
ID:	626624
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  • Temelye
                    Living Legend
                    • 23.apr.2014
                    • 1387

                    #54
                    Răspuns la: Compresor aer

                    Inca un amanunt care poate conta la compresorul portabil Parkside este "filtrul" de aer care este un simplu buret destul de poros, care e mai mult de forma. Evitati sa puneti compresorul direct pe sol, mai ales unde exista mult praf pe jos. Ventilatorul de racire il va involbura numai bine cit sa ajunga in admisia compresorului.Am patit-o si nu imi venea sa cred cit praf a ajuns in el. Va dati seama ca viata compresorului (pistonului) e invers proportionala cu cantitatea de praf inghitita. Eu i-am pus o curelusa si il suspend de cite ceva, la 15-20 cm de sol, cind il folosesc. I-am si modificat filtrul in sensul ca i-am pus unul de la auto, cu hirtie filtranta si suprafata mai mare de filtrare.
                    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                    Comentariu

                    • Mariusik_84
                      Incepator
                      • 18.iul.2014
                      • 8

                      #55
                      Răspuns la: Compresor aer

                      Salutare tuturor!

                      As vrea sa cumpar si eu un compresor pt vopsit un gard, pentru sablare (un prag de masina etc) si pt aplicare tencuiala-mortar/perete? (am vazut pe cineva cu un compresor Stanley DV2/400/10/50 care il folosea pt tencuit https://www.youtube.com/watch?v=WrjeaCJuqYQ)

                      M-am oprit asupra acestor 2 compresoare:

                      ** Compresor de aer Stanley DV2/400/10/50 cu 2 cilindri, 10 bar, 50l butelia, debit aspirat 356 L/min, debit refulat 308L/min 3 CP, 2,2 KW, antrenare directa.

                      ** Compresor de aer Stager HM V 0.25/100 cu 2 cilindri, 10 bar, 100l butelia, debit aspirat 250 L/min, debut refulat nu am gasit, 3 CP, 2,2 KW, antrenare curea.

                      Pretul e cam la fel la amindoua.

                      Diferente:

                      1. Care este diferenta dintre compresor cu curea (Stager) si compresor cu antrenare directa (Stanley), care este mai fiabil ?
                      2. Stager are debit aspirat 250 L/min , debit refulat nu scrie iar Stanley are debit aspirat 356 L/min aspirat si 308 L/min refulat.
                      3. Stager are butelie de 100 L iar Stanley de 50 L.

                      Nu stiu care sa il cumpar dintre cele doua. (as inclina spre Stanley)
                      Orice sugestie este binevenita. Multumesc!

                      Comentariu

                      • dummy_
                        Membru Marcant
                        • 16.mai.2009
                        • 670

                        #56
                        Răspuns la: Răspuns la: Compresor aer

                        Postat în original de Mariusik_84
                        Salutare tuturor!

                        As vrea sa cumpar si eu un compresor pt vopsit un gard, pentru sablare (un prag de masina etc) si pt aplicare tencuiala-mortar/perete? (am vazut pe cineva cu un compresor Stanley DV2/400/10/50 care il folosea pt tencuit https://www.youtube.com/watch?v=WrjeaCJuqYQ)

                        M-am oprit asupra acestor 2 compresoare:

                        ** Compresor de aer Stanley DV2/400/10/50 cu 2 cilindri, 10 bar, 50l butelia, debit aspirat 356 L/min, debit refulat 308L/min 3 CP, 2,2 KW, antrenare directa.

                        ** Compresor de aer Stager HM V 0.25/100 cu 2 cilindri, 10 bar, 100l butelia, debit aspirat 250 L/min, debut refulat nu am gasit, 3 CP, 2,2 KW, antrenare curea.

                        Pretul e cam la fel la amindoua.

                        Diferente:

                        1. Care este diferenta dintre compresor cu curea (Stager) si compresor cu antrenare directa (Stanley), care este mai fiabil ?
                        2. Stager are debit aspirat 250 L/min , debit refulat nu scrie iar Stanley are debit aspirat 356 L/min aspirat si 308 L/min refulat.
                        3. Stager are butelie de 100 L iar Stanley de 50 L.

                        Nu stiu care sa il cumpar dintre cele doua. (as inclina spre Stanley)
                        Orice sugestie este binevenita. Multumesc!
                        Buna ziua eu am modelul superior de la Stager https://www.toolman.ro/compresoare-c...250l-8bar.html e un compresor -OK- si cam cel mai ieftin din gama lui de pret eu l-am luat pentru partea de instalatii dar il folosesc si pe langa casa la tras nituri pop vopsit ...La un compresor conteaza in primul rand schimbul de ulei sa fie facut exect cum scrie producatorul , nu am lucrat cu Stanley dar orcum amandoua sunt produse prin China ...Dotarea compresorului e cea mai low cost , presostat si 2 prize de racord o sa trebuiasca sa iimontez mai incolo o supapa de presiune corespunzatoare si un robinet pentru eliminarea condensului in partea inferioara . Cand mi-a venit compresorul am sesizat ca imi scapa presiune la unul dintre cilindri ... suruburile nu erau stranse corespunzator ....compresorul se preteaza la uz semipro si Hobby la instalatii il folosesc vro 4-5 ore in continu dar cam 1 data /luna .Cilindrii sunt cam mici pentru volumul compresorului , e destul de greu peste 110 kg si necesita 2 persoane pentru incarcare/descarcare , cilindrii sunt de fonta si ar tre sa fie mai rezistenti decat variantele pe Al . Il am de vro 2 ani si nu am avut probleme cu el , i-am facut 3 schimburi de ulei si urmeaza al 4-lea ca si calitate pret consider ca e o alegere ok daca tineti cont de compromisurile mentionate , ca si retea de servisare am observat ca sunt destul de bine reprezentati pe plan national sper sa nu fie cazul sa apelez la ei .
                        Cel de 50 L nu cred ca o sa faca fata la un debit continu necesar pentru acest gen de operatie , probabil va trebuie ceva la 150-200 L minim .

                        Comentariu

                        Procesare...