Scule Bosch

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • nicu78
    Living Legend
    • 25.mar.2010
    • 1196

    #46
    Răspuns la: Scule Bosch

    Aha , am inteles , e ca la masina, si in concluzie sa iau si eu cu sistem ambreiaj conic..

    Comentariu

    • hspinache
      Membru Marcant
      • 07.iun.2009
      • 479

      #47
      Bosch PSR 14.4 Li-2

      Salutam,

      Respectiva scula este aici http://www.atelierultau.ro/bosch-psr-14-li2-p-297.html
      Este o masina de gaurit cu acumulator de Li , cu 2 viteze.

      Ce nu inteleg: atit pe masina cit si in reclama scrie ca are 2 viteze . ; masina nu are insa buton pentru schimbare viteze ; nu inteleg acest mister . Are sau nu are 2 viteze ? Am citit si instructiunile si nu m-am lamurit .

      Comentariu

      • da_n
        Living Legend
        • 10.mai.2009
        • 1228

        #48
        Răspuns la: Bosch PSR 14.4 Li-2 _ 2 viteze ?

        din ce se vede-n video are viteza de insurubare cu preselectie cuplu si viteza de insurubare (butonul culisant de sus)

        Comentariu

        • hspinache
          Membru Marcant
          • 07.iun.2009
          • 479

          #49
          Răspuns la: Scule Bosch

          Nu inteleg nimic ; deci de unde se schimba viteza ?

          Comentariu

          • da_n
            Living Legend
            • 10.mai.2009
            • 1228

            #50
            Răspuns la: Scule Bosch

            din ce se vede-n video masina are 2 viteze: una pentru insurubare si una pentru gaurire

            din butonul culisant de sus, cand este comutat pe gaurire se schimba atat regimul cat si viteza

            daca te duci pe pagina de prezentare a producatorului, acolo scrie clar in dreapta langa poza masinii, al doilea punct, citez "preselectie electronica, inovatoare, a turatiei Bosch Power Control ...

            deci viteza se selectioneaza automat, conform regimului de lucru, nu mai trebuie sa faci tu lucrul acesta, de aici si lipsa butonului

            Comentariu

            • hspinache
              Membru Marcant
              • 07.iun.2009
              • 479

              #51
              Răspuns la: Scule Bosch

              1."din ce se vede-n video masina are 2 viteze: una pentru insurubare si una pentru gaurire" ; adica eu nu o pot folosi cum vreau ; trebuie sa o folosesc cum vor cei de la bosch , respectiv sa gauresc cu ce viteza vor ei si sa insurubez cu ce viteza vor ei ???

              De aici inteleg ca acel comutator de reglare sarcina este si pe post de schimbator de viteza ?
              Adica pe pozitia de reglare cuplu maxim are viteza 0-400 si cind se comuta pe gaurire are 0-1250 ?

              2."preselectie electronica, inovatoare, a turatiei Bosch Power Control ..." ; eu inteleg ca exista tot felul de exprimari dar normal este sa se explice omului treaba pe intelesul lui .

              3.Acuma concret :a utilizat cineva astfel de masina ? eu nu vreu sa dau gauri in pereti cu ea ; fac doar lucrari marunte .

              Comentariu

              • da_n
                Living Legend
                • 10.mai.2009
                • 1228

                #52
                Răspuns la: Scule Bosch

                Postat în original de hspinache
                adica eu nu o pot folosi cum vreau ; trebuie sa o folosesc cum vor cei de la bosch , respectiv sa gauresc cu ce viteza vor ei si sa insurubez cu ce viteza vor ei ???
                corect, oricum pentru tine-i foarte bine ca ai probleme cu aprecierea fortei, daca ai probleme cu inchisul unui robinet, in cazul asta-i si mai complicat, concluzia, bosch vine in ajutorul oamenilor cu probleme de genul asta

                Postat în original de hspinache
                De aici inteleg ca acel comutator de reglare sarcina este si pe post de schimbator de viteza ?
                da, cand este comutat pe ultima pozitie (burghiu)

                Postat în original de hspinache
                eu inteleg ca exista tot felul de exprimari dar normal este sa se explice omului treaba pe intelesul lui .
                eu am inteles, dar, ma rog, poate sa fie si o greseala de tradus/interpretare, cu siguranta ca explicatiile tehnice n-au fost scrise original in limba romana

                Postat în original de hspinache
                3.Acuma concret :a utilizat cineva astfel de masina ? eu nu vreu sa dau gauri in pereti cu ea ; fac doar lucrari marunte .
                este un model relativ nou, nu cred sa aiba multa utilizare inca

                Comentariu

                • hspinache
                  Membru Marcant
                  • 07.iun.2009
                  • 479

                  #53
                  Răspuns la: Scule Bosch

                  1. nu stiu care este problema , dar de cind s-a modificat structura site , nu mai primesc notificarile pe mail , desi sint activate. poate se face ceva.

                  2.Eu sint in o mare dilema ; cumpar makita 6271 cu acumulator de 1.3A sau bosch psr14.4li2 ; nu intra in discutie potenta de forta a fiecarei masini , deoarece nu am de gind sa dau gauri in pereti.
                  Bosch ma atrage pentru ca are acumulator pe litiu ; la volum sint cam la fel ; comutatorul combinat de schimbare a vitezelor , nu ma deranjeaza . Totusi , din cauza acelui comutator , masina este mai bulbucata in partea superioara ; cind se va da o gaura privind dinspre partea superioara , probabil ca unghiul va fi mai mare ; am senzatia ca este mai incomod .
                  Exista un model pe litiu , de la bosch , mai vechi , adica asta http://www.neomax.ro/Bosch_PSR_14.4_...7787s1492.html , care poate a fost folosita de careva . Ea are schimbator de viteze si de forta separat . Este mai util sa caut acest model ?

                  Comentariu

                  • dummy_
                    Membru Marcant
                    • 16.mai.2009
                    • 662

                    #54
                    Răspuns la: Răspuns la: Scule Bosch

                    Nu vad care e dilema
                    La orce ora recomand Makita , e pur si simplu din alta liga incepand de la felul cat se comporta in lucru ( exemplar fiinca am modelul mentionat ) pana la modul cum se aseaza in mana , ergonomie , confort
                    Am vro 2 modele profesionale de la bosch de 14.4 v , la fel si makita , dar japonezii le-au gandit mai bine trebuie sa recunosc . Modelele verzi sincer nu recomand chiar daca ar avea baterii atomice , sunt slabute majoritatea sunt turcisme , au carcasa dintr-un plastic ordinar , e butucanoasa si sunt curios cam cat de repede se incalzeste :0 probabil si timpul de incarcare a bateriilor e mai indelungat , orcum e gandita pentru expluatate in regim hobby . Eu o folosesc pe a mea la lucrari usoare de infiletare , gaurire dar isi indeplineste sarcinile cu brio , daca vreau ceva mai mult o iau pe sora ei mai mare , 3 viteze , 65 N , 1750 rot/min .....singurele modele cu care se poate compara e gama superioara de la Dewalt si Hilti , orcum dupa parerea mea makita produce printre cele mai bune scule cu acumulatori si asta o spun din experienta proprie nu din auzite

                    Comentariu

                    • hspinache
                      Membru Marcant
                      • 07.iun.2009
                      • 479

                      #55
                      Răspuns la: Scule Bosch

                      Eu folosesc scula , asa , din cind in cind ; nu se consuma scula ; pentru mine singurul punct sensibil este viata acumulatorului . Am citit ca cele pe li au viata mai lunga ; acumulatorul de la makita cit are in medie durabilitate ?

                      Comentariu

                      • da_n
                        Living Legend
                        • 10.mai.2009
                        • 1228

                        #56
                        Răspuns la: Scule Bosch

                        poate ca ma insel dar am impresia ca daca nu este folosita constant se duce mai repede bateria

                        am una la lucru, AtlasCopco, folosita foarte rar si-s pe duca bateriile

                        Comentariu

                        • rudy2007
                          Membru
                          • 07.oct.2007
                          • 112

                          #57
                          Răspuns la: Scule Bosch

                          pai da,am un metabo Ni-Cd ,12V/2Ah,din 2000,dar i-am schimbat de 2 ori acc,acum trebuie al treilea set de acc.scula inca tine ,desi e forjata la greu;ce m-a nemultumit a fostca s-a defectat incarcatorul la scula alabastra 12 Vac/standard duty,si a trebuit sa fac rost de altul,unul nou e in jur de 250 ron,la bosch;makita ma impresioneaza cu sculele cu acc.,da sunt bune ,pe bune si merita sa faci bani cu ele,DAR IN GENERAL,MAXIM ,IN 3 ANI DE ZILE ,ORI CE FEL DE SCULA CU ACC. AI AVEA ,SE DUC ACC. SI SUNT SCUMPI CA NAIBA,DE ACEEA DACA NU AI PREA MARE NEVOIE DE MASINA CU ACC.,MERGE SI UNA MAI IEFTINA!!!sculele cu acc. sunt pentru a face bani cu ele ,daca nu ai nevoie ,de ele ,mai des,mai bine o inchiriezi sau o imprumuti sau una ieftina ,pina in 150 ron,ceva de gen skil;merita cele Li-Ion,au performante tehnice bune ,in timp; am un tel. celular de 6 ani,cu Li-Ion si inca mai il folosesc,ca si telefon de serviciu,unde lucrez,nu mai are capacitatea de la inceput,dar e ok dupa 6 ani!!!!!;mai conteaza cum le exploatezi si cum ai grija de ele;per ansamblu ,sunt bune,dar cu pretentii;bafta cu ele!¬!!!!!apropo ,cum sunteti multumiti de carotezele havera ,de la bosch,SDS-plus,de 68 si 82 mm,in beton? merita banii?unde gasesc niste caroteze SDS-MAX,cu adaptor scurt,la un pret mai bun,nu cel standardt,de circa 200 euro /1 bucata, pentru doze electrice,in beton?mersi
                          Ultima editare de rudy2007; 20.oct.2012, 13:23.
                          a gresi e omeneste...,a repeta aceeasi greseala ,sigur nu se cheama perseverenta....ucenicul....

                          Comentariu

                          • mistrie
                            Membru
                            • 31.ian.2008
                            • 195

                            #58
                            Răspuns la: Scule Bosch

                            buna ziua
                            detin din 2005 un polizor ungiular bosch verde pws600,l-am folosi la taierea si polizaeea metalului si materilelor ceramice in regim semiprofesional si am fost foarte multumit chia daca are o putere mica.
                            problema este ca mi sa ars rotorul si vreau sa stiu daca merita sa-l repar cumparind un rotor nou sa-u sa renut si sa iau alt ul nou nu prea am incredere in piesele de scibm pot fi contrafacute si pot lua plasa.
                            daca merita sa-l schim im poate spune careva de unde pot achizitiona unul si cit mar costa?

                            Comentariu

                            • emil88
                              Incepator
                              • 22.sep.2010
                              • 90

                              #59
                              Răspuns la: Scule Bosch

                              Nu stiu daca se se merita sau nu cumparat dar am gasit rotorul pe un site cu 62.9 lei. Cautati cu gogu' ROTOR PWS 7-125.

                              Comentariu

                              • coretweaker
                                Membru Marcant
                                • 16.iul.2010
                                • 889

                                #60
                                Răspuns la: Scule Bosch

                                Am probleme cu masina de gaurit Bosch si cum inca n-am avut timp s-o demontez sa vad ce anume are, asa ca va intreb pe voi care ar putea fi cauza problemei. Initial masina nu mai voia sa functioneze doar in pozitie verticala cu burghiul spre tavan, ca ulterior sa fie tot mai restrictiva in prinvinta unghiurilor din care pot da gauri. Acum mai merge doar in pozitie orizontala, pur si simplu motorul nu functioneaza deloc in alta pozitie si mi-e teama ca in curand nu va mai merge nici asa. Modelul nu-l stiu exact dar este cel mai performant model Bosch din gama verde, acela cu doua mandrine interschimbabile.
                                Deci, ce credeti? Raman dator pentru un raspuns urgent, am nevoie de ea ca de paine calda )))) (ca sa-l citez pe Micutu din reclama la "efix")
                                Ultima editare de coretweaker; 05.ian.2013, 22:34.

                                Comentariu

                                Procesare...