Scule Bosch

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6869

    Răspuns la: Scule Bosch

    Eu personal n as cumpara niciodata o scula care se " pretinde " a fi noua dar fara acte . Atentie mare la facaturi ca e plin de ele sau furaciuni ( nu incuraja hotii ) .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Benzyma
      Membru
      • 06.dec.2014
      • 103

      Răspuns la: Scule Bosch

      Inteleg...Modelul ala il au baietii de la reparatii la mine la servici...Am lucrat si eu cu el putin. Cum imi pot da seama daca e facatura sau nu? Daca imi trimite cu verificare, il pot testa cateva minute inainte sa platesc...

      Comentariu

      • alexandru.c.neagu
        Incepator
        • 23.ian.2015
        • 2

        Răspuns la: Scule Bosch

        Buna ziua, am achizitionat de curand un Bosch 10.8 Li si ma confrunt cu o problema legata de manevrarea produsului(cu siguranta contribuie la problema si lipsa mea de experienta).
        Inainte Bosh-ului am avut un Panzer tot pe Li si l-am schimbat pentru ca nu-mi placea cum se manevra la insurubat. Problema Panzer-ului era ca atunci cand atasam un prelungitor in mandrina acesta avea o traiectorie elicoidala in jurul axului. Am cumparat Bosch-ul (verde, Made in Hungary) in speranta ca rezolva problema, insa am observat ca si acesta are acelasi comportament. Am testat cu alte prelungitoare(tot Bosch), am testat si alta masina Bosh din aceeasi gama(verde) si toate au acelasi comportament.

        Este normal ca prelungitorul sa aiba abatere de la ax? Am incercat cu burghiu si am constatat ca in acest caz nu apare aceasta miscare elicoidala si functioneaza corect rotindu-se doar in jurul axului. Nu am experienta in domeniu, de curand a aparut nevoia de mici lucrari de tip hobby in casa, iar unelete profi nu am folosit pana acum pentru referinta.

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6869

          Răspuns la: Scule Bosch

          Prelungitorul este prins bine / corect in mandrina ? ( ghearele mandrinei preseaza pe fetele hexagonale ale prelungitorului ? ) E posibil ca biturile sa nu stea corect in prelungitor .
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • alexandru.c.neagu
            Incepator
            • 23.ian.2015
            • 2

            Răspuns la: Scule Bosch

            O sa mai verific inca o data prelungitorul daca l-am conectat corect. Bitii nu sunt problema pentru ca jocul este observabil chiar fara bit adaugat.

            Comentariu

            • Galaxy
              Membru
              • 21.dec.2012
              • 263

              Re: Scule Bosch

              E acelasi prelungitor?

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1342

                Răspuns la: Re: Scule Bosch

                Sal.
                Probabil ca nu Panzerul sau Bosch sunt problema ci prelungitorul in sine e fie strimb fie turnat intr-o parte daca intradevar l-ai prins corect in masina.
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • craciun iulian
                  Incepator
                  • 01.dec.2015
                  • 2

                  Răspuns la: Scule Bosch

                  Salut. Am un bosch rotopercutor gbh 2.26 dre. L-am desfacut ptr a pune vaselina in angrenajul mecanic iar dupa mantare aceasta merge pe toate trei regimurile doar cu percutie. Nu functioneaza gaurirea fara percutie. Sa fie ptr ca am pus vaselina in camasa pistonului sau de la piesa de comutare a regimurilor de functionare.

                  Comentariu

                  • Temelye
                    Living Legend
                    • 23.apr.2014
                    • 1342

                    Răspuns la: Scule Bosch

                    Sal. Util pt. cei ce detin flex mic Bosch 125CIE de 1500W. Atasez imagine cu cod si piesa care de obicei se duce prima la acest flex. Este vb. de bucsa de alama pe care se sprijina capatul interior al axului pe care sta discul.( Alte tipuri de flexuri mici nu au bucsa de alama,au rulment cu ace care tine mai mult) Daca scula este folosita intens in regim profi(mai ales la polizare unde se exercita apasare laterala) aceasta bucsa isi pierde din cota(se largeste) si apare joc lateral la disc. Daca se utilizeaza flexul in continuare mai mult timp,este afectat rulmentul principal de sub disc cit si angrenajele. Plus ca discul se uzeaza mai repede,aparind si frecare laterala pe disc din cauza jocului,nu numai in cant cum ar fi normal. Scula este mai neplacut de folosit,vibreaza in mina.
                    Este pacat sa se ajunga aici avind in vedere ca respectiva bucsa costa 6 lei si se schimba usor cu ajutorul unui tarod de 10x1. pur si simplu se roteste tarodul in ea cu ajutorul uni acu.si la un moment dat cind tarodul prinde si o roteste se trage afara in timp ce se roteste. Rotiti cit este strict necesar pt a nu uza cota avind in vedere ca bucsa se afla in carcasa de duraluminiu. Se scoate bucsa uzata si se impinge la loc cea noua. In regim de utilizare profi a flexului probabil e suficient daca schimbati bucsa o data pe an si cu ocazia asta verificati si starea vaselinei de la angrenaj. Eu zic ca 6 lei pe an nu e mult

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0119.jpg 
Afișări:	271 
Mărime:	147,9 KB 
ID:	624090
                    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                    Comentariu

                    • felishvet
                      Incepator
                      • 22.sep.2007
                      • 98

                      Răspuns la: Răspuns la: Scule Bosch

                      valabil si pt gws 14-150 ci. se duce mai repede la "meseriasii" care aproape se suie cu toata greutatea pe polizor si la taiere. la makitele cu rulment cu ace, bile, cilindri ce-or fi se scot cu presa din carcasa angrenajului sau se inlocuieste carcasa cu totul?

                      Comentariu

                      • spik1
                        Living Legend
                        • 20.apr.2012
                        • 2342

                        Răspuns la: Scule Bosch

                        Postat în original de craciun iulian
                        Salut. Am un bosch rotopercutor gbh 2.26 dre. L-am desfacut ptr a pune vaselina in angrenajul mecanic iar dupa mantare aceasta merge pe toate trei regimurile doar cu percutie. Nu functioneaza gaurirea fara percutie. Sa fie ptr ca am pus vaselina in camasa pistonului sau de la piesa de comutare a regimurilor de functionare.
                        msi mult ca sigur ca nu ai montat corect comutatorul!

                        Comentariu

                        • dummy_
                          Membru Marcant
                          • 16.mai.2009
                          • 662

                          Răspuns la: Scule Bosch

                          Noua achizitie - un aspirator ptr scule ( rindele , polizoare , curatenie ...)

                          Nu mi se pare extraordinar , e ok isi face treaba , mi-a placut sistemul de curatire a filtrului si faptul ca e destul de portabil fata de vechiul meu aspirator un Wapp cu 2 motoare

                          Comentariu

                          • dummy_
                            Membru Marcant
                            • 16.mai.2009
                            • 662

                            Răspuns la: Răspuns la: Scule Bosch

                            Da , la Bosch inca se folosesc bucse de alama .... toti ceilanti producatori folosesc rulmenti pe ace , ei o tin in continuare cu bucsile , am desfacut si polizoare mari care aveau bucsa de alama si pe rotor ....

                            Comentariu

                            • Temelye
                              Living Legend
                              • 23.apr.2014
                              • 1342

                              Răspuns la: Scule Bosch

                              Postat în original de dummy_
                              Noua achizitie - un aspirator ptr scule ( rindele , polizoare , curatenie ...)

                              Nu mi se pare extraordinar , e ok isi face treaba , mi-a placut sistemul de curatire a filtrului si faptul ca e destul de portabil fata de vechiul meu aspirator un Wapp cu 2 motoare
                              Da, e ok la marea parte a aplicatiilor. La taiatul de canale nu e prea pretabil datorita debitului nu f. mare de aer ( capatul furtunui este ingustat pt a limita debitul de aer ca sa nu forteze motorul si sa aiba viata lunga )dar dvs. netaind canale chiar nu va afecteaza.
                              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                              Comentariu

                              • Temelye
                                Living Legend
                                • 23.apr.2014
                                • 1342

                                Răspuns la: Scule Bosch

                                La prima vedere tinzi sa spui "uuau" ce tare, polizor mic cu motor de 1900W dar din pacate partea mecanica este aceiasi,cea de la 15-125 CIE, adica bucsa de alama (de fapt bronz grafitat) pe capatul axului si nu rulment cum ar fi normal la o scula de asemenea nivel si pret, iar partea finala din cap unde se afla rulmentul mare si iese axul M14 e tot din plastic ca de altfel cam la toate polizoarele unghiulare Bosch. Pacat de cei 1900 W (daca or fi si astia reali) Oare de ce Makita poate pune rulment in capatul axului si capul e complet din duraluminiu si Bosch-ul nu poate?
                                Scule si unelte electrice - Atelierultau.ro Bosch, Makita, Metabo, Hikoki, Einhell, Yato
                                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                                Comentariu

                                Procesare...