Scule Makita

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • bgd_stanescu
    Membru
    • 18.dec.2009
    • 204

    #76
    Răspuns la: Scule Makita

    Eu am folosit o makita 2 ani intensiv (toata casa rigips, mii de gauri in lemn, mii de gauri in metal, amestecari usoare de var, decorativa, ...etc, mii de suruburi in lemn) si nu am avut nici o poblema (exceptand faptul ca s-au "dus" acumulatorii Ni) -> cum e norocul fiecaruia
    Orice scula se poate defecta si daca o duci la un service poate are ceva banal (sau o poti desface tu si sa iti comanzi doar piesa care crezi ca e stricata).

    Eu sunt "hobby"-st la capitolul scule, dar pot sa iti zic ca din toate pe care le am, la raportul calitate-pret makita bate totul in dulapul meu (am Einhell albastru, Einhell rosu, Bosch verde, Hitachi). Cea mai mare dezamagire a fost Bosch verde si de cand am luat teapa cu o bormasina PBH2800 si cu un flex cu turatie variabila, am zis ca nu mai cumpar niciodata alte scule decat Makita.

    Comentariu

    • spik1
      Living Legend
      • 20.apr.2012
      • 2342

      #77
      Răspuns la: Scule Makita

      Sunteti mai multumit de Makita decat de Hitachi ?!!

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6868

        #78
        Răspuns la: Scule Makita

        Postat în original de spik1
        Sunteti mai multumit de Makita decat de Hitachi ?!!
        Televizoare si scule audio Hitachi am mai auzit dar Makita , inca n am mai auzit .... poate exista ?!
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • bgd_stanescu
          Membru
          • 18.dec.2009
          • 204

          #79
          Răspuns la: Scule Makita

          Postat în original de spik1
          Sunteti mai multumit de Makita decat de Hitachi ?!!
          Am de la Hitachi un fierastrau circular. Este ok, si-a facut treaba pana acum. Au produse bune. Insa, raportul calitate-pret e mult mai bun la Makita. Adica Hitachi e mult mai scump decat Makita si ofera o gama mult mai restransa de produse (cel putin in Romania).
          Mai mult decat atat, pentru circularul pe care il am de le Hitachi (C 6SS) nu am adaptor pentru aspirator (BANALUL ADAPTOR UNDE SA BAGI FURTUNUL) si am cautat doi ani la diverse magazine si nimeni nu il aduce. In final am lipit eu o teava de canalizare de 32 pe carcasa fierastraului cu un adeziv mai bun...tiganie.

          Calitate-pret fata de Makita: ia orice bormasina cu acumulatori de la Hitachi si o sa vezi ca la acelasi pret Makita are o bormasina cu cuplu mult mai mare. Eu am de la Makita DDF458RFE cu 91 Nm cuplu -> care e echivalentul la Hitachi si cat costa? La fel si la pendulare, bormasini cu percutie, circulare de masa, ...etc. Poate or fi doua-trei categorii de produse la care ar fi mai OK Hitachi...

          Comentariu

          • spik1
            Living Legend
            • 20.apr.2012
            • 2342

            #80
            Răspuns la: Scule Makita

            Postat în original de coby
            Televizoare si scule audio Hitachi am mai auzit dar Makita , inca n am mai auzit .... poate exista ?!
            Asta trebuia sa o scri pe un topic nou, langa "Alfabetizarea mesterilor" , cu titlul de genul "A da cu oistea-n gard " !!!

            Postat în original de bgd_stanescu
            Am de la Hitachi un fierastrau circular. Este ok, si-a facut treaba pana acum. Au produse bune. Insa, raportul calitate-pret e mult mai bun la Makita. Adica Hitachi e mult mai scump decat Makita si ofera o gama mult mai restransa de produse (cel putin in Romania).
            Mai mult decat atat, pentru circularul pe care il am de le Hitachi (C 6SS) nu am adaptor pentru aspirator (BANALUL ADAPTOR UNDE SA BAGI FURTUNUL) si am cautat doi ani la diverse magazine si nimeni nu il aduce. In final am lipit eu o teava de canalizare de 32 pe carcasa fierastraului cu un adeziv mai bun...tiganie.

            Calitate-pret fata de Makita: ia orice bormasina cu acumulatori de la Hitachi si o sa vezi ca la acelasi pret Makita are o bormasina cu cuplu mult mai mare. Eu am de la Makita DDF458RFE cu 91 Nm cuplu -> care e echivalentul la Hitachi si cat costa? La fel si la pendulare, bormasini cu percutie, circulare de masa, ...etc. Poate or fi doua-trei categorii de produse la care ar fi mai OK Hitachi...
            Am inteles.
            Ca raport caltate/pret si eu prefer Makita, daar Hitachi este superioara calitativ, implicit pretul.

            Comentariu

            • Benzyma
              Membru
              • 06.dec.2014
              • 103

              #81
              Răspuns la: Scule Makita

              Buna seara, am o nelamurire...As vrea sa iau pachetul asta http://www.atelierultau.ro/makita-ga...us-p-8913.html Treaba este ca eu am o bormasina impact drill de 900w si un flex Einhell albastru de 1010w cu disc de 125 mm aproape noi...cu bormasina am dat max 50 de gauri iar cu flexul nu stiu daca am taiat o ora... Acestea vreau sa le vand. Sa zicem ca iau pe ele 200-250 lei. De obicei lucrez (nu prea mult), bormasina o am de 1 an iar flexul de 1 luna...Ma gândesc ca sculele makita or sa ma tina toata viata in felul in care le folosesc eu. Am avut un flex stern cu disc de 180 care a tinut vreo 5-6 ani si inca mai mergea destul de bine dar l-am dat pe mana cui nu a trebuit. Nu stiu daca se merita sau dau atatia bani avand in vedere ca nu le folosesc cine stie ce.

              Comentariu

              • intransingentul
                Membru Marcant
                • 26.iul.2012
                • 996

                #82
                Răspuns la: Scule Makita

                Postat în original de coby
                Televizoare si scule audio Hitachi am mai auzit dar Makita , inca n am mai auzit .... poate exista ?!
                Scule Makita

                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Radio Makita 2.jpg 
Afișări:	456 
Mărime:	5,0 KB 
ID:	619767 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Radio Makita.jpg 
Afișări:	473 
Mărime:	10,1 KB 
ID:	619768
                De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                Comentariu

                • bgd_stanescu
                  Membru
                  • 18.dec.2009
                  • 204

                  #83
                  Răspuns la: Scule Makita

                  Comentariu

                  • spik1
                    Living Legend
                    • 20.apr.2012
                    • 2342

                    #84
                    Răspuns la: Scule Makita

                    Postat în original de Benzyma
                    Buna seara, am o nelamurire...As vrea sa iau pachetul asta http://www.atelierultau.ro/makita-ga...us-p-8913.html Treaba este ca eu am o bormasina impact drill de 900w si un flex Einhell albastru de 1010w cu disc de 125 mm aproape noi...cu bormasina am dat max 50 de gauri iar cu flexul nu stiu daca am taiat o ora... Acestea vreau sa le vand. Sa zicem ca iau pe ele 200-250 lei. De obicei lucrez (nu prea mult), bormasina o am de 1 an iar flexul de 1 luna...Ma gândesc ca sculele makita or sa ma tina toata viata in felul in care le folosesc eu. Am avut un flex stern cu disc de 180 care a tinut vreo 5-6 ani si inca mai mergea destul de bine dar l-am dat pe mana cui nu a trebuit. Nu stiu daca se merita sau dau atatia bani avand in vedere ca nu le folosesc cine stie ce.
                    Merita investitia !
                    Pretul este super, vei avea scule pe care te poti baza.

                    Comentariu

                    • tudosie daniel
                      Incepator
                      • 07.ian.2015
                      • 1

                      #85
                      Răspuns la: Scule Makita

                      salutare un sfat pot da pentru toti lucrez de 7 ani zalnic in domeniu constructi particular deci sculele cumparate din buzunar am inceput de jos cu scule eftine chinazari nu recomand la nimeni am un sac sa nu mai spun decate ori le-am reparat dupa am trecut la scule hitachi pret calitate nu se merita dece pentru ca material sunt de calitate dar proiectu fiecarei scule lasa de dorit cum sar spune romaneste facute fara cap cum ai pune un zidar sa faca instalati electrice cam asa au si ei proiectu pieselor iar de garantie lasa de dorit cu greu ai sa vezi scula facut la ei in garantie eu va spun ca am mers mereu tot timpu vina mea nu a lor desi toate sculele le-au venit cu aceias problema dupa am trecut la machit foarte bune si material si proiec scula fiecare lucru gandit si incheiate bine in acelas timp am luat si bosch dar la mana doua foarte bune dupa mine machita si bosch daca doriti sa cumparati merita pret calitate desi recomand machita ca pret si o gama mai mare de scule pentru constructie pentru cei care doresc cumpararea de scule non name bani aruncati la gunoi cam lafel si cu hitachi isi scoate cam doar bani si atat

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6868

                        #86
                        Răspuns la: Scule Makita

                        Pai tu executai lucrari profesioniste cu scule hobby ? Nici nu ma mir ca ti s au stricat ...
                        Referitor la Bosch - ai gresit aria si recomandarea .
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • vcranganu
                          Incepator
                          • 15.sep.2015
                          • 1

                          #87
                          Răspuns la: Scule Makita

                          Buna ziua tuturor!. Sunt nou si pana acum cateva ore v/as fi indemnat pe toti sa folositi scule Makita. Am cateva, hobby, de care sunt absolut multumit. Am patit/o cu o Pompa submersibila Makita PF4000 ( Pompa submersibila portabila pentru ape menajere, cu suspensii solide.) Dupa ce am gasit/o in scurt (undeva, la tara, intr/o basa de pivnita) si am prezentat/o la garantii, am aflat ca trebuia sa/i protejez placuta cu elemente de identificare. Disparuse seria de pe placuta si reprezentantul Makita, contactat de cei de la garantii, mi/a spus ca asta este responsabilitatea me.
                          Cu alte cuvinte, faceti o supracarcasa, in care sa introduceti pompa submersibila, ca Makita foloseste, probabil, un creion chimic, din cele vechi, pentru marcarea seriei.
                          Ma voi adresa Protectiei Consumatorului, sa vad ce ar putea face un utilizator pentru a proteja placuta. Intre timp, insa, aveti grija... nu introduceti pompele in apa!

                          Comentariu

                          • uceniculgica
                            Membru Marcant
                            • 10.ian.2013
                            • 573

                            #88
                            Răspuns la: Scule Makita

                            pentru asta nu-i de vina Makita ci legile/regulile pe care le aveti voi in Ro

                            cand ai cumparat pompa ar fi trebuit sa primesti si o brosura cu, conditiile de garantie, excluderi etc, citeste acolo sa vezi daca asta este un motiv de excludere

                            Comentariu

                            • Temelye
                              Living Legend
                              • 23.apr.2014
                              • 1342

                              #89
                              Răspuns la: Scule Makita

                              Postat în original de spik1
                              Am inteles.
                              Ca raport caltate/pret si eu prefer Makita, daar Hitachi este superioara calitativ, implicit pretul.
                              Sal. Nu vreau sa va contrazic numai de dragul de a o face dar dati-mi voie sa afirm faptul ca la modul general Makita este peste Hitachi la calitate
                              Mai ales la rotopercutante uzuale (2-3 kg) si la flexuri , Makita este peste Hitachi si spun asta mai ales din punct de vedere al fiabilitatii. Am destui cunoscuti care au luat rotopercutorul DH24PC3 de la Hitachi si dupa un timp cade percutia, nu mai bate, lucru care nu prea apare la Makita. E adevarat ca DH24PC3 are 3,3 J e mai nervos si putin mai usor ca Makita HR2470 care e cam din aceeasi clasa si are 2,7J, dar cind Makita te tine dublu nu mai conteaza acei 0,6J.
                              Eu am mers ani pe Bosch ca tot romanul dar prefer Makita din mai multe motive

                              Spor la lucru de calitate
                              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                              Comentariu

                              • dummy_
                                Membru Marcant
                                • 16.mai.2009
                                • 662

                                #90
                                Răspuns la: Răspuns la: Scule Makita

                                De peste 13 ani merg in principal pe Makita , am aproape toata gama de scule incepand la la demolatoare de 30 kg pana la masina stativa de debitat metale cu carburi metalice , de curand am achizitionat noua gama de scule cu acumulatori de 18 v , - surubelnita cu impact , rotopercutor cu 2 baterii sds plus , polizor cu motor fara carbuni , bormasina de gaurit cu si fara percutie , - sunt EXCELENTE am mai luat 2 baterii de 18 v 5 ah mai ales ptr polizor care e mare consumator de energie sii nca vro 4 de 3 ah . Am rotopercutoare mici , polizoare unghiulare cu SJS, polizor mare din 2004 , polizoare dreptr tip biax, , fereastrau sabie , demolatoare rotepercutoate sds max, drujba , si gama veche de scule cu acumulatori de 12 v , ce am reparat au fost la o makita Hr 4011c - de 2 ori rotorul ....( probabil fiinca e facut in R
                                amania ) , un rulment la un Hr 5001c , o biela manivela , rulment , bolt , si o carcasa rulment la un demolator Hm 1810 . deci consider ca si-au facut datoria si si-au scos banii
                                Bosch-ul ? nu mai cumpar vrodata ceva de la ei , la un polizor mic 125 care costa vro 1 000-1200 am avut numai probleme,in plus carcasa axului de la pinion e bucsa din bronz... inadmisibil ptr categoria aceasta de pret ...mai puneam 300 si imi luam Fein sau Flex ...de ce nu si Metabo
                                Ultima editare de dummy_; 28.ian.2016, 21:35.

                                Comentariu

                                Procesare...