Scule Makita

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1395

    Răspuns la: Scule Makita

    Am luat si un polizor Makita mic,cu disc de 125,e f indeminos si compact (avind corpul subtire,e placut de lucrat cu el) iar pretul e bun,undeva la 220 lei. Pt lucrari mai finute e excelentClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0851.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	166,2 KB 
ID:	627965Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0852.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	181,2 KB 
ID:	627966Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0853.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	185,4 KB 
ID:	627967
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      Răspuns la: Scule Makita

      Exact de-asta am si eu. Foarte multumit de el!
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1395

        Răspuns la: Scule Makita

        Postat în original de Cherubino
        Exact de-asta am si eu. Foarte multumit de el!
        Il ai de ceva timp si ai lucrat mult sau ocazional?
        Pentru majoritatea lucrarilor pe linga casa e suficient, cu conditia sa nu fie dat imprumut Orcum, Makita e clar peste Bosch la polizoare unghiulare mici. Eu a trebuit sa iau si un Bosch, nu ca imi place dar din pacate Makita nu face polizoare mici de 1900W cu disc de 150mm.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          Răspuns la: Scule Makita

          Îl am din noiembrie 2015 și n-am lucrat foarte mult cu el, dar îmi place foarte mult. La serviciu, în schimb, am un Maktek cu disc de 115 mm, cumpărat din 2003. În afară de cablul de alimentare și de perii, nu s-a schimbat nimic la el, „forjat” la greu timp de aproape 14 ani și merge și în prezent „ca uns”. Mai avem la serviciu și un Bosch cu disc de 125 mm, de prin 2011 (dacă nu mă înșel). Deja a fost la reparat în service de vreo 4 sau 5 ori.
          Într-adevăr, Bosch nu se compară cu Makita.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1395

            Răspuns la: Scule Makita

            Am desfacut reductorul la flexul Makita GA9050 ce l-am cumparat de curind in ideea sa ma asigur ca are vaselina. Mai pot fi cazuri (rare, e drept) in care din varii motive nu au vaselina din fabrica. Acesta avea si inca din belsug in sensul ca era plin, ceea ce cam desfinteaza mitul ca sa fie vaselina putina ca asfel se incalzeste. Cum spuneam era plin ochi si vaselia este un galben-portocala. Atasez imagini.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0855.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	184,3 KB 
ID:	627999Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0856.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	223,0 KB 
ID:	628000Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0857.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	205,9 KB 
ID:	628001
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • dummy_
              Membru Marcant
              • 16.mai.2009
              • 670

              Răspuns la: Răspuns la: Scule Makita

              Astazi am schimbat si un rulment la polizorul cu acumulatori de 18 v care incepuse sa faca zgomot , scula este in garantie dar nu imi permiteam sa astept cateva saptamani pentru 15 ron .
              Ca si constructie e destul de ok , rotorul e fabricat din tole puternic magnetizate si au prostul obicei de a atrage orce impuritate metalica orcum e interesant cum un motor asa mic poate sa livreze o putere echivalenta unui polizor de 850-1000 W Bateriile de 5 Ah tin cam 15 min deci le cam solicita dar dintre polizoare pentru lucrari usoare e preferatul meu din cauza ergonomiei si portabilitatii .

              Comentariu

              • dummy_
                Membru Marcant
                • 16.mai.2009
                • 670

                Răspuns la: Răspuns la: Scule Makita

                Postat în original de Temelye
                Am desfacut reductorul la flexul Makita GA9050 ce l-am cumparat de curind in ideea sa ma asigur ca are vaselina. Mai pot fi cazuri (rare, e drept) in care din varii motive nu au vaselina din fabrica. Acesta avea si inca din belsug in sensul ca era plin, ceea ce cam desfinteaza mitul ca sa fie vaselina putina ca asfel se incalzeste. Cum spuneam era plin ochi si vaselia este un galben-portocala. Atasez imagini.[ATTACH=CONFIG]96922[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]96923[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]96924[/ATTACH]
                Sa il folsesti sanatos , imi place rulmentul hotarat de pe coroana , e facut sa preia sarcinile Vad ca acuma si makita a inceput sa foloseasca procedeul de fabricare a coroanelor de angrenare din pudra metalica , e mai ieftin dar nu ofara aceeasi rezistenta ca cele mai vechi care erau taiate prin procedee mecanica

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1395

                  Răspuns la: Scule Makita

                  Din pudra metalica? Si prin ce procedeu o fac metal masiv?
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  • dummy_
                    Membru Marcant
                    • 16.mai.2009
                    • 670

                    Răspuns la: Scule Makita

                    Postat în original de Temelye
                    Din pudra metalica? Si prin ce procedeu o fac metal masiv?
                    E vb de o noua tehnologie care a aparut relativ de curand dar care reduce semnificativ costurile de prelucrare , in principal se ia pudra metalica dedicata se toarna in forme si se incalzeste la temperatura si presiune prestabilita in care efectiv pudra fuzioneaza si rezulta piesa , procedeul e ff bun fiinca se pot obtine piese complicate , dar rezistenta materialului nu mai e acceasi fata de o piesa strunjita si forjata dintr-o singura bucata de metal masiv , Se poate observa ff usor daca studiezi dintii de angrenare a coroanei care par turnati

                    Comentariu

                    • dummy_
                      Membru Marcant
                      • 16.mai.2009
                      • 670

                      Răspuns la: Scule Makita

                      Revizie Makita Hr 5001c.
                      Scula din anul 2000 folosita destul de mult , cam 2-3 perechi de carbuni schimbati anual la ia .
                      Am o piesa fisurata care necesita inlocuire 9 260 ron ) , cu ocazia asta o sa schimb tot ce inseamna garnituri si oringuri , si mai am un rulment pe care l-am deteriorat la demontare ...... Ce mi-a placut e calitatea pieselor si tratamentul lor , dupa 17 ani de folosite gradul de uzura e minim , pacat ca nu se mai produc genul acesta de scule intradevar fabricate in Japonia . Mai am o Makita Hr 4011 c ce vo 10 ani dar am schimbat la ia 2 rotoare si inca cateva piese , toti rulmentii din ia sunt chinezesti si asta e de fapt cauza principala a uzurii premature ...
                      Mi-am comandat un Hilti te 80 sunt curios de diferentele dintre ele ...
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • Temelye
                        Living Legend
                        • 23.apr.2014
                        • 1395

                        Răspuns la: Scule Makita

                        Da, mai mare dragul sa lucrezi cu Makita made in Japan, dar la noi sunt rare, gasesti numai o cota mica din gama totala. Nu stiu daca merita Hilti, raportul pret-calitate e cel mai bun la Makita. Hilti au acel contor care te obliga sa le faci cite o vizita contra-cost.
                        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                        Comentariu

                        • dummy_
                          Membru Marcant
                          • 16.mai.2009
                          • 670

                          Răspuns la: Scule Makita

                          Postat în original de Temelye
                          Da, mai mare dragul sa lucrezi cu Makita made in Japan, dar la noi sunt rare, gasesti numai o cota mica din gama totala. Nu stiu daca merita Hilti, raportul pret-calitate e cel mai bun la Makita. Hilti au acel contor care te obliga sa le faci cite o vizita contra-cost.
                          Am inteles ca se poate baypassa...voi vedea... o sa merg miercuri sa probez scula .sunt curios daca incearca sa ma fraiereasca ..
                          Pretul de vanzare e de 1900 ron daca e ok dpdv tehnic eu zic ca merita . M-am uitat sa cumpar o makita Hr 5001c noua in tara din pacate nu am gasit si pe dincolo e 4500 ron ...

                          Comentariu

                          • dummy_
                            Membru Marcant
                            • 16.mai.2009
                            • 670

                            Răspuns la: Răspuns la: Scule Makita

                            Postat în original de dummy_
                            Revizie Makita Hr 5001c.
                            Scula din anul 2000 folosita destul de mult , cam 2-3 perechi de carbuni schimbati anual la ia .
                            Am o piesa fisurata care necesita inlocuire 9 260 ron ) , cu ocazia asta o sa schimb tot ce inseamna garnituri si oringuri , si mai am un rulment pe care l-am deteriorat la demontare ...... Ce mi-a placut e calitatea pieselor si tratamentul lor , dupa 17 ani de folosite gradul de uzura e minim , pacat ca nu se mai produc genul acesta de scule intradevar fabricate in Japonia . Mai am o Makita Hr 4011 c ce vo 10 ani dar am schimbat la ia 2 rotoare si inca cateva piese , toti rulmentii din ia sunt chinezesti si asta e de fapt cauza principala a uzurii premature ...
                            Mi-am comandat un Hilti te 80 sunt curios de diferentele dintre ele ...
                            Cu ocazia zilelor astea libere mi-am terminat si revizia la masina , e gata asamblata si pregatita de lucru .
                            Costul total al pieselor -450 ron , am schimbat aproape tot ce insemna garnituri , inclusiv cele de pe piston , bolt de antrenare si cel de impact , ce e interesant e ca pe boltul de impact peste oringuri se mai pune 2 garnituri metalizate . Rotorul dupa 17 ani de functionare 2 perechi de carbuni schimbati/an da semne de imbatranire la partea de bobinaj/infasurari perii colectoare unde rasina si lacul original s-a sablat , i-am dat eu cateva randuri de lac de barca peste dar probabil in 3-4 ani o sa cedeze
                            orcum si-a facut datoria intre timp probabil o sa orientez sa cumpar altamasina in stare buna asfel incat sa am piese de schimb .
                            Prefer acest model decat cele noi cu tot felul de functii antii vibratii ,soc ... in primul rand fiinca sunt fiabile au o calitate a constructiei ff buna si se mai produc piese de schimb . Punctul slab la Hr 5001c este bucsa mandrinei , dispozitivul care tine rolele in suportul port-scula care se fisureaza si necesita inlocuire .( fisurarea se produca in momentul cand dalta /burchiul ramane blocat si incepem sa fortam in lateral pentru deblocare aplicand forta asupra piesei . )
                            Calitatea constructiei carcasei mie personal mi se pare mai buna decat la Hilti te 80 , plasticul e mai dur si mai bine incheiat e mai bine echilibrata , dar e cu 2 kg mai grea .
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • dummy_
                              Membru Marcant
                              • 16.mai.2009
                              • 670

                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Scule Makita

                              Am comandat de pe net o Makita Hr 5001c pentru piese de schimb masina am scoso la 300 ron .
                              E mai noua ca si an de fabricatie 2006, azi m-am apucat si am demontat-o imi trebuia dispozitivul portscula care la mine prezenta o uzura destul de mare si se mai intampla sa imi cada una din rolele de ghidaj in interior si mi se bloca burghiul .piesa noua in magazin e vro 500 ron deci mi-am scos banii
                              Prin urmare sunt asigurat pe urmatorii 7-8 ani pentru acest model

                              Comentariu

                              • mariusbzro
                                Incepator
                                • 20.oct.2012
                                • 23

                                Răspuns la: Scule Makita

                                Dupa ce mi-am luat bormasina cu acumulatori, as vrea sa-mi iau si un ciocan rotopercutor tot pentru treburi casnice la bloc ocazional.

                                Vreau sa fie usoara. M-am gandit la Makita HR1830. Am gasit pe unele site-uri ca modelul acesta are 1,6 Kg. Pe altele 1,9 kg. Oricum mai usor decat celelalte. Gauri cu diametrul mai mare de 10mm nu cred ca am nevoie. Il iau sa pun un raft, o biblioteca, etc. Perete de beton.

                                Functia de daltuire nu-mi trebuie.

                                Este fiabil Hr 1830 sau trebuie alt model? HR 2230, Hr 2630, etc. Ma gandesc ca cele mai mari sunt pentru gauri cu diametru de 16-18-26 mm.
                                Nu e cazul la mine.

                                Comentariu

                                Procesare...