Recomandare bormasina lucrari gipscarton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ciubuc1x
    Incepator
    • 24.dec.2010
    • 70

    #16
    Re: Recomandare bormasina lucrari gipscarton

    Postat în original de knoxville23
    Salut,vreau sa achizitionez o bormasina pt infiletat rigips dar nu una dedicata doar pt acest lucru.Ma gindeam la o bormasina infiletat sau/si gaurit Bosch/Skill dar nu stiu ce specificatie trebuie sa aiba.nr turatii,puterea,cuplul?
    lucrez in constructii si folosesc bormasina STERN .am una de 3 ani i-am schimbat carbunii si face servici.nu costa decat 75 ron

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13008

      #17
      Eu mi-am facut treaba cu un Skil 2502 cu 2 acumulatori, cu incarcare rapida ~ 1 ora.
      Fișiere Atașate
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • felishvet
        Incepator
        • 22.sep.2007
        • 98

        #18
        6413 nu e masina cu percutie! Azi vrei sa gauresti in metal sau caramida, maine infiletari samd. Eu zic sa strangi putin cureaua si sa cumperi ceva cat de cat polivalent si de calitate. Daca bricolezi si esti la rigips crezi ca doar la lucrarea asta o vei folosi si apoi o pui in vitrina? Dar chitul de rosturi si gletul il prepari la coada de matura? Sper ca nu am fost gresit inteles dar peste un timp vei dori sa faci mai mult cu scula aia si vei constata ca e subdimensionata ssau chiar incompatibila!

        Comentariu

        • DYC
          Membru Marcant
          • 28.iul.2008
          • 387

          #19
          6413 este masina de gaurit, nu este potrivita pt. infiletari deoarece nu are putere la turatii scazute, nu recomand
          Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
          vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

          Comentariu

          • knoxville23
            Incepator
            • 21.oct.2010
            • 48

            #20
            m-ati bagat in ceata si mai rau...
            sa o luam babeste,ce anume e necesar pt infiletari in rigips si ce e necesar pt gaurire?

            Comentariu

            • DYC
              Membru Marcant
              • 28.iul.2008
              • 387

              #21
              Pt infiletari in rigips/lemn etc. trebuie o masina care sa nu aiba turatie mare (in cazul in care nu are limitator de adancime asemeni lui 6827) si sa aiba limitator de cuplu ( asemeni lui 6271) .
              Pt. gaurit trebuie o masina care sa aiba turatie si mandrina cu bacuri -> 6413

              Ca si concluzie: 6827 este perfecta pt infiletari in rigips, nu este buna pt gaurit.
              6413 este buna pt. gaurit/amestecat cantitati mici de material, nepotrivita pt. insurubari
              6271 se poate folosi la ambele operatiuni pt. ca are limitator de cuplu pt. infiletari si avand 2 viteze 400/1300rpm are si putere dar si viteza suficienta pt. gaurire; din pct de vedere al acumulatorilor 4-5 ani de zile nu aveti probleme cu ei.
              Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
              vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

              Comentariu

              • apanoiu
                Membru Marcant
                • 10.mai.2010
                • 643

                #22
                Subscriu la ce a spus DYC, cu singura mentiune ca pt lucrari de dimensiuni mici nu este asa util ambreiajul, eu cel putin nu am simtit nevoie deoarece bormasina cu accu are si frana si poti controla usor cat sa insurubezi.

                Exista scule care sa aibe control mai fin de 1Nm ? de multe ori am avut nevoie de control mai fin pe plaje mai mici de 5Nm.
                DIY

                Comentariu

                • chris1975
                  Incepator
                  • 21.sep.2010
                  • 28

                  #23
                  Răspuns la: Recomandare bormasina lucrari gipscarton

                  Pt lucrari in gips carton se poate folosi foarte bine o surubelnita Skil 6222 cu cablu.Este ieftina,are ambreiaj si poate fi folosita si la gaurit usor. Pe mine ma intereseaza daca Makita 6827 poate fi folosita la montat tabla de 0,5-0,6mm pe casa, daca are putere sa strapunga cu surubul 3-4 table. Skil 6222 nu se preteaza sub nici o forma la asa ceva datorita motorului de doar 100w.

                  Comentariu

                  Procesare...