Recomandare bormasina lucrari gipscarton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • knoxville23
    Incepator
    • 21.oct.2010
    • 48

    Recomandare bormasina lucrari gipscarton

    Salut,vreau sa achizitionez o bormasina pt infiletat rigips dar nu una dedicata doar pt acest lucru.Ma gindeam la o bormasina infiletat sau/si gaurit Bosch/Skill dar nu stiu ce specificatie trebuie sa aiba.nr turatii,puterea,cuplul?
  • apanoiu
    Membru Marcant
    • 10.mai.2010
    • 643

    #2
    Cauta pe youtube sa vezi cum functioneaza asa o scula.
    Daca ai nevoie doar pt la tine acasa poti face treaba cu o bormasina clasica sau cu acumulatori. Eu asa am facut si am avut spor suficient. Mai mult te chinui cu taiatul si cu alinierea profilelor decat cu insurubatul.
    DIY

    Comentariu

    • felishvet
      Incepator
      • 22.sep.2007
      • 98

      #3
      Pentru o lucrare home use foloseste un limitator turnat (aprox 80 ron) care se monteaza pe orice mandrina cu bacuri.Daca ai bani foloseste o surubelnita electrica cu limitator de adancime cu turatie mai mica dar cuplu mai mare (ai zis ca nu vrei sa fie dedicata pt rigips), gen mak fs 2500 sau bsh 6-25 te. Le poti folosi si pt placari cu osb , lambriuri, infiletari in general in serie cu nr mare de suruburi raportat la timp, dar sunt cam scumpe - cam 700 ron. Ceva mai ieftin ar fi skil 6222AA. Dar uita-te pe youtube (cauta drywall screwdriver). Succes !

      Comentariu

      • knoxville23
        Incepator
        • 21.oct.2010
        • 48

        #4
        pt doar 100 mp rigips nu cred ca-mi permit o autofiletanta ,desi am lucrat cu una si stiu cit de mult iti usureaza munca.de asemenea vreau o scula cu fir si sa aiba posibilatea de a varia viteza.e o optiune interesanta Skil-ul acela dar mai sap dupa ceva mai puternic,cei doar 100 w imi par cam putini.
        vroiam sa va mai intreb ceva,pot lua in calcul si o bormasina cu percutie?sau percutia ii taie din precizia/acuratetea de insurubare?intreb pt ca am gasit o scula MacAllister -Ciocan rotopercutor utere: 600 W,percuţie max.: 52.200 min-1,diametru gaurire max. lemn/beton/oţel 28/13/10 mm,greutate: 2,2 kg (cu accesorii).Nu imi place ca e un pic cam grea dar ofera 5 ani garantie.

        Comentariu

        • Seni
          Living Legend
          • 05.mar.2006
          • 3481

          #5
          greutatea si marimea sculei isi va spune cuvantul...
          orienreaza-te la ceva usor.

          Comentariu

          • da_n
            Banned
            - Exclus de pe forum -
            • 10.mai.2009
            • 1226

            #6
            Postat în original de knoxville23
            pt doar 100 mp rigips [...]Ciocan rotopercutor[...]ofera 5 ani garantie.
            la asa garantie merita, dar nu are nimic de-a face cu rigipsul

            Comentariu

            • apanoiu
              Membru Marcant
              • 10.mai.2010
              • 643

              #7
              Nu iti permiti o bormasina cu acumulator pe care sigur o vei folosi inca 3-4 ani dar vrei sa platesti pentru o scula care are utilizare limitata?
              Ce buget ai? O bormasina cu accu gasesti incepand cu 500 ron ceva bun. Am vazut la o promotie un aeg in brico si mi-a placut.

              Nu este nevoie de puteri fantastice pt insurubare in rigips.
              DIY

              Comentariu

              • felishvet
                Incepator
                • 22.sep.2007
                • 98

                #8
                Postat în original de knoxville23
                pt doar 100 mp rigips nu cred ca-mi permit o autofiletanta ,desi am lucrat cu una si stiu cit de mult iti usureaza munca.de asemenea vreau o scula cu fir si sa aiba posibilatea de a varia viteza.e o optiune interesanta Skil-ul acela dar mai sap dupa ceva mai puternic,cei doar 100 w imi par cam putini.
                vroiam sa va mai intreb ceva,pot lua in calcul si o bormasina cu percutie?sau percutia ii taie din precizia/acuratetea de insurubare?intreb pt ca am gasit o scula MacAllister -Ciocan rotopercutor utere: 600 W,percuţie max.: 52.200 min-1,diametru gaurire max. lemn/beton/oţel 28/13/10 mm,greutate: 2,2 kg (cu accesorii).Nu imi place ca e un pic cam grea dar ofera 5 ani garantie.
                Dupa aprox 5 ore de tinut 6-25 te deasupra capului ma cam incomoda greutatea masinii (1.5 kg), dar la 2.2 kg? Bormasina cu percutie se poate folosi la infiletari dak are control electronic al turatiei(variator). O solutie viabila e 6827 de la makita. Am vazut-o la lichidare stoc la 450 ron.

                Comentariu

                • DYC
                  Membru marcant
                  • 28.iul.2008
                  • 386

                  #9
                  Pt rigips/insurubat este ideala 6827, insa are prindere hexagonala deci nu va ajuta si la gaurit neavand mandrina cu bacuri. Pretul este f. bun, 360 RON am gasit o lichidare de stoc la un magazin online.
                  Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                  vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                  Comentariu

                  • apanoiu
                    Membru Marcant
                    • 10.mai.2010
                    • 643

                    #10
                    daca nu are mandrina isi pierde din utilitate.
                    Pentru uz casnic chiar nu merita.
                    DIY

                    Comentariu

                    • felishvet
                      Incepator
                      • 22.sep.2007
                      • 98

                      #11
                      Ramane de discutat problema! Exista burghie pt lemn si metal cu coada 1/4 si cu "gat". Sincer nu stiu daca 6827 are cuplu si dak poate sa suporte fortele care apar. Dak ar fi sa luam in calcul termenul de bormasina e cam greu sa le folosesti mult timp la infiletari deasupra capului (au greutatea aproape de 2 kg). La rigips am folosit odata combinatia tipic romaneasca k merge si asa (bormasina+limitator turnat cu bit ph2 de la bosch) si am ciupit cateva coli din cauza ca se ducea surubul intr-o parte. Dak vrei sa dea si gauri clar iti trebuie o bormasina.
                      Dyc cred ca ne-am uitat pe acelasi site dar era 360 fara tva !!!!!!!

                      Comentariu

                      • felishvet
                        Incepator
                        • 22.sep.2007
                        • 98

                        #12
                        Pana la urma dyc aveai dreptate : 360 pret shock. In cazul asta merge combinatia 6827 pentru majoritatea insurubarilor din casa si o bormasina ieftina no name sau bosch verde, maktek si esti gospodar de-a binelea. Sau cumperi hp 1620 (370 ron) si atat.

                        Comentariu

                        • DYC
                          Membru marcant
                          • 28.iul.2008
                          • 386

                          #13
                          Corect, o masina care doar sa gaureasca nu trebuie sa fie de prea mari pretentii, un no-name e ok pe langa casa. Daca arede pus rigips 6827 e ideala; va puteti orienta si spre 6271/6281, am vazut ca sunt cam 550 ron cu 2 acumulatori, este o masina ideala pe langa casa parerea mea.
                          Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                          vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                          Comentariu

                          • knoxville23
                            Incepator
                            • 21.oct.2010
                            • 48

                            #14
                            Sa stabilim citeva detalii:
                            -nu sunt amatorul sculelor cu acumulator desi ce am vazut pe piata pina acum chiar m-au pus pe ginduri;
                            -nu-mi permit sa dau 350-400 pe o autofiletanta pe care nu o voi folosi decit o singura data.

                            Am gasit pina acum o Makita 6413 la 270 roni dar stau in dubii daca sa o iau sau nu.

                            Comentariu

                            • Seni
                              Living Legend
                              • 05.mar.2006
                              • 3481

                              #15
                              ce te retine? eu zic ca merita pentru ce ti-ai propus, are greutate redusa...

                              Comentariu

                              Procesare...