Dalti SDS plus rupte

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • komy
    Membru Marcant
    • 22.iul.2008
    • 441

    Dalti SDS plus rupte

    Va salut si va cer sfatul cu privire la utilizarea daltilor sds plus.
    In prezent realizez instalatia electrica la un ap cu 3 camere. Eu fac canalele cu bosch gnf 35 cu adancime de 20-25 si colegul meu vine din urma si curata canalele. Pentru asta foloseste un Makita hr2810 in aproape nou sau un makita hr2470 nou. Treaba e ca in 2 zile a rupt 4 dalti sds plus. O dalta Bosch longlife, o dalta HITACHI, una Makita dar cred ca hobby si una noname. Toate s-au rupt din partea de prindere.
    Colegul meu e om serios, lucram de mult timp impreuna si nu da cu roto de beton sau lucruri de genul asta si am 100% incredere in el ca nu strica INTENTIONAT daltile. Tin sa precizez ca le-a folosit in roto cu dalta pe orizontala nu pe verticala.
    Ce face gresit??? Caci in ritmul asta ... ajungem sa dam profitul pe dalti.
    Fișiere Atașate
    Imi place lumina!
  • DYC
    Membru Marcant
    • 28.iul.2008
    • 388

    #2
    Personal cred ca este vorba de fortare laterala, portscula masinilor nu are ce defect sa aiba ca sa le rupa asa.
    Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
    vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

    Comentariu

    • Adamescu Ion
      Living Legend
      • 21.sep.2008
      • 1104

      #3
      Si eu cred ca este vorba de solicitari la incovoiere.

      Am vazut in urma cu doi ani o trusa dedicata canalelor. In vara asta cred ca o voi vedea din nou si atunci va spun despre ce este vorba. Retin ca avea o dalta asemanatoare cu cea din atasament.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • komy
        Membru Marcant
        • 22.iul.2008
        • 441

        #4
        Dupa ce am mai vorbit cu colegul meu, toate evenimentele cand s-a rupt au avbut acelasi tipar, si anume cand se executatu canale deasupra capului. Colegul a recunoscut ca ar putea fi vorba si de o forta laterala, si anume a cam impins si de manerul din mijloc. O sa vedem pe viitor daca mai exista astfel de evenimente.
        Multumesc pentru raspuns.
        Imi place lumina!

        Comentariu

        • dummy_
          Membru Marcant
          • 16.mai.2009
          • 670

          #5
          Postat în original de komy
          Dupa ce am mai vorbit cu colegul meu, toate evenimentele cand s-a rupt au avbut acelasi tipar, si anume cand se executatu canale deasupra capului. Colegul a recunoscut ca ar putea fi vorba si de o forta laterala, si anume a cam impins si de manerul din mijloc. O sa vedem pe viitor daca mai exista astfel de evenimente.
          Multumesc pentru raspuns.
          La lucrarile de daltuire forta de inpingere a masinii nu trebuie sa fie exagerata ,masina isi face singura treaba , inca nu am patit sa mi se rupa vro dalta , in schinb am rupt un spit hex de 28 mm la pikamar ( era foarte frig afara , -25-27 grade si probabil asta a fost motivul )

          Comentariu

          • griiulian.
            Incepator
            • 17.iun.2011
            • 6

            #6
            Re: Dalti SDS plus rupte

            Postat în original de komy
            Va salut si va cer sfatul cu privire la utilizarea daltilor sds plus.
            In prezent realizez instalatia electrica la un ap cu 3 camere. Eu fac canalele cu bosch gnf 35 cu adancime de 20-25 si colegul meu vine din urma si curata canalele. Pentru asta foloseste un Makita hr2810 in aproape nou sau un makita hr2470 nou. Treaba e ca in 2 zile a rupt 4 dalti sds plus. O dalta Bosch longlife, o dalta HITACHI, una Makita dar cred ca hobby si una noname. Toate s-au rupt din partea de prindere.
            Colegul meu e om serios, lucram de mult timp impreuna si nu da cu roto de beton sau lucruri de genul asta si am 100% incredere in el ca nu strica INTENTIONAT daltile. Tin sa precizez ca le-a folosit in roto cu dalta pe orizontala nu pe verticala.
            Ce face gresit??? Caci in ritmul asta ... ajungem sa dam profitul pe dalti.
            eu folosesc dalti cu varf ascutit (spit)sau uneori spirale de 8-10mm cu piatra uzata sau fara piatra. in felul acesta solcit mai putin bormasina. spitul a ramas bont la cate canale a facut. l-am ascutit cu flaxul si tot nu ma lasat pana acum

            Comentariu

            • bassu
              Membru Marcant
              • 25.nov.2008
              • 475

              #7
              Raspunsul corect poate fi cel de mai sus. Am patit acelasi lucru si nu am gasit alta explicatie decat cea cu fortarea in plan. Daca in schimb o folosesc pe cea lingura (dalta) nu se intampla nimic negativ. Si apopo de dalti am vazut pe net o dalta care este ca cea lingura dar are doua aripioare pe laterale ca sa nu alunece in interiorul canalului. Stie cineva cum se numeste?

              Comentariu

              • leon
                Membru Marcant
                • 19.sep.2006
                • 903

                #8
                Postat în original de bassu
                ...am vazut pe net o dalta care este ca cea lingura dar are doua aripioare pe laterale ca sa nu alunece in interiorul canalului. Stie cineva cum se numeste?
                Dalta cu aripi

                Comentariu

                • Habib
                  Membru
                  • 23.mai.2007
                  • 195

                  #9
                  Eu am de aproximativ 3 ani o dalta la fel ca cea postata de Domnul Adamescu Ion,ce pot spune in totzi atatea ani si-a facut treaba cu brio.Se preteaza bine numai in caramida in beton nu ai ce face cu ea sunt pe diferite marimi.Dalta este de Makita si pana acum a rezistat.Va salut

                  Comentariu

                  • komy
                    Membru Marcant
                    • 22.iul.2008
                    • 441

                    #10
                    Saptamana trecuta am mai lucrat un ap de beton, in care colegul a rupt inca 3 dalti. Ne-am hotarat sa nu mai dam banii pe hitachide 30 lei si sa luam de prin bazar cu 8 lei. La caramida si bca alea de 8 lei fac treaba, iar la beton, poa sa rupa si 4, ca ajung la pretul uneia.
                    Imi place lumina!

                    Comentariu

                    • apanoiu
                      Membru Marcant
                      • 10.mai.2010
                      • 643

                      #11
                      Poate este timpul sa treci la SDS-MAX. Alea nu se rup cu una cu doua
                      Greutatea sculei insa poate fi un inconvenient.
                      Eu la SDS-max simt o rigiditate mai mare la ansamblul scula-dalta decat la SDS plus

                      Mie in piata mi s-a spus sa fiu atent cu daltile ca daca le forjezi prea tare nu le mai poti scoate din portscula... asa ca atentie totusi la calitate
                      DIY

                      Comentariu

                      • komy
                        Membru Marcant
                        • 22.iul.2008
                        • 441

                        #12
                        acum mi-am luat pentru coleg niste dalti de 8,5 lei din Hofenbach-Bucuresti care la mine in Bazar erau 15 lei. Cred ca in BCA sau in caramida nu o sa fie problema sa se rupa in port scula, dar daca se rup, desfacem toata mandrina, scoatem restul de dalta, ungem un pic si o asamblam la loc. Macar sa ii facem si o ungere daca tot tragem de roto in stil profi.
                        Imi place lumina!

                        Comentariu

                        • DYC
                          Membru Marcant
                          • 28.iul.2008
                          • 388

                          #13
                          Postat în original de komy
                          acum mi-am luat pentru coleg niste dalti de 8,5 lei din Hofenbach-Bucuresti care la mine in Bazar erau 15 lei. Cred ca in BCA sau in caramida nu o sa fie problema sa se rupa in port scula, dar daca se rup, desfacem toata mandrina, scoatem restul de dalta, ungem un pic si o asamblam la loc. Macar sa ii facem si o ungere daca tot tragem de roto in stil profi.
                          Mare grija cu siguranta care tine suportul boltului de impact, aceea se schimba la fiecare demontare pt ca se deformeaza!
                          Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
                          vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

                          Comentariu

                          • urduban
                            Incepator
                            • 08.sep.2008
                            • 37

                            #14
                            dc la indepartarea betonului din canelul taiat nu folositi niste spirale 8-10 mm nu foarte scumpe 5-10 lei bucata nu de la bosch sau alpen sau hilti etc....

                            datorita pastilei de vidia penetreaza mai bn betonul si pe protiuni mai mici cea ce o dalta nu o face plus ca ca nu fortati atat de tare scula de daltuire

                            Comentariu

                            • komy
                              Membru Marcant
                              • 22.iul.2008
                              • 441

                              #15
                              Zilele trecute am rupt si EU prima dalta sds plus. Era un Hitachi de 30 lei de care am tras serios(mai ca nu se stia daca era dalta sau spit) vreo 2 luni.
                              Cat despre daltile rupte de colegul, a mai rupt vreo 3, dar mi-am dat seama de motiv.
                              El are 1,80 si cand curata canalele de TV(eu pun TV-ul la 10 cm de plafon si curentul la 30 cm) are o pozitie incomoda si cam se chinuie. Deci, am cam depistat problema. Solutia mea a fost sa cumpar pentru coleg doar dalti Tmax de 8 lei bucata.
                              Imi place lumina!

                              Comentariu

                              Procesare...