Scule Ryobi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • karka
    Incepator
    • 15.nov.2011
    • 14

    Scule Ryobi

    Salut,

    Am achizitionat de curand 4 scule Ryobi. Va rog sa imi spunet, daca se poate, ce parer aveti despre acest producator.
    Am de gand sa le folosesc in regim DIY si ma intreb daca am facut o alegere buna...





    Multumesc,
    Bogdan
  • DeCasa
    Membru
    • 09.mar.2008
    • 158

    #2
    Mai degrabă ar trebui să ne împărtășești tu experiența. Pot să îți spun că Ryobi sunt o marcă japoneză de tradiție în domeniu. Cred că sunt OK.
    Face parte din același grup de firme cu Milwaukee și AEG, mărci de prestigiu în domeniul uneltelor.

    Judecînd strict după specificații putem spune următoarele:
    - flexul are putere cam mică dar, pentru treburile de pe lângă casa e bun
    - mașina de găurit și înșurubat are doar o viteză (asta înseamnă că mai mult o să o folosiți la înșurubat decît la dat găuri), iar bateria are doar 1,2 Ah, adică ține mai puțin (este oricum relativ, eu am o makita cu exact acelasi amperaj si sunt extrem de mulțumit de durata bateriei - aprox. 250 de șuruburi de 5 cu o baterie). Cuplu destul de mic. La plusuri aș menționa faptul că vine cu 2 baterii și că sunt Li-ion.
    - la mașina de găurit este binevenita reglarea turației. Are o putere mare judecând după cei 1100W aspirați (dar asta nu întotdeauna înseamnă și putere mare degajata)
    - fierăstrăul are cea mai bună fisa tehnica. Este puternic, rămâne de văzut dacă este și precis.

    Cred că pentru lucrul pe langa casă pot fi o buna alegere. Este stiut că nu ai nevoie de scule profi, adica nu merita sa cheltui bani multi pe o scula care nu lucrează pana la 8 ore pe zi. Pe de alta parte e bine ca ai evitat mărcile ieftine de prin supermarket (Einhell, Budget etc.) care sunt mai degrabă de unica folosință. Eu m-am ars cu ele.
    Eu aș fi curios să știu cum se compară cu Black & Decker.

    Spor la treaba.

    Comentariu

    • karka
      Incepator
      • 15.nov.2011
      • 14

      #3
      Da, nu am urmarit sa iau scule profi pentru ca nu am la ce sa le folosesc in regimul pentru care au fost construite si oricum nu aveam bani pentru asa ceva. Am cautat sa iau ceva dintr-o clasa hobby peste medie si sper ca am nimerit-o. O sa am grija ca atunci cand le folosesc sa utilizez si consumabile de calitate ca sa nu le omor inutil.
      Stiu ca Ryobi sunt aproape necunoscute la noi si sper sa nu fi facut o alegere gresita...

      Comentariu

      • DeCasa
        Membru
        • 09.mar.2008
        • 158

        #4
        Apropo, poți să ne spui și la ce preturi le-ai cumparat. Sunt curios daca sunt, ca pret, peste sau sub black&decker.

        Și neapărat să ne spui cît de bine funcționează. Părțile bune, dar mai ales minusurile.

        Comentariu

        • stefan1
          Membru Marcant
          • 20.sep.2009
          • 346

          #5
          Pe mine m-ar interesa un circular de mana Ryobi, am vazut si imi place cum arata ,are cineva, se merita sa dau banii pe el sau sa ma orientez spre altceva ?

          Comentariu

          • karka
            Incepator
            • 15.nov.2011
            • 14

            #6
            Cred ca sunt peste. Eu le-am luat refurbished, de la o firma care nu mai vinde in Romania.
            Insurubatoarea cu acumulatori: 150 Ron, o gasesti la pe net in cateva locuri la 500-600 Ron
            Flex - nu stiu pretul, l-am primit cadou - pe net vad ca e 230 Ron
            Bormasina - 250 Ron - pe net e 480 Ron
            Pendular - 180 Ron - pe net e 410 Ron

            Comentariu

            • felishvet
              Incepator
              • 22.sep.2007
              • 98

              #7
              banuiesc ca variantele green sunt mai bune decat cele albastre! am cautat un circular dar pretul e cam maricel aproape de bosch verde; credeti ca se pot compara?

              Comentariu

              • karka
                Incepator
                • 15.nov.2011
                • 14

                #8
                Cele albastre sunt modele vechi, acum sunt galben/verzi toate.
                Bosch verde sunt tot hobby si din cate am auzit eu nu sunt stralucite.

                Comentariu

                • felishvet
                  Incepator
                  • 22.sep.2007
                  • 98

                  #9
                  ma interesa circularul 1266hg. nasol ca la noi doar un site le comercializeaza nu dau nume dar scump 466 ron. Afara e 80 pounds cu tot cu vat aprox 400. bosch verde e ok dar doar la modelele de top care sunt derivate din modelele albastre low entry putin "saracite"! spun scump deoarece pti prinde o oferta pe makita la doar max 100 ron peste pretul de mai sus si sincer nu se compara. Am vazut ca service-ul se asigura doar intr-o singura localitate ceea ce este un minus dar la preturile la care le-ai luat sunt best. sa le folosesti sanatos!

                  Comentariu

                  • karka
                    Incepator
                    • 15.nov.2011
                    • 14

                    #10
                    Am garantie un an de zile de unde le-am luat.
                    Partea buna e ca la Ryobi pe site gasesti pentru orice scula schema explodata si toate codurile de repere. Asa ca, la urma urmei, iti poti comanda piesele direct de afara, pentru ca se gasesc.
                    Reparatia in sine o poti face tu sau orice service de scule, indiferent de marca.

                    Comentariu

                    • gigi.scula
                      Incepator
                      • 27.nov.2011
                      • 9

                      #11
                      Foarte tare topicu deschis.
                      Sincer nu prea inteleg de ce ai inceput discutia dupa ce ti-ai cumparat produsele. Daca iti zice lumea acum ca nu sunt bune ce o sa faci? O sa le vinzi? Tinand cont ca sunt luate refurbished (daca sunt refurbished in ro holly cow....) nu scoti mare lucru pe ele daca vrei sa le vinzi.
                      Cat despre scule pot sa-ti zic umatoarele chestii:
                      1) The best of the best e flexu ca o fo moca
                      2) Pe locu urmator sunt cele 2 minunatii: pendularu (laser frate) si bormasina (desi cred ca era mult mai ok daca era rotopercutor ca nu prea cred ca o sa dai tu multe gauri in metal....)
                      3) Si in sfarsit varfu de lance (lance rotitoare cu acumulatori Li-Vasile) care cred ca l-ai luat pt gagica sa amestece ciorba mai bine sau sa-si polisheze unghiutele si eventual poate fi dotata cu perie si folosit pt a face paru frumos. Desi sunt convis ca cu asta o sa-ti impresionezi prietenii, in primu rand ca nu are cablu, ceea ce atrage multe intrigi. "Se invarte si fara cablu ce interesant, merita analizat mai bine....".

                      Romanu tot roman. Sa-mi iau scule "da firma frate". Din pacate in vremurile noastre nu prea mai se aplica treaba asta. Si nu are legatura cu faptul ca toate-s ma de in China.
                      Asteptam pareri despre scule.
                      Daca ti-ai luat teapa sa le stapanesti cu placere, daca nu sa le folosesti.

                      Comentariu

                      • karka
                        Incepator
                        • 15.nov.2011
                        • 14

                        #12
                        @gigi.scula: Sa inteleg ca ti-ai facut user pentru ca te dadea ironia afara din casa si trebuia sa refulezi undeva?

                        Comentariu

                        • gigi.scula
                          Incepator
                          • 27.nov.2011
                          • 9

                          #13
                          Te simteai mai bine daca iti scriam cele de mai sus de pe un user cu vechime?

                          Comentariu

                          • karka
                            Incepator
                            • 15.nov.2011
                            • 14

                            #14
                            Ma simteam mai bine daca aveai ceva de spus. Asa doar faci flame aiurea...

                            Comentariu

                            • gigi.scula
                              Incepator
                              • 27.nov.2011
                              • 9

                              #15
                              Cred ca citind printre randuri se pot intelege niste lucruri.

                              Comentariu

                              Procesare...