Scule şi dispozitive utilizate la instalaţiile cu ţeavă de cupru

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vodaro
    Incepator
    • 30.iul.2008
    • 17

    Scule şi dispozitive utilizate la instalaţiile cu ţeavă de cupru

    Credeti ca o suflanta cum este cea din imagine poate inlocui cu succes metoda clasica cu flacara pentru sudura cu aliaj a tevilor de cupru ? A folosit cineva aceasta metoda ? Este mai rapida/eficienta ?
    Fișiere Atașate
  • ToolsMaster
    Membru
    • 11.iul.2007
    • 180

    #2
    Da bineinteles ca poate inlocui, de aceea a si fost creeata suflanta respectiva. In primul rand nu inegreste peretii langa care se face lipitura, nu degaja fum (acum depinde si de cositor), este mai sigura la transport fata de buteliile cu gaz, poate fi folosita cu succes si la alte operatii folosindu-se alt ajutaj.

    Incalzirea locala este mai eficienta jetul de aer fierbinte fiind directional.

    Temperatura este mentinuta constanta, iar in cazul unei supraincalziri elementul de incalzire se decupleaza automat!

    Comentariu

    • danecdan
      Membru
      • 03.iul.2009
      • 123

      #3
      Scule de indoit tevi de cupru

      cea de 14 mm, este facuta mai bine, dar cea care ar trebui sa indoaie teava de 8,10 si 12 mm universala,...este o prostie fara margini....am incercat sa indoi teava de 12 mm si pe laterale ,dopa ce am indoit , am vazut amprentele de taietura in teava de la piesa careindoaie.
      In primul rind la indoirea tevilor trebuie indeplinita o regula... raza de curbura trebuie sa fie diametrul x 6, adica la o teava de 12 mm x 6 , cea mai mica raza trebuie sa fie de 3.6 cm adica, un diametru minim de 7,2 cm, iar prostia de aparat de indoit tevi, pe care l-am primit azi din Spania...are acelasi diametru pentru toate cele trei dimensiuni adica o scula de tot KKt-ul...o sa incerc sa fac eu o .."ROMANEASCA"..
      Fișiere Atașate
      Be nice with America, Or...., they bring " democracy" in your country...

      Comentariu

      • dummy_
        Membru Marcant
        • 16.mai.2009
        • 670

        #4
        Re: Scule de indoit tevi de cupru L8,10,12,...sp 14

        Nu o sa iti iasa, mai bine cumpara una, gasesti de la Rothenberger si rems costa ceva dar nu o sa ai probleme de genul asta, pentru indoire tre folosit un ulei special, conteaza si grosimea , aliejul tevii de cupru eu am n aparat elecrric de la Rems de indoit tevi de 15 18 22 28 am incercat pe toate tipurile de tevi incenand de la otel de 3/4 ' pana la cele de cupru , merge ff bene , cu anumite conditii , trebuie folosit lubrifiant , si in functie de diametrul tevii se inlocuiesc piesa si contra piesa , merge teava indoita de cu de 1 mm in diametru , 0.7 , dar cea de 0.5 pot exista rateuri , depinde de calitatea tevii , sa iti faci unul artizanal ma indoiesc ca o sa reusesti in conditile in care trebuie sa fie functional , practic si totul trebuie calculat la zecime de milimetru.

        Comentariu

        • forumeanu
          Incepator
          • 17.iun.2010
          • 8

          #5
          pana la urma ai facut ceva?

          Comentariu

          • danecdan
            Membru
            • 03.iul.2009
            • 123

            #6
            as fi vrut....

            ...pe vremea asta? este un frug de mori...,iti ingheata ...teava-n mina..., am sa amin tutul pentru sfirsitul primaverii. Pina atunci...documentare. O solutie ar fi folosirea unor role facute din lemn de fag sau stejar... o sa mai vad....
            Be nice with America, Or...., they bring " democracy" in your country...

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6451

              #7
              Scule şi dispozitive utilizate la instalaţiile cu ţeavă de cupru

              1. Ştie careva dintre voi dacă există scule similare celor din imaginile de mai jos, dar care să poată fi acţionate electric (de exemplu, prin montarea lor într-o maşină de filetat/găurit)?

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	debavurator cupru.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	7,6 KB 
ID:	599884 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	pisla curatat cupru.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	18,3 KB 
ID:	599885 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	perie curatat cupru.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	15,9 KB 
ID:	599886



              2. Îmi puteţi recomanda nişte scule precum cele de mai jos, nu neapărat de firmă, dar măcar la nişte preţuri cît mai potrivite pentru perioada prin care trecem şi a căror fiabilitate/utilitate/manevrabilitate să fi fost testată/verificată?

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	dispozitiv indoit cupru 1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	106,7 KB 
ID:	599882 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	dispozitiv indoit cupru 2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	145,3 KB 
ID:	599883 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	debavurator rapid cupru.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	14,7 KB 
ID:	599881





              P.S. Propun administratorilor/moderatorilor contopirea subiectelor despre sculele şi dispozitivele utilizate la instalaţiile cu ţeavă de cupru de pe acest sub-forum ( http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...ighlight=cupru şi http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...ighlight=cupru )
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • PowerMC
                Administrator
                • 02.mai.2007
                • 2240

                #8
                Raduca,

                Multumim pentru sugestie, s-a realizat unirea solicitata.
                Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                Community Manager MC

                Comentariu

                • dummy_
                  Membru Marcant
                  • 16.mai.2009
                  • 670

                  #9
                  Postat în original de ToolsMaster
                  Da bineinteles ca poate inlocui, de aceea a si fost creeata suflanta respectiva. In primul rand nu inegreste peretii langa care se face lipitura, nu degaja fum (acum depinde si de cositor), este mai sigura la transport fata de buteliile cu gaz, poate fi folosita cu succes si la alte operatii folosindu-se alt ajutaj.

                  Incalzirea locala este mai eficienta jetul de aer fierbinte fiind directional.

                  Temperatura este mentinuta constanta, iar in cazul unei supraincalziri elementul de incalzire se decupleaza automat!
                  In teorie este posibil dar in practica mai putin sau chiar deloc , am incercat sistemul cu o suflanta de la Makita nu mai retin de ce putere dar a costat vro 500 ron acum 5 ani si cu o reductie de dirijare a jetului de aer , Concluzie - sistemul e viabil pentru teava de 15 mm , la teava de Cu 18 mm timpul de lipire e mult prea lung , la 22 nu mai merge
                  Avantaje - se pot face lipituri fara a arde peretele sau alte elemente constructive , e mai usor de manauit
                  Dezavantaje ..... multiple pe langa cele mentionate mai sus asi mai enumera - consum mare de energie electrica , necesitatea unui cablu prelungitor , dependenta de electricitate , costul de achizitie a unei suflante de caliate si putere , achizitia de accesori , supraincalzirea sculei in timpul lucrului
                  Sfatul meu e achizitionarea unei lampi pe gaz sau amestec de gaze de calitate ( rothenberger , Rems ) placi de azbest de diferite dimensiuni , sau daca nu achizitia unui aparat electric dedicat pentru efectuat lipituri la tevile de Cu
                  Suflanta electrica se preteaza mai bine la incalzirea tubulaturilor pentru tuburile de curent sau la diferite alte operatiuni

                  Comentariu

                  • dummy_
                    Membru Marcant
                    • 16.mai.2009
                    • 670

                    #10
                    Postat în original de RaduCA
                    1. Ştie careva dintre voi dacă există scule similare celor din imaginile de mai jos, dar care să poată fi acţionate electric (de exemplu, prin montarea lor într-o maşină de filetat/găurit)?

                    [ATTACH=CONFIG]62733[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]62734[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]62735[/ATTACH]



                    2. Îmi puteţi recomanda nişte scule precum cele de mai jos, nu neapărat de firmă, dar măcar la nişte preţuri cît mai potrivite pentru perioada prin care trecem şi a căror fiabilitate/utilitate/manevrabilitate să fi fost testată/verificată?

                    [ATTACH=CONFIG]62731[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]62732[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]62730[/ATTACH]





                    P.S. Propun administratorilor/moderatorilor contopirea subiectelor despre sculele şi dispozitivele utilizate la instalaţiile cu ţeavă de cupru de pe acest sub-forum ( http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...ighlight=cupru şi http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...ighlight=cupru )
                    Da exista si varianta actionata electric http://www.rems.de/cutting-chamferin...reg-10-42.aspx http://www.rems.de/cutting-chamferin...reg-10-54.aspx
                    Pentru tevi de ol se poate folosii cu suces http://www.rems.de/cutting-chamferin...-st-1-4-2.aspx
                    Varianta profesionala de metal http://www.rems.de/cutting-chamferin...universal.aspx
                    Pentru indoit tevi se gasesc cam aceleasi variante , manul si electric pana la diametre de 2''

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6451

                      #11
                      Postat în original de dummy_
                      Mulţumesc! Ştiu că Dvs. folosiţi scule de la REMS... nu cumva aveţi (sau aţi văzut) şi un astfel de debavurator acţionat electric? Dacă "DA", pe partea cealaltă (care nu se vede în poze) este pentru debavurare interioară?


                      Postat în original de dummy_
                      [...] Pentru tevi de ol se poate folosii cu suces http://www.rems.de/cutting-chamferin...-st-1-4-2.aspx [...]
                      Nu lucrez cu oţel.


                      Postat în original de dummy_
                      [...] Varianta profesionala de metal http://www.rems.de/cutting-chamferin...universal.aspx
                      Pentru indoit tevi se gasesc cam aceleasi variante, manual si electric pana la diametre de 2''
                      Ce-i drept, caut aşa ceva, dar nu de firmă de top.


                      Postat în original de dummy_
                      In teorie este posibil dar in practica mai putin sau chiar deloc, am incercat sistemul cu o suflanta de la Makita nu mai retin de ce putere dar a costat vro 500 ron acum 5 ani si cu o reductie de dirijare a jetului de aer , Concluzie - sistemul e viabil pentru teava de 15 mm , la teava de Cu 18 mm timpul de lipire e mult prea lung , la 22 nu mai merge [...]
                      Suflanta folosită de Dvs. avea specificat clar faptul că poate fi folosită şi la sudura ţevilor de cupru? Este posibil ca rezultatele pe care le-aţi obţinut să fi fost tot ceea ce putea acel produs.
                      De ce spun asta? Deşi am şi lampa de gaz, folosesc curent la sudura ţevilor de cupru o suflantă marca STEINEL (şi anume HL 2010 E) cu un accesoriu de dirijare a aerului cald (a se vedea poza de mai jos). Am realizat multe suduri cu ea, chiar şi la ţevi de cupru de 22 mm. Ce-i drept, la acestea durează ceva mai mult decît la cele de 18 mm şi şi mai mult decît la cele de 15 mm, lucru care este normal, de altfel.

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sudura cupru cu suflanta de aer cald.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	349,5 KB 
ID:	600168


                      Postat în original de dummy_
                      [...] Avantaje - se pot face lipituri fara a arde peretele sau alte elemente constructive , e mai usor de manauit
                      Dezavantaje ..... multiple pe langa cele mentionate mai sus asi mai enumera - consum mare de energie electrica , necesitatea unui cablu prelungitor , dependenta de electricitate , costul de achizitie a unei suflante de caliate si putere , achizitia de accesori , supraincalzirea sculei in timpul lucrului [...]
                      Aş mai menţiona la avantaje şi posibilitatea de a suda în locuri/medii unde nu este permisă folosirea flăcării deschise, iar la dezavantaje timpul ceva mai mare de realizare a sudurilor.
                      În ceea ce priveşte o parte dintre dezavantajele semnalate de Dvs., am cîteva observaţii:
                      - necesitatea unui cablu prelungitor: nu-l văd ca pe un impediment; în plus, ce instalator nu are aşa ceva?
                      - dependenţa de electricitate: instalatorii nu utilizezează numai scule ce nu necesită energie electrică, aşa că la cele mai multe lucrări există aşa ceva (fie beneficiarul are deja, fie de la un vecin binevoitor, fie - în cazurile extreme - de la un generator)
                      - costul de achiziţie a unei suflante de calitate şi putere: poate un pic mai mare, dar destul de apropiat de cel al unui sistem pe gaz la fel de calitativ
                      - achiziţia de accesorii: aceeaşi idee ca mai sus
                      - supraîncălzirea sculei în timpul lucrului: nu există aşa ceva (are protecţie termică)
                      Să nu se înţeleagă greşit: scopul meu nu este să impun varianta electrică în detrimentul celei pe gaz. Părerea mea este că un instalator adevărat ar trebui să le aibă pe amîndouă, pentru a putea folosi care variantă este cea mai potrivită lucrării şi condiţiilor în care se execută ea.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • dummy_
                        Membru Marcant
                        • 16.mai.2009
                        • 670

                        #12

                        Am avut acest model ( vad ca acuma i-au mai schimbat ceva la dizain )si exact dispozitivul din poza dumneavoastra atasata dar nu am dost multumit de randamantul scontat mai ales la tevi de diametru de la 18 mm in sus . Puterea de 2000 W e destul de mare echivalentul la un polizor sau demolator de 31 kg , mi se pare un consum energetic mult prea mare pentru a face cateva lipituri mai ales daca sunt de durata ( timpul costa bani ) Am vandut suflanta la un prieten care are alelier auto si o foloseste la uscarea rasinilor pentru reparatii elementelor structurale de plastic
                        Pentru lipituri in spatii dificile am luat un Rems Contact 2000 , rothenbergul are exact acelas produs aceleasi caracteristici .Lipirea se face prin inductie electrica foarte rapid ( mai rapid ca lampa cu gaz ) electrozii sunt din grafit si se consuma in timp ( 30 -40 ron perechea ) dar personal ii confectionez din perile colectoare de la alternatorul tractorului am o provizie destul de buna pentru urmatorii 10 ani , foarte multumit de aparat Exista si o verianta mai mica mai versatila pentru tevi 15-22 parca cu incalzire pana la 800 grade la un pret destul de bun Daca tot lucrati in domeniu va recomand un must have pentru taierea tevilor de Cu - REMS RAS Cu-Inox 3-35, e superb 4 role de ghidaj rola nu am schimbato de 3 ani si inca merge foarte bine , totul e din metal solid fara plasticaraie da clasa la rothenberger care au un model asemanator
                        Despre avantajul sudurii cu suflante electrice in locuri unde nu este posibila folosirea flacarii e discutabila - elementul incalzitor la suflanta se inroseste pana la incandescenta , daca e admosfera cu pericol exploziv solutia nu e filbila
                        Din cate stiu eu exista posibilitatea de a folosii un un adaptor pentru debavuratorul interior /exterior cat si ce v-am atasat data trecuta in poze http://www.rems.de/cutting-chamferin...reg-10-42.aspx ( intrati in catalogul pdf mai jos de poza ) Sunt cateva reprezentante la care puteti cere mai multe detalii legate de pret orcum nu cred ca este prea ieftin
                        Eu folosesc ceva in genul http://www.rems.de/cutting-chamferin...-reg-3-35.aspx dar de la Rothenberger fiinca e de dimensiuni mici si imi permite accesul in pozitii dificile .Constructie la inceput mi s-a parut destul de fragila dar vad ca a rezistat foarte bine pana acuma
                        In afara de Ridgid , Rems Rothenberger nu am vazut prin Romania alceva si orcum ma indoiesc sa fie de o calitate prea buna , sper ca informatile sa va fie de folos

                        Comentariu

                        Procesare...