Scule Stern

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • miki68
    Incepator
    • 29.ian.2012
    • 53

    Scule Stern

    ce parere aveti despre sculele stern ?
    calitate-pret sunt ok. ?
    am nevoie pt lucrari acasa nu pt a face bani cu ele.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Răspuns la: Scule Stern

    Eu unul am o parere buna, am luat o masina de gaurit micuta, cu reglaj de turatie, prin 2006 si inca este OK. Tot pentru casa am luat-o, pentru diverse gauri, fiind prima mea scula de acest gen.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • adrian_emil
      Incepator
      • 28.mar.2011
      • 55

      #3
      Răspuns la: Scule Stern

      Si eu am luat masina de gaurit micutza....si bunicica. A crapat suportul pt cheia mandrinei ca am lucrat cu ea pe frig de 2-3 grade...de ..cauciuc de slaba calitate.
      Flexul l-am chinuit cel mai mult ... motorul rulmentii sunt in regula insa a cedat contactul ... este acolo o parghie din plastic care se inmoaie cand se incalzeste scula. De nevoie folosesc flexul "pe direct" dar o sa ma duc cu el de unde l-am cumparat sa imi iau piesa de rezerva...sau 2..3.
      Omul cat traieste invata.

      Comentariu

      • miki68
        Incepator
        • 29.ian.2012
        • 53

        #4
        Răspuns la: Scule Stern

        multumesc!parerile voastre conteaza.

        Comentariu

        • georgel
          Membru
          • 12.sep.2009
          • 280

          #5
          Răspuns la: Scule Stern

          foarte buna. eu am flex 3 bormasini polizor circular de mina

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12202

            #6
            Răspuns la: Scule Stern

            Sculele STERN au un raport bun calitate- pret . Multe din defectele aparute sint datorita exploatarii .
            Daca la o bormasina veti da gaura in metal cu un burghiu nenorocit si veti apasa in ea pina aproape sa rupeti burghiul ...cit va rezista ?
            La flex daca se folosesc discuri proaste si va infigeti in material , ce se intimpla ? sau ce se intimpla daca in pauze se tine scula in soare ???? si exemplele pot continua ....
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • lucian01
              Membru
              • 26.dec.2011
              • 111

              #7
              Răspuns la: Scule Stern

              Ce parere aveti de masinile de infiletat pe acumulator Stern?Sunt bune de ceva?As dori sa imi cumpar una de 18v si nu stiu ce sa aleg Stern sau Stern Performance.Ce cuplu au aceste masini,cat tine bateria?

              Comentariu

              • trag cu arcu
                Incepator
                • 05.feb.2011
                • 16

                #8
                Răspuns la: Scule Stern

                sunt bune, daca vrei sa nu ramai in pana ia 2 acumulatori. toate sculele care le am sunt stern si au facut fata cu brio.

                Comentariu

                • aurick86
                  Membru
                  • 05.iun.2012
                  • 168

                  #9
                  Răspuns la: Scule Stern

                  Si eu am fost multumit de sculele de la Stern. Mai multe bormasini ( pentru ca s-au uzat in timp din cauza folosirii in scop profesional) rotopercutoare, pistol de lipit cu silicon fierbinte..
                  Pentru bricolaj chiar sunt exceptional de bune.

                  Ultima data cand imi cautam un rotopercutor cei de la taraba m-au indrumat catre DRK .. cica ar fi chiar mai bune decat Stern - si mai ieftine .. nu stiu ce sa zic.. Astept pareri

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12202

                    #10
                    Răspuns la: Scule Stern

                    Ceva mai praf decit DRK , nu cred ca exista . Sint niste copii ieftine ale sculelor de firma . Mi-au trecut anul trecut doua prin mina si ambele au decedat in scurt timp . Nu recomand.
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • spik1
                      Living Legend
                      • 20.apr.2012
                      • 2343

                      #11
                      Răspuns la: Scule Stern

                      Salut ! Dupa parerea mea Stern-urile sunt "praf", la fel si service-urile ! Sunt patit, am cumparat o bormasina cu percutie si cu mandrine interschimbabile, dar nu am putut sa dau 3 gauri cu ea. De 2 ori am fost la service si tot de atatea ori au "mosmondit-o" neputand face nimic cu aceasta scula.Mi-au spus ca este , asa, pt. hobby.S-au uitat lung la mine cand le-am spus ca "omor" de 3 ani o bormasina "no name" si n-are nici pe dracu. Am folosit cu succes 6-7 ani de zile un pachet ( bormasina 500W, flex 650 W, pendular 400 W) de la SKIL, lucrand aproape zi de zi. Acum am trecut pe Bosch profesional si se simte diferenta. Numai de bine !

                      Comentariu

                      • todorovicim
                        Membru
                        • 31.dec.2010
                        • 179

                        #12
                        Răspuns la: Scule Stern

                        Salut.Am si eu de ceva ani buni diverse scule Stern.Prima scula, un ferestrau electric de circa 10 ani si merge si acum.Nu mai vorbesc de masini de gaurit de 5oow si 1500w,masini de gaurit cu akku de 16.5V,flexuri,pistol electric de vopsit,aparat de sudura...anul trecut am cumparat si o drujba pe motor termic de 1.6CP.Sunt multumit de ele, insa imi pun problema pieselor de schimb,de unde a-si putea face rost de ele.De exemplu am avut probleme cu pompa de ulei de la drujba electrica->noroc ca am putut remedia problema astfel trebuia sa cumpar una noua.Apropo daca stie cineva de unde pot obtine piese, pt.produse Stern(nu se stie niciodata!),voi ramane vesnic indatorat.multumesc.Cu stima Aurel...

                        Comentariu

                        • aurick86
                          Membru
                          • 05.iun.2012
                          • 168

                          #13
                          Răspuns la: Scule Stern

                          Eu am vazut ca de regula cei care comercializeaza sculele Stern au deja pe stoc si piesele care au obiceiul sa se strice ( mandrime, port scula de la fierastrau, angrenaje flexuri sau bormasini.. garnituri.. carbuni) deci piese..
                          Sunt sigur ca pot aduce pe comanda si piesele care nu le au pe stoc..
                          Acum nu stiu cat dureaza.. si daca lucrarea e urgenta mai bine cumparati alta unealta..la cat costa....

                          Pentru sculele mai folosite gen bormasini, flexuri se gasesc si prin piete/targuri la tarabe ( In Bucuresti: Piata Obor si Aleea Castanilor acolo stiu eu .. probabil sunt si in alte parti)


                          Ca idee de ceva timp sunt posesorul unui rotopercutor Metabo UHE22, si sincer va spun ca fostul rotopercutor Stern avea viteza la gaurirea in beton clar superioara, nici ca greutate nu depasea cu mult...
                          Ma bate gandul sa il demontez si sa il repar (daca e posibil).. ramane de vazut.
                          Ultima editare de aurick86; 06.iun.2012, 22:49.

                          Comentariu

                          • georgel
                            Membru
                            • 12.sep.2009
                            • 280

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Scule Stern

                            la mine in tirgoviste se gasesc piese de schimb in piata la rusi [ca nu sint rusi ci moldveni e altceva],un fel de bazar,acolo am gasit piese pt rotopercutorul stern,acesti moldoveni comercializeaza cam orce scula stern+piese daca nu au o piesa o aduc pe comanda.nu stiu de unde sinteti dar poate se afla prin zona dvs un loc ca acesta.

                            Comentariu

                            • spik1
                              Living Legend
                              • 20.apr.2012
                              • 2343

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Scule Stern

                              Postat în original de todorovicim
                              Salut.Am si eu de ceva ani buni diverse scule Stern.Prima scula, un ferestrau electric de circa 10 ani si merge si acum.Nu mai vorbesc de masini de gaurit de 5oow si 1500w,masini de gaurit cu akku de 16.5V,flexuri,pistol electric de vopsit,aparat de sudura...anul trecut am cumparat si o drujba pe motor termic de 1.6CP.Sunt multumit de ele, insa imi pun problema pieselor de schimb,de unde a-si putea face rost de ele.De exemplu am avut probleme cu pompa de ulei de la drujba electrica->noroc ca am putut remedia problema astfel trebuia sa cumpar una noua.Apropo daca stie cineva de unde pot obtine piese, pt.produse Stern(nu se stie niciodata!),voi ramane vesnic indatorat.multumesc.Cu stima Aurel...
                              Salut ! cauta pe net si vei gasi fabrica Stern, in Afumati pe langa Doraly.

                              Comentariu

                              Procesare...