Scule Stern

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lucian01
    Membru
    • 26.dec.2011
    • 111

    #16
    Răspuns la: Scule Stern

    Buna ziua!Ce parere aveti de rotopercutoarele Stern?
    Vreau sa imi cumpar unul cu motor vertical,care gaureste in beton cu burghiu de max 30, dar mai mult il voi folosi la daltuire,cam 1-2 ori pe saptamana cate 2,3 ore pe zi. Este bun?Cam ce energie de impact are unul de 850w?Este cel din imagine.Niste pareri ar fi binevenite.
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	rotopercutor-stern-rh30e_13223_2_1339755444[1].jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	113,5 KB 
ID:	605399

    Comentariu

    • lucian01
      Membru
      • 26.dec.2011
      • 111

      #17
      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Scule Stern

      Buna ziua!Ce parere aveti de rotopercutoarele Stern?
      Vreau sa imi cumpar unul cu motor vertical,care gaureste in beton cu burghiu de max 30, dar mai mult il voi folosi la daltuire,cam 1-2 ori pe saptamana cate 2,3 ore pe zi. Este bun?Cam ce energie de impact are unul de 850w?Este cel din imagine.Niste pareri ar fi binevenite.
      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	rotopercutor-stern-rh30e_13223_2_1339755444[1].jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	113,5 KB 
ID:	605399

      Comentariu

      • da_n
        Banned
        - Exclus de pe forum -
        • 10.mai.2009
        • 1226

        #18
        Răspuns la: Scule Stern

        Postat în original de lucian01
        Vreau sa imi cumpar unul cu motor vertical,care gaureste in beton cu burghiu de max 30, dar mai mult il voi folosi la daltuire,cam 1-2 ori pe saptamana cate 2,3 ore pe zi. Este bun?Cam ce energie de impact are unul de 850w?Este cel din imagine.
        ala nu-i cu motor vertical, cred ca modelul din poza se preteaza mai mult la gaurit, n-ai spus si in cate saptamani ai de gand sa-l folosesti, daca nu-s multe poate rezista, daca nu rezista-l schimbi/repari in garantie

        Comentariu

        • lucian01
          Membru
          • 26.dec.2011
          • 111

          #19
          Răspuns la: Scule Stern

          aproximativ 3 luni.Vreau sa cumpar acest model deoarece am folosit unul cu motor vertical (RH32) la daltuire si nu mi-a placut deoarece in timpul lucrului se invartea dalta si trebuia sa o asez in pozitia dorita.Burghiul maxim va fi de 20-22.

          Comentariu

          • da_n
            Banned
            - Exclus de pe forum -
            • 10.mai.2009
            • 1226

            #20
            Răspuns la: Scule Stern

            Postat în original de lucian01
            aproximativ 3 luni.Vreau sa cumpar acest model deoarece am folosit unul cu motor vertical (RH32) la daltuire si nu mi-a placut deoarece in timpul lucrului se invartea dalta si trebuia sa o asez in pozitia dorita.Burghiul maxim va fi de 20-22.
            cum ti-o fi norocul, daca nu garantia, oricum exploateaza scula cat este in garantie

            crezi ca la asta n-o sa se rasuceasca dalta?

            Comentariu

            • dani bota
              Membru
              • 12.sep.2012
              • 287

              #21
              Re: Răspuns la: Scule Stern

              Eu folosesc si am folosit Stern de mult timp si sunt multumit de ele ,ofera o calitate si un timp de lucru indelungat pt. pret mic, de asemenea Skill-ul mi se pare destul de bun la pret mic, ambele fac treaba f buna dar la banii astia nu ne putem astepta acuma sa se comporte chiar ca o makita sau un Boch, insa nu sunt f departe.

              Comentariu

              • todorovicim
                Membru
                • 31.dec.2010
                • 181

                #22
                Răspuns la: Scule Stern

                Salut.Eu am o gama f.larga de "scule"Stern:3 masini de gaurit de diferite puteri(uul electric simplu,unul rotopercutor si unul cu akku),3flexuri de puteri diferite,2 ferestraie pt taierea lemnului(unul electric si unul pe benzina),un ferastrau pendular(zeger),aparat de sudura,pistol electric de vopsit...Problema e cand se vor strica unde pot gasi piese de schimb.Am solicitat firmei Stern-Austria relatii,dar nu mi-au raspuns.Sunt multumit de aceste"scule",pt.ca le folosesc in gospodarie si fac"ciubucuri"la vecini si neamuri...Daca stie cineva o firma ce importa piese de schimb Stern ii multumesc de mii de ori anticipat...

                Comentariu

                • lucian01
                  Membru
                  • 26.dec.2011
                  • 111

                  #23
                  Răspuns la: Scule Stern

                  Au percutie pneumatica aceste rotopercutoare?

                  Comentariu

                  • dobysnoop
                    Incepator
                    • 07.ian.2013
                    • 5

                    #24
                    Răspuns la: Scule Stern

                    Ma bag si eu in seama cu un post.

                    Mi-am luat un super - transformator de sudura clasic de la ei. Dupa caracteristici, este racnet - dar practic - pentru mine la 3 electrozi pe care i-am dat sa-i " manance " sudeaza bine pentru un electrician, Una peste alta la 370 oferta si posibilitate de functionare si la 400 V este bun pentru HOBBY sau domestic, cum spunem noi, merge bine.
                    Nu l-am incercat la 400 V. Scala amperajului trebuie marita putin si nu cred ca la 400 merge cu electrod de 6. Poate ca un 4 ar merge, dar tot domestic !!!
                    Este nou, nu putem vorbi de utilizare indelungata, nu l-am probat si chiar nu am pe ce. Pentru stema CHINA, iti faci treaba fara probleme !
                    Nu l-am luat pentru pret ci tot asa am cumparat la vremea respectiva, de la alte firme nou aparute la noi in ROMANICA si s-au dovedit f.bune. Acum acele firme s-au "OBRAZNICIT" si au preturi comparabile cu firmele mari. Nu stiu daca-mi este permis sa spun marca aparatului si numele firmrlor ? Multam

                    Comentariu

                    • costinell_mc
                      Membru Marcant
                      • 30.iul.2011
                      • 347

                      #25
                      Răspuns la: Scule Stern

                      am un capsator electric si un feon electric Stern
                      niste shituri!
                      feonul s-a topit dupa 1 h de functionare, in conditiile i care jegurile din baumax de 30 de lei tineau citeva luni de funtionare
                      capsatorul a funstionat la 1 lucrare, bie ca nu m-a lasat atunci, acum prinde capsele, mai multi bervi cu el

                      Comentariu

                      • spik1
                        Living Legend
                        • 20.apr.2012
                        • 2271

                        #26
                        Răspuns la: Scule Stern

                        Postat în original de todorovicim
                        Salut.Eu am o gama f.larga de "scule"Stern:3 masini de gaurit de diferite puteri(uul electric simplu,unul rotopercutor si unul cu akku),3flexuri de puteri diferite,2 ferestraie pt taierea lemnului(unul electric si unul pe benzina),un ferastrau pendular(zeger),aparat de sudura,pistol electric de vopsit...Problema e cand se vor strica unde pot gasi piese de schimb.Am solicitat firmei Stern-Austria relatii,dar nu mi-au raspuns.Sunt multumit de aceste"scule",pt.ca le folosesc in gospodarie si fac"ciubucuri"la vecini si neamuri...Daca stie cineva o firma ce importa piese de schimb Stern ii multumesc de mii de ori anticipat...
                        Au fabrica in Afumati, Ilfov, pe langa complexul Doraly. Eu am avut o experienta neplacuta cu ei din cauza unei rotopercutoare cu mandrine interschimbabile. Percutia este mult mai buna decat la chinezariile Bosch, dar nu am reusit sa dau decat 10 gauri (fi 12) in beton. De doua ori am fost la reparat ( in garantie ) si degeaba, au repetat ca scula este hobby !!!. Am dat telefon si i-am "amenintat" cu scandal, cu OPC-ul si au spus ca acum vor rezolva sigur problema. Sa vad, poate ma fac cu alta noua pe care o s-o fac cadou ca mi-a picat nesuferita si nesuferiti si da-i in.... !

                        Comentariu

                        • dobysnoop
                          Incepator
                          • 07.ian.2013
                          • 5

                          #27
                          Răspuns la: Scule Stern

                          Stati asa ca am avut scula de firma si am dat fix 12 gauri de 5 mm intr-un tavan dupa care a cedat pinionul mare. La garantie mi-au oprit-o si m-au chemat ziua urmatoare chestionandu-ma cum a cedat.
                          Concluzia : utilizare defectuoasa a sculei neconforma cu regulile de functionare din manual. Adica nu trebuia sa dau gauri in tavan pentru ca au cazut impuritati, praf, pietricele etc si au afectat pinionul. Totul s-a intamplat pe parcursul a 4 zile.

                          Pai atunci de ce nu-i spune masina de gaurit NUMAI pe orizontala sau masina de gaurit podele ca nu mai pica nimic in pinion...
                          Acu' daca astia de la STERN au fabrica si la noi asta spune mult, ideea este si cum le mai nimeresti.

                          Comentariu

                          • todorovicim
                            Membru
                            • 31.dec.2010
                            • 181

                            #28
                            Răspuns la: Scule Stern

                            Postat în original de spik1
                            Au fabrica in Afumati, Ilfov, pe langa complexul Doraly. Eu am avut o experienta neplacuta cu ei din cauza unei rotopercutoare cu mandrine interschimbabile. Percutia este mult mai buna decat la chinezariile Bosch, dar nu am reusit sa dau decat 10 gauri (fi 12) in beton. De doua ori am fost la reparat ( in garantie ) si degeaba, au repetat ca scula este hobby !!!. Am dat telefon si i-am "amenintat" cu scandal, cu OPC-ul si au spus ca acum vor rezolva sigur problema. Sa vad, poate ma fac cu alta noua pe care o s-o fac cadou ca mi-a picat nesuferita si nesuferiti si da-i in.... !
                            Spik1 ai cumva o adresa de email a firmei respective.Vreau sa apelez la ei,insa eu sunt in Maramures...

                            Comentariu

                            • dobysnoop
                              Incepator
                              • 07.ian.2013
                              • 5

                              #29
                              Răspuns la: Scule Stern

                              Postat în original de todorovicim
                              Spik1 ai cumva o adresa de email a firmei respective.Vreau sa apelez la ei,insa eu sunt in Maramures...


                              Asta este al lor pentru comenzi, poate stiu ei ceva de fabrica.

                              Comentariu

                              • spik1
                                Living Legend
                                • 20.apr.2012
                                • 2271

                                #30
                                Răspuns la: Scule Stern

                                Postat în original de todorovicim
                                Spik1 ai cumva o adresa de email a firmei respective.Vreau sa apelez la ei,insa eu sunt in Maramures...
                                Am sa va fac rost de numarul de telefon, pt. ca intre timp l-am pierdut si spre stupoarea mea nu i-am gasit pe net !

                                Comentariu

                                Procesare...