Scule Stern

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • todorovicim
    Membru
    • 31.dec.2010
    • 181

    #31
    Răspuns la: Scule Stern

    Postat în original de spik1
    Am sa va fac rost de numarul de telefon, pt. ca intre timp l-am pierdut si spre stupoarea mea nu i-am gasit pe net !
    Multumesc dobysnoop si spik1...Spik1 daca poti sa-mi dai un numar de tel.unde pot lua legatura pt.piese e super ok...

    Comentariu

    • iongeorgescu
      Incepator
      • 11.ian.2013
      • 1

      #32
      Răspuns la: Scule Stern

      Buna ziua. Sunt proaspat utilizator al site-ului. Vreau si eu niste pareri sincere despre DRUJBA STERN pe benzina, made in-Austria, despre care nu se face vorbire in nici un comentariu. As dori sa cumpar una pt. casa. Am vazut pe site o astfel de drujba la un pret ff bun (sub 400 lei). Am si posibilitatea sa o cumpar direct din Austria, ca cele comercializate in RO se fac la Afumati. Multumesc

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2271

        #33
        Răspuns la: Scule Stern

        Postat în original de todorovicim
        Spik1 ai cumva o adresa de email a firmei respective.Vreau sa apelez la ei,insa eu sunt in Maramures...
        Telefon service : 021 305 0255 si 0725 104 469 . Succes !

        Comentariu

        • todorovicim
          Membru
          • 31.dec.2010
          • 181

          #34
          Răspuns la: Scule Stern

          Multumesc...

          Comentariu

          • gigi.scula
            Incepator
            • 27.nov.2011
            • 9

            #35
            Răspuns la: Scule Stern

            Postat în original de iongeorgescu
            Buna ziua. Sunt proaspat utilizator al site-ului. Vreau si eu niste pareri sincere despre DRUJBA STERN pe benzina, made in-Austria, despre care nu se face vorbire in nici un comentariu. As dori sa cumpar una pt. casa. Am vazut pe site o astfel de drujba la un pret ff bun (sub 400 lei). Am si posibilitatea sa o cumpar direct din Austria, ca cele comercializate in RO se fac la Afumati. Multumesc
            Nu cred ca exista made in Austria. Si nici nu cred ca marca mai are vreo legatura cu Austria, asta daca a avut vreo data. Si nici nu prea cred ca sunt facute la Afumati, poate asamblate . Oricum, daca alegi scule copiate identic dupa alea de firma, cum am vazut cateva de la Stern, eu zic ca nu faci o alegere gresita, mai ales ca toate sunt fabricate in China. Cu restul e la noroc.....
            Uita-te la linku-ul asta http://www.sternaustria.at/stern/contact/


            PETERHOF HK Limited

            1708 Citicorp Centre, 18 Whitfield Road, Causeway Bay, HONG KONG
            Tel.: +852 58080494
            Fax: +852 30061401
            Email: office@peterhof.com.hk

            Comentariu

            • todorovicim
              Membru
              • 31.dec.2010
              • 181

              #36
              Răspuns la: Scule Stern

              Postat în original de iongeorgescu
              Buna ziua. Sunt proaspat utilizator al site-ului. Vreau si eu niste pareri sincere despre DRUJBA STERN pe benzina, made in-Austria, despre care nu se face vorbire in nici un comentariu. As dori sa cumpar una pt. casa. Am vazut pe site o astfel de drujba la un pret ff bun (sub 400 lei). Am si posibilitatea sa o cumpar direct din Austria, ca cele comercializate in RO se fac la Afumati. Multumesc
              Salut.Eu am "drujba"Stern de 4 ani.O folosesc la diverse lucrari din curte si gradina.De doua ori sau trei ori o mai folosesc cu sccces la taierea unor "butuci" de lemn(noi le spunem cioate de lemn),ce raman dupa ce restul din masina de lemne au fost "crapate"cu securea si acesti butuci ce variaza intre 10-15 buc.nu pot fi crapate nici cu barosul si penele adecvate.Nu stiu ce capacitate cilindrica are,dar un amestec carburant corespunzator(ulei si benzina de calitate)+ulei de ungere lant de calitate,functioneaza bine.Eu nu ma duc si la vecini pt.taiat de lemne.Am luat acest motoferastrau Stern deoarece am un prieten ce detine un magazin cu asemenea produse si la nevoie el duce asemenea utilaje Stern la Cluj pt.reparatii...Stiu ca multi ma vor critica ca sunt chinezarii sau "falsuri",insa eu ma descurc bine cu mai multe scule Stern.Nu fac un apogeu acestora dar nu imi permit sa cumpar numai scule profi...

              Comentariu

              • dani bota
                Membru
                • 12.sep.2012
                • 287

                #37
                Răspuns la: Scule Stern

                Chinezarii sau nu, sculele usureaza munca si in foarte mare parte conteaza si" cine si cum" le foloseste.

                Comentariu

                • todorovicim
                  Membru
                  • 31.dec.2010
                  • 181

                  #38
                  Răspuns la: Scule Stern

                  Postat în original de dani bota
                  Chinezarii sau nu, sculele usureaza munca si in foarte mare parte conteaza si" cine si cum" le foloseste.
                  Corect.Daca dau"din greseala mea"scula la un"neam o strica.Am patit-o de mai multe ori.E o vorba"omul sfinteste locul"si"Foaie verde de dai nai ia nu da sa vezi ca ai..."

                  Comentariu

                  • pangarici
                    Incepator
                    • 19.ian.2013
                    • 20

                    #39
                    Răspuns la: Răspuns la: Scule Stern

                    Postat în original de todorovicim
                    "Foaie verde de dai nai ia nu da sa vezi ca ai..."
                    Doamne, ca mare dreptate aveti...

                    Comentariu

                    • willrock252000
                      Incepator
                      • 14.mar.2013
                      • 2

                      #40
                      Răspuns la: Scule Stern

                      buna seara,foloseste cineva motocoasa pe benzina stern?as dori sa stiu daca se merita cumparate,probleme specifice etc etc ...multumesc anticipat

                      Comentariu

                      • daviok
                        Incepator
                        • 12.ian.2012
                        • 14

                        #41
                        Răspuns la: Scule Stern

                        Salut!
                        Am o nelamurire. Am cumparat o bormasina Stern HD10Z http://www.sternaustria.net/cumpara/...-hd10z-5066813 si cand este in functiune se simte un miros de ars din interior.
                        Nu am folosit-o foarte mult, am dat cateva gauri in metal, am insurubat niste holzsuruburi, am tinut-o si cam 2 minute la turatie maxima.
                        Nu iese fum, doar mirosul acela de ars. Asa facea de cand am cumparat-o.
                        Este ceva normal? Sa ma duc cu ea la garantie?

                        Multumesc.
                        Ultima editare de daviok; 18.mar.2013, 21:47.

                        Comentariu

                        • spik1
                          Living Legend
                          • 20.apr.2012
                          • 2271

                          #42
                          Răspuns la: Scule Stern

                          Nu este normal ! Depinde de noroc, daca rezista sau nu. Fac pariu ca, odata ajuns la "garantie", vi se va spune ca este o scula hobby si nu trebuie folosita decat ca atare ! Cele bune !

                          Comentariu

                          • todorovicim
                            Membru
                            • 31.dec.2010
                            • 181

                            #43
                            Răspuns la: Scule Stern

                            Buna.Eu am 2 masini de gaurit Stern->una de 600w si cealalta mai puternica de 1500w.Sincer pe cea de 600w nu am folosit-o la holtzsuruburi,nu sunt facute pt.asa ceva(am tot Stern o masina cu acu.de 16.5vcc).Pe"600w"am folosit doar in lucrari mai fine,inclusiv gauri pt.dibluri mai mici in perete sau beton.In schimb in lucrari de gaurire mari:lemn,fier,beton,etc folosesc pe"1500w".Un prieten a folosit f.mult la holtzsuruburi o Makita si nici 6 luni "s-a dus"masina de g..La folosire intensiva,este un miros de plastic de la vaselina angrenajului,dar difera de mirosul"de ars"al rotorului...

                            Comentariu

                            • daviok
                              Incepator
                              • 12.ian.2012
                              • 14

                              #44
                              Răspuns la: Scule Stern

                              Multumesc pt. raspunsuri.
                              De asta imi era frica, ca odata ajuns cu ea la garantie o sa ma trimita la plimbare.
                              Am cumparat-o pt. a inlocui o bormasina Einhell cu acumulator. Puterea e suficienta pentru holzsuruburi, dibluri, gauri in BCA.
                              Merge fara probleme fara a da vreun semn ca e fortata. Se incalzeste usor doar la o utilizare mai intensa. Singurul minus ar fi ca e cam zgomotoasa.
                              Nu miroase a plastic incins sau vaselina. E un miros (nu foarte puternic) de motor ars si se simte doar cand este in functiune la paleta aia care sufla aerul afara (nu stiu cum se numeste).

                              Comentariu

                              • willrock252000
                                Incepator
                                • 14.mar.2013
                                • 2

                                #45
                                Răspuns la: Scule Stern

                                Motocoasa stern nu a folosit chiar nimeni?

                                Comentariu

                                Procesare...