Taiere grinda

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adriann
    Incepator
    • 28.sep.2010
    • 70

    Taiere grinda

    Salut,

    Am niste grinzi de lemn (cosaci) nefolosite cu sectiunea de 10x10 cm pe care vreau sa le tai in bucati de lungimi mai mici. Ma gandesc sa cumpar pentru asta fie un fierastrau circular electric de mana, fie unul stationar. Vad insa ca ambele au adancimi de taiere in jurul a 6 cm.

    Le pot folosi pentru taierea grinzilor asa groase? Cum s-ar putea face o astfel de taiere?

    Multumesc.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12976

    #2
    Răspuns la: Taiere grinda

    Nu poti, iti trebuie un ferastrau de mana sau o drujba.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • adriann
      Incepator
      • 28.sep.2010
      • 70

      #3
      Răspuns la: Taiere grinda

      E cam complicat cu drujba sau fierastrau manual, pentru ca voiam niste taieturi foarte precise/drepte. Respectivele grinzi le voi folosi pe post de picioare ale unei mese de lucru.

      Comentariu

      • alone_frank
        Membru
        • 06.feb.2012
        • 138

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Taiere grinda

        Postat în original de adriann
        E cam complicat cu drujba sau fierastrau manual, pentru ca voiam niste taieturi foarte precise/drepte. Respectivele grinzi le voi folosi pe post de picioare ale unei mese de lucru.
        Credeti ca nu se poate taia stramb cu fierastraul circular ?
        Decat sa achizitionati o unelta electrica ( cu care inteleg ca oricum nu aveti experienta) mai bine mergeti la un tamplar care va taie
        la milimetru ce doriti

        Comentariu

        • Cezar Miu
          Membru
          • 20.sep.2006
          • 116

          #5
          Răspuns la: Taiere grinda

          Si cam ce fel de masa vreti sa realizati? Va pot da idei ...
          Vreau sa stiu !

          Comentariu

          • adriann
            Incepator
            • 28.sep.2010
            • 70

            #6
            Răspuns la: Taiere grinda

            Postat în original de alone_frank
            Credeti ca nu se poate taia stramb cu fierastraul circular ?
            Stramb sunt sigur ca se poate taia cu orice. Mai dificil e de taiat drept

            @Cezar: Vreau sa construiesc in regim DIY o masa de lucru simpla & solida pentru a-mi putea fixa ulterior pe ea o menghina, un suport de bormasina etc. Inca nu am un plan desenat, incerc mai intai sa ma documentez.

            Comentariu

            • adriann
              Incepator
              • 28.sep.2010
              • 70

              #7
              Răspuns la: Taiere grinda

              Si inca o intrebare: Ce scule electrice ar fi cele mai potrivite pentru a taia niste tevi subtiri (15mm) si niste placute de aluminiu? Flex, circular? Trebuie vreun disc special pentru aluminiu?

              Mersi.

              Comentariu

              • felishvet
                Incepator
                • 22.sep.2007
                • 98

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Taiere grinda

                aluminiul se poate taia si cu fierastraul circular de banc cu disc special, cu pendularul dar si cu pol unghiular. tinand cont ca esti diy-er pol unghiular este accesibil ca pret si are f multe utilizari. cauta unul de firma cu putere de peste 1000 w si vei fi f. multumit. cu grinzile nu te complica prea tare ; gaseste un nene cu o drujba electrica sau cu benzina ii dai si lui ceva si rezolvi problema. taieturile pot fi f bune dak omu e meserias. un circular de banc cu adancimea mai mare de 10 cm depaseste 600 euro iar pt casa chiar nu se justifica!

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12976

                  #9
                  Răspuns la: Taiere grinda

                  Nici nu sti ce bine se poate taia cu drujba, sunt mai mari, mai mici etc.
                  Intamplator, zilele astea am o lucrare in care se foloseste mult drujba, taie baietii de voie, daca vor, drept.
                  Aluminiul se poate atat cu ferastraul de mana cat si cu pendular sau flex, trebuie panza/disc de metal.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • emil88
                    Incepator
                    • 22.sep.2010
                    • 90

                    #10
                    Răspuns la: Taiere grinda

                    Postat în original de adriann
                    Salut,

                    Am niste grinzi de lemn (cosaci) nefolosite cu sectiunea de 10x10 cm pe care vreau sa le tai in bucati de lungimi mai mici. Ma gandesc sa cumpar pentru asta fie un fierastrau circular electric de mana, fie unul stationar. Vad insa ca ambele au adancimi de taiere in jurul a 6 cm.

                    Le pot folosi pentru taierea grinzilor asa groase? Cum s-ar putea face o astfel de taiere?

                    Multumesc.
                    Incercati si aici: csorescu.wordpress.com/2011/03/07/fierastraul-stanley-fatmax-xtreme-instantchange/ am de gand sa imi cumpar si eu unul. Poate ne veti impartasi si noua experienta (in caz de achizitie).

                    Comentariu

                    • indiscutabil34
                      Incepator
                      • 12.mai.2011
                      • 4

                      #11
                      Răspuns la: Taiere grinda

                      Pentru o masa mare de bucatarie, pliabila, ce fel de material imi trebuie?

                      Comentariu

                      • adriann
                        Incepator
                        • 28.sep.2010
                        • 70

                        #12
                        Răspuns la: Taiere grinda

                        Apropo de taiat lemn: Stie cineva daca exista pe piata suport (stativ) pentru fierastrau circular, asa cum am vazut de exemplu ca sunt suporturile pentru polizoare unghiulare? Multumesc.

                        Comentariu

                        • felishvet
                          Incepator
                          • 22.sep.2007
                          • 98

                          #13
                          Răspuns la: Taiere grinda

                          Din cate stiu fierastraiele circulare sunt de trei feluri : de mana (a se intelege portabil cu o singura mana) la care ca acvcesorii se pot folosi sinele de ghidare., cu masa cu sine care se poate taia la unghi atat in plan vertical cat si orizontal (ex makita LS 101 si tot cu masa pe care se pot taia materiale lungi (taie si inclinat - makita 2704). Ex au fost alese intamplator fara o leg. discreta cu producatorul. De suport asemanator cu pol unghiular nu am vazut si nici auzit. Pt masa fa-ti un plan cu dimensiuni, dai comanda la un depozit sau magazine dedicate care au servicii de taiere(au fierastraie industriale care taie pal aproape perfect), cumperi restul accesoriilor si o asamblezi acasa cu o masina de filetat. Asta dak vrei sa iasa ceva ok placut ochiului!

                          Comentariu

                          • adriann
                            Incepator
                            • 28.sep.2010
                            • 70

                            #14
                            Răspuns la: Taiere grinda

                            Pana la urma o sa incerc sa tai grinda de 10cm cu un fierastrau circular de mana in doi pasi, acesta avand adancimea maxima de taiere de 5.5cm.

                            Comentariu

                            Procesare...