Scule SKIL si SKIL MASTERS

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • pangarici
    Incepator
    • 19.ian.2013
    • 20

    Scule SKIL si SKIL MASTERS

    Vreau sa va cer o parere.
    Sculele Skil si Skil Masters (am vazut ca sunt 2 categorii din gama Skil)... ce parere aveti despre ele, avand in vedere ca vreau sa-mi cumpar strict pentru lucru acasa; merita investitia?

    Si aici ma refer la "SKIL MASTERS 4585ME Ferastrau vertical 710 W" in comparatie cu "BOSCH PST 900 PEL Ferastrau vertical 620 W".
    Avand in vedere ca vreau sa-l folosesc strict pentru lucrul acasa, ocazional (nu pentru lucrul la firma sau lucru intensiv) merita sa fac achizitia de acest Skil? Diferenta de pret intre acest Skil si acest Bosch este de 60 ron.

    Dar despre acest "SKIL 4900AA Ferastrau sabie 1050 W" in comparatie cu "MAKITA JR3050T Fierăstrău alternativ electronic 1010 W" ce parere aveti? Avand in vedere ca acest Makita este mai scump fata de acest Skil cu 160 ron si avand in vedere ca la fel, o sa-l folosesc strict pentru lucru ocazional acasa, merita sa cumpar acest Skil?

    Stiu ca din punct de vedere al calitatii, fiabilitatii si performantei, pe primul loc este Makita, pe locul doi ar fi Bosch verde si pe ultimul loc Skil, raportat la aceste produse; dar avand in vedere ca le voi folosi strict pentru lucrul acasa, ocazional, care investitie ar merita sa o fac la aceste doua produse?

    Multumesc.
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2342

    #2
    Răspuns la: Scule SKIL si SKIL MASTERS

    Skil este micul Bosch. Eu am folosit scule din aceasta gama cu succes in regim mai mult decat casnic. Totul depinde de modul de exploatare...sa ai mana !

    Comentariu

    • andreivl
      Incepator
      • 08.apr.2012
      • 17

      #3
      Răspuns la: Scule SKIL si SKIL MASTERS

      depinde...
      am cumparat o bormasina cu percutie skil 6280 cu rotorul deja in scurt...cand lucram cu ea ziceai ca sunt 50 de soareci in ea.. asa chitaia. am dus-o direct la Bosch (pentru ca jegosii de la bricostore pantelimon au lenea mare si afirma ca nu se poate sa trimita ei in service produsul daca nu am cumparat de la ei , cu toate ca, cumparasem de la bricostore baneasa) si baietii s-au miscat neasteptat de bine. joi am fost cu ea si vineri ma-au sunat sa ma duc dupa ea

      Comentariu

      • dani bota
        Membru
        • 12.sep.2012
        • 286

        #4
        Răspuns la: Scule SKIL si SKIL MASTERS

        In cazul rotopercutorului1758 pot spune ca trag de el de vreo 4 ani si nu doar pt. casa si inca merge, in cazul flexurilor nu am cumparat eu dar au luat prieteni de ai mei si si-au dat duhul dupa f putin timp.Slefuitorul cu vibratii m-a tinut si ala vreo 2 ani pina l-am imprumutat la cineva si pa s-a stricat+ un flex Boch care dupa ce l-am adus acasa si l-am bagat in priza a iesit fum din el=imprumuti nu ai, asa ca mi-am luat altele tot pe banii mei

        Comentariu

        • andreivl
          Incepator
          • 08.apr.2012
          • 17

          #5
          Răspuns la: Scule SKIL si SKIL MASTERS

          asta cu imprumutatul asa e..... eu evit sa dau si la neamuri.... fac tot posibilul sa ajung eu sa lucrez cu scula sau sa fiu pe acolo.apropo de skil , este singura mea scula "ieftina" si cu asta am dat rateu desi am luat-o noua la jumate de pret fata de cat e in magazin.de obicei sunt adeptul sculelor profi desi nu le folosesc la intreaga lor capacitate.

          Comentariu

          • nano
            Incepator
            • 06.sep.2013
            • 19

            #6
            Răspuns la: Scule SKIL si SKIL MASTERS

            Ce parere aveti despre aceasta surubenita cu fir http://www.atelierultau.ro/surubelni...aa-p-2396.html ? Este singura surubelnita cu fir pe care am gasit-o. Nici o alta firma nu face asa ceva. O foloseste cineva?

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6868

              #7
              Răspuns la: Scule SKIL si SKIL MASTERS

              La pretul ala iti cumperi direct o masina de gaurit cu variator de turatie si o poti folosi in mai multe aplicatii .
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • nano
                Incepator
                • 06.sep.2013
                • 19

                #8
                Răspuns la: Scule SKIL si SKIL MASTERS

                Nu am tinut in mana, pana acum, o masina cu variator de turatie. Crezi ca pote inocui o surubelnita cu scapare? Preferam o surubenita cu fir, ca sa nu mai am probleme cu acumulatorii. Ieri m-au lasat doi acumuatori cand mi-era lumea mai draga.

                Comentariu

                • Seni
                  Living Legend
                  • 05.mar.2006
                  • 3524

                  #9
                  Răspuns la: Scule SKIL si SKIL MASTERS

                  nu prea este singura, probabil ca pret accesibil...
                  acum depinde si in ce mod o folosesti, dar am vazut ceva foarte fiabil:

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6868

                    #10
                    Răspuns la: Scule SKIL si SKIL MASTERS

                    Postat în original de Seni
                    nu prea este singura, probabil ca pret accesibil...
                    acum depinde si in ce mod o folosesti, dar am vazut ceva foarte fiabil:
                    http://www.dewalt.ro/powertools/prod...ierarchy/1229/
                    Fiabil si la un pret " nesimtit " de mare= 1189 lei ????? http://www.shopmania.ro/bricolaj/p-d...w264k-15349562 ; orice masina de gaurit ( ieftina ) are mai nou variator de turatie si o poti folosi cu succes la insurubari pe langa faptul ca are o mica percutie in caz ca ai nevoie sa gauresti un perete de caramida .
                    Ultima editare de coby; 15.sep.2013, 19:02.
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • spik1
                      Living Legend
                      • 20.apr.2012
                      • 2342

                      #11
                      Răspuns la: Scule SKIL si SKIL MASTERS

                      Postat în original de nano
                      Ce parere aveti despre aceasta surubenita cu fir http://www.atelierultau.ro/surubelni...aa-p-2396.html ? Este singura surubelnita cu fir pe care am gasit-o. Nici o alta firma nu face asa ceva. O foloseste cineva?
                      Buna seara !
                      Acest tip de autofiletante cu alimentare la 220 de V il face si Stern pe care le gasiti mai ieftin in Obor in 2 variante : la pret de 100 de lei si alta la 120 de lei.
                      Privitor la utilitatea ei nu se poate face comparatie intre ea si o bormasina, fie ea cu turatie reglabila. De ce ? Pentru ca frana si acel ambreiaj cu care sunt dotate aceste autofiletante( cu fir sau cu acumulatori) fac diferenta !
                      Numai un "Dorel" ar spune ca poti insuruba mai bine cu o bormasina ! Sa va explic : in momentul cand vrei sa insurubezi un holsurub, de exemplu, ai precizie mult mai buna decat cu o bormasina deoarece, ai frana ce actioneaza imediat dupa ce ai luat mana de pe buton ( la bormasina mandrina se mai invarte de cateva ori dupa decuplarea alimentarii, din cauza inertiei, inevitabil si holsurubul), iar acel ambreiaj se poate regla in asa fel incat sa nu insurubati mai mult decat este nevoie.
                      In functie de buget, de gradul de folosire si de placerea fiecaruia se gasesc diferite modele si marci.
                      Personal folosesc o autofiletanta B&D la lucrari scurte si o Parkside, ce i-am pus alimentare pe fir cu transformator (dupa ce m-au lasat acumulatorii la 2 ani), la lucrari "grele"
                      Aceasta marca are avantajul ca are 2 viteze iar mandrina este autoblocanta la strangerea sau destragerea sculelor.
                      Nu lucrez in fiecare zi cu aceste scule si nu se justifica cumpararea unor scule cu acumulatori, de firma.
                      Sper ca v-am ajutat in formarea unei pareri corecte in alegerea sculi potrivite in cazul insurubarii (varianta DIY).
                      Cele bune !

                      Comentariu

                      • spik1
                        Living Legend
                        • 20.apr.2012
                        • 2342

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Scule SKIL si SKIL MASTERS

                        Postat în original de coby
                        Fiabil si la un pret " nesimtit " de mare= 1189 lei ????? http://www.shopmania.ro/bricolaj/p-d...w264k-15349562 ; orice masina de gaurit ( ieftina ) are mai nou variator de turatie si o poti folosi cu succes la insurubari pe langa faptul ca are o mica percutie in caz ca ai nevoie sa gauresti un perete de caramida .
                        Dewalt este pentru profesionisti asa ca nu poti intelege ! Colegul nano a cerut parerea despre surubelnita, ce nu prea poate fi inlocuita de o bormasina ordinara !
                        Cele bune !

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6868

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Scule SKIL si SKIL MASTERS

                          Postat în original de spik1
                          Dewalt este pentru profesionisti asa ca nu poti intelege ! Colegul nano a cerut parerea despre surubelnita, ce nu prea poate fi inlocuita de o bormasina ordinara !
                          Cele bune !
                          In intrebare era vorba de un Skil si nu un Dewalt ! Ca " unii " n au ce face decat sa ofere solutii aiuristice la preturi exorbitante e una - pt profesionisti in domeniu care si castiga painea din munca cu aceste scule probabil se merita ... pt restul e suficient o scula hobby ...



                          @ nano : http://www.megaokazie.ro/Bormasina-Stern-HD10Z,p-3509
                          Ultima editare de coby; 15.sep.2013, 23:34.
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • nano
                            Incepator
                            • 06.sep.2013
                            • 19

                            #14
                            Răspuns la: Scule SKIL si SKIL MASTERS

                            @Seni stiu si masinile care doar infileteaza. http://www.atelierultau.ro/masini-de...142_34_33.html Nu am"pipait" niciuna. Nu-mi dau seama daca au scapare sau nu, ca surubelnitele electrice. As vrea ceva cu scapare si cu gaurire in lemn/fier.

                            Pentru bormasina cu turatie variabila am primit o parere pentru si una contra.

                            Daca gaseam o surubelnita cu fir facuta de Makita/Bosch/Dewalt o luam fara mute intrebari si incercam sa o tin toata viata nefiind profesionist. Despre Skil sau Stern prefer sa intreb mai intai.

                            Bormasinile cu turatie variabia sunt de 2 feluri, cu si fara percutie. Cele cu percutie cred ca sunt mai grele. trebuie ales si intre cele 2 modele.

                            http://www.atelierultau.ro/makita-6408-p-12.html la acest model, la specificatii scrie "Aplicabilitate universala in gaurire, si infiletare". O fi ce-mi trebuie? Pretul este cam maxim ce as putea sa dau cu speranta ca ma tine toata viata.

                            Comentariu

                            • spik1
                              Living Legend
                              • 20.apr.2012
                              • 2342

                              #15
                              Răspuns la: Scule SKIL si SKIL MASTERS

                              Hai sa va spun si alt dezavantaj in folosirea unei bormasini cu turatie reglabila : chiar si la negrese, daca le insurubati in lemn mai tare ca esenta, exista posibilitatea ( mai ales la bormasini de 500 W ) de a nu avea suficienta putere la o turatie mica. Daca o fortati se poate arde, daca ii mariti puterea prin marirea turatiei puteti trece cu holsurubul in partea cealalta. Cel mai bine , daca optati pentru ea, este sa aveti si o chestie ( nu-i stiu denumirea) de-aia cu scapare. La surubelnite exista acel reductor , ce mareste puterea de cuplu si protejeaza motorul. In sfarsit, daca aveti cateva insurubari pe an atunci puteti cumpara aceasta bormasina si cu indemanare impacati si capra si varza !
                              Succes si cele bune !

                              Comentariu

                              Procesare...