Ferastrau pendular

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • stady72
    Incepator
    • 30.oct.2005
    • 4

    Ferastrau pendular

    Vreau si eu niste detalii privind folosirea farastaului pendular.Nu pot sa fac taieri drepte cu el de multe ori trage dreapta sau o ia mult in interior.As dori sa mai stiu daca difera pinzele in functie de materiale ,grosimea acestora sau felul taieturii. multumesc anticipat
    stady72
  • danhome_52
    Membru Marcant
    • 26.dec.2005
    • 750

    #2
    Salut!
    Daca nu ai ceva profesional e normal ce se intampla.Sistemul de prindere al panzei rareori o aseaza pe directia normala de taiere.
    Panzele se pot alege in functie de material (fier,aluminiu,plastic,lemn,etc) dar trebuie ales avansul de patrundere si viteza.(daca are reglajele)
    Pentru materiale mai groase panza nu va taia in plan vertical daca e uzata si grabesti inaintarea.

    Comentariu

    • stady72
      Incepator
      • 30.oct.2005
      • 4

      #3
      Re: ferastau pendular

      Ferastraul este bd hobi ,are sase trepte de viteza si mai are si un comutator cu normal/turbo.eu de fapt ma refeream la taieturile in pal daca difera modelul de pinza in functie de grosimea palului si cu ce viteza taie mai bine ,cu una mai mica sau cu cea mai mare .La schimbarea materialului de taiere mi-am dat seama dupa ceapraz.
      stady72

      Comentariu

      • faraonu
        Membru
        • 23.oct.2005
        • 207

        #4
        foloseste treapta maxima de viteza dar nu inainta prea repede in material.

        vezi ca exista panze normale( cu dintii indreptati in sus) si panze cu dintii inversati( cu dintii intreptati in jos, inspre placa pe care o taie). se folosesc in functie de fata pe care o tai( care o sa fie vizibila sau nu in varianta finisata a mobilierului).

        problemele legate de inclinatia panzei( care se poate sa nu fie 90 de grade, sa nu fie perpendiculara pe suprafata de taiere) se pot rezolva prin ajustarea bazei metalice( a talpii) pendularului. de obicei acestea au un sistem ce permite modificarea unghiului de taiere.

        problemele de deviere de la traseu se pot rezolva prin lipirea temporara la suprafata taiata a unei margini de ghidare. ceva de gen o rigla lipita de suprafata astfel incat marginea metalica a talpii pendularului sa culiseze de-a lungul riglei.

        Comentariu

        Procesare...